Fertőszéplak Község Önkormányzat Képviselő-testülete 6/2007. (V. 3.) önkormányzati rendelete

a helyi szociális ellátásokról

Hatályos: 2008. 05. 05- 2009. 02. 18

Fertőszéplak Község Önkormányzat Képviselő-testülete 6/2007. (V. 3.) önkormányzati rendelete

a helyi szociális ellátásokról

2008.05.05.

Fertőszéplak Község Önkormányzat Képviselőtestülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) 32. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

I. cím CÍM

A rendelet hatálya

1. § A rendeletet alkalmazni kell Fertőszéplak község közigazgatási területén élő lakosokra, figyelemmel az Sztv. 3. § (1) – (3) bekezdésében, illetve 6. §, 7. § (1) bekezdésében foglaltakra.

II. cím CÍM

Eljárási rendelkezések

2. § (1) Ezen rendeletben szabályozott pénzbeli ellátások esetén a jövedelem számításánál az Sztv. 10. §-ában foglaltak az irányadóak.

(2) A szociális ellátások igénylésekor – amennyiben a kérelmező által beadott jövedelemigazolások a családnak nem a valódi életkörülményeit tükrözik, – a kérelmezőnek csatolni kell a vagyoni helyzetére vonatkozó igazolásokat, különösen tulajdoni lap, bérleti szerződés, gépjármű forgalmi engedélye, stb.

(3) Amennyiben az (1)-(2) bekezdésben meghatározott igazolások beszerzése akadályba ütközik, úgy arra vonatkozóan a kérelmező nyilatkozatot köteles tenni.

3. § (1) Ezen rendeletben szabályozott ellátási formákra a kérelmet az önkormányzat polgármesteri hivatalához szóban vagy írásban, illetőleg az arra rendszeresített formanyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani. A szóban benyújtott kérelemről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a kérelmező, valamint a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozók személyi adatait, a kérelem benyújtásának okát. A kérelemhez mellékelni kell a 2. § szerinti igazolásokat, nyilatkozatokat. Igazolások, nyilatkozatok hiányában a kérelmet el kell utasítani.

(3) Ezen rendelet 9. §-ában szabályozott szociális ellátás iránti kérelemhez mellékelni kell a közös háztartásban élők jövedelmi, vagyoni helyzetére vonatkozó igazolásokat, költségszámlákat, egyéb igazolásokat.

(4) Ezen rendelet 14. §-ában szabályozott temetési segély iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 30 napon belül lehet benyújtani. Jövedelemigazolásként elfogadható a temetési segélyre jogosult nyilatkozata a család jövedelmét illetően.

4. § (1) Az e rendeletben meghatározott szociális ellátások ügyében átruházott hatáskörben polgármester által hozott döntések ellen a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül a képviselő-testülethez lehet fellebbezni, melyet a Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani.

(2) A polgármester az átruházott hatáskörben hozott döntésekről folyamatosan beszámol a képviselőtestületnek.

5. § E rendeletben meghatározott ellátások esetében (önkormányzati hatósági ügyekben) egyszerűsített határozat hozható, ha a döntést hozó szerv, illetve személy a kérelemnek helyt ad, és az ügyben nincs ellenérdekű ügyfél.

5/A. § (1) A Szt.-ben, illetve a jelen rendeletben meghatározott feltételek hiányában, vagy ezek megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni, az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt pedig kötelezni kell:

- a pénzbeli szociális ellátás visszafizetésére,
- a természetben nyújtott szociális ellátás esetén a dolog visszaszolgáltatására, vagy a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére,
- a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátás esetén az intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.
(2) A képviselő-testület a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését elengedheti, ha a kötelezett családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét.
(3) A képviselő-testület a hatáskörébe tartozó szociális ellátás megtérítését csökkentheti, ha a kötelezett családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át.
(4) A képviselő-testület a hatáskörébe tartozó szociális ellátás részletekben történő megtérítését engedélyezheti, ha a kötelezett családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át.
II. Fejezet

PÉNZBELI ELLÁTÁSOK

I. cím CÍM

Az ellátások formái

(Sztv. 25. §-ához)

6. § Az önkormányzat által nyújtott pénzbeli ellátások:

- Sztv. 38. § (1) bekezdésében foglalt lakásfenntartási támogatás
- Sztv. 43/B. § (1) bekezdésében foglalt ápolási díj
- átmeneti segély
- temetési segély
- tanulmányi támogatás

II.cím

Szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátások kifizetése, folyósítása

(Sztv. 32. §-ához)

7. § (1) A jegyző

a) a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Kormányrendelet 6. §-ában foglaltaknak megfelelően gondoskodik, annak (3) bekezdésében megállapított pénzbeli és természetbeni szociális ellátások folyósításáról

b) a döntést követő 8 munkanapon belül gondoskodik az átmeneti segély, temetési segély, tanulmányi támogatás kifizetéséről.

