Bezenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2025. (III. 14.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről

Hatályos: 2025. 03. 15

Bezenye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2025. (III. 14.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről

2025.03.15.

[1] A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. § (2) bekezdés alapján a helyi önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése, melyből finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező és önként vállalt feladatait.

[2] Bezenye Községi Önkormányzat éves költségvetése a települési szolgáltatások működtetését és a településfejlesztési célok megvalósítását egyaránt lehetővé tevő, kiegyensúlyozott gazdálkodás elve szerint került összeállításra. Bezenye Községi Önkormányzat Képviselő–testülete a 2025. évi költségvetési évben a jogszabályban meghatározott kötelező, valamint a kötelező feladatai ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatai ellátásának céljából a feladatellátáshoz szükséges bevételek, kiadások és létszámok meghatározása érdekében - figyelembe véve a hatályos jogszabályok előírásait, az önkormányzat korábbi döntéseit, az elnyert pályázatait, a különböző szerződéseket - az önkormányzati költségvetés bevételi és kiadási oldala közötti egyensúly biztosítása végett a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 111. § (2) bekezdés alapján költségvetési rendeletet alkot. A helyi önkormányzat az éves költségvetése alapján finanszírozza és látja el törvényben meghatározott kötelező és önként vállalt feladatait.

[3] Bezenye Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az Önkormányzat 2025. évi költségvetésről a következő rendeletet alkotja.

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § A költségvetési rendelet hatálya a képviselő-testületre és annak szerveire, továbbá az önkormányzat által fenntartott önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szervekre, illetve intézményekre, valamint a támogatásban részesített magánszemélyekre, jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre terjed ki.

II. Fejezet

Az önkormányzat összesített 2024. évi költségvetése

1. Bevételek, kiadások főösszege (Ft-ban)

2. § (1) Bezenye Községi Önkormányzat 2024. évi költségvetésének

a) kiadási főösszege: 840.760.829 Ft

b) bevételi főösszege: 840.760.829 Ft

c) intézményfinanszírozás 144.837.587 Ft

(2) A bevételek és kiadások jogcímenkénti bontását az 1. mellékletben lévő költségvetési mérleg tartalmazza.

(3) A működési és felhalmozási célú bevételi és kiadási előirányzatokat a 2. melléklet foglalja össze.

2. A 2025. évi költségvetési bevételek

3. § (1) A Bezenye Községi Önkormányzat 2025. évi költségvetési bevételeit a felhasználás alapján, a működésre, fenntartásra fordítható bevételeit az alábbiak szerint csoportosítja:

a) normatív állami hozzájárulások;

b) normatív kötött felhasználású támogatás;

c) központosított előirányzat;

d) átengedett központi adók;

e) saját működési bevételek;

f) működési célú pénzeszköz átvétel;

g) helyi adók;

h) önkormányzat egyéb sajátos működési bevételei;

i) felhalmozási és tőkejellegű bevételek.

(2) A 2025. évi normatív állami hozzájárulás, a normatív kötött felhasználású állami támogatás jogcímeit és összegeit az 5. melléklet, az önkormányzat és az önkormányzat által fenntartott költségvetési szervek bevételeinek összegeit a 3. melléklet tartalmazza. Bezenye Községi Önkormányzat bevételeit kormányzati funkciónként a 9. melléklet tartalmazza. A Bezenyei Százszorszép Óvoda bevételeit a 10. melléklet, a Bezenyei Mókuska Bölcsőde bevételeit a 17. melléklet tartalmazza.

3. A 2025. évi költségvetés kiadásai

4. § (1) Az önkormányzat, valamint az önkormányzat által irányított költségvetési szervek által ellátott feladatok kiadásait a 4. melléklet tartalmazza, összesítve és intézményenként az alábbi kiemelt előirányzatokkal:

a) személyi juttatások;

b) munkaadókat terhelő járulékok;

c) dologi kiadások;

d) egyéb működési célú pénzeszköz átadások;

e) felhalmozási célú kiadások:

ea) beruházás;

eb) felújítás;

ec) egyéb felhalmozási célú kiadások;

f) finanszírozási kiadások.

(2) A felhalmozási célú kiadásokat részletesen a 6. melléklet tartalmazza.

(3) A pénzeszköz átadásokat részletesen a 7. melléklet tartalmazza.

(4) A szociális juttatásokat a 8. melléklet tartalmazza.

(5) A Bezenye Községi Önkormányzat kiadásait a 9. melléklet tartalmazza kormányzati funkciók szerinti részletezettségben.

(6) A Bezenyei Százszorszép Óvoda kiadásait részletesen a 10. melléklet tartalmazza.

(7) A Bezenyei Mókuska Bölcsőde kiadásait részletesen a 17. melléklet tartalmazza.

(8) Az élelmezési kiadásokat és bevételeket a 11. melléklet részletezi.

(9) A képviselő-testület a költségvetési intézmények 2025. évi létszámkeretét 18 főben állapítja meg az alábbiak szerint. (A 12. melléklet tartalmazza.)

a) Bezenye Százszorszép Óvoda 6 fő

b) Bezenyei Mókuska Bölcsőde 4 fő

c) Önk. és Önk. Hiv. jogalkotó tevékenység 1 fő (polgármester)

d) Város- és községgazdálkodás 3 fő

e) Konyhai személyzet 1 fő

f) Tanyagondnok 1 fő

g) Művelődési ház, könyvtár 1 fő

h) Takarítónő - hivatal 1 fő

(10) Bezenye Községi Önkormányzat az önkormányzati finanszírozású intézményeknél 2025. évben a központi előírások szerint biztosítja a béreket. A köztisztviselők illetményalapját 84.468 Ft-ban állapítja meg.

