Mány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
a 2024. évi költségvetésről
Hatályos: 2024. 02. 19Mány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2024. (II. 16.) önkormányzati rendeletének indokolása
2024.02.19.
a 2024. évi költségvetésről
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. §-a szerint a helyi önkormányzat költségvetéséről rendeletben dönt, és meghatározza, hogy a rendeletnek milyen előirányzatokat, illetve rendelkezéseket kell kötelezően tartalmaznia. A rendelet-tervezetben az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontjának szabályai szerint az önkormányzat költségvetési működési bevételek és működési kiadások, felhalmozási bevételek és felhalmozási kiadások, kiemelt előirányzatok, kötelező feladatok, önként vállalt feladatok és államigazgatási feladatok szerinti bontásban kerültek bemutatásra. A költségvetés összeállításának részletes szabályait az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011.(XII.31.) Korm. rendelet, a finanszírozás rendjét és az állami hozzájárulás mértékét a központi költségvetésről szóló törvény határozza meg.
A rendelet tartalmazza az Önkormányzat kiadásait és bevételeit, a kötelező és önként vállalt feladatainak ellátásra vonatkozó költségvetési előirányzatokat, az Önkormányzatnál és intézményeinél foglalkoztatottak létszámát. A betervezett előirányzatokhoz mind az Önkormányzat, mind a lakosság kötve van. A meglévő forrásokból azok erejéig lehet kiadásokat teljesíteni. A rendelet egész évre meghatározza a működésre, beruházásokra, személyi kiadásokra fordítható összeget, az Önkormányzat és intézményei kiadásait és bevételeit.
A rendelet biztosítja az Önkormányzat működésében, fejlődésében a hosszú évek óta követett irányvonalak továbbvitelét:
-pénzügyi egyensúly megtartása adósságot keletkeztető ügyletből származó bevétel nélkül,
-kötelezően ellátandó feladatok kiadásainak biztosítása, takarékos, biztonságos működés,
-önkormányzati szolgáltatások sokszínűségének és színvonalának fenntartása,
-szociális érzékenység, a hátrányos helyzetűek, rászorulók támogatása,
-közterületek értékének, színvonalának megőrzése,
-vagyon gyarapítása, fejlesztési célok teljesítése.