Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2017. (XII. 4.) önkormányzati rendelete

A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének szervezéséről és ellenőrzéséről

Hatályos: 2018. 01. 02- 2019. 12. 31

Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2017. (XII. 4.) önkormányzati rendelete

A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének szervezéséről és ellenőrzéséről

Hatályos: 2018. 01. 02- 2019. 12. 31

Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/C. § (2) bekezdésében és 45. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII törvény 4. § (2) bekezdés d) pontjában biztosított feladatkörében eljárva a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésének szervezéséről és ellenőrzéséről a következőket rendeli el:

I. Fejezet

A RENDELET CÉLJA ÉS HATÁLYA

1. § A rendelet célja azon helyi szabályok megállapítása, amelyek meghatározzák Vámospércs város közigazgatási területén keletkezett, nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elhelyezésével kapcsolatos közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének rendjét, ezzel összefüggő feladatok eredményes végrehajtását a város termőtalajának és ivóvízkészletének védelme érdekében.

2. § A rendelet hatálya Vámospércs város közigazgatási területén lévő azon ingatlanok tulajdonosaira, vagyonkezelőire, vagy egyéb jogcímen használóira (továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) terjed ki, melyek ingatlanjain keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz nem a közterületen meglévő szennyvízelvezető hálózatba van bevezetve, valamint a háztartási szennyvíz a helyben való, engedélyezett módon történő tisztítás után befogadóba nem kerül elvezetésre.

3. § A rendelet hatálya nem terjed ki:

a) az ipari szennyvíz azon részére, melyek összetételük alapján a közcsatorna hálózatba nem vezethetők be,

b) az egyéb jogszabályok alapján az emberre és a környezetre veszélyes hulladékok, szennyvizek, szennyvíz iszapok kezelésére, szállítására, ártalmatlanítására.

II. Fejezet

FOGALMI MEGHATÁROZÁSOK

4. § E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) Közigazgatási terület: Vámospércs város önkormányzatának működési területe, mely belterületből (beépített és beépítésre szánt terület) és külterületből (belterületen kívüli terület) áll;

b) Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz: olyan háztartási szennyvíz, amelyet a keletkezés helyéről, vagy átmeneti tárolóból - közcsatornára való bekötés, vagy a helyben történő tisztítás és befogadóba vezetés lehetőségének hiányában – gépjárművel szállítanak el ártalmatlanítás céljából;

c) Nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítására irányuló közszolgáltatás: a rendelet hatálya alá tartozó nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz tekintetében az önkormányzat által fenntartott közszolgáltatás, mely kiterjed:

- az ingatlanon gyűjtött, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ideiglenes tárolására szolgáló közműpótló létesítmény kiürítésére (begyűjtésére) és a közszolgáltató rendelkezésére bocsátott nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elhelyezés céljából történő elszállítására;
- az a) pontban foglaltak szerint begyűjtött és elszállított nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz ártalmatlanítása körében a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz Képviselő-testület által kijelölt leürítő helyen történő elhelyezésére;
d) Begyűjtés: nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíznek az ingatlan tulajdonosától, vagyonkezelőjétől, birtokosától, vagy használójától történő átvétele, elszállítása és ártalmatlanítás céljából történő átadása;
e) Időlegesen használt ingatlan: a pihenés, üdülés céljára használt olyan ingatlan, ahol sem lakóhelyet, sem tartózkodási helyet nem létesítettek, azonban a közműves ivóvízellátást igénybe veszik;
f) Szállítás: a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz telephelyen kívüli mozgatása, beleértve a szállítmányozást és a fuvarozást is;
g) Nem használt ingatlan: az az ingatlan, ahol a közműves ivóvízellátást nem veszik igénybe, valamint ahol sem lakóhelyet, sem tartózkodási helyet nem létesítenek;
h) Közszolgáltató: Vámospércs város közigazgatási területén a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos hulladékkezelési közszolgáltatás ellátására a mindenkor hatályos jogszabályok előírásainak megfelelő eljárás lefolytatásával, a rendeletben meghatározott időtartamra kizárólagos jogot szerzett vállalkozás – jelen rendelet 9. §-ában nevesített jogi személy.
III. Fejezet

A NEM KÖZMŰVEL ÖSSZEGYŰJTÖTT HÁZTARTÁSI SZENNYVÍZ GYŰJTÉSE, ELHELYEZÉSE ÉS ÁRTALMATLANÍTÁSA

5. § Vámospércs Városi Önkormányzat a közigazgatási területén keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését, elszállítását és ártalommentes elhelyezését szervezett helyi közszolgáltatás útján biztosítja.

