Győrújbarát Község Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2013.(XII.11.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat által biztosított gyermekvédelmi ellátásokról szóló 14/2006.(VII.14.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2014. 01. 01- 2017. 09. 12Győrújbarát Község Önkormányzata Képviselő-testületének 20/2013.(XII.11.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat által biztosított gyermekvédelmi ellátásokról szóló 14/2006.(VII.14.) önkormányzati rendelet módosításáról
2014-01-01-tól 2017-09-13-ig
Győrújbarát Község Önkormányzata Képviselőtestülete (továbbiakban: önkormányzat) a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 157. § /5/ bekezdésében kapott felhatalmazás alapján /továbbiakban: törvény/ az önkormányzat által biztosított gyermekvédelmi ellátásokról a következő rendeletet alkotja:
A rendelet célja
1.§
/1/ E rendelet célja, hogy az önkormányzat működési területén megállapítsa azokat az ellátási formákat, amelyek segítséget nyújtanak a gyermekek, fiatalkorúak, fiatal felnőttek és azok hozzátartozói törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, a szülői kötelezettségek teljesítéséhez, a gyermekek veszélyeztetettségének megelőzéséhez, illetve megszüntetéséhez.
/2/ E rendelet alkalmazása során mindenkor figyelembe kell venni a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló hatályos jogszabályokat.
Általános rendelkezések
2.§
/1/ A rendelet hatálya kiterjed
a./ a Győrújbarát községben lakóhellyel rendelkező személyekre
/gyermekre, fiatal felnőttre és szüleire/
b./ a törvény 4. §-ában meghatározott személyekre
/2/ Az /1/ bekezdésben foglaltakon kívül Győrújbarát Község Önkormányzat szociális bizottsága (továbbiakban: szociális bizottság) az arra rászoruló gyermek részére - annak lakóhelyétől függetlenül - rendkívüli gyermekvédelmi támogatást biztosíthat, ha ennek hiányában a késedelem a gyermek életét, testi épségét veszélyeztetné.
Értelmező rendelkezések
3.§
A törvény 5.§-ában meghatározottakon kívül e rendelet alkalmazásánál
a./ A jövedelem számításánál irányadó időszak a havonkénti rendszeres jövedelmeknél a kérelem benyújtását megelőző három hónap, egyéb jövedelmeknél egy év. A kifizetőtől származó jövedelmeknél a kifizető igazolása szükséges.
b./ különös méltánylást érdemlő helyzet: a családban bekövetkezett rendkívüli esemény /pl. haláleset vagy természeti katasztrófa miatt a család havi összjövedelmét meghaladó összegű rendkívüli kiadás/
c./ létfenntartást veszélyeztető helyzet: különösen hat hónap időtartamú keresőképtelenség vagy 50 % alatti munkaképesség-csökkenés miatt bekövetkezett legalább 50 %-os jövedelemcsökkenés feltéve, hogy így a családban a havi nettó összjövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80 %-át.
d./ Gyermekét/eit/ egyedül nevelő szülő az, aki 20 évesnél fiatalabb önálló keresettel nem rendelkező, a 23 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató, a 25 évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató gyermekét/eit/ egyedül neveli.
Pénzbeni és természetbeni ellátások
4. §
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
A gyermek szociális helyzete alapján jogosult rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, amit a törvény 19-20. §-a szabályoz.
Kiegészítő gyermekvédelmi támogatás
5. §
A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő gyermek gyámjául rendelt hozzátartozó jogosult e támogatásra, amit a törvény. 20/B.§ szabályoz.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
6. §
A szociális bizottság a gyermeket önkormányzati segélyben részesíti, ha a gyermeket gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.
7.§
(1) Az önkormányzati segély összege gyermekenként öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 20 %-ától 100 %-áig terjedhet.
(2) Az önkormányzati segély összege gyermekenként elemi kár (vis maior) esetében öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-áig terjedhet.
Személyes gondoskodást nyújtó ellátások
8. §
Gyermekjóléti szolgálat
/1/ Az önkormányzat a törvény 39. §-ában meghatározott szolgáltatást, mint alapellátást biztosítja.
/2/ Az önkormányzat a gyermekjóléti szolgáltatást Győrújbarát Mikrotérség Gyermekjóléti Szolgáltatást Ellátó Intézménye útján biztosítja.
/3/ A szolgálat feladatai különösen:
- a településen élő gyermekek szociális helyzetének folyamatos figyelemmel kísérése
- a gyermekek jogairól, a részükre biztosított támogatásokról való biztosítás, az ezekhez való hozzájárulás segítése
- a védelembe vett gyermekek gondozási-nevelési tervének elkészítése
- a helyettes szülői hálózat megszervezése
- a nevelési-oktatási intézmények gyermekvédelmi feladatai ellátásának segítése
- felkérésre környezettanulmány készítése
/4/ A gyermekjóléti szolgáltatás térítésmentes
9. §
Gyermekek napközbeni ellátása
/1/ A gyermekek napközbeni ellátása keretében a családban élő gyermekek életkorának megfelelő nappali felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését kell megszervezni azon gyermekek számára, akiknek a szülei, nevelői, gondozói munkavégzésük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni.
/2/ A gyermekek napközbeni ellátását különösen az olyan gyermek számára kell biztosítani:
- akinek a testi, illetve szellemi fejlődése érdekében állandó napközbeni ellátásra van szüksége,
- akit egyedülálló vagy idős személy nevel vagy akivel együtt a családban három vagy több gyermeket nevelnek, kivéve azt, akire nézve eltartója gyermekgondozási díjban részesül,
- akinek szülője, gondozója szociális helyzete miatt az ellátásról nem tud gondoskodni.
/3/ Az önkormányzat a gyermekek napközbeni ellátását a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola Művelődési Ház és Könyvtár iskolai napközijében biztosítja.
Térítési díj
10. §
Az önkormányzat a személyes gondoskodást nyújtó ellátások intézményi térítési díját évente legfeljebb két alkalommal állapítja meg külön rendeletben.
Záró rendelkezések
11.§
A rendelet 2014. január 1. napján lép hatályba és a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.