(2) A támogatások kifizetése az

(1) bek. a.) pontja esetén postai úton,

(1) bek. b.) pontja esetén házipénztárból történik.

(3) A polgármester az (1) bekezdés a) pontjában foglalt ellátások esetén a (2) bekezdésben foglaltaktól eltérően a létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került személy esetében dönthet az adott hónapban a támogatás házipénztárból történő kifizetéséről.

Rendszeres szociális segély

8. § (1) A nem foglalkoztatott személy az Sztv. 37/D. §-ában meghatározottak szerint a Győr-

(2) Moson-Sopron Megyei Munkaügyi Központtal (továbbiakban: Munkaügyi Központ) köteles együttműködni, az általa szervezett beilleszkedési programokon részt venni.

(3) Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül, ha a kérelmező a Munkaügyi Központ által szervezett programokon kettő alkalommal nem vesz részt, és kötelezettségének elmulasztását kimenteni nem tudja.

(4) Az együttműködési kötelezettség súlyos megszegésének minősül, ha a kérelmező az együttműködési kötelezettséget nem vállalja, illetve a programokon legalább négy alkalommal nem vesz részt, és kötelezettségének elmulasztását kimenteni nem tudja.

(5) Amennyiben a rendszeres szociális segélyre jogosult együttműködési kötelezettségét a (3) bekezdésben foglaltak szerint megszegi, a rendszeres szociális segélyt 75 %-os mértékben további három hónapig kell folyósítani.

(6) Ha a kérelmező a (4) bekezdésben foglalt együttműködési kötelezettséget nem vállalja, vagy súlyosan, illetve ismételten megszegi, a rendszeres szociális segély iránti kérelmet el kell utasítani, illetve a segély folyósítását meg kell szüntetni.

Lakásfenntartási támogatás

( Sztv. 38. §-ához )

9. § (1) A képviselő-testület helyi lakásfenntartási támogatást állapít meg azon kérelmezőnek, aki ezen paragrafusban foglalt feltételeknek együttesen megfelel.

(2) Helyi lakásfenntartási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, feltéve, hogy a lakásfenntartás elismert havi költsége a háztartás havi összjövedelmének 5 %-át nem haladja meg.

(3) A támogatás összege havonta 2.500,-Ft.

(4) A helyi lakásfenntartási támogatás megállapításánál figyelembe vehető havi költségek:

lakbér vagy albérleti díj
lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részlete
csatornahasználati díj
szemétszállítás költsége
villanyáram, víz-és gázfogyasztás
szilárd tüzelőanyag (szén, fa)
(5) A helyi lakásfenntartási támogatás iránti kérelmet évente két alkalommal, tárgyév április 30-ig, valamint tárgyév október 30-ig, lehet benyújtani. A képviselőtestület a támogatásra való jogosultságot évente felülvizsgálja.
(6) A költségek számításánál irányadó időszak a kérelem benyújtását megelőző 1 év.
(7) A lakásfenntartási költségeket a támogatást igénylő nevére kiállított számlával, az albérleti díjat a bérleti szerződéssel, pénzintézeti hitelkölcsönt pénzintézeti igazolással kell igazolni.
(8) A lakásfenntartási támogatás pénzbeli vagy természetbeni formában egyedi elbírálás alapján nyújtható a költségek részbeni vagy teljes összegű átutalásával a szolgáltatást nyújtó részére.

Ápolási díj

10. § (1) Az önkormányzat ápolási díjat állapíthat meg annak a hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött, tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi, feltéve, ha a (2) bekezdésben foglalt feltételnek megfelel. Az ápolási díj megállapítása során az Sztv. 41-43. §-okban foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(2) Ápolási díjra jogosult a kérelmező, amennyiben a családban a jogosultság megállapítása szempontjából figyelembe vehető egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíjminimum 150 %-át, egyedülálló esetén a nyugdíjminimum 200 %-át nem haladja meg.

(3) Az ápolási díj összege az öregségi nyugdíjminimum 100 %-a.

