Bőny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (XII. 5.) önkormányzati rendelete

a járművek behajtási engedélyeinek kiadási és felülvizsgálati rendjéről

Hatályos: 2024. 12. 08

Bőny Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2024. (XII. 5.) önkormányzati rendelete

a járművek behajtási engedélyeinek kiadási és felülvizsgálati rendjéről

Hatályos: 2024. 12. 08

Bőny Község Önkormányzata Képviselő-testülete a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében foglalt eredeti jogalkotói hatáskörében, a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 34. § (2) rendelkezéseivel összhangban, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § [A rendelet hatálya]

E rendelet hatálya Bőny község közigazgatási területén kiterjed az 5 t meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsival behajtani tilos és az utóbbival együtt alkalmazott „kivéve engedéllyel” közúti jelzőtáblák hatálya alá tartozó útszakaszokra vonatkozó behajtási engedélyek (a továbbiakban: engedély) kiadásának, felhasználásának és felülvizsgálatának, valamint visszavonásának rendjére.

2. § [ Az engedély kiadása]

(1) A Képviselő-testület az 1. § szerinti engedélyek kiadására és használatuk jogosultságának felülvizsgálatára, az engedélyek esetleges visszavonására vonatkozó hatáskört a Polgármesterre ruházza az e rendeletben meghatározottak szerint.

(2) A kérelemnek helyt adó döntés tartalmazza( továbbiakban: behajtási engedély):

a) mely járműre vonatkozik (forgalmi rendszámmal, ill. más azonosításra alkalmas módon),

b) a forgalmi engedélyben üzembentartóként,(tulajdonosként) feltüntetett személy nevét és lakóhelyét (székhelyét)

c) az engedély a R. mely §-a, bekezdése, illetőleg pontja szerint került kiadásra,

d) az engedély érvényességi idejét,

e) a R. 7. §-ában, illetve a 8. § (3) bekezdésében foglalt, - az engedély használatára vonatkozó előírások közül az adott járműre megállapított - szabályokat,

f) a behajtási tilalommal érintett út, útszakasz, terület 4. § szerinti meghatározását, amelyre az engedély érvényes.

3. § [Az engedély kiadásának feltételei]

(1) Engedély kiadása iránti kérelmet – egy adott járműre vonatkozóan – a jármű üzembentartója, tulajdonosa, valamint az utóbbiak képviseletében eljáró személy nyújthat be az 1. számú mellékletben meghatározott formanyomtatványon ( a továbbiakban: kérelmező).

(2) Engedély egy adott gépjárműre adható ki az R. által előírt feltételek fennállása esetén. Amennyiben egy kérelmező több járműre vonatkozóan kíván benyújtani engedély kiadása iránti kérelmet, úgy a kiadás feltételeinek mindegyik gépjárműre vonatkozóan külön-külön kell fennállnia. Minden gépjárműre külön engedélyt kell kiadni.

(3) Az engedély kiadásának feltétele, hogy az alábbi méltányolható érdekek valamelyike fennálljon.

a) A járművel a kérelemben megjelölt ingatlanhoz, vagy onnan – építőanyag kivételével - árut szállítanak, és az áru be- és kirakodása másként nem, vagy csak aránytalanul nagy nehézségek árán oldható meg.

b) A jármű behajtásához nyomós közérdek fűződik.

c) Az ingatlanon lévő épületben jogszerűen lakó, az ingatlanon telephellyel rendelkező személy a használatában lévő járművet az adott épületben (garázsban), illetve az adott ingatlan - közterületnek nem minősülő - területén helyezi el.

d) Az ingatlanon lévő épületben, illetve az ingatlan területén jogszerű vállalkozást, vagy egyéb jogszerű tevékenységet folytató személy tevékenységének folytatásához az adott járművel való behajtás feltétlenül szükséges.

(4) A (3) bekezdésben meghatározott feltételek fennállását - amelyeket nem tartalmaz valamely közigazgatási hatóság jogszabállyal rendszeresített nyilvántartása - a kérelmezőnek kérelme benyújtásakor megfelelően igazolnia kell.

(5) A (4) szerinti igazolás akkor megfelelő, ha a kérelmező a (3) bekezdésben foglalt tényekre vonatkozó eredeti okiratokat a kérelem benyújtásakor az ügyben eljáró ügyintézőnek bemutatja, vagy a kérelemhez az eredeti okiratok hitelesített másolatát mellékeli. A (3) bekezdés b) pontjában meghatározott közérdek fennállását - lehetőség szerint - okirattal akkor kell bizonyítani, ha az nem tekinthető köztudomású ténynek.

4. § [A kérelem]

(1) Az engedély kiadása iránti kérelemben pontosan meg kell jelölni azt a behajtási tilalom hatálya alá tartozó utat, útszakaszt, területet, valamint azt az ingatlant, amelyre vonatkozóan a kérelmező az engedély kiadását igényli.

(2) Az ingatlan pontos meghatározásához szükség van a helyrajzi szám, valamint – lehetőség szerint – a házszám megadására.

