Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás megállapításának, kifizetésének, folyósításának szabályairól és a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról

Hatályos: 2025. 01. 28

Vámospércs Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2021. (IX. 20.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás megállapításának, kifizetésének, folyósításának szabályairól és a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról

Hatályos: 2025. 01. 28

Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szoc. tv.) 10. § (l) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § 1. bekezdés b) pontjában, (3) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében a 92. § (1) bekezdésének b) pontjában a 92. § (2) bekezdésében és a 115. § (3) bekezdésében, 132. § (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a Szoc. tv. 2. §-ában, a 25. § (3) bekezdés b) pontjában és a 45. § (1) és (3) bekezdésében, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8. és 8.a) pontjában foglalt feladatkörében eljárva a települési támogatás megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályairól a következőket rendeli el.

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet célja

1. § (1) E rendelet célja, hogy Vámospércs Város közigazgatási határain belül élő szociálisan rászoruló egyének és családok szociális biztonságának megőrzése elősegítése érdekében a Szoc. tv. rendelkezéseinek megfelelően megállapítsa a rászorultak számára települési támogatás keretében adható pénzbeli és természetben nyújtott szociális támogatások formáit, az azokra való jogosultság feltételeit, a települési támogatások megállapításának, kifizetésének, folyósításának, valamint felhasználása ellenőrzésének szabályait.

(2) A Képviselő-testület az ellátások biztosításával a szociálisan rászorult egyének és családok életminőségén kíván javítani, egyidejűleg ösztönözni kívánja a kérelmezőket arra, hogy maguk is tegyenek meg minden tőlük elvárhatót annak érdekében, hogy maguk és családjuk eltartásáról (elsősorban kereső tevékenységből származó jövedelemből) tudjanak gondoskodni.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet személyi hatálya a Szoc. tv. 3. §-ában meghatározottakra, míg területi hatálya Vámospércs Városi Önkormányzat közigazgatási területén állandó, bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személyekre terjed ki.

3. § (1) Vámospércs Városi Önkormányzat az e rendeletben meghatározott feltételek szerint a települési támogatást pénzbeli és természetbeni formában biztosítja.

Hatásköri szabályok

4. §1 (1) A képviselő-testület e rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatásköreit a polgármester és a Humánpolitikai és Ügyrendi Bizottság gyakorolja.

(2) A képviselő–testület a polgármesterre ruházza át az alábbi hatásköreit:

a) rendkívüli települési támogatás,

b) gyógyszertámogatás,

c) köztemetés,

d) lakhatási támogatás,

e) kelengyetámogatás,

f) tüzelő támogatás.

II. Fejezet

ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK

5. § (1) Az e rendeletben szabályozott ellátások megállapítása - a (10) bekezdésben meghatározottak kivételével – kérelemre történik, melyet az e célra rendszeresített formanyomtatványon kell előterjeszteni. A kérelemhez csatolni kell a formanyomtatványban felsorolt – az egyes ellátásokra való jogosultság megállapításához szükséges – mellékleteket.

(2)2 A kérelmet postai úton a Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatal postacímére címezve vagy személyesen a Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatalban (4287 Vámospércs, Béke utca 1.) lehet benyújtani.

(3) A kérelem benyújtására az ellátás igénylője, annak törvényes képviselője vagy meghatalmazottja jogosult.

(4) Az önkormányzat által nyújtott szociális ellátásra való jogosultság elbírálása érdekében a kérelmezőnek csatolnia kell saját és családja jövedelmi viszonyairól szóló igazolást.

