Hajdúszoboszló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2025. (II. 27.) önkormányzati rendelete
Hajdúszoboszló Város Felsőoktatási Ösztöndíjáról
Hatályos: 2025. 03. 15Hajdúszoboszló Város Önkormányzata Képviselő-testületének 6/2025. (II. 27.) önkormányzati rendelete
Hajdúszoboszló Város Felsőoktatási Ösztöndíjáról
[1] Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a felnövekvő generációk fejlődéséért és boldogulásáért vállalt felelősséggel, az Alaptörvény X. cikkében foglalt tanulás szabadságának elismerése és elősegítése céljából, a felsőoktatási tanulmányokat folytató hajdúszoboszlói fiatalok és családjaik tanulással járó anyagi terheinek könnyítése érdekében, a megszerzett képesítés és végzettség jövőbeni helyi kamatoztatásának és egy lokálpatrióta szemléletű, a fejlődésbe vetett közös hiten alapuló hajdúszoboszlói jövőkép kialakulásának elősegítése érdekében Felsőoktatási Ösztöndíj alapításáról döntött.
[2] A Felsőoktatási Ösztöndíj alapításával az Önkormányzat elismeri és támogatja a hajdúszoboszlói fiatal tehetségeket, egyúttal arra biztatja őket, hogy a tanulmányaik elvégzése után a helyi közösség javát szolgálják, erősítve a generációk közötti összetartást és a város XXI. századi kihívásokkal szembeni ellenálló képességét.
[3] Az Önkormányzat célja továbbá a közszolgáltatásokat ellátó intézményei, valamint az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságok részére magasan képzett humánerőforrás utánpótlás lehetőségének biztosítása.
[4] Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, Hajdúszoboszló Város Önkormányzata szervezeti és működési szabályzatáról szóló 27/2024. (X. 17.) önkormányzati rendelete 5. melléklete alapján a Kulturális, Nevelési és Sport Bizottság, a Szociális és Egészségügyi Bizottság, valamint a Jogi, Igazgatási és Ügyrendi Bizottság véleményét kikérve a következőket rendeli el:
1. A rendelet hatálya
1. § Hajdúszoboszló Város Felsőoktatási Ösztöndíjában (a továbbiakban: Felsőoktatási Ösztöndíj) részesülhet kérelme alapján az a hajdúszoboszlói lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, Magyarország területén működő államilag elismert felsőoktatási intézményben nappali munkarendű alap-, mester-, osztatlan képzésben aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező (feltéve, hogy az adott szintű végzettséggel még nem rendelkezik, vagy azonos szintű más képzésben nem vesz részt), pályázat benyújtásakor 26. életévét be nem töltött nappali tagozatos hallgató, aki megfelel a jelen rendeletben foglalt pályázati feltételeknek, és kérelme pozitív elbírálásban részesül.
2. Az Ösztöndíj forrása
2. § Az Ösztöndíj forrása a Hajdúszoboszló Város Önkormányzatának mindenkori költségvetési rendeletében e célra elkülönített összeg. Ösztöndíj adott évben csak az adott évi költségvetési rendeletben e célra meghatározott keretösszeg erejéig nyújtható.
3. Az ösztöndíj igénylése
3. § (1) Hajdúszoboszló Város Polgármestere minden év szeptember 15-ig felhívást tesz közzé a városi lapban és az önkormányzat honlapján a Felsőoktatási Ösztöndíj pályázat meghirdetéséről.
(2) A pályázat minden év október 1-ig nyújtható be a pályázati felhívás mellékletét képező űrlapon, postán vagy elektronikus úton.
(3) A támogatásokról átruházott hatáskörben, a Kulturális, Nevelési és Sport Bizottság és az Egészségügyi és Szociális Bizottság javaslata alapján, az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szabályai szerint a Polgármester dönt minden év október 31-ig.
(4) A döntésről a támogatásban részesülő hallgatót a pályázatában megjelölt postai vagy elektronikus címen 8 napon belül értesíteni kell.
(5) A döntést követő 30 napon belül önkormányzat a nyertes pályázóval ösztöndíj-szerződést köt.
