Hortobágy Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2005. (IV.28.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokról
Hatályos: 2018. 01. 01- 2018. 04. 02Hortobágy Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2005. (IV.28.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokról
Hatályos: 2018. 01. 01- 2018. 04. 02
A képviselő-testület a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § /1/ bekezdésében, valamint a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 92. § /1/ és /2/ bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:
A rendelet hatálya
1. §[1]
/1/ E rendelet hatálya – a /2/ - /3/ bekezdésben foglalt eltérésekkel – kiterjed a Hortobágyon élő
a./ magyar állampolgárokra,
b./ bevándoroltakra és letelepedettekre,
c./ hontalanokra,
d./ a magyar hatóság által menekültként elismert személyekre.
/2/ A rendelet hatálya az Szt. 7. § /1/ bekezdésében meghatározott ellátások tekintetében az /1/ bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak a Magyar Köztársaság területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira is.[2]
/3/ A rendelet hatálya kiterjed
a./ a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény (a továbbiakban: Szmtv.) szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv-ben meghatározottak szerint a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodási jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik, valamint
b/ a 32/B. § (1) bekezdésében meghatározott időskorúak járadéka tekintetében a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásiról szóló 1408/71/EGK tanácsi rendeletben meghatározott jogosulti körbe tartozó személyre, amennyiben az ellátás igénylésének időpontjában az Szmtv-ben meghatározottak szerint a szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogát a Magyar Köztársaság területén gyakorolja, és a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezik.[3]
A szociális szolgáltatások
Az ellátások formái igénybevételének módja
2. §
/1/ Az önkormányzat a településen a szociálisan rászorultak részére a következő személyes gondost nyújtó ellátásokat biztosítja a szociális alapszolgáltatás keretén belül:
a./[4] családsegítő szolgáltatás,
b./ étkeztetés,
c./ házi segítségnyújtás,
d./ támogató szolgáltatás,
e./[5] tanyagondnoki szolgáltatás
/2a/[9] Az (1) bekezdés a) és d) pontjában meghatározott szolgáltatást az önkormányzat a Balmazújvárosi Kistérség Többcélú Társulása keretében létrehozott Balmazújvárosi Kistérség Humán Szolgáltató Központ (4060 Balmazújváros, Veres P. u. 6-8.) útján biztosítja. A szolgáltatás az intézmény Hortobágy, Czinege J. u. 1. szám alatti telephelyén vehető igénybe.
/2b/[10] Az (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott szolgáltatást az önkormányzat saját hatáskörben, a Hortobágyi Szociális Szolgáltató útján biztosítja. A szolgáltatás az önkormányzat székhelyén Hortobágy, Czinege J. u. 1. szám alatt vehető igénybe.
/3/[11][12]Az /1/ bekezdés e./ pontjában meghatározott tanyagondnoki szolgáltatást az önkormányzat biztosítja a tanyagondnoki szolgáltatásról szóló 17/2013. (VI. 24.) önkormányzati rendelete szerint.
/4/ A támogató szolgálat igénybevételére az igénylő a szolgáltatást végző szervezettel külön megállapodást köt.
/5/[13][14]Az (1) bekezdés b)-c.), és d./ pontjában meghatározott ellátások iránti kérelmet a 9/1999. (XI. 24.) SZCSM rendelet 1. számú melléklete szerinti formanyomtatványon – amely tartalmazza a jövedelemnyilatkozatot is – lehet benyújtani az (1) bekezdés b.)-c.) pontban meghatározott ellátások iránt a Hortobágyi Szociális Szolgáltató Hortobágy, Czinege János u. 1. sz. alatti székhelyén, míg a d) pontjában meghatározott ellátás iránt a Balmazújvárosi Kistérség Humán Szolgáltató Központ /2a/ bekezdésben megjelölt hortobágyi telephelyén.
/6/[15][16]Az étkeztetés, házi segítségnyújtás szolgáltatás igénybevételéről, megszüntetéséről – az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére – a polgármester, míg a támogató szolgáltatás igénybevételéről, megszüntetéséről – az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére – a Balmazújvárosi Kistérség Humán Szolgáltató Központ intézményvezetője (továbbiakban: intézményvezető) dönt a 9/1999. (XI. 24.) SZCSM rendelet alapján.
