Ágfalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VIII. 1.) önkormányzati rendelete

az egyes szociális ellátásokról

Hatályos: 2023. 08. 02

Ágfalva Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (VIII. 1.) önkormányzati rendelete

az egyes szociális ellátásokról

2023.08.02.

Ágfalva Községi Önkormányzat Képviselő- testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi. III. törvény 132. § (4) bekezdésének d) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdése a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) 8a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy megállapítsa az önkormányzat által a helyi sajátosságoknak megfelelő, a szociális rászorultságtól függő, pénzben, valamint természetben biztosított szociális ellátások formáit, szervezeti kereteit, az eljárási és jogosultsági szabályokat, továbbá azok igénybevételének és érvényesítésének módját, feltételeit és garanciáit.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya Ágfalva község közigazgatási területén élő lakosokra terjed ki, figyelemmel a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdésében, valamint 6.-7. §-aiban foglaltakra.

(2) Az e rendeletben szabályozott támogatások csak akkor biztosíthatók, ha az egyének önmagukért és családjukért kellő felelősséget vállalnak, és elvárható módon közreműködnek anyagi és szociális helyzetük jobbításáért. A szociális ellátásokat a családi segélyezés elvének érvényesítésével kell biztosítani.

(3) E rendelet alkalmazásában az Szt.4. §-ában meghatározott fogalmakat kell alkalmazni.

Az eljárás megindítása

3. § (1) A támogatások iránti kérelmeket az e célra rendszeresített formanyomtatványon lehet benyújtani az Ágfalvi Polgármesteri Hivatalnál (a továbbiakban: Hivatal).

(2) A kérelemhez kell csatolni, illetve a nyomtatványon igazolni kell a jövedelemre, munkaviszonyra, tanulói jogviszonyra, szükség esetén vagyoni helyzetre, egészségi állapotra, havi rendszeres gyógyszerköltségre, az együtt élő családtagok személyi adataira, jövedelmére, családi állapotra, lakáskörülményekre és azzal kapcsolatos adatokra, közmű kiadásokra, valamint az ellátásra vonatkozó jogosultság érdemi elbírálásához szükséges egyéb adatokra vonatkozó igazolásokat és nyilatkozatokat, születési anyakönyvi kivonatot, halotti anyakönyvi kivonatot, iskolalátogatási igazolást.

(3) Kérelmező a kérelem benyújtásakor köteles saját maga, családja, illetve a háztartás tagjainak jövedelmi viszonyairól igazolást csatolni. Ha jövedelmi viszonyai más szerv által történő igazolására nincs mód, vagy jövedelme nem mérhető, akkor erre vonatkozóan köteles büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tenni.

(4) A jövedelemigazolásoknál irányadó időszak:

a) a havi rendszerességgel járó jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelmét,

b) egyéb jövedelmeknél a kérelem benyújtását megelőző tizenkét hónap alatt szerzett jövedelem egy havi átlagát kell figyelembe venni.

(5) Amennyiben a pénzbeli és természetbeni ellátás iránti kérelemben előadott életkörülmények vitathatók és a kérelem megalapozott elbírálása szükségessé teszi, az igénylőnél környezettanulmányt kell készíteni.

(6) Szociális ellátás hivatalból, vagy a döntést hozó szerv javaslatára is megállapítható az érintett hozzájárulásával.

(7) A pénzbeli szociális ellátások folyósítása a 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet előírásai szerint történik azzal, hogy

a) a havi rendszeres ellátásoknál a tárgyhót követő hó 5. napja,

b) a nem rendszeres ellátások esetén a határozat jogerőre emelkedését követően a házipénztárból történik,

c) rendkívüli esetben – a kérelmező anyagi szociális helyzetére tekintettel – a házipénztárból történik a kifizetés, azonnal.

(8) Az e rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Szt. rendelkezései az irányadóak.

II. Fejezet

TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁSOK

4. § A települési támogatás formái:

a) rendkívüli (alkalmankénti) települési támogatás,

b) eseti támogatás,

c) lakhatáshoz kapcsolódó támogatás,

d) ápolási támogatás,

e) gyógyszertámogatás.

