Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 3/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában igazgatási szünet elrendeléséről szóló 26/2012. (VI. 29.) önkormányzati rendelet módosításáról
Hatályos: 2025. 03. 01Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 3/2025. (II. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2025. 03. 01
Sopron Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában igazgatási szünet elrendeléséről szóló 26/2012. (VI. 29.) önkormányzati rendelet módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
A Kormány a 316/2024. (XI.6.) Korm. rendeletben a kormányzati igazgatási szervekre vonatkozóan igazgatási szünetet rendelt el az év decemberének 26. napját követő első munkanaptól az azt követő naptári év első munkanapját megelőző nap végéig minden évre vonatkozóan.
Az igazgatási szünetről szóló 2023. évi XXVI. törvény (a továbbiakban: Törvény) 7. § (1) bekezdés a) pontja alapján a fenti kormányrendeletben meghatározott időszakra igazgatási szünetet rendelhet el a települési önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közös önkormányzati hivatala és a közterület-felügyelet tekintetében a települési önkormányzat képviselő-testülete.
Az igazgatási szünet elrendelése esetén figyelembe kell venni a munkahely és az álláshelyen ellátott feladatok, illetve a munkakörök sajátosságait, azt, hogy az igazgatási szünet ne okozzon a hivatal közfeladatainak ellátásában aránytalanul nagy sérelmet, a hivatal halaszthatatlan közfeladatainak folyamatos és zavartalan ellátását biztosítani kell.
Az igazgatási szünet elrendeléséről szóló döntést a tárgyév március 1. napjáig a helyben szokásos módon közzé kell tenni.
A Törvény 3. § (1) bekezdése alapján a hivatal az igazgatási szünet alatt a feladatait nem látja el, és az ügyfélfogadás nem működik.
Az igazgatási szünet időtartama nem számít bele a Törvény által meghatározott hatósági és egyéb eljárások ügyintézési határidejébe.
Ezen rendelkezések nem érintik a Kttv. alapján elrendelhető, és a fentiekben meghatározottól eltérő időszakra eső igazgatási szünetet.
Elmondható, hogy a hivatali dolgozók nagy része a nyári szünetre, valamint a karácsony és újév közötti időszakra tartalékolja szabadságának egy részét. Az igazgatási szünet elrendelése a szabadságok kiadását jelentős mértékben megkönnyíti, valamint takarékossági szempontból is előnyös, mert a Polgármesteri Hivatal működésével járó költségek kis mértékben csökkenthetők.
A jogszabályi előírásokat figyelembe véve javaslom az igazgatási szünet elrendelését az év decemberének 26. napját követő első munkanaptól az azt követő naptári év első munkanapját megelőző nap végéig meghatározni azzal, hogy ezen időszak alatt a jegyző által meghatározott napon és időtartamban ügyeletet kell tartani csökkentett létszámmal. A javasolt időpont a közgyűlési munkában nem okoz fennakadást.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 17. §-ban előírt előzetes hatásvizsgálat és a 18. §-ban előírt indokolási kötelezettség eredménye a következő:
Társadalmi hatások
: Széles körben elterjedt az államigazgatási, önkormányzati és igazságszolgáltatási szervek között ez a jogintézmény, így a társadalmi hatása nem jelentős. Az ügyfélfogadási rend szabályozása átláthatóvá válik azáltal, hogy a kormányhivatalokkal egyidőben kerül sor az igazgatási szünet elrendelésére.
Gazdasági, költségvetési hatások
: a módosítás nem jár gazdasági, költségvetési hatással.
Környezeti és egészségi hatások
: a hivatali dolgozók számára biztosított az év végi pihenőidő.
Adminisztratív terheket befolyásoló hatások:
a módosítás nem jár adminisztratív terhekkel.
A jogszabály megalkotásának szükségességét indokolja:
a módosítás megalkotását magasabb szintű jogszabályi felhatalmazás, valamint a törvényből eredő szabadságolási tervezés során felmerülő igény indokolja.
A jogalkotás elmaradásának várható következményei
az igazgatási szünet elrendelésére jogalkotás hiányában nem kerülhet sor.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételek
: rendelkezésre állnak.