(5) Az igénylő, illetőleg családja jövedelmi viszonyainak igazolásaként elfogadható bizonyítékok:

a) az igénylő, ellátásban részesülő és a családja havi rendszerességgel járó – nem vállalkozásból, illetve őstermelői tevékenységből (a továbbiakban együtt: vállalkozás) származó – jövedelme (munkabér, táppénz, GYED) esetén a kérelem benyújtását megelőző hónap jövedelméről szóló 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolás,

b) a 16. életévét betöltött, nappali oktatásban részesülő gyermek esetén iskolalátogatási igazolás, valamint felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató nagykorú gyermek esetén hallgatói jogviszony igazolás

c) nyugdíj, egyéb nyugdíjszerű ellátások esetében a nyugdíjfolyósító szerv által kiállított nyugdíjösszesítő lap és az utolsó havi nyugdíjszelvény, új ellátás megállapítása esetén az ellátást megállapító határozat,

d) munkaügyi szervek által folyósított rendszeres pénzellátás esetén az erről szóló határozat,

e) vagyon hasznosításából származó jövedelmek esetén a hatályos szerződés, a havonta rendszeresen nem mérhető jövedelmekről a kifizető (egy évnél nem régebbi) igazolása,

f) egyéni és társas vállalkozás esetén az előző évi adóbevallás, adóbevallással le nem zárt időszakra vonatkozóan havi bontásban könyvelői igazolás, ennek hiányában a vállalkozó nyilatkozata,

g) alkalmi munkából származó jövedelem esetén a kérelmező és családja nyilatkozata az alkalmi munkából származó jövedelemről,

h) nyilatkozat arról, hogy a kérelmező és családja semmilyen jövedelemmel nem rendelkeznek

i) járási hivatal által folyósított ellátás esetén a megállapító határozat,

j) gyermektartásdíj esetén a felvett vagy megfizetett tartásdíj összegét igazoló postai szelvény, bankszámla-kivonat, tartásdíjat megállapító jogerős bírói ítélet, vagy szülők nyilatkozata a szülők között létrejött megállapodásról,

k) egyéb bevétel esetén a kérelmező és családja nyilatkozata a bevétel összegéről.

(6) A támogatás megállapítása szempontjából a személyi adat és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók. A házastársak akkor tekinthetők külön élőknek, ha a lakcímük különböző. Vagyonvizsgálat esetén a Szoc. tv. 4. § (1) bekezdés b) pontja az irányadó.

(7) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a rendkívüli élethelyzetet, létfenntartási gondot igazoló bizonyítékokat.

(8) A jövedelemszámításra irányadó időszakra a Szoc. tv. 10. § (2)-(5) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

(9) Rendszeres ellátás iránti kérelmet legkorábban az adott ellátásra való jogosultság időtartamának lejárta előtt egy hónappal lehet benyújtani, mely esetben az új jogosultság kezdő időpontja a korábbi jogosultság lejártát követő nap, kivéve a 10. § (11) bekezdésben foglaltakat.

(10) A rendkívüli települési támogatás hivatalból is megállapítható, különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, és természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére.

(11) A kérelemben foglaltak, a benyújtott igazolások, nyilatkozatok tartalmának ellenőrzése céljából a Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatal megkeresheti:3

a) az állami adóhatóságot,

b) a polgárok személyi adatait lakcímét nyilvántartó szervet,

c) az igazolást kiállító szervet,

d) a munkáltatót,

e) környezettanulmányt végezhet, valamint felhasználhatja a gyermeket nevelő családoknál e célra a gyermekjóléti szolgálat, a védőnő és a gyermek- és családvédelemmel foglalkozó szervek javaslatát, környezettanulmányát is.

(12)4 A Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatal szociális ügyintézői – feladatkörükben – a szociális ellátásra való jogosultság elbírálása céljából az előkészítő eljárás keretében ellenőrzik a támogatást igénylő személyek jogosultsági feltételeinek meglétét. Az ellenőrzés során helyszíni ellenőrzést végezhetnek, amely tapasztalatait környezettanulmányban (jegyzőkönyvben) rögzítik.

(13)5 Amennyiben a Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatalnak a környezettanulmány lefolytatása során tudomására jut, vagy hivatalos tudomása van arról, hogy a kérelmező életkörülményei a támogatás iránti kérelemhez csatolt jövedelemnyilatkozatban foglaltakkal ellentétesek, a támogatás folyósítása ügyében hozott döntés meghozatalához a hivatal felhívatja a kérelmezőt az általa lakott lakás, illetve saját és családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására. Ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelem a fenntartási költségek figyelembevételével vélelmezhető.

