Balmazújváros Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2018. (V.23.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról, védelméről, a közterület-használat díjáról
Hatályos: 2019. 03. 21Balmazújváros Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2018. (V.23.) önkormányzati rendelete
a közterületek használatáról, védelméről, a közterület-használat díjáról
Hatályos: 2019. 03. 21
Balmazújváros Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva Balmazújváros Város Önkormányzat Képviselő-testületének a Képviselő-testület Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 16/2010. (XI.25.) önkormányzati rendelete 21. § (1) bekezdés a) és d) pontjában biztosított véleményezési jogkörében eljáró Balmazújváros Város Önkormányzat Pénzügyi, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottsága véleményének kikérésével a következőket rendeli el:
I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A rendelet célja és hatálya
1. § A rendelet célja azoknak a helyi szabályoknak a meghatározása, amelyek városképi, közlekedésbiztonsági, környezetvédelmi szempontok, valamint a rendezvények megtartásával kapcsolatos követelmények figyelembevételével meghatározzák a közterületek eredeti funkciójától eltérő használatát.
2. § E rendelet alkalmazásában:
- Közterület: fogalmára a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény 27. § a) pontja az irányadó.
- Mozgóbolt: fogalmára a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 2. § 17. pontja az irányadó.
- Tárolásnak minősül, ha a jármű engedély nélkül kettő óránál hosszabb ideig folyamatosan közterületen tartózkodik.
2. Az eljáró hatóság
3. § (1) A rendeletben foglalt előírások betartását a közterület-felügyelők ellenőrzik. Az ellenőrzést a közterület-használatra, vagy igénybevételére jogosult köteles tűrni, és a közterület használatra, igénybevételre való jogosultságot igazoló okiratot folyamatosan a helyszínen tartva bemutatni.
(2) A közterület rendeltetéstől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) engedély szükséges. E rendelet tekintetében az eljárás során átruházott hatáskörben a polgármester jár el.
(3) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvényben, valamint a közterületek és az állami tulajdonban álló ingatlanok filmforgatási célú használatának részletes szabályairól szóló 302/2016. (X. 13.) Korm. rendeletben a képviselő-testület részére meghatározott hatáskört a polgármester gyakorolja.
II. FEJEZET
A KÖZTERÜLETEK HASZNÁLATÁNAK RENDJE
3. A közterület használata és a közterület-használati engedély
4. § (1) A közterületet rendeltetésének megfelelő célra bárki szabadon használhatja. A rendeltetésszerű használat mások hasonló célú jogait nem csorbíthatja.
(2) Az eltérő használat során a közterületen elhelyezett szerkezetek, tárgyak anyagának, formájának összhangban kell lennie a környezetben lévő létesítményekkel. Jó karbantartásukról a használó folyamatosan köteles gondoskodni.
5. § (1) Közterület-használati engedélyhez kötött tevékenységek, az 1. melléklet szerinti díjtétel kiszabása mellett:
- hosszú távú, idény jellegű és alkalmi árusítás, felvásárlás, kereskedelmi tevékenység (a továbbiakban: árusítás), árusításhoz felállított árusító pavilonok, fülkék, pultok, standok elhelyezése;
- áru bemutatására szolgáló eszközök elhelyezése;
- mozgóbolt létesítése, üzemeltetése;
- javító és szolgáltató tevékenység;
- vendéglátó-ipari előkert létesítése, használata a közúti és gyalogosközlekedés akadályozása és zavarása nélkül, közterület egyéb kereskedelmi hasznosítása;
- önálló tartószerkezettel rendelkező hirdető-berendezés, megállító tábla;
- plakátok, óriásplakátok, hirdetmények, transzparensek elhelyezése, egyéb hirdetések elhelyezésére szolgáló építmények, hirdetési felületek kialakítása;
- hirdető járművek működtetése;
- építési munkával kapcsolatos létesítmények, építési állványzat, munkaterület körülhatárolása, valamint építőanyag tárolása és törmelék elhelyezése;
- mutatványos, vidámparki tevékenység, cirkuszi, vándorcirkuszi tevékenység, valamint az ezekhez kapcsolódó ideiglenes parkolók létesítése;
- alkalmi rendezvények tartása.
