Sokorópátka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2020. (VIII.26.) önkormányzati rendelete
a közterület-használat rendjének szabályozásáról
Hatályos: 2020. 11. 03Sokorópátka Község Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2020. (VIII.26.) önkormányzati rendelete
a közterület-használat rendjének szabályozásáról
2020-11-03-tól
Sokorópátka Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés d) pontjában biztosított felhatalmazás alapján, a 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. §
Sokorópátka község közigazgatási területén a rendelet (a továbbiakban: a Rendelet) hatálya kiterjed:
- A közhasználatra szolgáló, minden olyan Sokorópátka Község Önkormányzat tulajdonában álló területre, melyet rendeltetésének megfelelően bárki használhat, ideértve a közterületnek közútként, vagy közparkolóként szolgáló részeit is. (Pl. közút, járda, tér, játszótér, zöldterület, kapualj stb.).
- Mindazon természetes és jogi személyekre, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik a közterületet igénybe veszik.
2. §
(1) A közterület rendeltetéstől eltérő használatához közterület-használati megállapodás szükséges.
(2) A közterület-használati megállapodás megkötésére a polgármester jogosult.
3. §
(1) Közterület-használati megállapodást kell kötni:
- Alkalmi árusításra, mozgóárusítás, egyéb mozgóbolt elhelyezésére, javító- szolgáltató tevékenységre,
- Árusító- és egyéb fülke (pl. élelmiszer, cukorka, gyümölcs, virág, hírlap, árusítására szolgáló pavilon) elhelyezésére,
- Az egyes ünnepekhez kapcsolódó alkalmi cikkek (pl. karácsonyi, húsvéti, szilveszteri cikkek, fenyőfa alkalmi vásár) árusítása az ünnepet megelőző 20 napban,
- Büfé és vendéglátóipari jelleggel működő pavilon elhelyezése,
- Építési munkával kapcsolatos állvány, ömlesztett építőanyag, konténer illetve kaloda elhelyezése,
- Kerthelyiség vagy vendéglátó terasz és berendezés kihelyezésére,
- Üzemképtelen jármű tárolása,
- Szobor, emlékmű, díszkút, vízmedence, szökőkút, alapzatos zászlórúd, önálló hirdető-berendezés és reklámhordozó, valamint közhasználatú tárgyak (pad, figyelmeztető és tájékoztató táblák, közvilágítási lámpák, tartóoszlopok, stb.) elhelyezésére, amennyiben nem az Önkormányzat megbízásából történik,
(2) Nem kell közterület-használati megállapodást kötni az alábbi esetekben:
- Mozgó egészségügyi szolgáltatás esetén,
- Mozgó könyvárusítás esetén.
- A járda építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a járda területének 72 órai időtartamot meg nem haladó elfoglalásához,
- Az úttartozékok és közúti közlekedés irányításának céljára szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
- A közterületen, illetőleg az alatt vagy felett elhelyezett közművek előre nem tervezhető, halasztást nem tűrő üzemzavar- és hibaelhárítási munkáihoz,
- Magánszemélyek számára konténerek 24 óránál rövidebb időtartamra való elhelyezéséhez, illetve lerakásához, ha a tevékenység a forgalmat, közlekedést nem akadályozza,
- Edényes élő-dísznövény elhelyezésére.
(3) Közterület-használati megállapodást kell kötni a közmű elhelyezésére szolgáló építmények, tárgyak, oszlopok elhelyezéséhez, vagy a meglévő ilyen építmények, tárgyak, oszlopok által elfoglalt terület használatához.
4. §
(1) A közterület-használati megállapodás – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – maximum egy év időtartamra köthető.
(2) A közterület-használati megállapodás a 3. § (4) bekezdésben foglalt esetekben egy évtől öt évig terjedő időtartamra köthető.
(3) A megállapodásban rögzített határidő a lejárat előtt legalább 15 nappal benyújtott kérelemre meghosszabbítható.
5. §
(1) A közterület használatáért - ha e rendelet kivételt nem tesz - a használó díjat köteles fizetni.
(2) A használó a díjat a közterület tényleges használatára, ill. a közterületen elhelyezett létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül - a (3) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles megfizetni.
(3) Nem kell megfizetni a díjat arra az időszakra, amikor a használó a Sokorópátka Község Önkormányzatának intézkedése miatt kénytelen tevékenységét szüneteltetni.
6. §
(1) Közterület-használati hozzájárulást határozott időre lehet kiadni.
(2) A használó a közterület használatáért az 1. mellékletben meghatározott díjat köteles megfizetni, mely Sokorópátka Község Önkormányzatát illeti meg.
(3) A 3. § (1) bekezdésben szabályozott közterület-használat esetében a hozzájárulás iránti kérelmet a közterület-használat megkezdése előtt legalább 8 nappal korábban kell benyújtani.
(4) A közterület használati díjat, ha
- Az 12 hónapnál rövidebb, tárgyévre vonatkozó határozott időre szóló közterület használat esetén a közterület-használati engedély kézhezvételét követően, a közterület használatának megkezdése előtt egy összegben,
- Az egy évet meghaladó közterület használat esetén részletekben – a tárgyévi részletet a közterület használatának megkezdése előtt, azt követően pedig az éves díjat január 31-i teljesítve – kell megfizetni a Sokorópátka Község Önkormányzatának számlájára vagy a házipénztárban.
(5) Kérelem alapján a polgármester méltányosságból mentességet adhat, vagy engedélyezheti a díj mérséklését a civil szervezeteknek, amennyiben az általuk kérelmezett közterület- használat közhasznú célt szolgál.
7. §
Nem kell közterület használati díjat fizetnie annak a vállalkozónak, aki a közterület használat iránt előterjesztett kérelmét megelőzően legalább 1 naptári éven át Sokorópátka község Önkormányzatának fizet – állandó jelleggel végzett tevékenység után – iparűzési adót.
8. §
(1) A közterület-használat közérdekből – a Képviselő-testület vagy a polgármester javaslatára – 15 napos határidővel bármikor megszüntethető.
(2) A megállapodás a polgármester részéről történő felmondását vonja maga után, ha a használó a közterületet nem a megállapodásban rögzített célra és módon használja, vagy díjfizetési kötelezettségének felszólítás ellenére nem tesz eleget.
(3) Amennyiben a használó a közterület-használatot felmondással meg kívánja szüntetni, köteles ezt a szándékát a Polgármesteri Hivatalnak bejelenteni.
(4) Amennyiben a használó a közterület-használatot megszünteti vagy a megállapodás a (2) bekezdés szerint felmondásra kerül, a használó köteles az eredeti állapotot saját költségén helyreállítani.
(5) Amennyiben a közterület-használat a (2) vagy (3) bekezdésben foglalt módon szűnik meg, a használó a már befizetett díjat vissza nem követelheti, ill. a megszűnés időpontjában esedékessé vált díjat köteles megfizetni.
9. §
(1) A közterület jogosulatlan vagy megállapodástól eltérő használata szerződésszegésnek minősül.
(2) Aki közterületet jogosulatlanul vagy a megállapodástól eltérő módon használ, köteles a Sokorópátka Község Önkormányzatának felszólítására a használatot megszüntetni és a közterület eredeti állapotát saját költségén helyreállítani.
(3) A közterületet jogosulatlanul használó kérelmének a közterület-használatról megállapodást lehet kötni, de a megállapodás megkötése nem mentesít a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott jogkövetelmények alól. Ezt a körülményt a megállapodásba kell foglalni.
10. §
(1) E rendelet 2020. szeptember 1. napján lép hatályba.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg az 5/2001.(III.31.) rendelet hatályát veszti.