Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselőtestületének 2/2015 (I.29..) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről és a házszámozás rendjéről
Hatályos: 2015. 01. 30- 2015. 06. 24Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselőtestületének 2/2015 (I.29..) önkormányzati rendelete
A közterületek elnevezéséről és a házszámozás rendjéről.
2015-01-30-tól 2015-06-24-ig
Sárbogárd Város Önkormányzat
Képviselőtestületének
2/2015. (I. 29.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről és a házszámozás rendjéről
Sárbogárd Város Önkormányzat Képviselőtestülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján,
az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva,
a közterületek elnevezéséről, valamint a házszámozás rendjéről a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Sárbogárd város közigazgatási területén lévő lakó-, igazgatási és egyéb épületekkel, építési telekkel rendelkező jogi és magánszemélyekre.
- Célja, hogy Sárbogárd város közigazgatási területén közterületek, illetve utcák elnevezésére, valamint a házak számozására egységes rend alakuljon ki.
- Sárbogárd város közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.
- A közterületek nevének megállapítása és megváltoztatása a Képviselőtestület hatáskörébe tartozik.
Értelmező rendelkezések
2.§ E rendelet alkalmazásában:
- Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti közterület,
- Közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló kormányrendelet szerinti közterületnév,
- Házszám: olyan számmal, számmal ill. betűvel meghatározott azonosító jel, amely az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi számmal jelölt ingatlanhoz tartozik, és amely az ingatlan térbeli beazonosítását szolgálja,
- Gyűjtőút: A település lakó- és kiszolgáló útjainak forgalmát összegyűjtve vezetik a település főúthálózatára,
- Kiszolgáló és lakóutak:
ea) lakóutak: a lakófunkciót kiszolgáló közutak, a lakótelepek és lakótömbök belső forgalmát bonyolítják le,
eb) egyéb kiszolgáló utak: intézmények, szabadidő-, sport-, kulturális és egyéb zöldterületek kiszolgálását biztosító közutak,
ec) köz: szűk kis utca vagy bekerített telkek, keretek között húzódó keskeny út,
ed) tér: épületekkel körülvett közterület,
ee) gyalogutak: gyalogosok közlekedésére szolgáló önálló utak,
ef) járdák: közútnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló, attól szintkülönbséggel,kiemelt szegéllyel vagy más módon elválasztott része.
Közterület elnevezésének általános szabályai
3.§ (1) Minden közterületet el kell nevezni, melyek lakóingatlanok közvetlen megközelítésére szolgálnak kivéve a szerviz utakat, melyek a lakónépességet nem érintik.
- Közterületet, városrészt, lakótelepet, dűlőt élőlényről, tárgyról vagy fogalomról lehet elnevezni.
- Amennyiben a szabályozási terv alapján olyan területeket építenek be, ahol korábban utcák nem voltak, illetve meglévő területek területrendezési besorolását alapvetően megváltoztatják, az új utcanevet a rendezési tervnek megfelelő telekalakítási terv jóváhagyásától számított 90 napon belül kell megadni. A 90 napos határidőt a kialakítási, illetve a bejegyzést megállapító határozat jogerőre emelkedésétől kell számítani.
- Ha egy utca egységes utcaként megszűnik – településrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, az elkülönült utcarészeknek 90 napon belül más nevet kell adni. Az utca eredeti nevét lehetőleg az eggyel kezdődő házszámú útszakaszon kell meghagyni.
- Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel (meghosszabbítás)
- Új elnevezésnél betűk vagy számjegyek nem helyettesíthetik az utcaneveket, idegen eredetű, nehezen kiejthető elnevezéseket mellőzni kell. A kiválasztásnál tömörségre, közérthetőségre kell törekedni.
- Az utcanév megállapításakor figyelemmel kell lenni a hagyományokra, a földrajzi környezetre, a környező utcákban használatos elnevezés fajtákra a telektulajdonosok, lakók javaslatára, és a nyelvhelyességi követelményekre.
- Ha városrendezés, beépítés vagy valamely más területhez csatolás miatt az utca megszűnik, akkor annak elnevezését – külön intézkedés nélkül – törölni kell az utca névjegyzékből.