(4) Az ápolási díj megállapításával, felülvizsgálatával és megszüntetésével kapcsolatos hatáskört átruházott hatáskörben a polgármester gyakorolja.

Átmeneti segély

(Sztv. 45. §-ához)

11. § (1) Átmeneti segély esetén az ellátás megállapításánál figyelembe vehető egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíjminimum 200%.-a, egyedül élő esetén az öregségi nyugdíjminimum 250%.-a.

(2) Átmeneti segély különösen az alábbi indokokra való tekintettel állapítható meg:

a) nyugdíjazás esetén, az ellátatlanság idejére

b) gyógyászati segédeszközök beszerzésére, gyógykezelésre, ha a kérelmező nem rendelkezik közgyógyellátási igazolvánnyal

c) tartós, egy hónapot meghaladó, táppénzes állomány esetén

d) egyedülálló, ellátatlan személy részére

e) egyéb, rendkívüli ok bekövetkezése esetén

f) három vagy több gyermeket nevelő nagycsaládos

g) gyermekét (eit) egyedül nevelő szülő

(3) Egy naptári éven belül ugyanazon személy legfeljebb 12 alkalommal részesülhet átmeneti segélyben.

(4) Az átmeneti segély összege alkalmanként minimum 8.000,-Ft.

(5) Az átmeneti segélyt egy családból egyszerre csak egy kérelmező nyújthatja be.

(6) A képviselő-testület elháríthatatlan külső körülmény (továbbiakban: vis major) bekövetkeztekor a (4) bekezdésben meghatározott összegnél magasabb összegű átmeneti segélyt állapíthat meg, mely összeg azonban ez esetben sem lehet 250.000 Ft-nál magasabb alkalmanként.

(7) E rendelet alkalmazása szempontjából vis major esetnek az alábbi események minősülnek különösen:

tűz által okozott kár
robbanás által okozott kár
villámcsapásból eredő kár
ár- és belvíz által okozott kár
vihar által okozott kár
felhőszakadásból eredő kár
földmozgásból eredő kár
jégverés és hónyomásból eredő kár
vezetékek töréséből eredő kár
idegen légi és földi járművek okozta kár
elektromos áram okozta kár
családon belüli többes, váratlan haláleset

12. § (1) A Polgármesteri Hivatal ügyintézője a segélyt igénylő szociális helyzetéről tájékozódik. Ennek keretében környezettanulmányt készít az igénylőről, valamint vele közös háztartásban családtagokról.

(2) Nem kell környezettanulmányt készíteni az igénylőről, ha életkörülményeit a Polgármesteri Hivatal 6 hónapon belül ugyanezen ügyben már vizsgálta, és nem feltételezhető azokban lényeges változás.

13. § A megállapított átmeneti segély folyósítása történhet részben vagy egészben készpénzben, illetve a kérelmező költségeinek közvetlen átvállalásával.

Temetési segély

(Sztv. 46. §-ához)

14. § (1) Temetési segélyre jogosult az Sztv. 46. § (1) bekezdése alapján az, akinek családjában az egy főre számított havi jövedelem az öregségi nyugdíjminimum négyszeresét, egyedül élő esetében az öregségi nyugdíjminimum ötszörösét nem haladja meg.

(2) Fertőszéplak községben a legolcsóbb temetési költség 150.000,- Ft.

(3) A temetési segély összege az öregségi nyugdíjminimum összegével azonos, alkalmanként.

15. § A temetési segély megállapítására átruházott hatáskörben a polgármester jogosult.

Tanulmányi támogatás

16. § (1) A képviselőtestület – kérelemre, jövedelemre tekintet nélkül – a felsőfokú oktatási intézmény esti vagy levelező tagozatán tanuló, valamint a távoktatásban részt vevő hallgató részére a tanulmányok folytatásával járó anyagi terhek enyhítése érdekében támogatást biztosít.

(2) A hallgató a támogatásra a félév sikeres elvégzését követően utólag, az erre vonatkozó index) igazolás alapján jogosult. A hallgató a támogatást legfeljebb a kérelem benyújtását megelőző, sikeresen lezárt két félévre kérheti visszamenőlegesen.

(3) A támogatás összege félévenként az öregségi nyugdíjminimum 70%-a.

(4) A tanulmányi támogatás megállapítására átruházott hatáskörben a polgármester jogosult.

