Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2014. (IX. 15.) önkormányzati rendelete

A közterület elnevezéséről és a házszám-megállapítás szabályairól

Hatályos: 2014. 09. 15- 2014. 09. 15

Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 51. § (5) bekezdésében és 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 3. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I.


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


1.§


  1. A rendelet célja, hogy a közterületek elnevezésének és a házszám-megállapításnak egységes rendjét biztosítsa, és ennek során érvényesítse a helyi sajátosságokat, illetve az igazgatási, földrajzi, történelmi, közlekedési- tájékozódási és nyelvhelyességi szempontokat.


  1. Vámospércs Város közigazgatási területén új közterületet elnevezni, új házszámot megállapítani, a korábban megállapított közterületnevet és házszámot megváltoztatni csak e rendelet szabályai szerint lehet.


2.§


E rendelet alkalmazásában:

  1. Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII törvény 2.§ 13. pontjában meghatározott terület.
  2. Közterületnév: a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI.14.) Korm. rendelet 2. § (3) bekezdés j) pontjában meghatározott név.
  3. Házszám: olyan számmal, vagy számmal és betűvel meghatározott azonosító jel, amely az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi számmal jelölt ingatlanhoz tartozik, és amely az ingatlan térbeli beazonosítását szolgálja.


II.


A KÖZTERÜLETEK ELNEVEZÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK


3. §


  1. Vámospércs város belterületén és a külterületi lakott helyeken a közterületeket el kell nevezni. A külterületi egyéb közterületeket elnevezéssel lehet ellátni.


  1. A közterület elnevezése előtagként a közterület nevéből, és utótagként a közterület jellegére utaló meghatározásból (út, utca, tér, köz, sor stb.) áll.


  1. A közterületek elnevezésénél figyelemmel kell lenni a helyi kulturális, természeti vagy történelmi értékekre, sajátosságokra, a magyar nyelvhelyesség követelményeire, továbbá arra, hogy az elnevezés közérthető legyen.


  1. A város közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.


  1. Az újonnan létesített közterület nevét a közterületnek a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban történő bejegyzését követő egy éven belül meg kell állapítani.


  1. Ha egy közterület városrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagozódik, egységes közterületként megszűnik és – az elkülönüléstől számított egy éven belül – új nevet kell adni a közterületnek.


  1. A közterület nevének megváltoztatására a közterület elnevezésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.


4.§


  1. A közterületek elnevezésére, illetve annak megváltoztatására irányuló eljárás írásbeli kezdeményezés alapján hivatalból indulhat.


  1. A közterületek elnevezésével kapcsolatos előkészítő feladatokat a Képviselő-testület által létrehozott Ügyrendi Bizottság látja el.


  1. A közterületek nevének megállapítása és megváltoztatása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.


  1. A közterület elnevezéséről szóló Képviselő-testületi döntést a helyben szokásos módon – a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján, a helyi sajtóban stb. – közzé kell tenni.


5.§


  1. A közterületi névtábla kihelyezése, karbantartása és pótlása az önkormányzat feladata.


  1. A közterületi névtáblákat jól látható, az eligazodást, tájékoztatást segítő helyen, a helyszíni adottságok figyelembevételével kell elhelyezni.


  1. A régi elnevezést feltüntető névtáblákat a változásról szóló döntést követő 1 évig átlós vonallal áthúzva az eredeti helyén kell hagyni. Az új elnevezést feltüntető névtáblákat közvetlenül a régi mellett kell elhelyezni.


III.


A HÁZSZÁM MEGÁLLAPÍTÁSÁRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK


6.§


  1. A névvel ellátott közterületeken az ingatlanokat házszámmal kell ellátni. A közterületen több ingatlan azonos számmal nem jelölhető.


