Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (III. 26.) önkormányzati rendeletének indokolása
a vagyonról és a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 10/2018. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete módosításáról
Hatályos: 2025. 03. 27Nyíradony Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (III. 26.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2025. 03. 27
a vagyonról és a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 10/2018. (VIII. 31.) önkormányzati rendelete módosításáról
Végső előterjesztői indokolás
Önkormányzatunk tulajdonában álló vagyontárgyak értékesítését jelenleg a vagyonról és a vagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogok gyakorlásáról szóló 10/2018. (VIII. 31.) önkormányzati rendelet (továbbiakban vagyonrendelet) 8. §-a szabályozza.
A Rendelet 8. §-a kiegészül a (3a) bekezdéssel:
„(3a) Versenyeztetés nélkül történhet a telekegyesítés céljából történő telekrész értékesítés, amennyiben az értékesíteni kívánt telekrész nem lehet önálló ingatlan a helyi építési szabályzatról és szabályozási tervekről szóló 26/2023. (XII. 15.) önkormányzati rendelet előírásai alapján és a telekrész értéke nem haladja meg az 1 millió forintot.”
A hivatkozott § (1) bekezdés szerint a vagyon hasznosítása általában versenyeztetési eljárásban valósulhat meg, mely lehet pályázati eljárás, illetve egyszerűsített pályázati eljárás.
A (3) bekezdés ingó vagyontárgyakat vesz ki az általános szabály hatálya alól, melynek értéke egy meghatározott értékhatár alatt van.
Ingatlan vagyontárgyak esetében a hatályos vagyonrendelet nem enged eltérést a főszabálynak tekinthető általános szabálytól.
Mivel a telekegyesítési eljárásoknál a változási vázrajz szerint leválasztott telekrész is ingatlan vagyontárgy, így a versenyeztetés szabályait a jelenleg hatályos rendelkezés szerint ebben az esetben is alkalmazni kellene.
A versenyeztetéssel történő értékesítés azonban a leválasztott telekrész esetében fogalmilag kizárt, mivel a telekrész pont azért kerül leválasztásra, mert a szomszédos ingatlannal az érintett felek egyesíteni kívánják azt.
A leválasztott telekrész egyébként forgalomképtelen. Ez különösen igaz abban az esetben, ha a leválasztott telekrész nem is lehetne a hatályos jogszabályok szerint önálló ingatlan, így harmadik fél részére nem is lenne értékesíthető.
A jogszabály megalkotása azért szükséges, hogy jogszerűen végrehajthatóak legyenek azok a telekegyesítési eljárások, ahol a helyi önkormányzat eladóként érintett.
A tervezett módosítás három együttes feltételt szab ingatlan, pontosabban telekrész esetében a versenyeztetés nélküli értékesítésre:
1./ A telekrész leválasztására ingatlanértékesítés céljából kerüljön sor.
2./ A leválasztott telekrész önmagában alkalmatlan legyen önálló ingatlan kialakítására.
3./ A leválasztott telekrész értéke nem haladhatja meg az 1 millió forintot.
A Rendelet 6. §-a a következő (3) és (4) bekezdéssel egészül ki:
„(3) Az önkormányzat részére egymillió forint értékhatár alatt ellenérték nélkül felajánlott vagyon elfogadása a polgármester hatáskörébe tartozik, azzal, hogy a polgármester a jogügyletre vonatkozó dokumentumok és szerződések aláírását követő képviselő-testületi ülésen köteles beszámolni a képviselő-testületnek.
(4) A (3) bekezdés szerinti hatáskörében eljáró polgármester nem fogadhatja el azon vagyon, amelyet terhelő kötelezettségek meghaladják a vagyon értékének 70 %-át.”
A Rendelet 6. § (1)-(2) bekezdése jelenleg az alábbi szabályozást tartalmazza:
„(1) Ha a vagyonról az önkormányzat javára lemondtak, ezt a lemondásban megnevezett intézmény elfogadhatja, feltéve, hogy képes az azzal járó kötelezettségek teljesítésére.
(2) Az önkormányzat részére egymillió forint értékhatár felett ellenérték nélkül felajánlott vagyon elfogadásához szükség van a képviselő-testület jóváhagyására.”
A javasolt módosítás pontosítja a vagyon elfogadásának eljárási szabályait, beleértve a hatáskör gyakorlójának pontos meghatározásával.