6. § (1) Az az ingatlantulajdonos, aki a helyi vízgazdálkodási hatósági, illetve vízjogi engedélyezés alapján történő szennyvíz elhelyezést alkalmaz, az ingatlanán keletkező, vagy onnan származó nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet e rendeletben, valamint a külön jogszabályban meghatározott vízügyi, környezetvédelmi, műszaki és közegészségügyi előírások, illetve az ingatlan tulajdonosára vonatkozó hatósági előírások szerint zárt, vízzáró szennyvízgyűjtő aknában köteles gyűjteni és ideiglenesen tárolni.

(2) Az összegyűjtött szennyvizet köteles az annak elszállítására jogosult közszolgáltatást ellátó közszolgáltatónak átadni.

7. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését, szállítását, ártalmatlanítását csak – az in house eljárás során kiválasztott - jelen rendelet 9. §-ában feltüntetett közszolgáltató végezheti.

(2) A közszolgáltatás végzésének feltétele az (1) bekezdésben foglaltakon túl, hogy a közszolgáltató és az önkormányzat között a közszolgáltatásra vonatkozó hatályos közszolgáltatási szerződés legyen.

(3) A közszolgáltató a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet a begyűjtés napján köteles a rendelet 8. §-ában megjelölt fogadóhelyre szállítani.

8. § Vámospércs város közigazgatási határán belüli ingatlanokon keletkező és a közszolgáltató által begyűjtött nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet a 4287 Vámospércs külterület 052/5 hrsz. alatt kijelölt - szennyvíztisztító telep megnevezésű - nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz fogadóhelyen kell lefejteni, a Trv. Zrt. által üzemeltetett, nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz fogadó műtárgyban.

IV. Fejezet

A KÖTELEZŐ KÖZSZOLGÁLTATÁST ELLÁTÓ

9. § (1) E rendelet alkalmazása során a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését, elszállítását és ártalmatlanítását végző közszolgáltató:

Vámosvíz Kft.

4287 Vámospércs Béke u. 3.

(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítására vonatkozó közszolgáltatási szerződés teljesítésének időtartama: 2018. január 1-jétől 2022. december 31. napjáig tart.
V. Fejezet

A KÖZSZOLGÁLTATÓ KÖTELEZETTSÉGEI

10. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítása az erre a célra készített különleges rendeltetésű, zárt rendszerű, gépi üzemeltetésű, csepegés, bűz-és szaghatást kizáró eszközzel és úgy végezhető, hogy az teljes mértékben megfeleljen a mindenkor hatályos jogszabályoknak.

(2) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítását úgy kell végezni, hogy szennyezést, elcsorgást ne okozzon. Elcsorgás esetén a szennyezést megszüntetni. az elcsorgott szennyvizet összegyűjteni, a szennyezett terület fertőtlenítését elvégezni, vagy elvégeztetni a szennyezést okozó szakvállalkozó kötelezettsége, melynek haladéktalanul köteles eleget tenni.

(3) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítására szolgáló gépjárművet csak külön üzemi-vagy járműtelepen szabad tárolni, más járművektől elkülönítve.

(4) A szállítóeszköz tisztítása, fertőtlenítése kizárólag engedélyezett mosón végezhető, ahol olaj és iszapfogó került beépítésre, továbbá vízforgató rendszer biztosítja a fertőtlenítőszeres technológiai szennyvíz elreagálásához szükséges feltételeket.

(5) A szállításra hasznosított eszközt közterületen tárolni tilos, telephelyen belül a többi járműtől el kell különíteni. Lakóépületek udvarán kizárólag erre a célra elkülönített helyen tartható.

11. § (1) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére és szállítására a közszolgáltatás megrendelésével az ingatlan tulajdonosa és a közszolgáltató között szerződés jön létre, melynek keretében a közszolgáltató köteles közszolgáltatásnak 48 órán belül, az igénylővel egyeztetett időpontban eleget tenni.

(2) A közszolgáltató a szennyvíz elszállítását nem tagadhatja meg, kivéve, ha szippantásra kerülő anyagról érzékszervi megállapítás alapján, vagy egyéb módon feltételezhető, hogy a közcsatornába a vonatkozó jogszabályi előírások alapján nem engedhető.

(3) A közszolgáltató köteles:

a) ügyfélszolgálati és ügyeleti feladatokat ellátó szervezetet fenntartani,

b) a közszolgáltatás ellátásához kapcsolódó nyilvántartási rendszert vezetni a mindenkor hatályos jogszabályoknak megfelelő tartalommal,

c) A közszolgáltatás teljesítéséhez szükséges mennyiségű és minőségű járművel, géppel és eszközberendezéssel rendelkezni, valamint a szükséges létszámú és képzettségű szakembert alkalmazni.