- A törölt utcanév csak akkor adható ki ismét, ha ugyanott új utcát alakítanak ki.
Az elnevezés indítványozásának rendje
4.§ (1) Az utcanév felvételéről vagy megváltoztatásáról a Képviselőtestület határozattal dönt.
- Utcanév felvételére, megváltoztatására javaslatot tehetnek:
a) az utcában lakó ingatlantulajdonosok,
b) a Képviselőtestület valamely bizottsága,
c) települési képviselők,
d) természetes személyek,
e) civil szervezetek
Utcanév megállapítása
5.§ (1) Személyről utcát elnevezni halála után legalább 10 év elmúltával lehet.
- Az utcanévnek meg kell egyeznie a személy által használt családi és utónévvel.
- Családi nevet alkalmazni csak akkor lehet, ha a névadó személyiség így is ismert vagy így ismert, továbbá ha egy családról történik az elnevezés és ahhoz a legközelebbi élő hozzátartozója írásban hozzájárul.
- Az (1) - (3) bekezdésben foglaltaktól eltérni akkor lehet, ha a személy nem eredeti nevén vált ismertté.
- Ha a névadó személy foglalkozása, hivatása vagy egyéb ismertető jegye szorosan kapcsolódik a személynévhez, akkor ez az utcanévben is feltüntethető.
- Utca elnevezéssel emléket állítani olyan személynek lehet,
a) akinek közismert tevékenysége a nemzet történetében kiemelkedő jelentőségű volt és személye közmegbecsülésnek örvend,
b) aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ezáltal személyének emléke megőrzésre méltó,
c) akinek Sárbogárd város életében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Sárbogárd egészének vagy egy részének fejlődéséhez.
- Utcát elnevezni olyan személyről is lehet, akinek élete, munkássága az emberiség egyetemes történetében kiemelkedő jelentőségű volt.
- A településen azonos nevű utcák nem lehetnek, ide nem értve a közigazgatási területen belül elhelyezkedő Pusztaegres, Sárhatvan, Rétszilas, Kislók település részeket.
6.§ (1) Az elnevezéstől számított tíz éven belül nem lehet az utcanevet megváltoztatni.
(2) Az utcanevet csak indokolt esetben szabad megváltoztatni, nevezetesen akkor, ha:
a) több utcanév hasonlósága miatt a pontos tájékozódást megnehezíti,
b) az utca jellege, a település életében betöltött szerepe jelentős mértékben megváltozik, s a meglévő utcanév e változás jellegének, illetve szerepnek nem felel meg (pld. mellékutcából főútvonal lesz, az utcában jelentős ipari, kulturális, egészségügyi vagy egyéb létesítmény épül stb.),
(3) Sárbogárd Város Önkormányzata a helytörténeti szempontból jelentős utcaneveket védetté nyilváníthat. A védett utcanév nem változtatható meg.
7.§ (1) Új utcák nevét tartalmazó táblákat, a névadást követő 90 napon belül el kell helyezni.
- Az utcanévtábla elkészíttetése, kihelyezése, cseréje és pótlása, valamint a megszűnő utca névtábláinak eltávolítása az önkormányzat feladata és költsége, melyet az éves költségvetésben tervezni kell.
- Névváltozás esetében a megszűnt utcanév tábláját átlós áthúzással – olvasható módon –legalább egy évig meg kell tartani.
- A Képviselőtestület döntését követően a jegyző értesíti az utcanév elnevezésről, megváltoztatásáról a település közszolgálati és ingatlan-nyilvántartó szerveket, valamint gondoskodik az új és megszűnt utcanevekről szóló határozat helyben szokásos módon történő közzétételéről.
Utcanévjegyzék
8.§ (1) Sárbogárd város közterületeiről utcanévjegyzéket kell vezetni (1. melléket).
(2) Az utcanévjegyzék közhitelű nyilvántartás, mely tartalmazza:
a) a település nevét,
b) település részenként az utcanév elő- és utótagját,
- utca jellegét, hosszát, szélességét,
- az elnevezés időpontját,
- az elnevezést megállapító szerv nevét és határozatának számát.
