Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 37/2021. (XII. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a Délkeleti városrész, a Győri kapu I-II. és az Apácakert városrészek Szabályozási Tervéről és Helyi Építési Szabályzatáról
Hatályos: 2022. 01. 27a Délkeleti városrész, a Győri kapu I-II. és az Apácakert városrészek Szabályozási Tervéről és Helyi Építési Szabályzatáról
Végső előterjesztői indokolás
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet alapján teljes eljárás keretében kidolgoztatta a Sopron, Délkeleti városrész Szabályozási Tervéről és Helyi Építési szabályzatáról szóló 21/2005. (V. 5.) önkormányzati rendelet, a Sopron, Győri Kapu I-II. Helyi Építési Szabályzatáról és Szabályozási Tervéről szóló 25/2005. (VI. 3.) önkormányzati rendelet és az Ikva- patak, vasút és az 5438/3 hrsz.-ú út közötti terület (Apácakert) helyi építési szabályzatáról szóló 47/2000. (XII. 1.) önkormányzati rendeletek felülvizsgálatát, egységes szerkezetbe foglalását.
A felülvizsgálat által érintett terület a jelenleg hatályos településrendezési eszközök területi hatályával megegyező. A településrendezési feladat célja a hatályos szabályozási tervek és helyi építési szabályzatok felülvizsgálata, a jóváhagyások óta felmerült problémák, kérések vizsgálata, kezelése, a magasabb szintű jogszabályváltozások átvezetése. Kiindulási alap a 2012-ben elfogadott, a 270/2012. (X. 5.) Kgy. határozattal jóváhagyott Településszerkezeti terv, melynek területfelhasználása, a változások átvezetése esetlegesen módosítást igényel, összhangban a szabályozási terv koncepciójával.
Az új építésügyi rendelkezésektől az Önkormányzat azt várja, hogy az épített és természeti környezet értékeinek fejlesztése és védelme mellett a terület fejlődésének, fejlesztésének arányos és korlátozott lehetőségeit tárja fel, az építési paramétereket, a közműterületeket figyelembe véve, azokat átgondolva olyan szabályozási feltételek, keretek jönnek létre, mely a terület eredeti és változatlan elképzelések szerinti felhasználását lehetővé teszik, hatékonyan szolgálják.
További feladat a jelenleg városrészenként készült helyi építési szabályzatok és szabályozási tervek egységesítése, egy rendeletként való kezelése.
A Korm. rendelet 39. § (2) bekezdése értelmében a véleményezési eljárás során beérkezett vélemények ismertetése a képviselő-testület számára megtörtént, melyek elfogadásáról a Közgyűlés a 382/2021. (IX. 30.) határozatával döntött, s egyúttal a partnerségi eljárást lezárta.
Ezt követően került sor a végső szakmai véleményezési szakasz lefolytatásának kezdeményezésére az állami főépítészi hatáskörben eljáró megyei kormányhivatalhoz benyújtott kérelemmel. Az Állami Főépítészi Iroda a GY/15/70-10/2021. számon adta meg záró szakmai véleményét, melyben hozzájárult a tervezet elfogadásához.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-ában előírt előzetes hatásvizsgálat és a 18. §-ban előírt indokolási kötelezettség eredménye a következő:
A rendelet módosításnak társadalmi, gazdasági és költségvetési hatása az egységes jogszabályi környezet megteremtése, a magasabb szintű jogszabályi előírásoknak való megfelelés.
Környezeti és egészségi szempontból bekövetkezett hatása nem állapítható meg.
Adminisztratív terheket befolyásoló hatásai a korábbi állapothoz képest nem változnak.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételei pedig biztosítottak.