VI. Fejezet

AZ INGATLANTULAJDONOS KÖTELEZETTSÉGEI

12. § (1) Az ingatlan tulajdonosa, vagyonkezelője köteles az ingatlanán keletkező, közüzemi csatornahálózatba, vagy a helyben való, engedélyezett módon történő tisztítás után befogadóba nem vezetett háztartási szennyvizet a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló kormányrendeletben meghatározott módon gyűjteni, továbbá az annak begyűjtésére feljogosított közszolgáltatónak átadni. Az ingatlantulajdonos a közszolgáltatásról szóló számlát köteles 5 évig megőrizni és azt ellenőrzés esetén a Polgármesteri Hivatal képviselőjének bemutatni.

(2) A közszolgáltató az ingatlantulajdonostól a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet az ingatlantulajdonos előzetes bejelentése alapján veszi át, és gondoskodik az ideiglenes tárolásra szolgáló létesítmény befogadóképességtől függő elszállításáról.

(3) Az ingatlantulajdonos és a közszolgáltató közötti jogviszonyt a közszolgáltatás igénybevételének ténye hozza létre. A jogviszony kezdő időpontja az a nap, amelyen a közszolgáltató a közszolgáltatás teljesítésének megkezdéséről és lényeges feltételeiről az ingatlantulajdonost írásban értesítette, illetve felhívás közzététel útján tájékoztatta.

(4) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállítását a tulajdonosnak kell a közszolgáltatást ellátó közszolgáltatónál megrendelni, egyben köteles biztosítani a gyűjtőhely megközelíthetőségét a szállítójármű számára oly módon, hogy az elláthassa feladatát.

(5) A tulajdonos a szennyvíz elszállítását arra jogosulatlan személlyel nem végeztetheti.

(6) Az ingatlantulajdonos köteles megfelelő rendszerességgel és időben elvégeztetni a közszolgáltatást és az elvégzéséhez szükséges feltételeket biztosítani, valamint köteles a háztartási szennyvíz gyűjtése során megfelelő gondossággal eljárni annak érdekében, hogy az mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a város természetes és épített környezetét ne szennyezze, a növény-és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és közbiztonságot ne zavarja.

(7) Az ingatlantulajdonos – ideértve az időlegesen, vagy nem használt ingatlanok és az üdülőingatlanok tulajdonosait is – kötelesek a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó. az önkormányzat által szervezett és fenntartott közszolgáltatást szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal igénybe venni.

VII. Fejezet

A KÖZSZOLGÁLTATÁS DÍJA

13. § (1) Az ingatlantulajdonosnak a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízzel kapcsolatos közszolgáltatás igénybevételéért kéttényezős – alapdíjból és ürítési díjból álló – közszolgáltatási díjat kell fizetnie, amelynek egységnyi díját jelen rendelet 13. § (3) bekezdés a)-d) pontja tartalmazza. Az egységnyi díjtétel az ingatlanon keletkező nem közművel összegyűjtött és beszállított háztartási szennyvízmennyiség egységnyi térfogatának ürítési díja. Az ingatlan tulajdonosának a közszolgáltatásért fizetendő ürítési díját az egységnyi díjtétel és a beszállított mennyiség szorzata alapján kell megállapítani.

(2) Az ingatlantulajdonos köteles:

a) az alapdíjat a közszolgáltató által kibocsátott számla alapján, annak kézhezvételétől számított 15 napon belül,

b) az ürítési díjat alkalmanként, a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésével egyidejűleg, a közszolgáltató által helyben kiállított készpénzfizetési számla alapján, a helyszínen megfizetni. Gazdálkodó szervezetek esetében az alapdíj és az ürítési díj átutalással is teljesíthető, a szállítólevél alapján kiállított számla alapján.

(3) A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállításának közszolgáltatási díja a következő:

a) a közszolgáltatás alapdíja lakossági igénybevétel esetén: 90 Ft/hónap/ingatlan

b) a közszolgáltatás ürítési díja lakossági igénybevétel esetén: 1.144 Ft/m3

c) a közszolgáltatás alapdíja nem lakossági igénybevétel esetén: 90 Ft/hónap/ingatlan

d) a közszolgáltatás ürítési díja gazdálkodó szervezetek által történő igénybevétel esetén: 1.709 Ft/m3

(4) Az ürítési díj tartalmazza a begyűjtés, szállítás és ártalmatlanítás céljából történő elhelyezés költségeit, illetve az utókezelés és a monitorozás költségeit. A közszolgáltatás díja az általános forgalmi adót nem tartalmazza.

