Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 27/2021. (X. 29.) önkormányzati rendeletének indokolása
a Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról, a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásának és a vagyon kezelésének szabályozásáról szóló 3/2013. (III. 4.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2021. 11. 01a Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata vagyonáról, a vagyon feletti tulajdonosi jogok gyakorlásának és a vagyon kezelésének szabályozásáról szóló 3/2013. (III. 4.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
Gazdasági, költségvetési szempontból és az elővásárlásra jogosult lakásbérlők tulajdonszerzésének előmozdítása érdekében indokolt a részben vagy egészben banki hitelből fedezett vételár megfizetésére R.-ben rögzített határidő meghosszabbítása a jelenlegi 90 napról 180 napra. A módosítás által bevezetendő új szabály egyben tovább növeli annak a lehetőségét, hogy azok is saját tulajdonú lakáshoz juthassanak, akiknek arra egyébként nem lenne lehetőségük, tekintettel a lakáspiacon az utóbbi években bekövetkezett rendkívüli áremelkedésre is. Az adásvétel során a banki hitelfelvétel elhúzódása miatt gyakran lehetetlenné válik a vételár határidőben történő megfizetése a vevők részéről. Az önkormányzat és az elővásárlási jogával élni kívánó lakásbérlő közös érdeke az adásvétel teljesülése, ami a vételár megfizetésére nyitva álló határidő meghosszabbításával jelentős mértékben elősegíthető.
A rendeletnek nincs az európai uniós joggal kapcsolatos jogharmonizációs és egyeztetési vonatkozása.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-ban előírt előzetes hatásvizsgálat eredménye a következő:
A rendeletalkotás társadalmi hatása, hogy az elővásárlásra jogosult bérlő pénzintézeti hitelezés mellett az egy összegű megfizetésre vonatkozó kedvezőbb vételáron vásárolhatja meg a bérleményét, elősegítve ezzel a bérlő tulajdonszerzését. A rendelet jobban igazodni fog a társadalmi viszonyokhoz.
Gazdasági, költségvetési szempontból: az önkormányzat a vételárból keletkező bevételét a lakásállomány fejlesztésére fordíthatja.
Környezeti és egészségi szempontot közvetlenül nem, csak áttételesen befolyásol.
Az adminisztratív terhek a meghiúsuló adásvételek számának csökkenésével mérséklődnek.
A rendeletalkotás elmaradásának várható következménye a meghiúsuló adásvételek számának növekedése.
A rendelet alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltétel biztosított.