(14) Ha a (13) bekezdésben szabályozott ellenőrzés során bebizonyosodik, hogy a támogatást igénylő, illetőleg a támogatásban részesülő személy a támogatásra nem jogosult, az ellenőrzést végző köteles a támogatás elutasítására, csökkentésére, megvonására, visszatérítésére javaslatot tenni.

(15) Nem kell környezettanulmányt készíteni az igénylőről, ha életkörülményeit a Polgármesteri Hivatal már bármely ügyben hat hónapon belül vizsgálta, és nem feltételezhető azokban lényeges változás.

(16) A rendszeres ellátást utólag, minden hónap 5. napjáig, az eseti ellátásokat a megállapítást követő 3 napon belül kell folyósítani.

(17) A pénzbeli ellátások folyósítása házipénztárban történő kifizetéssel, vagy – külön kérésre, a számlaszám igazolása mellett – lakossági folyószámlára utalással történik a jogosult, vagy törvényes képviselője részére.

(18) A rendszeres ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha:

a) a jogosultság feltételei már nem állnak fenn, vagy jogosultságot kizáró körülmény következett be,

b) a jogosult azt kéri,

c) a jogosult meghalt,

d) az e rendeletben meghatározott egyéb okból.

(19) A (18) bekezdés szerinti megszüntetés időpontja a megszüntetésre okot adó körülmény bekövetkezése hónapjának utolsó napja.

(20) A jogosult által lakott lakáshoz kapcsolódó rendszeres ellátásra való jogosultságot – a (18) bekezdés szerinti eseteken kívül – meg kell szüntetni abban az esetben is, ha a jogosult a támogatással érintett lakásból elköltözött.

(21) A Szoc. tv-ben, a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Kormányrendeletben és az e rendeletben meghatározott feltételek hiányában, vagy e jogszabályok megsértésével nyújtott ellátásra való jogosultságot meg kell szüntetni, továbbá az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevőt kötelezni kell:

a) a pénzbeli ellátás jegybanki alapkamattal megemelt összegben való visszafizetésére,

b) természetben nyújtott ellátás esetén a pénzegyenérték jegybanki alapkamattal megemelt összegben való megfizetésére.

(22) Ha a rendszeres ellátásra való jogosultság a (21) bekezdés alapján szűnt meg, a jogosult a döntés véglegessé válásától számított egy évig nem jogosult a megszüntetettel azonos típusú rendszeres ellátásra.

(23) A lakáshoz kapcsolódó rendszeres ellátások vonatkozásában a (21) bekezdés szerinti korlátozás kiterjed a lakásban élő valamennyi személyre.

(24) Ha a támogatást megállapító önkormányzati szerv a hatáskörébe tartozó ellátás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, vagy pénzegyenértékét és a kamat összegét – amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné – az önkormányzati szociális hatóság méltányosságból elengedheti, csökkentheti, vagy részletfizetést engedélyezhet.

(25)6 A visszafizetés elrendelése akkor veszélyezteti súlyosan a visszafizetésre kötelezett megélhetését, ha a kötelezett személy családjának egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének két és félszeresét.

(26) Az e rendeletben nem szabályozott fogalmak, kérdések vonatkozásában a magasabb rendű szociális jogszabályok rendelkezései az irányadóak.

(27) A szociális igazgatási eljárás, költség- és illetékmentes.

(28)7 A polgármester, és a Humánpolitikai és Ügyrendi Bizottság döntése ellen Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületéhez címzett fellebbezést lehet benyújtani.

(29) A szociális ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.

(30) A lakhatási támogatásra való jogosultság, az ellátást érintő lényeges változások esetében felülvizsgálható.

(31) Jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítésére, e körben méltányosság gyakorlására az Szoc. tv. 17. §-ának rendelkezései az irányadók, de a visszafizetés nem mentesít az egyéb, így különösen a büntető-, vagy szabálysértési felelősség alól.

