Görbeháza Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2014.(II.6.) önkormányzati rendelete

a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatásról

Hatályos: 2015. 08. 22- 2015. 10. 30

(egységes szerkezetben a 13/2014.(XI.27.), 11/2015.(VIII.14.) önkormányzati rendeletekkel)

Görbeháza Község Önkormányzati Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 45. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 4. § (2) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva; Görbeháza Község Önkormányzatának a képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 10/2011.(IV.29.) önkormányzati rendelete 7. számú függeléke alapján a Görbeháza Községi Önkormányzat Szociális, Kulturális, Oktatási és Ügyrendi Bizottsága, véleményének kikérésével a következőket rendeli el:


A rendelet célja

1. §

(1) A rendelet a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésével, elszállításával és ártalommentes elhelyezésével összefüggő közszolgáltatásra terjed ki.

(2) A közszolgáltatással ellátott terület megegyezik a település közigazgatási területével.[1]

(3)   A rendelet személyi hatálya a közszolgáltatást ellátó, Polgár Város Önkormányzatának Városgondnokságára (a továbbiakban: közszolgáltató), valamint Görbeháza község közigazgatási területén a közszolgáltatást igénybe vevő ingatlan-tulajdonosra, vagyonkezelőjére vagy az ingatlant egyéb jogcímen használóra (a továbbiakban: ingatlan tulajdonos) terjed ki.


A rendelet hatálya

2. §

(1)   A kötelező közszolgáltatás Görbeháza község közigazgatási területén valamennyi ingatlan tulajdonosánál, vagyonkezelőjénél, vagy egyéb jogcímen használójánál (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos) keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre terjed ki, amelyet a keletkezés helyéről vagy átmeneti tárolóból – közcsatornára való bekötés vagy a helyben történő tisztítás és befogadóba vezetés lehetőségének hiányában – gépjárművel szállítanak el ártalmatlanítás céljából.


A közszolgáltató és az ártalmatlanító hely megnevezése

3. §

(1)A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését, szállítását és ártalommentes elhelyezését az önkormányzat helyi közszolgáltatás útján látja el.


(2)Görbeháza közigazgatási területén a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtését Polgár Város Önkormányzatának Városgondnoksága, mint közszolgáltató jogosult és köteles ellátni, a megrendelések alapján.

(3)   A közszolgáltatásra vonatkozó szerződés 2014. március 1. napjától 2024. február 28. napjáig terjedő határozott időre szól.

(4)   A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvizet kizárólag a Görbeháza Szennyvíztisztító Telep 0429/12 hrsz. fogadó műtárgyában kell elhelyezni.


A közszolgáltatás ellátásának rendje, a közszolgáltatás kötelező igénybevétele

4. §

(1)   Az ingatlantulajdonos az ingatlanán keletkező nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz elszállíttatásáról rendeletben szabályozott közszolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.

(2)   A közszolgáltatás teljesítésének feltételeiről a közszolgáltató az ingatlantulajdonost írásban köteles értesíteni vagy felhívás közzététele útján tájékoztatni, internetes honlapján.

(3)   A közszolgáltatás feltételeiben bekövetkezett változásokról a közszolgáltató az ingatlantulajdonost a hatályba lépést követő 30 napon belül írásban, vagy közzététel útján köteles értesíteni, internetes honlapján.

(4)   A közszolgáltató az ingatlantulajdonos megrendelése alapján, a vele egyeztetett időpontban köteles a közszolgáltatást nyújtani.

(5)   A közszolgáltatást igénybe vevő ingatlantulajdonos és a közszolgáltató között a Polgári Törvénykönyv szerinti szerződéses jogviszony jön létre.



4/A §[2]

Üdülőingatlanokra, az időlegesen használt és a nem használt ingatlanokra
vonatkozó sajátos szabályok

(1)  Üdülőingatlan: az, az ingatlan, amelyet az ingatlan-nyilvántartásban üdülőként tartanak nyilván, abban állandó jelleggel senki sem tartózkodik, azt tulajdonosa a használati szezonban (április 1. és szeptember 30. között) csak üdülésre, vagy üdültetésre használja.

(2)  Időlegesen használt ingatlan: a pihenésre, üdülésre, egyéb célra használt olyan ingatlan, amelyet az ingatlantulajdonos nem a teljes naptári évben, legalább 4 hónapig nem használja, ahol sem lakóhelyet, sem tartózkodási helyet nem létesítettek, azonban a közműves ivóvízellátást igénybe veszik.

(3)  Nem használt ingatlan: az, az ingatlan, ahol a közműves ivóvízellátást nem veszik igénybe, valamint ahol sem lakóhelyet, sem tartózkodási helyet nem létesítettek.

