Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 36/2021. (XII. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a 2022. évi átmeneti gazdálkodásról
Hatályos: 2022. 01. 01a 2022. évi átmeneti gazdálkodásról
Végső előterjesztői indokolás
A helyi önkormányzatok költségvetésének elkészítésével kapcsolatos eljárás rendjét az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) szabályozza. Az Áht. 25. § (1) bekezdése szerint a Közgyűlés – ha a költségvetési rendeletet a költségvetési év március 15-ig nem fogadta el – átmeneti gazdálkodásról rendeletet alkot. A gazdálkodás szabályozottsága miatt szükséges a rendelet megalkotása.
Az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet azokat a gazdálkodási kereteket határozza meg, amelyek között a költségvetési rendelet elfogadásáig az önkormányzat és intézményei a bevételeit folytatólagosan beszedi, a kiadásait teljesíti.
Az Áht. 24. § (3) bekezdése alapján „A jegyző által előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester február 15-éig, ha a központi költségvetésről szóló törvényt az Országgyűlés a naptári év kezdetéig nem fogadta el, a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek.”. Ennek függvényében a 2022. évi költségvetési rendelet elfogadásáig célszerű az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet megalkotása, hogy az önkormányzat és intézményei gazdálkodásának folyamatossága a kötöttségek mellett zavartalan legyen.
Az átmeneti gazdálkodás időszakában teljesített bevételeket és kiadásokat az önkormányzat költségvetésébe be kell illeszteni.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Jat.) 17. § és 18. § alapján a 2022. évi átmeneti gazdálkodás várható következményeiről az előzetes hatásvizsgálat és az indokolási kötelezettség tükrében:
1.1. A rendelettervezet társadalmi, gazdasági, költségvetési hatása:
Az önkormányzat az átmeneti gazdálkodásról szóló rendeletet az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV törvény előírásai alapján alkotja meg.
1.2. A rendelettervezet környezeti és egészségügyi következményei: nem határozhatók meg.
1.3. A rendelettervezetnek adminisztratív terheket befolyásoló hatása: nincs.
2. A jogszabály megalkotásának szükségessége, a jogalkotás várható következménye:
A rendelettervezet az 1.1. pontban foglaltakon felül a Jat.-ban előírt kötelezettségnek tesz eleget, ennek hiányában mulasztásos jogszabálysértést követne el az önkormányzat.
3. A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek: rendelkezésre állnak.