Egyek Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2005. (I.27.) rendelete
a talajterhelési díjról
Hatályos: 2022. 07. 10- 2022. 12. 31Egyek Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2005. (I.27.) rendelete
a talajterhelési díjról
Egyek Nagyközségi Önkormányzat Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdése és a környezetterhelési díjról szóló 2003. évi LXXXIX. törvény 21/A. §. (2) bekezdésében, valamint a 26. §. (4) bekezdésének felhatalmazása alapján (továbbiakban: Ktdt) az alábbi rendeletet alkotja:
1. §
A rendelet célja
2. §
A rendelet hatálya
3. §
Talajterhelési díj fizetési kötelezettség
4. §
A talajterhelési díj mértéke
5. § A talajterhelési díj alapja csökkenthető azzal a számlákkal igazolt mennyiséggel, amelyet a kibocsátó szennyvíztárolójából, olyan arra feljogosított szervezettel, személlyel szállíttat el, amely a folyékony hulladék jogszabályi előírások szerinti elhelyezését igazolja.
6. § A talajterhelési díj fizetésére kötelezett kibocsátó 2005. évben a törvény alapján megállapított talajterhelési díj 20%-át, 2006. évben 50%-át, 2007. évben 75%-át, 2008. évben 90%-át, 2009. évtől 100%-át köteles megfizetni.
7. § (1)1 2021-évi bevallási és befizetési kötelezettséget illetően:
a) a 70.életévén felüli személy 90%-os díjfizetési kedvezményben részesül
b) a 70.életéven aluli személy 70%-os díjfizetési kedvezményben részesül
c) aki 2021.évben a közcsatornára rákötött és azt az adóhatóságnál igazolja az 90%-os díjfizetési kedvezményben részesül
d) a helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó szennyvízelhelyezés esetében a szolgáltatott víz mennyisége csökkenthető az ivóvíz meghibásodása következtében a szolgáltató által igazoltan elszivárgott vízmennyiséggel
7/A. §2 (1) Mentesül a talajterhelési díj fizetési kötelezettség alól az a kibocsátó, akinek az épületen belül vízvételi lehetősége nincs, szennyvíz-aknával nem rendelkezik, továbbá vízvételi lehetősége legfeljebb az épületen kívül található udvari kifolyó.
(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell
8. §
A díj befizetése, bevallása
9. § A kibocsátónak a talajterhelési díjat az önkormányzat 70100121-11077592 számú talajterhelési díj beszedési számlára kell befizetnie.
10. § A kibocsátó a talajterhelési díjat az önkormányzati adóhatóság által megjelölt számlára fizeti be.
11. § Mérési lehetőség hiányában az átalány alapján meghatározott víz mennyisége 1m3/fő/hó.
12. § A helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó talajterhelési díj a települési önkormányzat környezetvédelmi alapjának bevételét képezi.
13. § Adatszolgáltatás
(1) A jegyző részére a települési szennyvíz-csatornamű üzemeltetője (továbbiakban: szolgáltató) a kibocsátó azonosítása és ellenőrzése érdekében adatot szolgáltat a tárgyévet követő év február 28-ig a kibocsátók vízfogyasztásáról, korrigálva a locsolási kedvezmény mennyiségével.
(2) A jegyző részére a folyékony hulladék elszállítására feljogosított szervezet (személy) a kibocsátók szennyvíztárolójából az előző évben elszállított és igazoltan jogszabályi előírások szerint elhelyezett folyékony hulladék mennyiségéről minden év február 28-ig adatot szolgáltat.
(3) A talajterhelési díj megállapításával összefüggő személyes adatokat a kibocsátó azonosítására, a bevallások ellenőrzésére használhatja fel az önkormányzati adóhatóság.
14. § Egyes eljárási szabályok
(1) A helyi vízgazdálkodási hatósági jogkörbe tartozó szennyvízelhelyezéshez kapcsolódó talajterhelési díjjal kapcsolatos adóztatási feladatokat az önkormányzati adóhatóság látja el.
(2) A talajterhelési díj megfizetésére, bevallására, az ehhez kapcsolódó jogkövetelményekre, a megállapításához és a beszedéséhez való jog elévülésére, pénzügyi ellenőrzésére, valamint végrehajtására a környezetterhelési díjról való 2003. évi LXXXIX. törvény, az ott nem szabályozott kérdésekben pedig az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
15. §
Záró rendelkezés
1. melléklet
A 7. § (1) bekezdése az Egyek Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 19/2021. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 7/A. §-t az Egyek Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2022. (VII. 6.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.