Gyarmat Község Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2022. (V. 6.) önkormányzati rendeletének indokolása

a 2021. évi pénzügyi terv végrehajtásáról

Hatályos: 2022. 05. 07
a 2021. évi pénzügyi terv végrehajtásáról
Részletes indokolás
Az 1–5. §-hoz és az 1. melléklethez
A képviselő-testület a zárszámadási rendeletben történő meghatározására az Mötv. 143. § (4) bekezdés c) pontjában kapott felhatalmazás alapján jogosult. Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (1) bekezdésében foglaltak alapján a jegyző által elkészített zárszámadási rendelet-tervezetet a polgármester a költségvetési évet követő ötödik hónap utolsó napjáig terjeszti a képviselő-testület elé. A zárszámadásról a képviselő-testület rendeletet alkot.
Gyarmat Községi Önkormányzata 2021. évi pénzügyi tervének végrehajtásáról szóló zárszámadás elkészült, melyet az alábbiak szerint terjesztek a Képviselő-testület elé.
I.
BEVEZETŐ[1]
Gyarmat Községi Önkormányzatának Képviselő-testülete 2021. ……………….-én fogadta el az önkormányzat 2021. évi költségvetéséről szóló rendeletét, ami a költségvetés végrehajtásának időszakában többször módosításra került. A képviselő-testület folyamatosan tájékozódott az időarányos teljesítésekről.
Gyarmat lakosainak száma 2021. január 1-jén 1399 fő volt.
Az önkormányzat 2021-ben beruházásra és felújításra összességében kb 10.000.000Ft-tal fordított többet , mint 2020-ban.
A működési forráshiányra az önkormányzat a működőképesség megőrzését szolgáló kiegészítő támogatásából 3.877.261 Ft-ot kapott az év folyamán.
Az önkormányzat a forráshiányt a kiadási megtakarításokkal, csökkentésekkel, illetve az elért többletbevételekkel ellentételezte.
A 2021. évi költségvetésünket az előző évekhez hasonlóan a kiadások csökkentése és a kényszerű takarékosság jellemezte.
A kiadások lehetséges csökkentésével, átütemezésével sikerült a fizetőképességet biztosítani.
Az önkormányzat felügyelete alá tartozó költségvetési szervek az éves beszámolási kötelezettségnek eleget tettek, melyek továbbítása a MÁK felé megtörtént.
A hivatal az intézmények vonatkozásában a kötelező számszaki egyezőséget felülvizsgálta és azt dokumentálta.
A 2021. évben az Önkormányzat pénzügyi helyzetét az Állami Számvevőszék ellenőrizte. Az ellenőrzésről készült jelentést a Képviselő-testület megtárgyalta, azt elfogadta. Az intézkedési tervben meghatározott feladatok a következő képen teljesültek/nem teljesültek: (felsorolás)
II.
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 91. § (2) bekezdés a)-d) pontjaiban előírt indoklások[2]
Az önkormányzat költségvetési mérlege, pénzeszközök változása
Az önkormányzat pénzkészlete (bankszámlák, pénztárak) 2021. január 1-jén 148.374.687
Ft volt. Bevételként 309.675.965 Ft került elszámolásra. Az év folyamán 415.443.329 Ft kifizetését követően a 2021. december 31-i záró pénzkészlet 42.607.323 Ft.
Többéves kihatással járó döntések
A többéves kihatással járó döntésekből származó működési és felhalmozási célú kötelezettségek összege 26.612.287 Ft ( Pannon-víz).
A beruházásoknál és a felújításoknál a 2021. évre áthúzódó és megvalósuló feladatokat és munkákat mutattuk ki.
Az önkormányzatnak 2021. december 31. napjával nem volt kezességvállalása.
Vagyoni helyzet alakulása
Az önkormányzat eszközeinek értéke 2021. december 31-én 1.365.190.475 Ft, mely 18,5 %-kal (310.567.526 Ft-tal) csökkent az előző évhez képest.
A tárgyi eszközök állománya 1.171.683.370 Ft. 269 %-os növekedést mutat, melynek oka, hogy önkormányzati szinten a tárgyévi aktivált beruházások értéke meghaladta a tárgyévben elszámolt terv szerinti amortizációt.