(3) A kérelemben utalni kell a 3. § (3) bekezdésében foglalt valamely feltétel fennállására, és – amennyiben az szükséges – azt röviden meg kell indokolni.

(4) A kérelemben fel kell tüntetni a jármű hatósági jelzését (forgalmi rendszámát). Amennyiben a járművet – a vonatkozó jogszabályok szerint – nem kell ellátni hatósági jelzéssel, úgy azt más azonosításra alkalmas módon kell meghatározni. A kérelem elbírálásához szükséges adat a járműnek a megengedett legnagyobb össztömege és az, hogy a jármű közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet 1. számú függelékének II. számú, a közúti járművekkel kapcsolatos fogalomtára szerint mely járműkategóriába tartozik.

5. § [Az engedély érvényességi ideje]

(1) Az engedély a kérelemben meghatározott cél eléréshez szükséges ideig, de legfeljebb a kiadásától számított egy évig érvényes.

(2) Az engedély a kiadás napjától érvényes, és érvényessége a kiadás napjának megfelelő naptári napon ér véget. Amennyiben e nap nem munkanapra esik, úgy az érvényesség a következő munkanapon jár le.

(3) Az engedély az (1) bekezdésben meghatározott érvényességi idő lejárta előtt érvénytelenné válik, ha az engedély kiadásának a R. által meghatározott feltételei már nem állnak fenn. Erről az engedély kiadóját – az engedély egyidejű visszaszolgáltatásával – haladéktalanul értesíteni kell.

6. § [Az engedély felülvizsgálata és visszavonása]

(1) Az engedély ellenőrzésére jogosult szervek (rendőrség, a polgármesteri hivatal ezen feladattal meghatalmazott munkatársa) kezdeményezésére a Polgármester az érvényes engedélyeket felülvizsgálhatja és amennyiben az indokolt, határozatával visszavonhatja.

(2) Az (1) bekezdés szerinti jogkört a Polgármester akkor gyakorolhatja, ha az engedély birtokosa az engedély használatának e rendeletben foglalt szabályait időszakonként visszatérően, vagy súlyosan megszegi.

7. § [Az engedély használata]

(1) Az engedély csak az abban meghatározott járművel való behajtásra (várakozásra) használható fel, más járműre nem érvényes.

(2) Az engedélyről - bármilyen formában - készített másolat nem használható fel.

(3) A 3. § (3) bekezdése a) pontja alapján kiadott engedély csak a ki- és berakodáshoz feltétlenül szükséges ideig, a b) és d) pont alapján kiadott engedély csak az indokolható legrövidebb ideig jogosítja fel a jármű használóját a járművel, a behajtási tilalommal érintett területre történő behajtásra és várakozásra.

(4) A 3. § (3) bekezdés c) pontja alapján kiadott engedély csak a jármű tárolására szolgáló helyiségben (garázsban) történő elhelyezéshez, illetőleg a ki- és berakodáshoz feltétlenül szükséges ideig jogosítja fel a jármű használóját a járművel, a behajtási tilalommal érintett területre történő behajtásra és várakozásra.

8. § [Eseti engedély]

(1) A 3. § (3) bekezdés a)–d) pontjaiban szabályozott feltételeken kívül - a R. szabályai szerint, - egy napra, vagy indokolt esetben több napra szóló eseti engedély adható ki az alábbi esetekben:

a) Különleges alkalmakra (pl.: filmfelvétel, esküvő, stb.)

b) A behajtási tilalommal érintett területen lévő lakásokban végzett építési, műszaki, stb. munka esetén, az ott munkát végzők által használt, a munkavégzéshez feltétlenül szükséges jármű behajtásának lehetővé tétele érdekében.

c) Az elérendő - nem behajtási tilalommal érintett területen lévő - ingatlan – melyen építési beruházás folyik – a behajtási tilalommal érintett területen keresztül érhető el (átmenő forgalom esete).

(2) Az eseti engedély iránti kérelemben az (1) bekezdés valamely pontjában szereplő körülmény fennállására kell utalni, és azt indokolással megfelelően alá kell támasztani.

(3) Az eseti engedély csak az (1) bekezdés a) pontjában említett esemény lebonyolításához, az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott munka elvégzéséhez feltétlenül szükséges ideig jogosít a behajtási tilalommal érintett területre történő behajtásra és az ott történő várakozásra, míg az (1) bekezdés c) pontjában meghatározott esetben az áthaladáshoz feltétlenül szükséges ideig jogosít kizárólag áthaladásra a behajtási tilalommal érintett területen.

(4) Egyebekben az eseti engedélyre a Rendelet engedélyre vonatkozó rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

9. § [Különleges szabály]

Az 5 tonna megengedett össztömeget meghaladó járműre a R. szerint engedélyt kiadni csak rendkívül indokolt esetben, az adott út, útszakasz, terület műszaki és egyéb sajátosságainak, valamint a lakók nyugalmának és a környezet szempontjainak fokozott figyelembevételével lehet.

10. § [Záró rendelkezés]

Ez a rendelet 2024. december 8-án lép hatályba.