(2) Közterület-használati engedélyhez kötött tevékenységek, díjtétel kiszabása nélkül:
- kiállítás, kulturális, sport, turisztikai, valamint jótékonysági célokat szolgáló rendezvények tartása,
- szobor, emlékmű, vízmedence, díszkút, szökőkút kialakítása,
- nevelési-oktatási intézmény papírhulladék gyűjtése,
- a legalább 300 m2 alapterületű üzlettel rendelkező forgalmazó által átvett csomagolási üveghulladék átvétele saját terület hiányában.
(3) Közterület-használati engedélyhez nem kötött tevékenységek:
- helyi önkormányzati érdeket szolgáló közterület-használat esetén, valamint az önkormányzat vagy valamelyik intézménye által igénybe vett közterület-használat,
- fák és zöldterületek védelmét szolgáló berendezések elhelyezése,
- közösségi érdekeket szolgáló tájékoztató, útbaigazító táblák elhelyezése,
- a rendőrség, tűzoltóság és egyéb hatóságok jogszabályokban meghatározott módon lefolytatott eljárása,
- a szokásos életvitelhez kapcsolódó anyagoknak, tárgyaknak, eszközöknek (pl. tüzelő, bútor, építőanyag, stb.) a rendeltetésszerű közterület-használatot lényegesen nem akadályozó, károkozással nem járó, 24 óra időtartamú tárolása.
(4) Közterületen nem tárolható:
- 3500 kg legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó súlyú autóbusz, tehergépkocsi,
- mezőgazdasági vontató, mezőgazdasági eszközök,
- lassújármű,
- járműszerelvény,
- nehéz pótkocsi,
- lakókocsi,
- munkagép,
- üzemképtelen gépjármű.
(5) A használó köteles az igénybe vett területet és környezetét folyamatosan tisztán tartani, a keletkezett hulladék, szemét elszállításáról gondoskodni és az erről szóló bizonylatokat 6 hónapig megőrizni.
(6) Nem adható közterület-használati engedély:
- zajos, bűzös, tűz- és robbanásveszélyes tevékenység – kivéve tűzijáték – gyakorlására, erotikus termékek bemutatására és értékesítésére,
- a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések, anyagok elhelyezésére,
- sátorgarázs létesítésére,
- a közlekedésben való részvétel feltételeivel rendelkező, de a közlekedésben részt nem vevő, reklámozási céllal elhelyezett járművek tárolására (beleértve a pótkocsira és utánfutóra szerelt hirdető-berendezéseket is).
(7) [1]
4. A közterület-használat időtartama és a közterület-használat iránti engedély kérelmezése
6. § (1) Közterület-használati engedélyt annak kell kérnie, aki a közterületet használni kívánja. A közterület-használat iránti kérelmet 5 nappal a kívánt tevékenység folytatása előtt kell benyújtani. A közterület-használati engedély csak meghatározott időtartamra vagy meghatározott feltétel bekövetkezéséig adható. Közterület-használati engedélyt maximálisan a kérelem benyújtásától számított egy év időtartamra lehet adni.
(2) Közterület használati engedély iránti kérelmet a rendelet 2. számú mellékletét képező formanyomtatványon írásban lehet benyújtani a Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal Hatósági Osztályán a közterület-használat céljának és időtartamának megjelölésével. A formanyomtatvány átvehető a Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal Hatósági Osztályán, továbbá letölthető a www.balmazujvaros.hu weboldalról.
(3) Az építési munka végzésével kapcsolatos tevékenységre – állvány, építőanyag, törmelék elhelyezésére – közterület-használati engedély csak az építési munka végzésének tartalmára adható. Ha a közterület ideiglenes jellegű használata építési munka végzésével összefüggő építési anyag, állvány stb. elhelyezésével kapcsolatos, az engedélyt a kivitelezőnek kell megkérnie.