III. Fejezet

Az ellátások típusai

6. §8 (1) Vámospércs Városi Önkormányzat az alábbi pénzbeli és természetbeni települési támogatásokat állapítja meg:

a) Esetenként nyújtott települési támogatás:

aa) rendkívüli települési támogatás,

ab) temetési támogatás,

ac) köztemetés,

ad) kelengyetámogatás,

ae) 60. életévet betöltött személyek támogatása,

af) bölcsődei, óvodai és iskolakezdési támogatás,

ag) tüzelő támogatás,

b) Havi rendszerességgel biztosított települési támogatás:

ba) lakhatási támogatás,

bb) gyógyszertámogatás.

Rendkívüli települési támogatás

7. § (1)9 Rendkívüli települési támogatás annak a személynek nyújtható, aki létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, időszakosan, vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzd, nem várt többletkiadás miatt anyagi segítségre szorul, ezért önmaga és családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni és a családjában az egy főre számított havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének 130 %-át, egyedül élő esetén annak 150 %-át nem haladja meg.

(2) A rendkívüli települési támogatás megállapítása szempontjából létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet különösen:

a) akinek az általa lakott ingatlanát elemi kár sújtotta,

b) az egészségbiztosítás által nem, vagy csak részben támogatott egészségügyi, szolgáltatási díj támogatására,

c) betegség miatt megnövekedő gyógyszerköltség, gyógyászati segédeszköz beszerzésére, gyógykezelésre, amennyiben közgyógyellátási igazolvánnyal nem rendelkezik, gyógyszertámogatásban nem részesül,

d) tartós (egy hónapot meghaladó) táppénzes állomány esetén,

e) egyedülálló ellátatlan személy részére,

f) szabadságvesztésből való szabadulás esete,

g) átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartás, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítése,

h) haláleset.

(3)10 A rendkívüli települési támogatás legkisebb összege 3.300 Ft, legmagasabb összege a szociális vetítési alap összegét nem haladhatja meg. Amennyiben a kérelmező szemüveg készítéséhez igényel támogatást, az adható települési támogatás összege maximum 25.000 Ft összeg lehet.

(4)11 Amennyiben a kérelmező eseti gyógyszerkiváltáshoz kér támogatást, úgy az alkalmanként nyújtható rendkívüli települési támogatás összege alacsonyabb összegű is lehet, mint a (3) pontban meghatározott összeg. Eseti gyógyszertámogatás megállapítása iránti kérelemhez csatolni kell kérelmező, vagy családtagja részére szóló, a gyógyszertár által kiadott névre szóló számlát. A gyógyszertámogatás éves összege egy család esetében nem haladhatja meg az szociális vetítési alap összegét.

(5)12 Az a személy, akinek lakása elemi csapás okozta kár következtében életveszélyessé, lakhatatlanná vált, a krízis állapot átmeneti megoldására legfeljebb 100.000 Forint támogatásban részesíthető, amennyiben a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 300 %-át.

(6)13 Az (1) bekezdésben foglalt jövedelemhatártól kivételes méltánylás alapján a döntéshozó eltekinthet rendkívül indokolt krízishelyzetben, amennyiben az a kérelmező életét és testi épségét, megélhetését veszélyezteti.

Temetési támogatás

8. § (1)14 Haláleset miatt akkor jogosult temetési támogatásra a kérelmező, ha az elhalt személy eltemettetéséről gondoskodott, annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése a saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti. Temetési költségek viseléséhez települési támogatás annak állapítható meg, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének ötszörösét, egyedül élő esetén hétszeresét, különösen indokolt esetben (kérelmező betegsége, munkahely elvesztése, elhunyt hosszantartó ápolása miatt jövedelem kiesés) – a polgármester döntése alapján – a jövedelemhatártól el lehet tekinteni.

(2) A kérelemhez csatolni kell a temetési számlákat és a halotti anyakönyvi kivonatot.

(3) A támogatás összege egységesen: 40.000 Ft.

(4) A kérelem benyújtási határideje a halálesetet követő 60 nap.