(4) Az ingatlantulajdonos mentesül a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettsége alól, ha az ingatlanán életvitelszerűen senki sem tartózkodik, vagy az ingatlan beépítetlen és az ingatlanon háztartási szennyvíz nincs, és nem is keletkezik, és ennek tényét írásban bejelenti a Közszolgáltatónak.

(5) Az ingatlantulajdonos a Közszolgáltatónak tett írásos bejelentésében nyilatkozik az ingatlannak a mentesítésre okot adó állapotáról. Az ingatlan beépítetlenségét tulajdoni lap másolattal kell igazolni. Ivóvíz közmű hálózatra csatlakozott ingatlan esetén az ingatlantulajdonosnak az ivóvíz szolgáltató igazolását kell csatolni a bejelentéshez arról, hogy az ingatlanon vízfogyasztás nincs. Fél évet meghaladó mentesítés esetén a vízfogyasztásról szóló igazolást 6 havonta ismét be kell nyújtani. 

(6) Az ingatlantulajdonos 10 napon belül köteles a közszolgáltatónak bejelenteni amennyiben a mentesítésre okot adó feltételek bármelyikében változás következik be.

(7) Az üdülő-ingatlantulajdonos a közszolgáltatást tárgyév április 1-től szeptember 30-ig köteles igénybe venni e rendelet szabályai szerint.


A közszolgáltatásra vonatkozó szerződés egyes tartalmi elemei

5. §

A közszolgáltatóval a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatás teljesítésére és a háztartási szennyvíz ártalmatlanítására, az önkormányzat írásban köt szerződést, melyben meg kell határozni a szerződő feleket, a szerződés tárgyát, a teljesítés helyét és időtartamát, a  szerződő felek jogait és kötelezettségeit, a közszolgáltatás finanszírozásának elveit, a szerződés megszűnésének feltételeit.


Az ingatlantulajdonos kötelezettségei

6. §

(1)   Az ingatlantulajdonos köteles az ingatlanán keletkező és közcsatornába nem vezetett háztartási szennyvizet a meghatározott műszaki és közegészségügyi előírások szerint gyűjteni.

(2)   A közműpótló létesítménybe csak háztartási szennyvíz vezethető. Tilos a közműpótló berendezésben mérgező, tűz- és robbanásveszélyes anyag, állati tetem és egyéb olyan anyag elhelyezése, amely veszélyezteti a begyűjtést, a begyűjtést végzők és más személyek életét és testi épségét, egészségét, valamint a szennyvíztisztító telep rendeltetésszerű működését és műtárgyainak állagát.

(3)   Az ingatlantulajdonos köteles az (1) bekezdés szerint gyűjtött, nem közművel elvezetett háztartási szennyvízre vonatkozóan az önkormányzat által szervezett kötelező közszolgáltatást igénybe venni.

(4)   Az ingatlantulajdonos a nem közművel elvezetett háztartási szennyvizet a rendelet 3. § (2) bekezdésében megjelölt közszolgáltatónak köteles átadni és részére a rendelet 1. mellékletében foglalt közszolgáltatási díjat megfizetni.

(5)   Az ingatlantulajdonos köteles biztosítani a gyűjtőhelynek gépjárművel történő megközelíthetőségét, továbbá gondoskodni arról, hogy a gyűjtés mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a város természetes és épített környezetét ne szennyezze, a növény- és állatvilágot ne károsítsa, a közrendet és a közbiztonságot ne zavarja.

(6)   Az ingatlantulajdonos köteles a közszolgáltatónak bejelenteni, ha tulajdonosváltozás vagy egyéb ok folytán a közszolgáltatás igénybevételére kötelezetté válik.

(7)   Az ingatlantulajdonos mentesül a közszolgáltatás igénybevételére vonatkozó kötelezettsége alól, ha a nem használt ingatlanán vízhasználat sem közüzemi, sem egyedi vízkivétel révén nem történik, ezért ott szennyvíz nem keletkezik, és ennek tényét írásban bejelenti a közszolgáltatónak.

(8) Az ingatlanon keletkező nem közművel összegyűjtött  háztartási szennyvíz elszállítását a tulajdonos arra jogosulatlan személlyel nem végeztetheti.[3]



A közszolgáltató jogai és kötelezettségei

7. §

(1)     A közszolgáltató teljes körűen ellátja a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz begyűjtésére vonatkozó közszolgáltatási, valamint a háztartási szennyvíz ártalmatlanítására vonatkozó feladatokat.

