Jánossomorja Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2013. (V. 7.) önkormányzati rendelete

Jánossomorja Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyonnal történő gazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2013. 05. 08- 2014. 08. 27

Jánossomorja Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2013. (V. 7.) önkormányzati rendelete

Jánossomorja Város Önkormányzatának vagyonáról és a vagyonnal történő gazdálkodás szabályairól

2013.05.08.

Jánossomorja Város Önkormányzata Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 143. § (4) bekezdés i) pontjában valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 5. § (2) bekezdésének b)-c) pontjában, 13 § (1) bekezdésében és 18. § (1) bekezdésében, kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva az alábbi rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a Képviselő-testületre és szerveire, intézményeire.

(2) E rendeletben foglalt szabályokat kell alkalmazni:

a) Jánossomorja Város Önkormányzata (továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában lévő és a rendelet hatályba lépését követően tulajdonába kerülő vagyontárgyaira,

b) értékpapírokra,

c) pénzben rendelkezésre álló vagyonra,

d) vagyoni értékű jogokra.

(3) Jelen rendeletet a külön rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni az alábbi ingatlanokra:

a) a lakások és nem lakás céljára szolgáló egyéb helyiségek,

b) a fiatalok lakóháza.

(4) Jelen rendeletet nem kell alkalmazni az állam által átvett, vagy a jövőben átvenni kívánt feladatok gyakorlásához kapcsolódó vagyonelemek hasznosítására. Ezen vagyonelemek hasznosítása a feladatok gyakorlására vonatkozó jogszabályokban, illetve az állam és az önkormányzat között megkötött megállapodásokban foglaltaknak megfelelően történik.

Az önkormányzat ingatlan vagyona

2. § (1) Az önkormányzati tulajdon törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll. Az önkormányzati vagyon körét a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény rendelkezései határozzák meg.

(2) Az önkormányzati törzsvagyonba tartozó forgalomképtelen vagyonelemeket az 1. számú melléklet, a korlátozottan forgalomképes vagyonelemeket a 2. számú melléklet tartalmazza. Az önkormányzat üzleti vagyonába tartozó, forgalomképes vagyonelemeket a 3. számú melléklet tartalmazza.

(4) Az önkormányzat nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősülő vagyont nem határoz meg

A tulajdonosi jogok gyakorlása

3. § (1) A tulajdonosi jogokat a képviselő-testület gyakorolja, a tulajdonjog egyes részjogosítványainak gyakorlásával szerveit, intézményeit, gazdasági és közhasznú társaságait (együttesen: vagyonkezelők) e rendelettel összhangban felhatalmazhatja.

(2) Önkormányzati vagyont az (1) bekezdésben foglalt körön kívüli vagyonkezelő kizárólag a hatályos jogszabályoknak megfelelően, a tulajdonosi jogok gyakorlójának döntése alapján, erre irányuló szerződésben foglaltak szerint kezelhet.

(3) A képviselő-testület hatáskörébe tartoznak az alábbi, vagyonhasznosításra vonatkozó döntések, értékhatártól függetlenül:

a) az önkormányzat tulajdonát képező vagyontárgyaknak az önkormányzati vagyon részeibe történő besorolása,

b) ingatlan vásárlása, cseréje, értékesítésre történő kijelölése, ingyenes átengedése,

c) gazdasági és közhasznú társaság alapítása,

d) gazdasági és közhasznú társaságokban fennálló részesedéseinek értékesítésre történő kijelölése, valamint pénzbeli apport befektetése társaságokba,

e) hitel felvétele, illetve annak felvételéhez vagyoni fedezet biztosítékul nyújtása,

f) kötvény, váltó kibocsátása és elfogadása,

g) kezesség vállalása, egy évet meghaladó lejáratú értékpapír vásárlása,

h) társadalmi szervezet, alapítvány létrehozásának engedélyezése, társadalmi szervezethez, alapítványhoz való csatlakozás.

(4) Az önkormányzat és szerve az alábbi esetekben mondhat le részben vagy egészben követeléséről:

a) csődegyezségi megállapodás során,

b) bírói egyezség esetében,

c) felszámolási eljárás során, ha a felszámoló által írásban adott nyilatkozat alapján az várhatóan nem térül meg,

d) a végrehajtás során nem, vagy csak részben térült meg,

e) ha a követelés bizonyítottan csak veszteséggel vagy aránytalanul nagy ráfordítással érvényesíthető,

f) amelyet bíróság előtt érvényesíteni nem lehet,

g) kötelezettje nem lelhető fel és ez dokumentumokkal hitelt érdemlően bizonyított.

A 3.§ (4) bekezdésében szabályozott lemondásra: 100.000,- Ft egyedi értékhatárig a polgármester, 100.000,- Ft-ot meghaladó, de 500.000,- Ft-ot el nem érő követelés esetében a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság; 500.000,- Ft egyedi értékhatárt meghaladó esetekben a képviselő-testület jogosult.