4. Bírálati szempontok
4. § (1) A pályázatokat tanulmányi és szociális szempontok alapján pontozni kell. A tanulmány szempontú pontozás alapja a kreditekkel súlyozott tanulmányi átlag a következők szerint:
a) 3,5 – 4,00 kreditekkel súlyozott tanulmányi átlagot elérő hallgató esetén: 10 pont.
b) 4,01 – 4,49 Kreditekkel súlyozott tanulmányi átlagot elérő hallgató esetén: 15 pont.
c) 4,50 Kreditekkel súlyozott tanulmányi átlagot elérő hallgató esetén: 20 pont.
d) A kar szakos évfolyam átlagától való pozitív irányú eltérés esetén járó többletpontok:
da) 0,1 – 0,49 érték közötti eltérés: 4 pont.
db) 0,5 – 0,99 érték közötti eltérés: 6 pont.
dc) 1,00 érték feletti eltérés: 8 pont.
e) Nyelvvizsgára adható pontszám:
ea) B2 szintű, komplex, államilag elismert nyelvvizsga esetén: 2 pont
eb) C1 szintű, komplex, államilag elismert nyelvvizsga esetén: 4 pont
(2) Az emelt szintű érettségivel szerzett nyelvvizsga a nyelvvizsgaközpontok által kiállított „kemény fedeles” államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvánnyal azonos megítélés alá esik.
5. § Esélyegyenlőségi szempontok alapján 8 pont adható, amennyiben a pályázó
a) háztartásában egy főre eső jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap ötszörösét, vagy
b) árva, félárva, utógondozásban részesülő személy, vagy
c) fogyatékossággal él vagy tartósan beteg (például látássérült, mozgássérült, hallássérült, cukorbeteg, laktóz- vagy gluténérzékeny, egyéb igazolt egészségügyi problémával küzd), vagy
d) családjában az eltartott gyermekek száma három vagy több, vagy
e) gyermekgondozásra vonatkozó ellátásban (GYES, ikergyermekek után járó GYES, GYED, ikergyermekek után járó GYED, GYET, CSED) részesül.
6. § További 10 pont adható annak a pályázónak, aki vállalja, hogy a képzés sikeres befejezését követően, - amennyiben Hajdúszoboszló Város Önkormányzata, vagy annak irányítása alá tartozó költségvetési szerve, vagy a többségi tulajdonú gazdasági társasága végzettségének megfelelő álláslehetőséget kínál -, azt legalább 12 hónapos munkaviszony fenntartása mellett elfogadja.
5. Az ösztöndíj összege és időtartama
7. § (1) A Felsőoktatási Ösztöndíj a pályázat benyújtásának időpontjában folyamatban lévő tanulmányi félévétől kezdődően a képzés teljes idejére, de legfeljebb 9 (orvostudományi képzés esetén legfeljebb 11) aktív félévre, tanulmányi félévenként szeptembertől januárig, valamint februártól júniusig terjedő 5 hónapos időtartamra szól, úgy, hogy
a) az ösztöndíj-szerződés megkötésekor folyamatban lévő aktív tanulmányi félévre járó ösztöndíj a tanulmányi ösztöndíjszerződés megkötését követő 30 napon belül egy összegben,
b) az ösztöndíj-szerződés megkötését követő tanulmányi félévtől minden támogatásban részesített félév második hónapjának 15. napjáig az adott tanulmányi félévre járó ösztöndíj összege egy összegben kerül átutalásra a támogatott által megjelölt pénzforgalmi számlára.
(2) Amennyiben a pályázó egyszerre több, a jelen szerződés hatálya alá tartozó tanulmányi jogviszonnyal rendelkezik, a pályázatban meg kell jelölni az ösztöndíj szempontjából irányadó szakot. Az ösztöndíj-szerződésben az irányadó szak egy alkalommal módosítható, de az (1) bekezdésben foglalt időtartam (támogatható félévek száma) ebben az esetben sem léphető túl.
(3) Az ösztöndíj elbírálásához rangsort kell felállítani a pályázatot benyújtó hallgatók között. Az egyes sávok (összesen négy) szerint előre meghatározott ösztöndíj összegre jogosultak a támogatást elnyerő pályázók, csökkenő teljesítmény szerinti sorrendben. A feltételek teljesítése esetén, figyelembe véve a rendelkezésre álló keretösszeget az alábbi sávok és összegek meghatározására kerül sor:
a) I. sáv: a pályázók 15%-a, ösztöndíj összege: 40 000,-Ft/hó.
b) II. sáv: a pályázók 20%-a, ösztöndíj összege: 25 000,-Ft/hó.
c) III. sáv: a pályázók 30%-a, felett, ösztöndíj összege: 15 000,-Ft/hó.
d) IV. sáv: a pályázók 35%-a, ösztöndíj összege: 10 000,-Ft/hó.
(4) A megítélt ösztöndíj 5 havi összege a hallgató nevére szóló bankszámlára történő egyszeri átutalással kerül kifizetésre, a szerződéskötést követő 15 napon belül.
