Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 33/2021. (XII. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a területi ellátási kötelezettségű háziorvosi körzetekről és körzethatárokról szóló 40/2016. (XII. 29.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2022. 01. 01a területi ellátási kötelezettségű háziorvosi körzetekről és körzethatárokról szóló 40/2016. (XII. 29.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A Rendelet módosítását az alábbi tényezők indokolják:
1. Sopron Megyei Jogú Város közigazgatási területén elnevezett új közterületek háziorvosi és területi védőnői körzetekbe való besorolása.
2. Az optimális finanszírozottság érdekében az iskola védőnői körzetek módosítása.
3. Az ifjúsági fogászati szolgálat körzeteinek módosítása, melynek indoka, hogy a 9. számú ifjúsági fogorvosi körzet 2021. augusztus 1. napjától megszüntetésre került, oktatási intézményei a 10. számú ifjúsági fogászati körzetbe kerülnek át.
4. Sopron Megyei Jogú Város Közgyűlése 345/2021. (IX.30.) határozatával elnevezett, Kismély út, mely Virágvölgyben helyezkedik el, az 1. számú felnőtt, a 7. számú gyermek, a 8. számú fogorvosi és a 14. számú területi védőnői körzetbe kerül besorolásra.
2. Az iskolavédőnői ellátás finanszírozását az egészségügyi szolgáltatások Egészségbiztosítási Alapból történő finanszírozásának részletes szabályairól szóló 43/1999. (III. 3.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Finanszírozási Rendelet) szabályozza. Az egy iskolavédőnői körzetbe tartozó tanulók létszámát az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. (IX. 3.) NM rendelet (a továbbiakban: Iskola-egészségügyi Rendelet) határozza meg.
Az Iskola-egészségügyi Rendelet 2. § (2) bekezdése szerint: „Az oktatási intézményben amennyiben a tanulók létszáma a 800 főt eléri, akkor teljes munkaidőben iskola-védőnői feladatot végző iskolavédőnőt kell biztosítani. Az iskolavédőnő az oktatási intézmény(ek)ben összesen 1000 főt láthat el, ha a 800 főt meghaladó tanulói létszám iskola-védőnői ellátása más módon nem biztosítható.”
A Finanszírozási Rendelet 21. § (2) bekezdése szerint az iskola védőnői körzetek finanszírozása során az ellátott feladatok díjazásának kiszámításánál az oktatási intézményben ellátott gyermek után 1 pontot, a gyógypedagógiai oktatási intézményben ellátott tanuló után pedig 2 pontot kell figyelembe venni.
A Finanszírozási Rendelet 21. § (5) szerint „Az ellátandók számát és a (2) bekezdésben foglaltak alapján számolt pontszámokat figyelembe véve a területi védőnői szolgáltató legfeljebb 750 pontot, a teljes munkaidőben iskola- és ifjúság-egészségügyi védőnőt foglalkoztató iskola- és ifjúság-egészségügyi szolgáltató legfeljebb 1000 pontot érhet el szolgálatonként.
(7) Ellátási érdekből az oktatási intézmény(ek)ben ellátandó létszám a teljes munkaidőben iskola- és ifjúság-egészségügyi feladatokat ellátó védőnővel működő iskola- és ifjúság-egészségügyi szolgálat esetében a külön jogszabályban meghatározott tanulói létszámtól eltérhet az alsó határtól 10%-kal, a felső határtól 20%-kal, ezen esetekben a szolgáltató az alsó határnak megfelelő 800 pont, illetve a felső határnak megfelelő 1000 pont szerinti díjra jogosult. Amennyiben a tanulói létszámtól való negatív irányú eltérés esetén a tanulók létszáma alapján számított pontszám meghaladja a 800 pontot, akkor a számított pontszámnak megfelelő finanszírozási díj kerül kifizetésre.”
Az optimális finanszírozottság érdekében az iskola védőnői körzeteket érintően az alábbi módosítások indokoltak.
Az iskolák szeptemberi létszám adatai alapján a 4-es számú iskolavédőnői körzet tanuló létszáma csökkent. A Deák téri Általános Iskola létszáma a tavalyi 623-ról főre 610 főre csökkent. A körzethez tartozik a Lackner Kristóf Általános Iskola Tagiskolája, melynek létszáma jelenleg 17 fő, és a Doborjáni Ferenc Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, melynek létszáma jelenleg 93 fő. A körzetben így az összesen ellátottak létszáma: 720 fő, mely létszám az alsó finanszírozási határon van.