(5) Az önkormányzat részére 1 millió forint értékhatár felett, ellenérték nélkül felajánlott vagyon elfogadása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

Eljárás a tulajdonos képviseletében

4. § (1) A polgármester jogosult a hatáskörrel rendelkező szerv döntése alapján a vagyonhasznosítási jogügyletek (szerződések) megkötésére.

(2) Az önkormányzati vagyont érintő hatósági eljárásokban a tulajdonost megillető nyilatkozattételi jogot, továbbá a közigazgatási és bírósági eljárásban az ügyfél jogát a polgármester gyakorolja. Az önkormányzat jogi képviseletének biztosításáról a polgármester gondoskodik.

Az önkormányzati vagyon értékének meghatározása

5. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló ingatlan elidegenítését hivatalos értékbecslés beszerzésének kell megelőznie, az értékbecslés nem lehet 3 hónapnál régebbi.

(2) Ingó esetében akkor szükséges értékbecslést készíteni, ha az értékesíteni kívánt ingóság beszerzéskori értéke bizonyítottan meghaladta az 500.000,- Ft-ot.

Az önkormányzati vagyon hasznosításának nyilvánossága

6. § (1) Az önkormányzati vagyont nettó 5.000.000,- Ft értékhatár felett értékesíteni, a vagyon használatát, illetve hasznosítás jogát átengedni csak nyilvános (indokolt esetben zártkörű) versenytárgyalás útján a legjobb ajánlatot tevő részére lehet.

(2) A képviselő-testület döntése alapján a versenytárgyalás lebonyolítás az önkormányzati hivatal feladat. A szerződés megkötésére a polgármester jogosult.

(3) A versenyeztetés során a pályázati kiírásnak tartalmaznia kell a következőket:

a.) az ingatlan megnevezése, címe, helyrajzi száma,
b.) a meghirdetés módja,
c.) fizetési feltételek meghatározása
d.) pályázati biztosíték mértéke (adott esetben),
e.) az ingatlan, vagyontárgy megtekintésének időpontja és
f.) az eredményhirdetés helye
g.) pályázat benyújtásának hely ideje

Vagyonkezelői jog

7. § (1) A vagyonkezelői jog létesítéséről, annak átengedésének ingyenességéről vagy ellenértékéről, valamint – határozott vagy határozatlan – időtartamáról a képviselő-testület dönt.

(2) A vagyonkezelő a vagyonkezelésbe vett vagyontárgyakra vonatkozó, tulajdonost megillető jogok és tulajdonost terhelő kötelezettségek körében – a jogszabályokban, valamint a vagyonkezelési szerződésben foglalt feltételek mellett – köteles különösen:

a) a vagyonnak a mindenkori jogszabályoknak biztonsággal megfelelő állapotban, és jó karban tartására saját költségén,

b) a vagyon működtetésére vonatkozó felelősségbiztosítási és a vagyonbiztosítási szerződések megkötése, vagyonvédelmi intézkedések megtétele, ezzel kapcsolatos költségek viselésére,

c) a vagyonnal ellátott közfeladat gyakorlásához szükséges hatósági engedélyek beszerzésére, előírások folyamatos betartására, hatósági kötelezések végrehajtására,

d) a vagyonban vagy a vagyon működtetése során harmadik személynek okozott, a vagyonkezelőnek felróható kár megtérítésére.

(3) Az Önkormányzat gyakorolja a vagyonkezelésbe adott vagyontárgyakra vonatkozóan a vagyonkezelőnek át nem adott jogokat és kötelezettségeket.

(4) Az önkormányzat a vagyonkezelőt ellenőrizheti, melynek keretében:

a) rendszeres - műszaki, számviteli és pénzügyi szempontból történő – ellenőrzést végez, elsősorban a vagyonkezelőnek a vagyonkezelésbe vett vagyontárgyak állapot- és értékváltozásáról szóló évenkénti jelentése alapján, és

b) szükség szerint eseti és célellenőrzést folytat, amelyet a vagyonkezelő előzetes írásbeli értesítését követően az önkormányzat által kijelölt személyek vagy szervezetek végeznek.

(5) Jánossomorja Város Önkormányzata a tulajdonában álló ivóvíz- és szennyvíz közművagyont az AQUA Kft. ingyenes vagyonkezelésébe adta, a vagyonkezelés határozott ideig, 2012. június 28-tól, 2028. december 31-ig tart.

Záró rendelkezések

8. § (1) A rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti Jánossomorja Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2000.(XII.14.) önkormányzati rendelete az önkormányzat vagyonáról, a vagyon kezeléséről és hasznosításáról és az azt módosító 8/2001.(VI.14), 6/2002.(VI.13.), 8/2004.(VII.1.), 7/2007.(III.29.), 14/2007.(VIII.30.), 10/2011.(VI.30.) önkormányzati rendeletek, valamint Jánossomorja Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2012.(II.16.) önkormányzati rendelete az önkormányzat tulajdonában álló, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonnak minősített vagyonelemekről.