Rendkívüli települési támogatás

5. § (1) A képviselő-testület a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfennfenntartási gonddal küzdő személyek részére rendkívüli települési támogatást nyújt. Rendkívüli települési támogatásban elsősorban azokat a személyeket indokolt részesíteni, akik önmaguk, illetve családjuk létfenntartásáról más módon nem tudnak gondoskodni, vagy alkalmanként jelentkező nem várt többletkiadások - így különösen betegséghez, halálesethez, elemi kár miatt anyagi segítségre szorulnak, feltéve, hogy családjukban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg:

a) családban élő esetén szociális vetítési alap összegének 400 %-át,

b) egyedül élő esetén szociális vetítési alap összegének 450 %-át.

(2) A rendkívüli települési támogatás összege a rászorultságtól függően 5.000 - 50.000 Ft-ig kerülhet megállapításra.

(3) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 15 napon belül kell dönteni.

(4) A rendkívüli települési támogatás kérelemre és hivatalból a Szt. 45. § (5) bekezdésében meghatározottak kezdeményezésére is megállapítható.

(5) A rendkívüli települési támogatás pénzbeli vagy természetbeni juttatásként is adható.

(6) A rendkívüli települési támogatás pénzbeli folyósítása esetén utólagos elszámolási kötelezettség írható elő.

Eseti támogatás

6. § (1) Különös méltánylást érdemlő esetben (családban bekövetkezett rendkívüli esemény pl. haláleset, természeti katasztrófa, baleset, betegség miatti rendkívüli kiadás) a kérelmező évente legfeljebb egy alkalommal települési támogatásban részesíthető, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg szociális vetítési alap összegének 450 %-át.

(2) A támogatás összege nem haladhatja meg a 150.000 Ft-ot.

(3) A települési támogatás iránti kérelemről a kérelem beérkezését vagy a hivatalbóli eljárás megindítását követő 15 napon belül kell dönteni.

(4) Sürgős szükség esetén – ha az igénylő életkörülményei az azonnali segítséget indokolják – a támogatás bizonyítási eljárás nélkül az igénylő nyilatkozata alapján kifizethető. Ilyen esetben a Hivatal a kifizetést követő 15 napon belül, de legkésőbb a határozathozatalt követő 15 napon belül helyszíni ellenőrzéssel győződik meg a nyilatkozatok valódiságáról. Ebben az esetben a polgármester intézkedhet a határozat azonnali végrehajtásaként a Hivatal pénztárából történő kifizetésről.

(5) A megállapított támogatás folyósítása készpénzben természetbeni ellátás formájában, vagy fizetési kötelezettség átvállalás formájában történik.

Lakhatáshoz kapcsolódó havi rendszerességgel nyújtott települési támogatás

7. § (1) A képviselő-testület lakhatási támogatás formájában települési támogatást állapít meg a szociálisan rászorult személyeknek a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások (villanyáram, víz-, gázfogyasztás, csatornahasználat, tüzelőanyag költsége) viseléséhez.

(2) Lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg szociális vetítési alap összegének 250 %-át és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás havi összege:

a) 6.000,- Ft, ha a háztartásban az egy főre jutó havi jövedelem 40.000,- Ft alatt van,

b) 4.500,- Ft, ha a háztartásban, az egy főre jutó jövedelem 40.001 és 60.000,- Ft között van,

c) 3.000,- Ft, ha a háztartásban, az egy főre jutó havi jövedelem 60.001,- Ft felett van.

(4) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatásra való jogosultság a kérelem benyújtása hónapjának első napjától egy év időtartamra kerül megállapításra.

(5) A kérelmezőt a lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás a kérelem benyújtása hónapjának első napjától illeti meg.

(6) A lakhatáshoz kapcsolódó települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(7) A lakhatási támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a közös háztartásban élő személyek jövedelemigazolást és vagyonnyilatkozatát,

b) a lakásban lakás jogcímét igazoló adásvételi, vagy bérleti, vagy használati szerződést,

c) a lakásfenntartási költségek igazolására egy nyári és egy téli hónap számláit,

d) annak a szolgáltatónak az utolsó havi teljes számlamásolatát, amelyre a kérelmező a lakhatási támogatás utalását kéri.