/7/[17] Az (1) bekezdés a) és d) pontjában rögzített ellátás esetén az intézményvezető, az (1) bekezdés b)-c) pontjában rögzített ellátás esetén a polgármester köteles soron kívül – külön eljárás nélkül – ellátást biztosítani annak a rászorulónak, akinek az ellátás hiánya az érintett egészségét, testi épségét veszélyezteti.
/8/[18] Az (1) bekezdés a) és d) pontjában rögzített ellátás esetén az intézményvezető, az (1) bekezdés b)-c) pontjában rögzített ellátás esetén a polgármester a /6/ bekezdés szerinti ellátás igénybevételét követő 8 napon belül köteles a szükséges eljárást lefolytatni.
/9/[19] A családsegítő szolgáltatás személyes megkeresésre - külön eljárás nélkül - történik.
/10/[20]Az /1/ bekezdés b./ pontjában meghatározott étkeztetésre jogosult:
a) a nyugdíjban, nyugdíjszerű szociális ellátásban részesülő személy,
b) a fogyatékossági támogatásban részesülő személy,
c) az Szt. 37/A. § (1) bekezdés a) pontja alapján rendszeres szociális segélyben, időskorúak járadékában részesülő személy,
d) a hadigondozott személy (Hdt. 17. § (1) bekezdés d) pontja)
e) a pszichiátriai betegek,
f) a szenvedélybetegek,
g) a hajléktalan személyek,
h) az emelt összegű családi pótlékban részesülő személy,
i) a rendszeres jövedelemmel nem rendelkező személy, illetve a vele közös háztartásban élő, jövedelemmel nem rendelkező eltartottjaik (kivéve a gyermekétkeztetés igénybevételére jogosult személy).
/11/[21] A /10/ bekezdés a), c), e), f), g), h), i) pontjaiban felsorolt személyeknek az étkeztetés iránti kérelemhez háziorvosi igazolást kell csatolniuk, mely szerint egészségi állapotukra tekintettel a napi egyszeri meleg étkeztetést önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.
Az ellátások megszűnésének esetei és módjai
2/A. §[22]
/1/ A rendeletben meghatározott ellátások megszűnnek:
a./ a jogosultság megállapításánál figyelembe vett feltételek megszűnése esetén a megszűnést követő hónap 1. napjától,
b./ az ügyfél halálával, a halálozást követő naptól,
c./ az ügyfél kérelmére, a kérelemben megjelölt időponttól
d./ a térítési díj fizetési kötelezettség nem teljesítése esetén, a felszólításban meghatározott határidő lejártát követő naptól.
/2/[23] Az ellátás megszűntetéséről a 2. § (1) bekezdés a) és d) pontjában rögzített ellátás esetén az intézményvezető, 2. § (1) bekezdés b)-c) pontjában rögzített ellátás esetén a polgármester dönt.
Térítési díjak
3. §
/1/ A 2. § /1/ bekezdés b./, c./, és d./ pontjában megjelölt személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért – az Szt. 114. § /3/ bekezdés a./ és b./ pontjában meghatározott kivétellel – az igénybe vevőnek személyi térítési díjat kell fizetni.
/2/[24]
/3/[25][26][27]A 2. § (1) bekezdés b)-c) pontjában meghatározott ellátások intézményi térítési díjait a rendelet 1. sz. melléklete tartalmazza, amelynek megállapítása és felülvizsgálata a képviselő-testület hatáskörébe tartozik, míg a 2. § (1) bekezdés d) pontjában meghatározott ellátások intézményi térítési díjait a rendelet 1. sz. függeléke tartalmazza.
/4/[28] A 2. § /1/ bekezdés b./, c./, és d./ pontjában meghatározott ellátásokért fizetendő személyi térítési díjat az intézményvezető állapítja meg az /5/ bekezdésben foglaltak szerint.
/5/ A személyi térítési díj havi összege nem haladhatja meg a jogosult rendszeres havi jövedelmének
a./ étkeztetés esetén a 25 %-át,
b./ házi segítségnyújtás esetén a 20 %-át,
c./ házi segítségnyújtás keretében nyújtott étkeztetés esetén együttes összege a 30 %-át.