(4) Közterület használati engedély elektromos működtetésű hangjelzés és hangosító berendezés alkalmazásával történő reklámtevékenység folytatására, valamint hangjelzéssel járó mozgóbolti tevékenység folytatására munkanapokon 8 órától 18 óráig, szabad- és munkaszüneti napokon 10 órától 16 óráig adható.
(5) A közterület-használati engedély nem pótolja a jogszabályokban előírt egyéb hatósági, szakhatósági engedélyek beszerzését.
5. Közterület-használati engedély megadása
7. § (1) A közterület-használati engedély megadása az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényben (a továbbiakban: Ákr.) szabályozott hatósági szerződés formájában történik.
(2) A közterület használat iránt kérelmet elutasító határozatnak tartalmaznia kell az Ákr.-ben foglaltakat.
(3) A közterület-használati engedélyt, valamint az elutasító határozatot meg kell küldeni:
- a kérelmezőnek,
- a közterület-felügyeletnek.
(4) A közterület-használati engedély eredeti példányát, vagy annak hiteles másolatát a tevékenységet folytató személy köteles a helyszínen magánál tartani és az ellenőrzésre jogosult személy felhívására felmutatni. Díjfizetési kötelezettséget előíró engedély esetén az engedély a díj befizetését igazoló szelvénnyel együtt érvényes.
6. A közterület-használati engedély megszűnése
8. § (1) A közterület-használati engedély megszűnik:
- az engedélyben meghatározott idő elteltével;
- az engedélyben meghatározott feltétel bekövetkeztével;
- a közterület-használatát és rendjét érintő jogszabályok megváltozása miatti visszavonással;
- az engedélyben vagy a közterület-használatra, vagy az ezzel kapcsolatos tevékenységekre vonatkozó jogszabályokban foglaltak megsértése miatti rendkívüli visszavonással;
- városképi, városrendezési vagy közérdekből történő rendkívüli visszavonással;
- a közterületen folytatott tevékenységre jogosító okirat érvényének megszűnésével vagy a jogosult a tevékenység folytatására való jogosultságának elvesztésével vagy amennyiben tevékenységét huzamosabb ideig nem gyakorolja
- [2] a jogosult kiesésével, ha az ügy személyes jellege vagy a kötelezettség tartalma a jogutódlást kizárja.
(2) Ha a közterület-használati engedély érvényét veszti, a jogosult kártalanítási igény nélkül köteles a közterület eredeti állapotát – különösen annak tisztaságát – haladéktalanul helyreállítani.
7. A közterület-használati díj
9. § (1) A közterület használatáért közterület-használati díjat kell fizetni. A díjat a jogosult a közterület tényleges használatára, a közterületen elhelyezett létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.
(2) A díjfizetési kötelezettség megállapításánál az alábbi szempontokat kell figyelembe venni, értelemszerűen alkalmazva jelen rendelet 1. számú mellékletét:
- épület, építmény által elfoglalt közterület esetén a létesítmény alapterülete és a használatához szükséges (csatlakozó) földrészletek (pl. bevezető útszakasz, járda, parkolóhely, előkert stb.) együttes területét;
- pultok, standok felállításánál azok alapterületét, valamint a használatukhoz szükséges egyéb területek együttes területét;
- mozgóbolt, felvásárló tevékenység, felvásárlás esetén az árusítást végző jármű által elfoglalt területet,
- önálló tartószerkezettel rendelkező fix és mobil hirdető-berendezés, fényreklám, megállító tábla elhelyezése esetén a hirdető-berendezés, valamint tábla területét;
- minden egyéb esetben a ténylegesen használt közterület nagyságát.
(3) A használt közterület nagyságának megállapításánál minden megkezdett m2 egész m2-nek számít.
(4) Ha az engedélyes – megváltozott körülményre tekintettel – az engedélyben megjelölt terület mértékétől eltérő (nagyobb vagy kisebb) területet kíván használni, úgy azt köteles a tulajdonos önkormányzatnak előre, az engedélytől eltérő mértékű közterület-használat megkezdése előtt legalább 5 nappal bejelenteni és az engedély módosítását kérni.