Ápolási költségekhez kapcsolódó havi rendszerességgel nyújtott települési támogatás

8. § (1) A képviselő-testület ápolási támogatás formájában települési támogatást nyújt a 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának otthoni ápolását, gondozását végző szociálisan rászorult személy részére.

(2) Ápolási támogatás állapítható meg a hozzátartozónak, aki

a) 18. életévét betöltött tartós beteg ágfalvi lakcímmel rendelkező és életvitelszerűen is Ágfalván élő hozzátartozójának ápolását végzi, és

b) rendszeres pénzellátásban nem részesül, vagy kereső tevékenységet folytat, de munkaideje a napi 4 órát nem haladja meg, és

c) az ápoló családjában az egy főre számított jövedelem nem haladja meg szociális vetítési alap összegének 200 %-át, egyedülálló esetében annak 250 %-át.

(3) Amennyiben a hozzátartozó ágfalvi lakcímmel nem rendelkezik, úgy nyilatkoznia kell, hogy más terepülésen ápolási támogatásban nem részesül.

(4) Az ápolási támogatás megállapításának nem feltétele, hogy az ápoló és az ápolt egy háztartásban éljen.

(5) Az ápolási támogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a családban élő személyek jövedelemigazolását,

b) házi orvosi igazolást arról, hogy a 18. életévét betöltött tartósan beteg 3 hónapot meghaladó gondozásra, ápolásra szorul.

(6) Nem jogosult ápolási támogatásra a hozzátartozó, ha

a) az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban részesül, vagy

b) szakiskola, középiskola, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója.

(7) Az ápolási támogatás havi összege a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott alapösszeg 80 %-a.

(8) Ha az önkormányzat az ápolási kötelezettség elmulasztását valószínűsíti, az ápolási tevékenység ellenőrzése végett a jegyző a Sopron és Környéke Szociális-Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás bevonásával környezettanulmányt készíthet.

(9) Az ápolást végző személy az ápolási kötelezettségét akkor nem teljesíti, ha több egymást követő napon nem gondoskodik az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről, így különösen:

a) a megfelelő – legalább napi egyszeri – meleg étel biztosításáról, és

b) a gyógyszerhez való hozzájutásról, és

c) az egyéb alap ápolási feladatok ellátásáról.

(10) A (8) bekezdésben szabályozott ellenőrzést követően az Önkormányzat az ápolási támogatásra való jogosultság megszüntetéséről határozatban dönt, ha

a) az ellenőrzés során azt tapasztalja, hogy az ápolást végző személy a (9) bekezdés a)-c) pont valamelyikének nem tesz eleget,

b) az ápolást végző személy az ellenőrzés lefolytatását nem teszi lehetővé, és ezáltal az ápolási kötelezettség ellenőrzése nem lehetséges.

(11) Az ápolási támogatásra való jogosultság megállapításánál, illetve megszüntetésénél az Szt. 17. § rendelkezései az irányadók.

(12) Az ápolási támogatásra való jogosultság határozatlan időtartamra kerül megállapításra.

Gyógyszerköltséghez kapcsolódó havi rendszerességgel nyújtott települési támogatás

9. § (1) A képviselő-testület gyógyszertámogatás formájában települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult azon személyek részére, akik az Szt. 50. § (1) és (2) bekezdés szerinti közgyógyellátásra nem jogosultak, de egészségi állapotuk, diagnosztizált krónikus betegségük miatt rendszeres gyógyszerszedésre szorulnak.

(2) Gyógyszertámogatásra az Ágfalván lakcímmel rendelkező személy jogosult, akinek a családjában az egy főre eső havi jövedelem szociális vetítési alap összegének 250 %-át, egyedül élő esetében 300 %-át, és a rendszeres havi gyógyszer költsége eléri szociális vetítési alap összegének 20%-át.

(3) A gyógyszertámogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell:

a) a családban élő személyek jövedelemigazolását,

b) a gyógyszertár által beárazott, a diagnosztizált krónikus betegséghez közvetlenül kapcsolódó gyógyszereket tartalmazó háziorvosi igazolást.

(4) E rendelet értelmében rendszeres gyógyszerszedésnek minősül krónikus betegség kapcsán legalább 6 hónapot meghaladó gyógyszerszedés.