/6/[29] Az intézményi térítési díj alapján fizetendő személyi térítési díjat – az (5) bekezdés a)– c) pontjában foglalt mértékre figyelemmel a polgármester a rendszeres havi, illetve a nem mindennap igénybe vett ellátások esetén a napi jövedelme figyelembe vételével sávosan, 5%-onként csökkentett mértékben, forintra kerekítve állapítja meg.
/7/[30] Módosította: 27/2017. (XII.22.) Hö. rendelet 3. §. (3) bekezdése. Hatályos: 2018. I. 1-től. A 2. § (1) bekezdés a) és d) pontjában rögzített ellátás esetén az intézményvezető, míg a 2. § (1) bekezdés b)-c) pontjában rögzített ellátás esetén a polgármester az alapellátás keretében igénybevett szolgáltatásokért fizetendő személyi térítési díjat legfeljebb 50%-kal mérsékelheti, amennyiben a jogosult jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével azonos, vagy az alatt van, és/vagy rendszeres, vagy alkalmanként jelentkező kiadásai miatt létfenntartása veszélyeztetett.
/8/[31][32] A személyi térítési díjakat a 2. § (1) bekezdés a) és d) pontjában rögzített ellátás esetén az intézményvezető, míg az (1) bekezdés b)-c) pontjában rögzített ellátás esetén a polgármester az intézményi díj módosítását követő 30 napon belül köteles felülvizsgálni. A megállapított új személyi térítési díjakat első ízben a felülvizsgálatot követő hónap 1. napjától kell megfizetni.
Záró rendelkezések
4. §
/1/ E rendelet 2005. május 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a 6/2000. (III. 31.) Hö. rendelet és az azt módosító 13/2000. (X. 31.) Hö., és a 8/2003. (IX. 30.) Hö. rendelet hatályát veszti.
/2/ E rendelet a Közösségben mozgó munkavállalókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló a Tanács 1408/71 EGK. rendeletével és annak végrehajtását tartalmazó 574/72 EGK. rendelettel, valamint a Tanács munkavállalók szabad mozgásáról szóló 1612/68 EGK. rendeletével összeegyeztethető szabályozást tartalmaz.
Hortobágy, 2005. április 25.
Titi Éva s.k. Vincze Andrásné s.k.
Polgármester jegyző
Záradék:
E rendelet kihirdetve, a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján kifüggesztve: 2005. április 28-án.
Hortobágy, 2005. április 28.
Vincze Andrásné s.k.
jegyző
Módosította: 2/2010. (I. 29.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2010. II. 1-től.
Az Szt. 3. § /2/ bekezdésének szó szerinti átvétele.
Az Szt. 3. § /3/ bekezdésének szó szerinti átvétele.
Módosította: 7/2007. (III. 30.) Hö. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos: 2007. IV. 1-től.
Beiktatta: 7/2007. (III. 30.) Hö. rendelet 1. § (2) bekezdése. Hatályos: 2007. IV. 1-től.
Módosította: 18/2009. (IX. 30.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2009. X. 1-től.
Módosította: 7/2007. (III. 30.) Hö. rendelet 2. §. Hatályos: 2007. IV. 1-től.
Módosította: 7/2007. (III. 30.) Hö. rendelet 2. §. Hatályos: 2007. IV. 1-től.
Módosította: 3/2008. (I. 25.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2008. II. 1-től.
Módosította: 7/2007. (III. 30.) Hö. rendelet 1. § (1) bekezdése. Hatályos: 2007. IV. 1-től.
Módosította: 9/2008. (III. 31.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2008. IV. 1-től.
Módosította: 17/2008. (VI. 30.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2008. VII. 1-től.
Kiegészítette: 27/2005. (XI. 30.) Hö. rendelet 1. §. Hatályos: 2005. XII. 1-től.
Hatályon kívül helyezte: 18/2009. (IX. 30.) Hö. rendelet 2. §. Hatályos: 2009. X. 1-től.
Módosította: 18/2009. (IX. 30.) Hö. rendelet 3. §. Hatályos: 2009. X. 1-től.
Módosította: 9/2008. (III. 31.) Hö. rendelet 2. §. Hatályos: 2008. IV. 1-től.
Módosította: 27/2005. (XI. 30.) Hö. rendelet 2. §. Hatályos: 2005. XII. 1-től.