- Az utcanévjegyzék vezetéséről Sárbogárd város Polgármesteri Hivatalának jegyzője gondoskodik.
- Az utcanévjegyzékbe bárki betekinthet.
- Az utca nevét feltüntető táblákat és jelzőoszlopokat az utca elején, végén minden betorkolló utcánál, legalább az utca egyik oldalán a közterületről jól látható módon – az erre vonatkozó építésügyi és egyéb szabályok szerint - kell elhelyezni, melyet az ingatlantulajdonos (bérlő, használó) tűrni köteles.
Házszám meghatározásának szabályai
9. § (1) A névvel ellátott közterületeken házszámmal kell ellátni minden beépített ingatlant.
(2) Az épület/ingatlan házszámáról – a használatbavételi engedélyben – a kiemelt építésügyi hatósági feladatot ellátó hatóság rendelkezik.
(3) A házszámot ahhoz a közterülethez kapcsolódóan kell megállapítani, amellyel az ingatlan határos.
(4) A házszám arab szám, továbbá - amennyiben ez szükséges - arab szám és alátöréssel az ABC nagybetűit felhasználó kombináció lehet (pl. 54/B.), az előbbiekhez még további, lépcsőházra, épületre utalás tehető. Az összevont házszámokat kötőjellel kell egységessé tenni (pl. 142.-146.).
10. § (1) Egy közterülethez, utcanévhez tartozóan több azonos házszám nem tartozhat. Egy épület, a (2), (3) és (4) bekezdésben foglaltak kivételével - egy házszámot kaphat.
- Ha egy telken belül több épület házszámozása szükséges, az épületek önálló házszámmal is elláthatóak. Amennyiben az épületek bejáratai nem azonos közterületre nyílnak, a házszámozás a tényleges közterületi kapcsolathoz igazodóan történhet.
- Társasház lépcsőházanként (bejáratonként), és sarokház a tényleges közterületi kapcsolathoz igazodóan lépcsőházanként (bejáratonként) több házszámmal is ellátható.
- Telekalakításkor, avagy megosztáskor amennyiben az ingatlanon épület található a házszámokat a kialakult állapothoz igazodva kell megállapítani.
- Teljesen vagy részben már beépített területen a házszámozás a kialakult állapotnak megfelelően történhet. Az újonnan kialakuló közterületeknél a házszámot a környező utcákban kialakult állapot figyelembevételével kell meghatározni. A zsákutcát a bejáratától kezdve kell számozni. A jobb és bal oldal meghatározásánál a számok növekedési irányába történő haladást kell figyelembe venni.
- A kétoldalt számozandó közterületek számozás növekedésének iránya szerinti jobb oldala kapja a folyamatos páratlan, a bal oldala a folyamatos páros számokat. Terek, parkok balról-jobbra haladóan folyamatosan számozhatók. Az egyoldalas utcában a számozás folyamatosan is történhet.
- A házszámokat úgy kell megállapítani, hogy azok a városon áthaladó 63.-as számú főút vonalától távolodó irányban növekedjenek, kivéve a kialakult állapot szerinti házszám megállapítást, illetve a főutakkal párhuzamos utcákat. A 63-as főúton a kiindulási pont a sárbogárdi vasúti kereszteződés. Amennyiben ezen szabályok alapján a házszámok növekedésének sorrendje nem állapítható meg egyértelműen, úgy a számok növekedésének az irányát egyedileg kell megállapítani.
- A beépítésre szánt területen az építési szabályoknak megfelelően kialakított vagy kialakítható építési telkeket a házszámozás során figyelembe kell venni.
- Ha a számsoron belül telekalakítás, vagy egyéb ok miatt újabb épület, építési telek beszámozása szükséges - a 9.§ (4) bekezdésében foglaltak figyelembevételével - az azonos számot betű alátöréssel kell megkülönböztetni.
Házszámváltozás
11.§ (1) A házszámok megváltoztatása hivatalból vagy kérelemre történhet. Kérelmet az nyújthat be, akinek a házszám megváltoztatásához jogos érdeke fűződik.