(5) A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 44/D. § (3) bekezdése alapján a megállapított közszolgáltatási díjat - a lakosság által történő igénybevétel esetén - csökkenteni kell a közszolgáltatás ellátásához biztosított költségvetési támogatással.

VIII. Fejezet

AZ ÜDÜLŐ, IDEIGELENES ÉS NEM HASZNÁLT INGATLANOKRA VONATKOZÓ SAJÁTOS SZABÁLYOK

14. § (1) Az üdülőingatlanok, az időlegesen használt és nem használt ingatlanok tulajdonosaira a rendeletben foglalt szabályokat kell alkalmazni a (2) bekezdésben foglalt eltérésekkel.

(2) Az ingatlan tulajdonosa mentesül a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettség alól beépítetlen, illetve azon nem használt ingatlan vonatkozásában, ahol szennyvíz nem keletkezik. A mentesülés feltétele továbbá, hogy az ingatlantulajdonos ezt a tényt a közszolgáltató felé bejelenti.

IX. Fejezet

A KÖZSZOLGÁLTATÁS TELJESÍTÉSÉRE VONATKOZÓ SZERZŐDÉS EGYES TARTALMI ELEMEI

15. § (1) A közszolgáltatási szerződésnek tartalmaznia kell:

a) a közszolgáltatás megnevezését, tartalmát, a közszolgáltatással ellátott terület határait, a közszolgáltató elnevezését, azonosító adatait, a közszolgáltatás megkezdésének időpontját és időtartamát;

b) a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtésének módját, valamint elszállításának a bejelentéstől számított maximális idejét;

c) a közszolgáltató és az önkormányzat jogait és kötelességeit, a közszolgáltató vállalását a közszolgáltatás folyamatos, jogszabályi előírásoknak megfelelő teljesítésére, a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettséget;

d) a közszolgáltatás igazolási és ellenőrzési kötelezettségét, annak módját;

e) a közszolgáltatás finanszírozásának elveit és módszereit, az önkormányzat által vállalt ezirányú kötelezettség esetén a teljesítés feltételeit és biztosítékait;

f) a közszolgáltatás díjának megállapítására és beszedésére vonatkozó módszer leírását, a díjnak a szerződés megkötésekor érvényesíthető legmagasabb mértékét és a díj megváltoztatása érdekében alkalmazandó eljárást, az igazolt díjhátralék kiegyenlítésére vonatkozó eljárást;

g) a közszolgáltatónak az ingatlantulajdonosok irányában fennálló tájékoztatási kötelezettségét és teljesítésének módját;

h) a közszolgáltatással összefüggő személyes adatok kezelésére vonatkozó rendelkezéseket;

i) a közszolgáltató nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségét;

j) a szerződés módosításának lehetséges okait és eljárási rendjét, a szerződés felmondásának és megszűnésének szabályait,

k) az elszámolás módját.

X. Fejezet

A SZEMÉLYES ADATOK KEZELÉSÉRE VONATKOZÓ RENDELKEZÉSEK

16. § (1) Az ingatlantulajdonos köteles a közszolgáltatónak 8 napon belül bejelenteni személyes adatait (a közszolgáltatást igénybevevő neve, lakcíme, születési helye és ideje, anyja neve), ha tulajdonosváltozás, vagy egyéb ok folytán a közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté válik.

(2) A közszolgáltató köteles az ingatlantulajdonos személyes adatainak kezelésével összefüggésben a mindenkor hatályos adatvédelmi rendelkezéseket betartani.

(3) Az e rendelet alapján a közszolgáltatás igénybevételére köteles ingatlanhasználókról a közszolgáltató nyilvántartást vezet az azonosításhoz szükséges adatok (természetes személyazonosító, lakcím) feltüntetésével.

(4) A közszolgáltató a szükséges személyes adatokat elsődlegesen az ingatlanhasználó adatszolgáltatása alapján ismeri meg. A személyes adatok kezelése során a közszolgáltató az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően köteles eljárni.

(5) A közszolgáltató kizárólag a közszolgáltatás kialakítása és fenntartása céljából, a kötelező közszolgáltatás nyújtására irányuló jogviszony időtartama alatt kezelheti a közszolgáltatással érintett ingatlantulajdonos közszolgáltatás ellátásához szükséges személyes adatait.

XI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

17. § (1) A rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba.

(2)1

1

Hatályon kívül helyezve: 2010. évi CXXX. törvény 12. § alapján. Hatálytalan: 2018. I. 2-től.