(5) Az engedély módosítására vonatkozó szabályok megegyeznek az engedélyezés szabályaival.
(6) A kivetett díjakat engedélyezett közterület-használat esetén a jogosult köteles Balmazújváros Város Önkormányzatának költségvetési elszámolási számlájára befizetni és a befizetés tényét az engedélyező előtt tanúsítani.
(7) A közterület-használati díjat a Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal pénztárában, csekken vagy banki átutalással lehet megfizetni.
8. Fizetési kötelezettség teljesítésének elmulasztása és a jogellenes közterület-használat következményei
[3]10. § (1) Ha az engedélyes
- a közterületet az engedélytől eltérő módon vagy azt meghaladó mértékben használja, vagy az engedélyben szereplő feltételeket nem tartja be,
- a számára megállapított közterület-használati díjat az engedélyben megjelölt módon és határidőn belül nem fizeti meg,
- a filmalkotás forgatása céljából a közterület használatára kötött hatósági szerződésben foglaltakat nem tartja be,
az engedélyessel szemben az Ákr. szerinti végrehajtási eljárást kell elrendelni.
(2) Díjtartozás esetén a végrehajtási eljárás indítása előtt az engedélyest fel kell szólítani tartozása 3 napon belüli rendezésére.
11. § [4]
9. Közterületen való italozás tilalma
12. § (1) Tilos a szeszes ital fogyasztás a város közterületein, különösen az élelmiszereket, italokat, élvezeti és közszükségleti cikkeket árusító üzletek, továbbá munkahelyek előtt és környékén.
(2) A szeszes ital fogyasztási tilalom nem terjed ki
- közvetlenül közterületre kiszolgáló vendéglátó egységek által kialakított (kijelölt) fogyasztótérre,
- alkalmi rendezvényekre (pl. majális, falunap),
- esetenként engedélyezett árusító helyek környékére.
10. Közterületi filmforgatásra vonatkozó szabályok
13. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mktv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mktv.-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.
(3) Mentes a díjfizetés alól a közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
(4) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg a 10 nap időtartamot, mely indokolt esetben legfeljebb két alkalommal 5 nappal meghosszabbítható.
(5) A közterület-használat naponta 7.00-21.00 óra közötti időtartamra vonatkozhat, különösen indokolt esetben ettől eltérő időtartam is engedélyezhető.
(6) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően legfeljebb 3 napon belül újra biztosítani kell.
(7) A turisztikailag kiemelt központi területeken a közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg az 1000 m2 területet.
(8) Turisztikailag kiemelt központi területek:
- Kossuth tér (21 hrsz., 23/2 hrsz.)
- Kastélykert utca (4375 hrsz., 4377 hrsz. és 5151/1 hrsz.)
- Veres Péter utca 1-21. és 2-14. számok előtt (4292 hrsz., 4290 hrsz. meghatározott része)
- Debreceni utca 1-13. és 2-12. számok előtt (25 hrsz., 5267 hrsz. meghatározott része)
(9) A filmforgatás célú közterület-használat vonatkozásában a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 3. mellékletében meghatározott díjtételeket kell alkalmazni.
III. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
11. Hatályba léptető rendelkezés
14. § (1) Jelen rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a közterület használatáról, védelméről, a közterület-használat díjáról szóló 35/2007. (XII.12.) önkormányzati rendelet, továbbá az azt módosító 12/2008. (IV.24.), 26/2009. (IX.29.), 31/2009. (X.14.), 15/2012. (IV.25.), 13/2013. (IV.25.), 22/2013. (IX.11.), 29/2016. (XII.14.) és 6/2018. (II.14.) önkormányzati rendelet.
Balmazújváros, 2018. május 23.
Koroknai Imre dr. Bencsik Judit
alpolgármester jegyző
Záradék:
Kihirdetve: 2018. május 23. napján.
dr. Bencsik Judit
jegyző