(2) A már meglévő megállapított házszám megváltoztatására csak indokolt esetben kerülhet sor. Ekkor arra kell törekedni, hogy minél kevesebb érintett lakcímének megváltoztatásával járjon.
(3) Az ingatlan házszámának megváltoztatása különösen akkor indokolt, ha
- az ingatlan-nyilvántartásban nem szerepel az ingatlan házszáma, csak a helyrajzi száma,
- a közterületen több ingatlan azonos házszámmal szerepel az ingatlan-nyilvántartásban,
- az ingatlan házszáma téves, a házszámozás rendezetlen, nem egyértelmű (pl. páros és páratlan számok keveredése vagy több azonos házszám esetén stb.),
- az ingatlan megosztására vagy egyesítésére kerül sor.
(4) Ha a közterületen több ingatlan azonos házszámmal rendelkezik, vagy az ingatlanok számozása hibás, akkor a közterületet vagy annak egy részét a legkisebb érdeksérelemmel járó módon át kell számozni.
- Ha a társasház, vagy az abban lévő lakások számozása hibás, követhetetlen illetve a beazonosítás körülményes, a társasház lakásait a legkisebb érdeksérelemmel járó módon át kell számozni.
- A kialakult számozás után megosztott ingatlanok eredeti (alátörés nélküli) sorszáma megszűnik, - kivéve, ha beépített ingatlan kerül megosztásra - s az újonnan kialakított telkek számának megfelelően, a számsor növekedésének irányában az A, B, C, D stb. alátörést kap (pl.1/A, 1/B, 1/C stb.).
- A kialakult számozás után egyesített ingatlanok eredeti sorszámukat megtartják (pl.:1-3).
- A házszámváltozásról a kiemelt építésügyi hatósági feladatot ellátó hatóság rendelkezik
A házszám kihelyezésének szabályai
12.§ (1) Az ingatlan tulajdonosa (használója, kezelője) köteles az ingatlant házszámtáblával ellátni.
(2) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerinti cseréjéről, megrongálódása esetén pótlásáról és karbantartásáról az ingatlan tulajdonosa saját költségén köteles gondoskodni.
(3) A (2) bekezdés szerinti kötelezettséget
(a) új építmény esetében a használatbavételi engedély kiadásától számított 30 napon belül,
(b) házszám változás esetén az erről szóló határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül kell teljesíteni.
- A házszámtáblát épületen, kerítésen, a közterület felőli bejáratnál, ezek hiányában külön tartószerkezeten, közterületről jól látható módon kell elhelyezni.
- Saroktelek esetén a házszámtáblát azon az oldalon kell elhelyezni, amely közterületre az ingatlant számozták, függetlenül attól, hogy hol van az ingatlan főbejárata.
- Többlakásos ingatlan esetében valamennyi lakáson, továbbá az ingatlan kerítésén, ennek hiányában tartószerkezeten, a közterületről jól látható módon valamennyi lakás házszámát fel kell tüntetni.
- Társasházak esetében a házszámtáblát lépcsőházanként, a bejárat felőli oldalon kell elhelyezni.
Egyéb rendelkezések
13.§ (1) Utcanévtáblát eltávolítani, megrongálni, eltakarni, vagy bármely más módon a tájékoztató jellegét megszüntetni tilos.
(2) A házszámok megállapítására, megváltoztatására vonatkozó eljárásban a közigazgatási eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény (2004. évi CXL. tv.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
Záró rendelkezés
14.§ (1) Ezen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba és hatálybalépését követő ötödik napon hatályát veszti.
(2) Ezen rendelet hatályba lépésével a közterületek elnevezéséről és a házszámozás rendjéről szóló 33/2012. (VIII. 13.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.
- Ezen rendelet hatálybalépését megelőzően megállapított házszámok – azok megváltoztatásának szükségességéig - továbbra is érvényesek.
Sárbogárd, 2015. január 16.
Dr. Sükösd Tamás Demeterné Dr. Venicz Anita
polgármester jegyző
Kihirdetve: 2015. január 29.
Demeterné Dr. Venicz Anita
jegyző