Gyógyszertámogatás

9. § (1)15 Gyógyszertámogatásban részesíthető az a kérelmező, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 280 %-át, egyedül élő esetében 330 %-át, és akinek esetében a vényköteles havi rendszeres gyógyító ellátás költségének mértéke eléri vagy meghaladja a szociális vetítési alap összegének 20%-át.

(2) Nem jogosult gyógyszertámogatásra, aki alanyi, normatív közgyógyellátásra jogosult.

(3) A vényköteles gyógyszerszükségletet a háziorvos igazolja, melyet a gyógyszertár áraz be.

A kérelmező a kérelméhez az alábbiakat köteles csatolni:
a) jövedelemigazolás,
b) a gyógyszertár által beárazott vényköteles gyógyszerszükséglet igazolás,
(4) 16 A formanyomtatvány beszerezhető a Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatal szociális ügyintézőinél.
(5) A (3) bekezdés szerinti háziorvosi igazoláson kizárólag a kérelmező személyes szükségletének kielégítéséhez szükséges gyógyszerköltséget lehet feltüntetni.
(6) A gyógyszertámogatás összege az (3) bekezdés alapján igazolt költség, de legfeljebb havonta 10.000 Forint összegben állapítható meg.
(7) A gyógyszertámogatást egy évre kell megállapítani, a kérelem benyújtását követő hónap első napjától, melynek havi összegét az Adó- és Költségvetési Iroda havonta utalja a jogosult számlaszámára.
(8) A gyógyszertámogatásban részesülő, amennyiben közgyógyellátásra való jogosultságot szerez, köteles arról az önkormányzatot értesíteni, ebben az esetben a részére megállapított gyógyszertámogatást a bejelentés hónapjának utolsó napjával meg kell szüntetni.

A lakhatási támogatás

10. § (1) A lakhatási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez havi rendszerességgel nyújtott hozzájárulás.

(2) Lakhatási támogatás villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díjához, az albérleti díjhoz, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részletéhez, illetve a tüzelőanyag költségeihez nyújtható.

(3)17 Lakhatási támogatásra jogosult az a személy:

a) aki a kérelemben megjelölt lakásban bejelentett lakcímmel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, abban életvitelszerűen lakik, és annak tulajdonosa, haszonélvezője, bérlője

b) akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg a szociális vetítési alap összegének 250%-át, és

c) akinek háztartása egyik tagjának sincs vagyona.

(4) Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(5) Fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol:

a.) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0
b.) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9
c.) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8
d.) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8
e.) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7
(6) Ha a háztartás:
a) a (6) bekezdés a)-c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
b) a (6) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak,
c) tagjai között gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot és a nevelőszülőt – él,
a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.
(7) 18 A lakhatási támogatás havi összege:
a) azon kérelmező háztartásában, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 100%-át nem éri el: 5.000 Ft /hó,
b) azon kérelmező háztartásában, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 100%-a és 200%-a között van: 3.000 Ft /hó, c) azon kérelmező háztartásában, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének 200%-a és 250 %-a között van: 2.500 Ft/hó.
(8) Lakhatási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától. E bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni az albérletet és a jogerős bírói ítélettel megosztott lakás lakrészeit.
(9) Amennyiben a jogosult a lakhatási támogatást jogosulatlanul és rosszhiszeműen veszi igénybe, abban az esetben az ellátás folyósítását meg kell szüntetni, a jogosultsággal érintett háztartásra egy évig lakhatási támogatást megállapítani nem lehet, továbbá a jogosulatlanul és rosszhiszeműen ellátást igénybe vevőt kötelezni kell az ellátás visszafizetésére.
(10) A támogatást a jogosultak részére 12 hónapra kell megállapítani oly módon, hogy a tárgyhó 20. napjáig beérkezett kérelmek esetében a támogatást a kérelem beadása hónapjának 1. napjától, a tárgyhó 20. napja után érkezett kérelmek esetében a támogatást a kérelem beadását követő hónap 1. napjától kell megállapítani.
(11) A lakhatási támogatást elsősorban természetbeni ellátás formájában és a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadáshoz kell nyújtani, amelyet a kérelmező a kérelmében megjelöl.
(12) A lakhatási támogatást azon közüzemi szolgáltató részére lehet folyósítani, amellyel az önkormányzat megállapodást kötött.
(13) Indokolt esetben a támogatást a jogosult részére készpénzben is kifizethető.