(5) A gyógyszertámogatás mértéke a gyógyszertár által beárazott gyógyszerköltség, de legfeljebb havi 6.000,-Ft.

(6) A gyógyszertámogatás egy év időtartamra kerül megállapításra azzal, hogy amennyiben a jogosult ezen időtartam alatt jogosultságot szerez közgyógyellátásra, a részére megállapított gyógyszertámogatást e naptól meg kell szüntetni.

(7) Az ellátásban részesülő, amennyiben közgyógyellátásra való jogosultságot szerez, köteles erről az Önkormányzatot értesíteni.

III. Fejezet

EGYÉB TÁMOGATÁSOK

Temetési támogatás

10. § (1) A képviselő-testület temetési támogatást adhat az eltemettető részére, amennyiben családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg szociális vetítési alap összegének a 500 %-át.

(2) A temetési támogatás összege:

a) ha az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelem szociális vetítési alap összegének a 350%-át nem haladja meg 70.000,-Ft.

b) ha az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelem szociális vetítési alap összegének a 400%-át nem haladja meg 60.000,-Ft.

c) ha az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelem szociális vetítési alap összegének a 450%-át nem haladja meg 50.000,-Ft.

(3) A temetési támogatás iránti kérelmet a halálesetet követő 1 hónapon belül lehet benyújtani.

(4) A temetési költségekre tekintettel igényelt támogatás iránti kérelemhez csatolni kell a temetés költségeiről

a) a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát,

b) a halotti anyakönyvi kivonat másolatát,

c) a kérelmező és családja jövedelemigazolását.

(5) Nem állapítható meg temetési támogatás

a) ha az igénylő a hadigondozásról szóló 1994. évi XLV. tv. alapján temetési hozzájárulásban részesül, illetve

b) köztemetés esetén.

Köztemetés

11. § A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §-ában foglaltak szerint kell ellátni.

Születési támogatás

12. § (1) A képviselő-testület a gyermek(ek) születését követően születési támogatásban részesíti a gyermek születésekor a családot, a gyermeket egyedül nevelő szülőket, ahol a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja szociális vetítési alap összegének 450%-át.

(2) A támogatás folyósításának feltétele, hogy a szülők valamelyike, illetve a gyermeket egyedül nevelő szülő és a gyermek Ágfalván lakcímmel rendelkezzen.

(3) A támogatás mértéke a feltételek fennállása esetén gyermekenként 50.000 Ft.

Hulladékszállítási díj támogatás

13. § (1) A hulladékszállítási díjjal kapcsolatos mentességekről és kedvezményekről szóló 10/2023. (VIII.1) önkormányzati rendelet szabályozza a hulladékszállítási díj alóli mentesség, kedvezmény feltételrendszerét és szabályozását.

(2) A hulladékszállítási díjjal kapcsolatos mentességekről és kedvezményekről szóló 10/2023. (VIII.1.) önkormányzati rendelet által megállapított mentességek, kedvezmények a települési önkormányzatok szociális feladatainak egyéb támogatása terhére kerülnek kifizetésre.

Települési támogatás idősek napjára

14. § (1) Az önkormányzat képviselő-testülete az idősek napja alkalmából – megélhetéssel kapcsolatos költségek csökkentéséhez – évi egy alkalommal támogatást nyújt annak az Ágfalván lakcímmel rendelkező személynek, aki a 70. életévét betöltötte vagy legkésőbb a tárgyévben betölti és az egy főre jutó egy havi jövedelem nem haladja meg:

a) egy háztartásban élő esetén a szociális vetítési alap összegének 600 %-át

b) egyedül élő esetén szociális vetítési alap összegének 600 %-át.

(2) Támogatást az önkormányzat kérelemre, a jogosultsági feltételek fennállása esetén vásárlási utalvány formájában nyújtja, személyenként 2.000- 5.000 Ft összegben.