(5) A pályázó köteles a 9. § (1) bekezdésében meghatározott igazolás benyújtásával egyidejűleg az előző féléves kreditekkel súlyozott tanulmányi átlagát és a teljesített kreditek számát igazolni. Az átlag öt tizedet meghaladó változása esetén - a változás irányától függően - a jogosultnak járó ösztöndíj összegét automatikusan egy sávval feljebb, vagy egy sávval lejjebb kell sorolni. Az I. sávnál feljebb, valamint a IV. sávnál lejjebb sorolás nem lehetséges.
(6) 3,5 alatti átlag esetén az ösztöndíj fizetése felfüggesztésre kerül. Amennyiben a hallgató a soron következő aktív félévben is 3,5 alatti átlagot ér el, az ösztöndíj-szerződés visszafizetési kötelezettség nélkül megszűnik.
(7) Amennyiben a hallgató a mintaterv szerint megszerezhető kreditek legalább 60%-át nem szerzi meg, az ösztöndíj fizetése felfüggesztésre kerül. Amennyiben ez a soron következő aktív félévben megismétlődik, az ösztöndíj-szerződés visszafizetési kötelezettség nélkül megszűnik.
6. Az ösztöndíj-szerződés kötelező tartalmi elemei
8. § A pozitív elbírálásban részesült pályázóval a döntést követő 30 napon belül szerződést kell kötni, amelyben rögzíteni kell
a) a megszerzendő szakképesítés megnevezését, megszerzésének várható időpontját,
b) a hallgatói jogviszony szünetelése (halasztás, külföldi ösztöndíj), vagy megszüntetése esetén az ösztöndíjas haladéktalan bejelentési kötelezettségét,
c) a nem teljesített tanulmányi félév esetén fennálló bejelentési kötelezettséget,
d) a hallgatói jogviszony, valamint a tanulmányi eredmény félévenkénti igazolásának határidejét és módját,
e) a tanulmányok befejezése esetén az ösztöndíjas 30 napon belüli bejelentési kötelezettségét (diploma vagy abszolutóriumot igazoló okirat hallgató aláírásával hitelesített másolatának becsatolásával),
f) szerződésszegés esetén a visszafizetési kötelezettség vállalását,
g) A 6. §-ban foglalt kötelezettség vállalása esetén a nemteljesítésből fakadó visszafizetési kötelezettség elfogadását és határidejét.
h) A pályázó nevére szóló bankszámla számát.
i) A pályázó szociális viszonyaiban bekövetkező, bírálati szempontot érintő változással kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségét.
7. A felsőoktatási ösztöndíj támogatás szünetelése, megszűnése
9. § (1) A pályázó a tanulmányi ösztöndíj elnyerését követően köteles minden aktív félév megkezdéséről a felsőoktatási intézmény által kiadott igazolást az ösztöndíj-szerződésben meghatározott módon benyújtani.
(2) Az ösztöndíj-szerződés hatálya alatt legfeljebb két alkalommal, összesen legfeljebb 2 félévre kérhető az ösztöndíj-szerződés felfüggesztése a hallgatói jogviszony szünetelése (halasztás, külföldi ösztöndíj) esetén. A felfüggesztésre vonatkozó kérelmet őszi félév esetén legkésőbb szeptember 15. napjáig, tavaszi félév esetén legkésőbb február 15. napjáig kell benyújtani a kérelem alapjául szolgáló dokumentumokkal.
(3) A hallgatói jogviszony megszűnése, továbbá a 6. § szerinti feltételt vállaló pályázó esetében annak saját érdekkörében bekövetkező okból történő meghiúsulása az ösztöndíj jegybanki alapkamattal növelt teljes összegének 60 napon belüli visszafizetési kötelezettségét vonja maga után. Pályázó jogosult kérelmezni a visszafizetési kötelezettség legfeljebb 12 havi kamatmentes részletekben történő teljesítését.
(4) Különös méltánylást érdemlő esetben (tanulmányok folytatását lehetetlenné tevő egészségromlás, szociális krízishelyzet) a visszafizetési kötelezettség csökkenthető vagy teljes mértékben elengedhető.
(5) A (3) és (4) bekezdésben foglalt kérelmekről átruházott hatáskörben, a Kulturális, Nevelési és Sport Bizottság, valamint a Szociális és Egészségügyi Bizottság javaslatára a polgármester dönt.
8. Záró rendelkezések
10. § Ez a rendelet 2025. március 15-én lép hatályba.