5. § A Bezenye Községi Önkormányzat a 2025. évre összegszerűen nem tervez adóelengedésből, adókedvezményből, ingatlanértékesítési engedményből származó közvetett támogatást. Közvetett támogatás az ingyenes és kedvezményes étkeztetésből származik.

III. Fejezet

A költségvetés végrehajtásával kapcsolatos rendelkezések

4. Előirányzat felhasználási ütemterv

6. § A Bezenye Községi Önkormányzat a 2025. évi bevételei és kiadásai előirányzatainak teljesítéséről a 13. melléklet szerinti ütemtervet állapítja meg.

5. Címrend

7. § A költségvetési címrendet a 14. melléklet tartalmazza.

6. Működési és fejlesztési célú bevételek és kiadások alakulása

8. § A 15. melléklet a működési és fejlesztési célú bevételek és kiadások 2025-2028. évi alakulását mutatja mérleg formában.

7. Előirányzat módosítása

9. § (1) A költségvetési szerv vezetője jogosult és egyben köteles a jóváhagyott bevételi előirányzaton felüli többletbevételét a tényleges többletnek megfelelő összegű előirányzattal módosítani.

(2) Az évközi előirányzat-módosítások miatt a költségvetési rendelet-módosítást a költségvetés végrehajtásáról szóló féléves és háromnegyed éves tájékoztatóval egyidejűleg kell benyújtani a képviselő testületnek.

8. Előirányzat - átcsoportosítás

10. § (1) A költségvetési szerv vezetője a rendeletben megállapított, kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosításra nem jogosult. A kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosításra kizárólag a képviselő-testület jogosult.

(2) A képviselő-testület az alábbi előirányzat átcsoportosítások jogát tartja fenn:

a) általános tartalékból való felhasználás

b) költségvetési szervek között előirányzat- átcsoportosítások

(3) A polgármester átruházott hatáskörében – a költségvetési szervek közötti előirányzat átcsoportosítások kivételével - esetekként 500.000,- Ft összeg erejéig jogosult kifizetést engedélyezni, kötelezettséget vállalni, illetve előirányzat módosításáról vagy átcsoportosításáról dönteni.

(4) Az átruházott hatáskörben hozott döntésekről a polgármester a következő képviselő-testületi ülésen írásban köteles tájékoztatni a képviselő-testületet.

(5) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő- testületet tájékoztatja.

9. A pénzmaradvány, az előirányzat-maradvány megállapítása, elszámolása és felhasználása

11. § (1) A költségvetési szerv a pénzmaradványát, előirányzat maradványát az éves beszámoló készítésekor állapítja meg a beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségükről szóló jogszabályoknak megfelelően.

(2) A költségvetési szerv pénzmaradványát, előirányzat maradványát a képviselő-testület felülvizsgálja és a zárszámadási rendeletével egy időben hagyja jóvá.

(3) A képviselő-testület a gazdasági helyzet miatt a költségvetési szervet megillető pénz-maradvány, előirányzat maradvány felhasználását korlátozhatja.

10. Vagyonértékesítéssel kapcsolatos szabályok

12. § Az önkormányzat költségvetési szervei használatában, illetve kezelésében lévő és feladatai ellátásához feleslegessé vált eszközök, gépek, berendezések, bármely vagyon értékesítésére az önkormányzat érvényes vagyonrendelete az irányadó.

11. Finanszírozás

13. § A képviselő-testület az intézmények működéséhez az önkormányzati támogatást és az állami hozzájárulást finanszírozás keretében biztosítja.

12. A bevételek elszámolása

14. § Az intézményi – feladathoz nem kötött – működési többletbevételeket a keletkezésük helyén az intézmény működtetésére, szakmai fejlesztésére lehet felhasználni.

15. § (1) A képviselő-testület a Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 10. § (7) bekezdésével összefüggésben úgy határoz, hogy 2025. évre nem tervez adósságot keletkeztető ügyletet (kezességvállalást).

(2) A 16. melléklet a Stabilitási törvény 45. § (1) bekezdés a) pontja szerinti saját bevételek részletezését, a Stabilitási törvény 3. § (1) bekezdése alapján adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi, valamint az adósságot keletkeztető ügyletek futam idejének végéig terjedő időszakra vonatkozó bevételeket és kiadásokat mutatja.

IV. Fejezet

Átmeneti és záró rendelkezések

16. § (1) A polgármester a helyi önkormányzat gazdálkodásának első félévi helyzetéről szeptember 15-éig írásban tájékoztatja a képviselő-testületet. A tájékoztatás tartalmazza a helyi önkormányzat költségvetési rendeletében megjelenő előirányzatok és a költségvetési egyenleg alakulását.

(2) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a 2025. évi költségvetési gazdálkodás zavartalan megkezdéséhez a 2024. évi költségvetés időarányos részét a 2025. évi költségvetési rendelet hatálybalépéséig biztosítsa.

(3) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2025. január 1. napjától kell alkalmazni.

17. § Ez a rendelet 2025. március 15-én lép hatályba.