IV. Fejezet

SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK

Szociálpolitikai kerekasztal

15. § (1) Az önkormányzat – az Szt. 58/B (2) bekezdésében foglaltakra tekintettel – szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre, melynek tagjai:

a) Polgármester

b) Jegyző

c) Szociális Bizottság Elnöke

d) Német Nemzetiségi Önkormányzat Képviselője

e) Ágfalvi Napsugár Óvoda Vezetője Ágfalva

f) Ágfalvi Váci Mihály Általános Iskola Igazgatója Ágfalva

g) Ágfalvi Szivárvány Mini Bölcsőde

h) Védőnő

i) Háziorvos

j) Sopron és környéke Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás képviselője

(2) A szociálpolitikai kerekasztalt a polgármester hívja össze.

(3) A szociálpolitikai kerekasztal működésének rendjét maga határozza meg.

Étkeztetés

16. § (1) Étkeztetés keretében azoknak a szociális rászorultaknak legalább napi egyszeri meleg étkeztetéséről kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan, vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani különösen, szociális rászorultnak tekinthető az személy:

a) aki a 62 életévet betöltötte és nyugellátásban részesül,

b) egészségi állapota, tartós betegsége, pszichiátria vagy szenvedélybetegsége miatt napi egyszeri meleg ételt saját maga számára biztosítani nem tudja,

c) hajléktalan

(2) Az étkezésre jogosultság szempontjából az, az egyedülálló személy tekinthető szociálisan rászorultnak, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg szociális vetítési alap összegének 200%-át. A szociális helyzet miatti rászorultságot jövedelemnyilatkozattal, az egészségi állapot miatti rászorultságot háziorvosi igazolással kell igazolni.

(3) A szociális étkezési intézményi térítési díj mértékét az 1.melléklet tartalmazza.

(4) Ha a kérelmező és családja semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik, részére ingyenesen kell az ellátást biztosítani.

(5) Igény esetén az étkeztetés az ágfalvi gyermekétkeztetést biztosító Vállalkozó (Önkormányzat és a Vállalkozó szerződése alapján) útján biztosítható.

(6) Az étkeztetés igénybevételére vonatkozó kérelmet a Hivatalba kell benyújtani, a vonatkozó nyilvántartások vezetése és a személyi térítési díjak beszedése a Hivatalban történik.

(7) Az étkeztetés biztosítására irányuló kérelmek elbírálása, személyi térítési díjak megállapítása az Szt. 116. § szerint átruházott hatáskörben a Szociális Bizottság feladata.

Házi segítségnyújtás

17. § Házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni azokról, akik a Szt. 63. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelelnek.

Családsegítés

18. § Az önkormányzat az Szt. 64. § (1) bekezdésében meghatározott családsegítési feladatait társulási megállapodás alapján Sopron és környéke Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás útján biztosítja.

Támogató szolgáltatás

19. § Az önkormányzat az Szt. 65/C. § (3) bekezdésében meghatározott támogató szolgáltatást a Sopron és környéke Szociális és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás útján biztosítja. A támogató szolgáltatásra irányuló kérelmeket a szolgálat vezetőjéhez kell benyújtani.

V. Fejezet

HATÁSKÖRI SZABÁLYOK

20. § (1) A képviselő-testület az Szt. és e rendelet szerinti, valamennyi képviselő-testület hatáskörébe utalt szociális pénzbeli és természetbeni ellátás elsőfokú megállapítására, megszüntetésére, felülvizsgálatára vonatkozó döntési hatáskörét a polgármesterre, illetve a Szociális Bizottságra ruházza át.

(2) A polgármester hatáskörébe tartozik:

a) eseti támogatás

b) temetési támogatás

c) köztemetés

d) születési támogatás

e) hulladékszállítási díj támogatás

(3) A Szociális Bizottság hatáskörébe tartozik:

a) rendkívüli (alkalmankénti) települési támogatás,

b) lakhatáshoz kapcsolódó támogatás,

c) ápolási támogatás,

d) gyógyszertámogatás,

e) étkeztetés

(4) A jelen rendeletben meghatározott feltételek hiányában, vagy ezek megsértésével nyújtott szociális ellátást az Szt.17. §-a szerint meg kell szüntetni.

21. § Ez a rendelet 2023. augusztus 2-án lép hatályba.

1. melléklet a 11/2023. (VIII. 1.) önkormányzati rendelethez

A szociális étkezési intézményi térítési díja: 630 Ft + Áfa