  1. Külterületi ingatlant – közterületi elnevezés hiányában – helyrajzi számmal kell jelölni.


  1. A közterület házszám-megállapítását úgy kell elvégezni, hogy a számok a város központjától kifelé haladva 1-től kezdődően növekedjenek és az utca bal oldalán a páros, jobb oldalán a páratlan számok legyenek. Amennyiben ez a megoldás nem alkalmazható, az érintett közterület számozását a magasabb rendű közút irányából kell megkezdeni.


  1. A csak egy oldalon beépíthető közterület házszám-megállapítása 1-től kezdődően folyamatosan is történhet.


  1. Terek esetén a házszám-megállapítás 1-től kezdődően folyamatosan, az óramutató járásával megegyezően alakítandó ki.


  1. Saroktelek esetében csak annak az oldalnak kell házszámot megállapítani, amelyen a gyalogos közlekedésre alkalmas kapubejárat van.


  1. Tömbtelken kialakított többszintes épületeknél minden lépcsőházat önálló házszámmal kell ellátni.


7.§


  1. Az ingatlanok számozására arab számokat kell használni. Kisegítő jelzésként alátöréssel a magyar ABC ékezet nélküli betűi vagy arab számok is alkalmazhatóak.


  1. Telekfelosztás során keletkező új helyrajzi számú ingatlanok esetén a kisebb számú ingatlan marad az eredeti számon, a további ingatlanok számozását pedig alátöréssel a magyar ABC ékezet nélküli nagybetűinek alkalmazásával kell elvégezni.


  1. Telekegyesítés után az ingatlanok házszámát össze kell vonni. A házszámot úgy kell feltüntetni, hogy az egyesítés előtti legalacsonyabb és legmagasabb számot kötőjellel kell összekötni.



  1. Ha az ingatlanon újabb lakások létesülnek, akkor a többlakásos épület házszámának megállapítását úgy kell elvégezni, hogy meglévő házszámot meghagyva alátöréssel, a magyar ABC ékezet nélküli kisbetűivel kell az új lakásokat ellátni.


8.§


  1. E rendelet 7-8.§-ainak rendelkezései a rendelet hatálybalépésekor már meglevő közterületek házszámozását nem érintik.


  1. A már megállapított házszámok megváltoztatására csak indokolt esetben, olyan rendezetlen állapot megszüntetése érdekében kerülhet sor, amely az ingatlanok azonosítását akadályozzák.


9.§


  1. Az ingatlan házszámát a jegyző határozattal állapítja meg.


  1. A házszám-megállapításra irányuló eljárás írásbeli kezdeményezés alapján hivatalból indulhat.


  1. Több ingatlant érintő házszám-megállapítás közterületenként egy határozatban történik.


  1. A házszám megállapításáról szóló határozatot az érintett ingatlannal rendelkezni jogosultakon túl közölni kell az ingatlannal közvetlenül határos ingatlan tulajdonosaival, továbbá az ingatlan- vagy lakcímnyilvántartó hatóságokkal.


  1. A házszám-megállapítására a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.


10.§


  1. Az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlan házszámát, vagy – amennyiben az ingatlan más módon egyértelműen nem azonosítható – helyrajzi számát tartalmazó táblát (továbbiakban együtt: házszámtábla) az ingatlan utcafronti kerítésére, házfalára, vagy külön tartószerkezeten, a közterületről jól látható módon kihelyezni.


(2)  A házszámtáblát az önkormányzat térítésmentesen biztosítja, amelynek kihelyezéséről a tulajdonos köteles gondoskodni.


IV.


ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


11.§


  1. E rendelet a kihirdetés napját követő napon lép hatályba.


  1. Hatályát veszti az utcanév és házszámtáblákról szóló 15/2003. (V.26.) önkormányzati rendelet.



Vámospércs, 2014. szeptember 15.

        



          Ménes Andrea                                                           Kanyóné Papp Klára

                        polgármester                                                              jegyző



A rendeletet a mai napon kihirdetem:

Vámospércs, 2014. szeptember 15.




                                                            Kanyóné Papp Klára

                                                                        jegyző