III. Fejezet

TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK

(Szt. 47. § (1) bekezdéséhez)

17. § Az önkormányzat által részben vagy egészben természetben is nyújtható támogatások:

- lakásfenntartási támogatás
- átmeneti segély
- temetési segély
- tanulmányi támogatás

Közgyógyellátás

(Sztv.50. §.(3) bekezdéséhez)

18. § A jegyző az Sztv. 50. § (1)-(2) bekezdésében foglaltakon túl méltányosságból közgyógyellátási igazolványra való jogosultságot állapít meg annak a szociálisan rászorult személynek, akinek

a) családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíjminimum 200 %-át, egyedül élő esetén az öregségi nyugdíjminimum 250 %-át nem haladja meg, és

b) a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége eléri vagy meghaladja az öregségi nyugdíjminimum 20 %-át.

IV. Fejezet

SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK

19 .§

(1) Az önkormányzat az alábbi szociális alapszolgáltatások igénybevételének lehetőségét biztosítja:
a) étkeztetés
b) házi segítségnyújtás
(2) A képviselő-testület az Sztv. 64. § (1) bekezdésében meghatározott családsegítési feladatait társulási megállapodás alapján, a Fertőd és Térsége Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltató Társulás útján biztosítja.
(3) A családsegítésre irányuló kérelmeket közvetlenül a társulást fenntartó székhelyén (Fertőd), vagy Fertőszéplak község Polgármesteri Hivatalába is be lehet nyújtani.
(4) A képviselő-testület az Sztv. 65. §-ában meghatározott jelzőrendszeres házi segítségnyújtás feladatait a Sopron-Fertőd Kistérség Többcélú Társulás útján biztosítja.

20. § (1) Az önkormányzat a vele szerződéses jogviszonyban álló vállalkozó útján biztosítja az étkeztetést (szociális étkező).

(2)

21. § (1) Az étkeztetésért fizetendő térítési díj (élelmezési térítés) összege az Sztv. 115. § (1) bekezdésében meghatározott összeg.

(2) Az étkeztetésért fizetendő térítési díj-kedvezmények mértékét a képviselő-testület – a kérelmező jövedelmétől függően – e rendelet 1. sz. melléklete szerint – az Sztv. 116. § (1)-(2) bekezdéseit figyelembe véve – határozza meg.

A képviselőtestület e mellékletben foglaltakat kétévente felülvizsgálja.
(3) A személyi térítési díj megállapítása, felülvizsgálata, megszüntetése – e rendelet 1. sz. melléklete alapján – a rendeletben foglalt feltételek fennállása esetén – átruházott hatáskörben a polgármester hatásköre.
(4) A megállapított térítési díj összege megváltozik, amennyiben az élelmezési térítés összege változik, illetve a kedvezményezett jövedelmi viszonyaiban változás áll be, figyelemmel az Sztv. 115. § (6) bekezdésében foglaltakra. Előző esetben a változtatás hivatalból, a kedvezményezett értesítésével történik, utóbbi esetben a kedvezményezett bejelentése alapján. Fenti eseményekről új határozatot kell hozni.
(5) Ha a kérelmező semmilyen jövedelemmel nem rendelkezik, a kérelmező részére ingyenesen kell az ellátást biztosítani.
(6) Az ellátás megszűnik az ellátást igénybe vevő halálával. Az ellátást meg kell szüntetni, ha az ellátást igénybe vevő írásban kéri az ellátás megszüntetését. Ez utóbbiról a polgármester határozatot hoz.

22. § (1) Az önkormányzat házi segítségnyújtás keretében gondoskodik az Sztv. 63. §-ában meghatározott személyekről.

(2) Az eljárás kérelemre indul, kivételesen azonban hivatalból is megindulhat a jogosult beleegyezésével.

(3) Az ellátásért fizetendő térítési díj megállapításánál az Sztv. 116. § (2)-(3) bekezdéseiben foglaltakra figyelemmel kell lenni, melyről a képviselőtestület dönt.

(4) A házi segítségnyújtást az önkormányzat társadalmi gondozó útján látja el. A társadalmi gondozó e feladat ellátásáért díjazásban részesül.

V. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

23. § (1) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő, jogerősen még el nem bírált ügyekben is alkalmazni kell.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát vesztik az alábbi önkormányzati rendeletek: a helyi szociális ellátásokról szóló 10/2004. (V. 17.) önkormányzati rendelet, valamint az ezt módosító 13/2004. (IX. 30.), 18/2005. (IX. 30.), 5/2006. (IV. 21.), 8/2006. (VIII. 10.), 11/2006. (IX. 22), 3/2007. (II. 28.) rendeletek.