Balmazújváros Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2002. (XII.3.) önkormányzati rendelete
A parkolóhelyek kialakításáról
Hatályos: 2009. 06. 24- 2015. 11. 25Balmazújváros Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2002. (XII.3.) önkormányzati rendelete
A parkolóhelyek kialakításáról
Hatályos: 2009. 06. 24- 2015. 11. 25
Balmazújváros Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bek., valamint az Országos Településrendezési és Építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 42. § (10)-(11) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja.
1. §
A rendelet alkalmazhatósága a "TV" (Településközpont Vegyes) és a "KV" (Központi Vegyes) építési övezetekre terjed ki, melyet a városközpontban a rendelet mellékletét képező, a parkolóhelyek kialakításának lehetőségeit ábrázoló vizsgálatot alapul véve, a belterület egyéb részein az általános és közlekedési szabályokat alapul véve kell alkalmazni.
2. §
A telken belül az OTÉK 42. § (2) bekezdésében előírt gépjármű, illetve parkoló mennyiségből a lakások számára - a 3. § (5) bekezdés kivételével - előírt valamennyi, a más rendeltetési egységekre számítottaknak pedig a felét (50%-át) kell elhelyezni vagy épületben, vagy gépjárművel megközelíthető szabad területen.
3. §
(1) Ha új építmények építése vagy meglévő átalakulása, bővítése, rendeltetésmódosulás esetén a rendeltetésszerű használathoz szükséges és a 2. §-ban meghatározott számú parkolóhelyek kialakítása a telken belül nem biztosítható, az építtető a hiányként mutatkozó gépjármű várakozóhelyek legfeljebb 50%-át 500 m távolságon belül saját telkén kívül is megépítheti.
(2) Az (1) bekezdésben leírt (telken kívüli) parkolóhelyeket a szabályozási tervben parkolóhely kialakítására biztosított területen, a közterületek közlekedésre szánt felületének egy részén illetőleg a közforgalom céljára átadott magánút egy részének, vagy egyéb területek felhasználásával az önkormányzat fejlesztési elképzeléseivel összhangban az ingatlan tulajdonosának és kezelőjének hozzájárulásával lehet megépíteni.
(3) A városközpont területén megvalósuló közterületi parkolókat csak a jelen rendelet mellékletében szereplő közlekedés-vizsgálatban kijelölt helyeken, az abban meghatározottak szerint merőleges felállással vagy leállósávban, a belterület egyéb részein az általános és közlekedési szabályokat betartva lehet megépíteni, amennyiben az e célra kiválasztott terület minden egyéb szempontból alkalmas.
(4) A már meglévő építmények esetén az előírt parkolóhelyek meglétét vélelmezni kell és az (1) bekezdésben foglaltakat csak akkor kell alkalmazni, ha a meglévő építmény átalakítása, bővítése, rendeltetésének módosítása - az előírások szerint - többlet parkolóhely igénnyel jár. Ebben az esetben a többlet parkolóhely igénynek megfelelő számú új parkolóhelyet kell megépíteni. (A már meglévő megépített parkolóhelyek száma nem vehető figyelembe.)
(5) Tömbtelken, úszótelken a parkolás biztosítottnak tekinthető.
4. §
A parkolóhelyeket a hatályos szabályoknak megfelelő mérettel és kialakítással kell megépíteni. Burkolatát, mely beton, aszfalt, térburkolat, gyephézagos betonelemes burkolat lehet, az építészeti környezetre is figyelemmel kell meghatározni. A parkolóhelyek kialakításához az utca, tér fásításhoz igazodó, parkoló melletti faállomány szükség szerinti telepítése is hozzátartozik.
5. §
Az e rendelet alapján közterületen megépített parkolók közterületi parkolónak minősülnek, melyet építtetője nem zárhat el a közforgalom elől és annak használhatóságát sem korlátozhatja.
6. §
A parkolóhelyek kialakítása részét képezi az engedélyezési dokumentációnak és megépítése feltétele a használatbavételi engedély megszerzésének.
Záró rendelkezés
7. §
Ez a rendelet 2009. június 1-jén lép hatályba.