Szárföld Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2014. (IX.2.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól
Hatályos: 2014. 09. 03Szárföld Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2014. (IX.2.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól
Szárföld Község Önkormányzata Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51. §. (5) bekezdésében és 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. § A rendelet hatálya Szárföld község közigazgatási területén lévő közterületekre, ingatlanokra az érintett ingatlanok tulajdonosaira, kezelőire, használóira (továbbiakban: ingatlanhasználó) terjed ki.
2. § E rendelet alkalmazásában:
1. közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti közterület.
2. közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló rendelet szerinti közterületnév.
3. § (1) Szárföld község belterületén – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a közterületeket el kell nevezni.
(2) Nem szükséges elnevezni az olyan zsákutcákat, kiszolgáló utakat, amelyekhez a kapcsolódó ingatlanok számozása másik utcában már megtörtént, illetve nem kell nevet adni a mezőgazdasági célú dűlőutaknak.
(3) Új közterület kialakítása után, közterületként való bejegyzését követően 1 éven belül meg kell állapítani a közterület nevét.
4. § (1) Közterület elnevezésekor különös figyelemmel kell lenni a helyi hagyományokra, a község jellegére, történelmére, földrajzi sajátosságaira, helytörténeti kutatásokra, a lakosság élő névhasználatára, a magyar nyelv követelményeire, az egyszerűségre és arra, hogy a név a többitől írásban is, hangzásában is jól megkülönböztethető legyen.
(2) Szárföld község közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.
(3) Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, történelmi eseményről, földrajzi névről, elhelyezkedésről, fogalomról lehet elnevezni.
5. § (1) A közterületek nevének megállapítása és megváltoztatása a képviselő-testület hatáskörébe tartozik.
(2) Közterület elnevezését kezdeményezhetik:
a) polgármester,
b) az önkormányzati képviselők,
c) Szárföldön lakóhellyel rendelkező állampolgár,
d) Szárföld község közigazgatási területén székhellyel, telephellyel rendelkező jogi személyek.
(3) A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést közzé kell tenni és a döntésről értesíteni kell a Győr-Moson-Sopron megyei Kormányhivatal Kapuvári Járási Hivatalát, az ingatlan-nyilvántartást vezető szervet, rendőrkapitányságot, postahivatalt, Katasztrófavédelmi Kirendeltséget, mentőállomást, valamint a közmű-szolgáltatókat.
6. § (1) A névtáblák elkészítése, elhelyezése, karbantartása és szükség szerinti pótlása az önkormányzat a feladat.
(2) A névtáblákat építményeken (épületen, kerítésen, támfalon), illetve önálló vagy más célra is szolgáló oszlopon, jól látható helyen kell elhelyezni.
(3) Az ingatlanhasználó a névtábla elhelyezését és az ezzel kapcsolatos munkálatokat tűrni köteles. Amennyiben a névtábla elhelyezésével az ingatlanon kár keletkezik, azt az önkormányzat köteles megtéríteni.
(4) A közterület elnevezésének megváltozása esetén a régi elnevezést feltüntető névtáblákat a változásról szóló döntést követő egy évig piros átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni. Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi fölött vagy alatt kell elhelyezni.
7. § (1) A névvel ellátott közterületeken az ingatlanokat házszámmal kell ellátni.
(2) A házszám a belterületi ingatlanoknak a vele érintkező közterületre megállapított sorszáma. Ha egy ingatlanra több közterülettel való érintkezés miatt több házszám is megállapítható, akkor azt a közterületnevet és hozzá tartozó házszámot kell használni, ahol a főbejárat található.
(3) Az ingatlanokat a közterületről jól látható táblán feltüntetett számmal kell ellátni.
(4) A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület elnevezését is a házszám előtt vagy fölött kiírva.
(5) A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerinti cseréjéről, megrongálódása esetén pótlásáról és karbantartásáról ingatlanhasználó saját költségén köteles gondoskodni.
8. § (1) Az ingatlanok házszámozása 1-től kezdődően, növekvő arab számozással történik, és a házszám növekedésének irányát tekintve az utca bal oldalán lévő ingatlanok páratlan, a jobb oldalon lévő ingatlanok páros számozást kapnak.
(2) Terek esetén a házszámozás 1-től kezdődően folyamatos, az óramutató járásával megegyező irányú.
(3) A földrajzi okokból csak az egyik oldalán beépíthető utcák házszámozása arab számozással 1-től kezdődően folyamatos.
9. § (1) Egy helyrajzi számú ingatlanon álló több épület esetén, valamint telekmegosztás során keletkező új helyrajzi számú ingatlan esetén a magyar ABC sorrend szerinti nagybetűivel történő megkülönböztetés alkalmazható, szám/betűjel formátumban, a kettős, hármas és ékezetes betűk alkalmazása nélkül.
(2) A kialakult házszámozást követően egyesített ingatlanok megtartják eredeti házszámukat.
(3) Egy közterületre nyíló ingatlanok azonos számmal nem jelölhetők.
10. § (1) A házszám megállapítása hivatalból vagy kérelemre történhet.
(2) A házszámozással kapcsolatos ügyekben a polgármester jár el.
(3) A házszám megállapításáról szóló döntést az érintett ingatlannal rendelkezni jogosultakon túl közölni kell az 5. § (3) bekezdésében meghatározott szervekkel.
11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.