(2)     A közszolgáltató az ingatlantulajdonostól - a nem közművel elvezetett háztartási szennyvizet - az ingatlantulajdonos előzetes megrendelése alapján veszi át, és gondoskodik annak elszállításáról, ártalmatlanításáról.

(3)     A közszolgáltató mindenkor köteles a szolgáltatást az ingatlantulajdonos bejelentésétől számított 48 órán belül – az igénylővel egyeztetett időpontban – elvégezni.

(4)     A közszolgáltató a közszolgáltatással összefüggő nyilvántartást oly módon köteles kialakítani, hogy az ártalmatlanító helyen ténylegesen elhelyezett nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz mennyisége, és származási helye pontosan megállapítható legyen.

(5)     A közszolgáltatónak rendelkeznie kell a szolgáltatási területre érvényes, nem veszélyes hulladék begyűjtésére, közúton történő szállítására vonatkozó hatósági engedéllyel.

(6)     A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz szállítása kizárólag erre a célra rendszeresített zárt, csepegésmentes tartállyal rendelkező járművel végezhető, amely megfelel a mindenkor érvényes környezetvédelmi előírásoknak.


Adatszolgáltatási- és nyilvántartási kötelezettség

8. §


(1)     A közszolgáltató a tevékenysége végzése során a birtokába jutott, a közszolgáltatással összefüggő személyes adatokat (a természetes személyazonosító adatok, lakcím) köteles az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvénynek megfelelően kezelni.

(2)     A közszolgáltató rögzíti, hogy az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény szerint a közszolgáltatási szerződésre vonatkozó adatok közérdekű adatnak minősülnek, ezért az önkormányzatnak és a közszolgáltatónak lehetővé kell tennie, hogy a kezelésében lévő közérdekű adatot és közérdekből nyilvános adatot - erre irányuló igény alapján - bárki megismerhesse.

(3)     Egyebekben az üzleti titok megismerésére a Polgári Törvénykönyvben foglaltak az irányadóak.


A közszolgáltatás díja

9. §[4]

(1) A közszolgáltatási díjat a rendelet 1. melléklete állapítja meg a közszolgáltató által készített részletes díjkalkuláció alapján, amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik.

(2) A közszolgáltatási díj kéttényezős, amely magában foglalja a nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvíz gyűjtési, szállítási és ártalmatlanítási díját.

(3) [5]

(4) Az ingatlantulajdonos által fizetendő közszolgáltatási díjról a közszolgáltató a helyszínen bevételi pénztárbizonylatot állít ki, majd 15 napon belül a készpénzfizetési számlát megküldi az ingatlantulajdonosnak.

(5) Díjhátralék keletkezésekor az azzal összefüggésben megállapított késedelmi kamattal, valamint a behajtás egyéb költségeivel együtt adók módjára behajtandó köztartozásként kell eljárni.


Záró rendelkezések

10. §


(1) Ez a rendelet 2014. február 15-én lép hatályba.


(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatásról szóló 7/2007. (VI.01.) önkormányzati rendelet.


Giricz Béla Lászlóné                                                                                   Horváth Ernő

      polgármester                                                                                             jegyző                                                                                                       


Záradék:


A rendeletet kihirdettem:


Görbeháza, 2014. február 06.


Horváth Ernő

jegyző




1.melléklet a3/2014.(II.06.) önkormányzati rendelethez[6]



A nem közművel összegyűjtött háztartási szennyvízre vonatkozó legmagasabb közszolgáltatási díjak:


  • Alapdíj:          1.378 Ft/m3

A szennyvíz összegyűjtésével, szállításával és ártalommentes elhelyezésével kapcsolatos

  • Ürítési díj:      1.000 Ft/m3
  • ebből begyűjtési és szállítási díj:              653,84 Ft/m3
  • elhelyezési dj:                                          346,16 Ft/m3


   (A díjak az általános forgalmi adót nem tartalmazzák.)



[1]

Módosította a 13/2014.(XI.27.) önkormányzati rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos 2015. január 1-től.



[2]

Kiegészítette a 13/2014.(XI.27.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos 2015. január 1-től.


[3]

Módosította a 13/2014.(XI.27.) önkormányzati rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos 2015. január 1-től.


[4]

Módosította a 13/2014.(XI.27.) önkormányzati rendelet 3. §-a. Hatályos 2015. január 1-től.

[5]

Hatályon kívül helyezte a 11/2015.(VIII.14.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatálytalan 2015. augusztus 22-től.

[6]

Módosította a 11/2015.(VIII.14.) önkormányzati rendelet 2. §-a. Hatályos 2015. augusztus 22-től.