Sokorópátka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2013.(IX.20.) önkormányzati rendelete

a közterület filmforgatási célú használatáról

Hatályos: 2013. 09. 21- 2020. 11. 02

Sokorópátka Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés e) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva és a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 34.§ (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

1. §

(1) A mozgóképről szóló törvény szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület használat (a továbbiakban: filmforgatási céljára történő közterület-használat) a Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatallal megkötött hatósági szerződés alapján történhet.


(2) A közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg a teljes közterület 80%-át. Ezen belül a technikai kiszolgálás és stáb parkolás céljára történő közterület-használat nem haladhatja meg a teljes közterület használat 40 %-át.

2. §

(1) Filmforgatás céljából történő közterület-használat időtartama nem haladhatja meg a 30 napot.

(2) Vasárnapra és ünnepnapra vonatkozó közterület-használat nem hagyható jóvá. A közterület használat naponta 7 és 21 óra közötti időtartamra vonatkozhat.


(3) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően újra biztosítani kell.

3. §

A filmforgatás során a szomszédos lakó ingatlanok gyalogos vagy gépkocsival történő megközelítését a közterület-használó köteles folyamatosan biztosítani. E kötelezettséget nem tartalmazó hatósági szerződés nem hagyható jóvá.

4. §

(1) A hatósági szerződést a polgármester abban az esetben hagyhatja jóvá, ha a kérelmező a következő feltételek teljesítését vállalja a hatósági szerződésben:

a) az eredeti állapot helyreállítását,

b) az igénybe vett közterület és a közterületen elhelyezett tárgyak rendben- és tisztán tartását,

c) a keletkezett hulladék elszállításáról való gondoskodást,

d) a filmforgatással érintett lakosság és vállalkozás tájékoztatását a filmforgatással kapcsolatos lényeges információkról,

e) az esetleges forgalomkorlátozásokról tájékoztató megjelentetését a helyi médiában, továbbá

f) a filmforgatás miatti vagy azzal összefüggésbe hozható esetleges károk megtérítését, beleértve a harmadik személy által az önkormányzat felé érvényesített kárt is.


(2) A hatósági szerződést a polgármester abban az esetben hagyhatja jóvá, ha a filmforgatással érintett közterület jellegétől és elhelyezkedésétől függően az alábbi kezelői hozzájárulások beszerzése megtörtént a kérelmező által:

a) helyi közút esetén közútkezelői hozzájárulás a polgármester részéről,

b) állami közút esetén az állami közútkezelő vezetőjének hozzájárulása,

c) zöldterület esetén kezelői hozzájárulás a zöldterület kezelője részéről.


(3) Amennyiben a közterületre vonatkozóan már közterület-használat iránt kérelmet nyújtottak be a már benyújtott kérelem az elbírálás során elsőbbséget élvez.


(4) Ha a hatósági szerződés megküldésének időpontjában a közterületre vonatkozóan érvényes közterülethasználati szerződés van, a közterülethasználat jóváhagyását meg kell tagadni.


(5) Meg kell tagadni a hatósági szerződés jóváhagyását annak a kérelmezőnek, akinek a közterület-használati szerződése a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül jogellenes közterület-használat, vagy díjfizetési hátralék miatt szűnt meg, vagy jóváhagyott hatósági szerződésétől eltérően szabálytalanul használta a közterületet, vagy a megállapított díjat nem fizette meg, vagy annak, aki a kérelem benyújtását megelőző 3 éven belül közterület használati hozzájárulás nélkül használta a közterületet.

5. §

A filmorgatással kapcsolatos díjfizetés alól a kérelmező kizárólag akkor mentesíthető, ha a filmalkotás közérdekű célt szolgál. Közérdekű célnak minősül az oktatási, tudományos vagy ismeretterjesztési célok érdekében végzett filmforgatás. A közérdekű célt a helyi önkormányzat igazolja.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.