Jánossomorja Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2008. (II. 28.) önkormányzati rendelete

a személyes gondoskodást nyújtó, gyermekjóléti alapellátásokról és az igénybevétel feltételeiről, valamint a fizetendő térítési díjakról

Hatályos: 2008. 04. 01- 2017. 08. 31

Jánossomorja Város Önkormányzat Képviselő-testületének 3/2008. (II. 28.) önkormányzati rendelete

a személyes gondoskodást nyújtó, gyermekjóléti alapellátásokról és az igénybevétel feltételeiről, valamint a fizetendő térítési díjakról

2008.04.01.

Jánossomorja Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §-ának (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 115. § (3) bekezdésben, valamint a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 29. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya kiterjed Jánossomorja Város Önkormányzat Képviselő-testülete által fenntartott személyes gondoskodás körébe tartozó – szociális ellátást és gyermekétkeztetést biztosító feladatokat ellátó – intézményekre.

A személyes gondoskodást nyújtó ellátások köre

2. § Jánossomorja Város Önkormányzata az alábbi személyes gondoskodást nyújtó szociális és gyermekjóléti ellátásokat biztosítja:

1. Szociális alapellátás körében:
- étkeztetés
- családsegítés
- jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
- házi segítségnyújtás
- nappali ellátás
2. A gyermekjóléti alapellátások körében:
- bölcsődében,
- napközi otthonos óvodásban és
- általános iskolában biztosított étkeztetés és napközbeni ellátás,
- gyermekjóléti szolgálat.
II. Fejezet

Étkeztetés

3. § 1. (1) Napi egyszeri meleg étkeztetésben kell részesíteni azokat a rászoruló kérelmezőket, akik egészségi állapotuk, illetve fogyatékosságuk miatt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani azt.

(2) Egészségi állapota miatt rászorultaknak kell tekinteni különösen azt a személyt, aki
a) mozgásában korlátozott
b) krónikus vagy akut betegségben szenved
(3) Az étkezés történhet:
- a jogosult által történő elvitellel
- házi segítségnyújtás keretében történő házhoz szállítással
(4) Az étkeztetés iránti kérelmet, az étkeztetést biztosító intézmény vezetőjénél kell benyújtani, aki dönt az ellátás biztosításáról és a fizetendő térítési díj összegéről.
(5) Az étkeztetésért fizetendő térítési díj alapja: az élelmezési nyersanyagnorma ebédre jutó normája az étkezéssel kapcsolatban felmerült rezsiköltségnek egy ellátottra jutó napi összegével, valamint a forgalmi adóval növelt összeg.

Munkahelyi étkeztetés

4. § 1. (1) A közalkalmazotti és köztisztviselői jogviszonyban álló munkavállalók jogosultak a munkahelyi étkeztetés igénybe vételére.

(2) A munkahelyi étkeztetést igénybe vevő – étkeztetésre nem kötelezett – alkalmazott a mindenkori nyersanyagköltségnek és az étkezéssel kapcsolatban felmerült költségnek (rezsi) együttes összegével azonos térítési díjat köteles fizetni, növelve az általános forgalmi adóval.
Vendég étkezés

5. § 1. (1) Az intézményi konyha jobb kapacitás kihasználása érdekében vendégek étkezése is lehetséges

(2) A vendégétkezés a gyermekétkezés rovására nem történhet, annak folyamatosságát, minőségét nem zavarhatja.
(3) A vendégétkezők térítési díja a mindenkori nyersanyagnorma rezsiköltséggel és az általános forgalmi adóval növelt összeg. A térítési díjat teljes mértékben kell megállapítani, kedvezmény nem adható.

6. § A szociális ellátás körében nyújtott étkezés, valamint az alkalmazotti és a vendégétkezés igénybe vevők által fizetendő térítési díjakat a rendelet 1. és 2. számú melléklete tartalmazza.

Családsegítés

7. § A Képviselő-testület az Sztv. 64. §-ában meghatározott családsegítési feladatai a Mosonmagyaróvár Többcélú Kistérségi Társulás keretében, társulási megállapodás alapján biztosítja.

Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

8. § A Képviselő-testület az Sztv. 65. §-ában meghatározott jelzőrendszeres házi segítségnyújtási feladatot a Mosonmagyaróvár Többcélú Kistérségi Társulás keretében, társulási megállapodás alapján biztosítja.

Házi segítségnyújtás

9. § 1. (1) Házi segítségnyújtás keretében az önkormányzat biztosítja:

(2) Az alapvető gondozási, ápolási feladatok elvégzését
(3) Az önálló életvitel fenntartását
(4) A veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, illetve azok elhárításában való segítségnyújtást
(5) A házi segítségnyújtás igénybevételéhez kapcsolódó gondozási szükséglet vizsgálatát az Sztv. 63. § (4)-(9) bekezdései szabályozzák.

Nappali ellátás

10. § 1. (1) A képviselő-testület az Sztv. 65/F. §-ában megjelölt személyeknek nappali ellátást biztosít.

(2) Az ellátás keretében az intézmény – az ellátott igényétől függően – biztosít:
- napi háromszori étkezést (legalább egyszeri meleg étkezéssel)
- szabadidős programok szervezését
- egészségügyi ellátás megszervezését (legalább heti egy alkalommal)
- hivatalos ügyek intézésének segítését

A gyermekjóléti alapellátás

11. § 1. (1) A gyermekek napközbeni ellátása iránti igényt az ellátást biztosító

- bölcsőde,
- napközi otthonos óvoda
- általános iskola vezetőjéhez kell benyújtani, aki dönt az intézménybe történő felvételről, illetve az ellátás igénybevételéről
(2) A bölcsőde tekintetében a gondozás számított intézményi térítési díja 2.475,- Ft/fő/nap. A fenntartó a gyermekjóléti alapellátások körében biztosított szolgáltatások közül csak az étkezésért állapít meg térítési díjat, melyet e rendelet 1. számú melléklete tartalmaz. A gondozási díj mértékét 0,- Ft-ban határozza meg.

Gyermekjóléti szolgáltatás

12. § A Képviselő-testület a Gyvt. 39. §-ában meghatározott gyermekjóléti szolgáltatást a Mosonmagyaróvár Többcélú Kistérségi Társulás keretében, társulási megállapodás alapján biztosítja.

Helyi szociálpolitikai kerekaszatal

13. § 1. (1) A Képviselő-testület szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre.

(2) A szociálpolitikai kerekasztal tagjai:
- A Szociális és Egészségügyi Bizottság elnöke
- A Gyermekjóléti Hivatal gyámügyi ügyintézője
- A Polgármesteri Hivatal gyámügyi ügyintézője
- A Polgármesteri Hivatal szociális területért felelős ügyintézője
- A Körzeti Általános Iskola intézményvezető-helyettese
- Az Aranykapu Körzeti Napközi Otthonos Óvoda vezetője
(3) A szociális kerekasztal alakuló ülését a Szociális és Egészségügyi Bizottság elnöke hívja össze. Az alakuló ülés dönt a szociális kerekasztal ügyrendjéről.

A térítési díjak megfizetésének szabályai

14. § 1. (1) Az e mellékleteiben meghatározott intézmény térítési díjak mértékét évente a Képviselő-testület határozza meg az ellátást biztosító intézményvezető javaslat alapján.

(2) Az e rendeletben meghatározott intézményi térítési díjak alapján az ellátásra jogosultak által fizetendő személyi térítési díjak felülvizsgálhatóságát az Sztv. 115. § (6)-(8) bekezdése szabályozza.
(3) A térítési díjat minden hónap 20. napjáig kell megfizetni.
(4) A térítési díjak befizetésére és ellenőrzésére a vonatkozó törvények és a 29/1993. (III. 17.) Korm. rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni.
(5) E rendelet keretében megállapított személyi térítési díjak összegét méltányosságból a Szociálpolitikai Bizottság mérsékelheti, illetve elengedheti, ha a fizetésre kötelezett vagyoni, szociális helyzete, életkörülményei azt indokolttá teszik.

Záró rendelkezés

16. § 1. (1) Ez a rendelet 2008. április 1-jén lép hatályba, de rendelkezéseit – a jogosultnak hátrányt nem okozó esetekben – 2008. január 1. napjával alkalmazni kell.