A befektetett pénzügyi eszközök az elmúlt évhez képest nem változtak.
Az önkormányzatnak a gazdasági társaságokban történő befektetései változatlanok maradtak.
A csökkenés következett be a pénzeszközöknél, melynek év végi állománya 42.584.483 Ft. 2021. év végén meglévő értékpapírok állománya 200.000Ft.
A követelések vonatkozásában csökkenés tapasztalható, mértéke 68 % az előző évhez képest.
Az önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségek, részesedések alakulása
Az önkormányzat tulajdonában álló gazdálkodó szervezetek működéséből származó kötelezettségek összes állománya Ft, melyek a következő jogcímeken keletkeztek:
……………………………
……………………………
……………………………
……………………………
A részesedések a kimutatásban szerepkő tételekből tevődnek össze.
Tisztelt Képviselő-testület!
A 2021. évi költségvetési rendeletben megfogalmazott célok a végrehajtás során szükségessé vált módosításokkal együtt teljesültek. A fejlesztések eredményeként a működés takarékosabbá vált, a szolgáltatások színvonala emelkedett. 2021-ben több Képviselő-testületi döntés is a szigorú, takarékos és ésszerű gazdálkodást helyezte az előtérbe, pl.:
csak azon beruházások, felújítások engedélyezése, melyek végrehajtása nem okozott likviditási gondot az önkormányzat gazdálkodásában,
stb.
A fenntartható fejlődés érdekében, 2022-ben folyamatosan elemeznünk kell a gazdasági folyamatokat, figyelembe véve az önkormányzat erre irányuló döntéseit.
A költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről szóló 370/2011. (XII. 31.) Kormányrendelet (továbbiakban: Bkr.) 11. § (2a) bekezdése értelmében az önkormányzat valamennyi költségvetési szerv vezetője köteles az éves költségvetési beszámolóval együtt a Bkr. 1. melléklete szerinti vezetői nyilatkozatot a polgármesternek megküldeni. A költségvetési szervek vezetői ennek a kötelezettségüknek eleget tettek. A vezetői nyilatkozatok a zárszámadási rendelet tervezet mellékletét képezik.[3]
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény (Jat.) 17. §-a alapján a zárszámadási rendeletet előkészítő jegyző előzetes hatásvizsgálatot végzett, melyben felmérte a szabályozás várható következményeit.
A zárszámadási rendelettervezet előzetes hatásvizsgálatának megállapításai a következők:
Társadalmi, gazdasági, hatások
A zárszámadási rendeletben foglaltak végrehajtásával az önkormányzat elősegítette a településen élők helyzetének javítását (fejlesztések, intézmények átalakítása, stb.). A szociálisan rászoruló társadalmi rétegek támogatásában előrelépés történt (étkeztetés, önkormányzati lakások bérbeadása, stb).
A rendeletben foglaltak végrehajtásának költségvetési hatását az előterjesztés részletesen tartalmazza.
Adminisztratív terheket befolyásoló hatások
A zárszámadási rendeletben foglalt pénzügyi,- számviteli és szociális előírások végrehajtása a szakmai, ügyintézési és adminisztratív feladatok végrehajtásában többletfeladatokat jelentettek a költségvetési szervek számára.
A jogszabályok megalkotásának szükségessége, a jogalkotás elmaradásának várható következményei
A zárszámadási rendelet megalkotását szükségessé teszi az Mötv. és az Áht. előírásai, melynek elmaradása törvényességi mulasztásnak számít, ami támogatás megvonásával jár.
A jogszabály alkalmazásához szükséges személyi, szervezeti, tárgyi és pénzügyi feltételek
A zárszámadási rendeletben rögzítettek végrehajtásához a személyi, tárgyi, szervezeti és pénzügyi feltételek rendelkezésre álltak.
A rendelet-tervezet elkészítésénél figyelembe vettük a jogszabályszerkesztésről szóló 61/2009. (XII.14.) IRM rendelet előírásait.
[1] A szövegezés csak mintául szolgál!
[2] A szövegezés csak mintául szolgál!
[3] Beiktatta a 187/2016. (VII.13.) Korm. rendelet 6. §-a. Hatályos 2016. október 1-jétől.