Javaslom, hogy a 2-es számú iskolavédőnői körzetből az Eötvös József Evangélikus Gimnázium, Egészségügyi Technikum és Művészeti Szakgimnázium (létszáma 402 fő) kerüljön át a 4-es számú iskolavédőnői körzetbe. A 4-es számú iskolavédőnői körzetből a Doborjáni Ferenc Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény (létszáma 93 fő) kerüljön át a 2-es számú iskolavédőnői körzetbe. A 4-es számú körzetből a Lackner Kristóf Általános Iskola Tagiskoláját (létszáma 17 fő) javaslom áthelyezni a 11.számú iskolavédőnői körzetbe. Utóbbi módosítás indoka, hogy a tagiskola átkerüljön az „anyaiskola” körzetéhez, ezáltal az adatbázis és iskolaegészségügyi informatikai rendszer ugyanazon iskolaegészségügyi személyzet kezében lenne.
Ez utóbbi okból javaslom a 6. számú iskolavédőnői körzetből a Petőfi Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Balfi Tagiskola áthelyezését (létszáma 40 fő) a 3. számú iskolavédőnői körzetbe.
Fenti módosítások egyrészt optimalizálják a körzetek NEAK finanszírozását, másrészt a tagiskolák és „anyaiskolájuk” egy iskolavédőnői körzetbe történő integrálása megkönnyíti az adminisztratív feladatok és az egészségügyi nyilvántartás egységes kezelését.
Az egészségügyi alapellátásról 2015. évi CXXIII. törvény 6. § (2) bekezdése szerint a ”körzetek megállapítása és kialakítása során ki kell kérni az alapellátásért felelős országos módszertani intézet - védőnői ellátás esetén az országos tisztifőorvos -, valamint a működési engedély kiadására hatáskörrel rendelkező egészségügyi államigazgatási szerv véleményét is.” A jogszabályban előírt vélemény a városi vezető védőnőtől és a Nemzeti Népegészségügyi Központtól beszerzésre került, az iskola és területi védőnői körzetek tervezett módosítását támogatják.
3. Az ifjúsági fogorvosi körzetek módosítását a 9. körzetet ellátó Dr. Csipkayné Dr. Nyitrai Alice kérelmezte, melynek eredményeként a Doktornő ellátási szerződése megszüntetésre került, és az általa ellátott oktatási intézmények 2021. augusztus 1. napjától átkerültek a Dr. Csipkay Eszter Zsuzsa által ellátott 10. számú ifjúsági fogorvosi körzetbe.
A Jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-ban előírt előzetes hatásvizsgálat eredményeiről, valamint a 18. §-ban meghatározott indokolási kötelezettségnek eleget téve az alábbi tájékoztatást adom:
A rendelet elfogadásának társadalmi hatása: az új közterület háziorvosi és védőnői körzetekbe sorolásával mindenki számára egyértelmű, jogszabályban rögzített módon meghatározásra kerül az ellátásra kötelezett szolgáltató a közterület területi elhelyezkedése alapján.
Adminisztratív hatásként módosítani kell a körzetek működési engedélyét és finanszírozási szerződését.
Gazdasági, költségvetési hatások: A közterületek háziorvosi és védőnői körzetbe sorolásával a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő a körzetek finanszírozását az ellátotti létszám függvényében biztosítja.
A jogalkotás elmaradásának várható következménye az, hogy az egészségügyi szakhatóságok – az új közterületek ellátási körzetekbe besorolásának elmaradása miatt- felszólítják az önkormányzatot, hogy tegyen eleget az egészségügyi törvényben foglalt kötelezettségének, azaz biztosítsa az új közterületen élők számára az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő esélyű hozzáférést az egészségügyi alapellátásról szóló 2015. évi CXXIII törvény 1. § (1) bekezdése szerint. Az iskola védőnői körzetek módosításának elmaradása alacsonyabb finanszírozást von maga után, a területi védőnői körzetek módosításának elmaradása az ellátás szakmai színvonalára kedvezőtlen hatást gyakorol.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek biztosítottak.