Kelengyetámogatás

11. § (1)19 Az Önkormányzat Kelengyetámogatást állapít meg annak a szülőnek:

a) akinek a gyermek születésekor Vámospércs településen bejelentett lakó vagy tartózkodási helye van és életvitelszerűen a településen lakik,

b) az újszülöttet saját háztartásában neveli, gondozza,

c) az újszülött gyermek családjában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének hétszeresét nem haladja meg.

(2) A támogatás iránti kérelmet a gyermek születését követő 60 napon belül lehet benyújtani.

(3) Az Önkormányzat a támogatást egy gyermekre tekintettel egy alkalommal állapítja meg.

(4) A kelengyetámogatás pénzbeli ellátásként kerül megállapításra, melynek összege gyermekenként 30.000 Ft.

(5) A kérelemhez csatolni kell:

a) a gyermek születési anyakönyvi kivonatának másolatát,

b) a kérelmező nyilatkozatát, hogy a gyermeket saját háztartásában neveli.

60. életévét betöltött személyek támogatása

12. § (1)20 Az Önkormányzat kérelem alapján, évente egy alkalommal támogatást állapít meg a településen bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező, bizonyítottan a településen életvitelszerűen élő, a tárgyévben 60. életévét betöltött azon személyek részére, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének hatszorosát, egyedül élő esetén nyolcszorosát, továbbá a támogatás fedezete a tárgyévi költségvetési rendeletben rendelkezésre áll.

(2) A támogatás mértékét a képviselő-testület határozza meg.

(3) Az Önkormányzat a támogatást pénzbeli vagy természetbeni települési támogatásként nyújtja.

(4) A kérelemhez csatolni kell:

a) jövedelemigazolás (munkáltatói igazolás vagy nyugdíjösszesítő)

Bölcsődei, Óvodai- és iskolakezdési támogatás

13. § (1)21 Az Önkormányzat – kérelem alapján, évente egy alkalommal - bölcsődei, óvodai és iskolakezdési támogatást állapít meg a településen állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező, bizonyítottan életvitelszerűen a településen élő, bölcsődei ellátásban, óvodai nevelésben részesülő, valamint általános és középfokú iskolai tanulói jogviszonyban lévő azon gyermekek részére, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének ötszörösét, egyedül élő esetén hétszeresét. Az önkormányzat az adott évben a támogatást abban az esetben biztosítja, amennyiben annak fedezete a tárgyévi költségvetési rendeletben rendelkezésre áll.

(2) A kérelemhez csatolni kell:

a) jövedelemigazolást

b) 16. életévet betöltött gyermek esetében iskolalátogatási igazolás,

c) amennyiben a gyermek nem Vámospércs településen veszi igénybe a bölcsődei ellátást, az alapfokú nevelést, oktatást, abban az esetben iskolalátogatási igazolást, a bölcsődevezető igazolását, az óvodavezető igazolását arról, hogy a gyermek a bölcsődei ellátásban, az óvodai nevelésben, az alapfokú, vagy középfokú oktatásban részt vesz.

(3) A támogatás mértékét a Képviselő-testület határozza meg.

Tüzelő támogatás22

14. §23 (1)24 Az Önkormányzat – kérelem alapján - tüzelő támogatást állapít meg annak a személynek, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem éri el a szociális vetítési alap összegének 250 %-át, egyedül élő esetén annak 300 %-át.

(2)25 A tüzelő támogatás pénzbeli vagy természetbeni ellátásként kerül megállapításra. A pénzbeli tüzelő támogatás összege alkalmanként 15.000 Ft, természetbeni ellátás esetén 1 m3 mennyiség adható.

(3) A tüzelő támogatás egy évben 2 alkalommal adható.

(4) A támogatást egy ingatlan esetén csak egy személy veheti igénybe.

