Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2011. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a díszpolgári cím alapításáról és adományozásának rendjéről

Hatályos: 2011. 04. 28- 2011. 04. 28

Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2011. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a díszpolgári cím alapításáról és adományozásának rendjéről

Hatályos: 2011. 04. 28- 2011. 04. 28

Vámospércs Városi Önkormányzat képviselő-testülete az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 1. § (6) bekezdése a.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a díszpolgári cím alapításáról és adományozásának rendjéről a következőket rendeli el:

1. § Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete attól a céltól vezérelve, hogy a helyi közösség szolgálatában kiemelkedő érdemeket szerzett személyeket méltó elismerésben részesíthesse, valamint személyüket és cselekedeteiket megfelelőképpen értékelve állíthassa példaként a jelen és az utókor elé „Vámospércs Város Díszpolgára” címet alapít.

2. § (1) „Vámospércs Város Díszpolgára” cím adományozható annak a személynek, aki valamely kiemelkedően jelentős munkájával vagy egész életművével a településen belül, vagy pedig országosan vagy nemzetközi viszonylatban olyan általános elismerést szerzett, amely hozzájárult a város jó hírnevének öregbítéséhez, továbbá példamutató emberi magatartása miatt egyébként köztiszteletben áll.

(2) Díszpolgári cím évente egy adományozható.

(3) A díszpolgári címmel külön erre a célra készített díszoklevél és aranygyűrű jár. Az aranygyűrű maximum 15 gramm súlyú Vámospércs címerével ellátott pecsétgyűrű.

(4) A díszpolgári cím posztumusz is adományozható.

3. § (1) A város díszpolgára az adományozástól kezdve viselheti a kitüntető címet, valamint élvezi azokat a kiváltságokat, amelyek e rendeletet szerint a díszpolgárokat megilletik.

(2) A város díszpolgára:

a.) tanácskozási joggal részt vehet a képviselő-testület ülésein,
b.) az önkormányzat által rendezett minden ünnepségre hivatalos, és a lehetőségek szerint ezeken megkülönböztetett hely illeti meg
c.) díjtalanul látogathatja az önkormányzat valamennyi közművelődési és művészeti intézményét, valamint ilyen jellegű rendezvényeit,
d.) elhalálozása esetén - családja beleegyezésével - az önkormányzat saját halottjának tekinti, és díszsírhelyet biztosít számára.

A cím adományozásának rendje

4. § (1) A díszpolgári címet a város napja alkalmából rendezett ünnepségen kell átadni.

(2) A díjak adományozására javaslatot tehetnek:

a) a képviselő-testület tagjai,

b) a képviselő- testület bizottságai,

c) az önkormányzati intézmények vezetői,

d) a városban működő társadalmi és gazdálkodó szervezetek.

(3) A javaslattételt az adományozást megelőzően legalább 30 nappal kell a polgármesternek megküldeni, aki azokat a képviselő-testület elé terjeszti az illetékes bizottság véleményével együtt.

(4) Az elismerés odaítélését és átadását megelőző eljárás lefolytatására a képviselő- testület az Ügyrendi Bizottságot jelöli ki.

(5) Az előkészítő bizottság a javaslatát, a közvéleményt is figyelembe véve alakítja ki. Egyetértés hiányában rangsor szerint alternatív javaslatot terjeszt a képviselő-testület elé.

(6) A képviselő-testület az elismerések odaítéléséről minősített szótöbbséggel dönt.

(7) A posztumusz díszpolgári cím átvételére a szülő, a gyermek, özvegy, vagy a Bizottság által megjelölt más hozzátartozó jogosult. A posztumusz díszpolgári címet átvevőre a rendelet 3. § (2) bekezdésének rendelkezései nem alkalmazhatók.

A cím visszavonása

5. § (1) A díszpolgári cím visszavonható, ha az elismerésben részesített személy arra érdemtelenné válik.

(2) Érdemtelen az elismerésre különösen az, akit a bíróság a közügyek gyakorlásától jogerősen eltiltott. Ebben az elismerést vissza kell vonni.

(3) A visszavonás módjára a 4. §-ban foglalt szabályokat megfelelően kell alkalmazni.

Vegyes és záró rendelkezések

6. 6. §

(1) Az elismerésben részesített személyekről a Polgármesteri Hivatal nyilvántartást vezet.
(2) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző a helyben szokásos módon gondoskodik.
(3) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a 8/1992. (VI.29), a 10/1992. (IX.28.), a 11/1993. (IX.27.), és a 15/1993. (XI.1), 22/1995.(X.30.), 24/1996.(XI.25.), 10/2001. (IV.18.) számú önkormányzati rendeletekkel módosított 9/1991. (XI.25.) számú önkormányzati rendelet.