IV. Fejezet26

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

Természetben nyújtott szociális ellátás – Köztemetés27

15. §28 (1) A köztemetés az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetését jelenti.

(2) A köztemetés összege az önkormányzatnál szerződés alapján kegyeleti közszolgáltatást végző közszolgáltató által meghatározott – és az önkormányzat által elfogadott - közköltséges temetés ára. A közköltséges temetés díjairól a kegyeleti közszolgáltató minden év januárjában tájékoztatja az önkormányzatot.

(3) A köztemetés megtérítési kötelezettsége alól különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén részben, vagy egészben mentesíthető az eltemettetésre köteles személy.

(4) Mentesíthető a fizetési kötelezettség alól az az eltemettetésre köteles személy, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem a szociális vetítési alap összegét, egyedül élő esetén a szociális vetítési alap összegének 120 %-át nem haladja meg és vagyona sem neki, sem a családtagjainak nincs, továbbá, ha az elhunyt személy után hagyatéki vagyon nem maradt, illetve az nem olyan mértékű, amely a köztemetés költségeit fedezné.

(5) Az eltemettetésre köteles személy kérelmére a polgármester a köztemetés költségeinek részletekben történő megfizetését engedélyezheti, ha a kérelmező:

a) egyedül él és havi jövedelme a szociális vetítési alap összegének 150 %-át nem éri el, vagy

b) családjában az egy főre jutó jövedelem a szociális vetítési alap összegének a 120 %-át nem éri el.

Helyi Szociálpolitikai Kerekasztal29

16. §30 (1) Vámospércs Városi Önkormányzat – a Szoc. tv. 58/B. § (2) bekezdése alapján – Szociálpolitikai Kerekasztalt hoz létre. A Szociálpolitikai Kerekasztal évente legalább egy alkalommal ülésezik.

(2) A feladatát képezi különösen a szociális igazgatás körébe tartozó rendelet-tervezetek véleményezése, valamint a szolgáltatástervezési koncepcióban rögzített feladatok megvalósulásának folyamatos figyelemmel kísérése.

(3) A Szociálpolitikai Kerekasztal tagjai:

a) Vámospércs Város Polgármestere,

b) Vámospércsi Közös Önkormányzati Hivatal Jegyzője,

c) Humánpolitikai és Ügyrendi Bizottság elnöke,

d) Vámospércsi Szociális Szolgáltató Központ vezetője,

e) Vámospércsi Mikrotérségi Család-és Gyermekjóléti Szolgálat vezetője.

V. Fejezet

Záró rendelkezések

17. § Ezen rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző a helyben szokásos módon gondoskodik.

18. §31

19. § A rendeletet a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

1

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 1. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

2

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 2. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

3

Módosította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 9. § a).

4

Módosította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 9. § a).

5

Módosította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 9. § b).

6

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 1. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

7

Módosította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 9. § c).

8

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 3. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

9

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

10

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

11

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

12

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

13

Beiktatta: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 4. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

14

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 3. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

15

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2023. (IV.24.) önkormányzati rendelete 1. §. Hatályos: 2023. IV. 25-től.

16

Módosította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 9. § a).

17

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

18

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 5. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

19

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 6. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

20

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 5. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

21

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 6. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

22

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 7. § (1). Hatályos: 2025. I. 28-tól.

23

Megállapította: 11/2022. (IX.20.) önkormányzati rendelet 2. §. Hatályos: 2022. IX. 21-től.

24

Megállapította: 13/2022. (XII.20.) önkormányzati rendelet 9. §. Hatályos: 2023. I. 1-től.

25

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 7. § (2). Hatályos: 2025. I. 28-tól.

26

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 8. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

27

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 8. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

28

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 8. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

29

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 8. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

30

Megállapította: Vámospércs Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 1/2025. (I. 27.) önkormányzati rendelete 8. §. Hatályos: 2025. I. 28-tól.

31

Hatályon kívül helyezve: 2010. évi CXXX. törvény 12–12/B. § alapján. Hatálytalan: 2021. IX. 21-től.