Hortobágy Község Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2018. (IX.28.) önkormányzati rendelete
a község közterületeinek használatáról
Hatályos: 2018. 10. 01- 2021. 10. 31Hortobágy Község Önkormányzat Képviselő-testületének 12/2018. (IX.28.) önkormányzati rendelete
a község közterületeinek használatáról
Hortobágy Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján eljárva a közterület használatáról a következőket rendeli el:
1. § (1) A rendelet hatálya Hortobágy község közigazgatási területén minden természetes személyre, jogi személyre és jogi személyiséggel nem rendelkező személyre, szervezetre kiterjed, aki a község közterületeit használja.
(2) E rendelet alkalmazása szempontjából közterület: a közhasználatra szolgáló minden olyan önkormányzati tulajdonban álló földterület, földrészlet amelyet a rendeltetésnek megfelelően bárki használhat, és az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván, továbbá az egyéb ingatlanoknak a közhasználat céljára átadott területrésze.
2. § A rendeletben foglaltak betartásáról a képviselő-testület a Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal Hortobágyi Kirendeltsége útján gondoskodik. Ezen jogkörében a Balmazújvárosi Közös Önkormányzati Hivatal Hortobágyi Kirendeltsége ellenőrzi a közterület használatát és rendjét.
3. § (1) A közterületet elsősorban rendeltetésének megfelelően lehet használni.
(2) A közterületet rendeltetésétől eltérő célra használni csak közterület használati megállapodás alapján és használati díj fizetése ellenében lehet.
(3) Közterület használati megállapodás szükséges:
- a) közterületbe 10 cm-es túli benyúló üzlethomlokzat (portál) kirakatszekrény, üzleti védtető (előtető ernyőszerkezet), hirdető berendezés (fényreklám) továbbá cég és címtábla elhelyezésére,
- b) árusító-és egyéb fülke (pl.: élelmiszer, cukorka, gyümölcs, virág, könyv, hírlap, dohány árusítására szolgáló építmény, pavilon, sátor, stb.) elhelyezésére, alkalmi és mozgóárusításra,
- c) az építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag és törmelék elhelyezésére,
- d) javító szolgáltató tevékenységre,
- e) vendéglátó-ipari előkert céljára,
- f) üzleti szállítás vagy rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezésére, árukirakodásra,
- g) kiállítás továbbá kulturális, szórakoztató és mutatványos tevékenység céljára,
- h) film- és televízió felvételre,
- i) géperejű bérkocsi, taxi állomáshelyére gépkocsinként,
- j) teher és különleges gépjárművek, valamint ezek vontatványainak elhelyezésére gépjárművenként,
- k) közhasználatra még át nem adott közterületek ideiglenes hasznosítására,
- l) olyan technológiai berendezés által elfoglalt területre, amely növényvédő szer – folyékony műtrágya –, tüzelőolaj, üzemanyag tárolására szolgál,
m) közterületen, közút felett kifeszített hirdető, molinó elhelyezésére,
n) földbe rögzített, tartószerkezettel rendelkező reklámtábla, óriásplakát elhelyezésére.
(4) A közterület használati megállapodás megkötésével kapcsolatos ügyekben a polgármester jár el.
4. § Nem kell közterület használati megállapodás:
- a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban a közút (járda) elfoglalásához,
- b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányításának célját szolgáló berendezések elhelyezéséhez,
- c) közterületen, illetőleg alatt vagy felett elhelyezett postai távközlési kábelek hibaelhárításához,
- d) üzlethomlokzat, kirakatszekrény, hirdető-berendezés (fényszekrény) cég és címtábla elhelyezéséhez, ha az a közterületbe 10 cm-en túl nem nyúlik bele,
- e) az élet- és balesetveszély elhárításához szükséges időtartamot meg nem haladó munkálatok elvégzéséhez,
5. § Nem köthető használati megállapodás:
- a) lovas fogatoztatásra (vendégszállítás),
- b) lovagoltatásra, kivéve a település éves rendezvénytervében szereplő rendezvényeket
- c) üzemképtelen járművek tárolása céljából.
6. § (1) A közterület használója a közterület rendeltetésétől eltérő használatáért díjat köteles fizetni, melynek mértékét az 1. sz. melléklet tartalmazza.
(2) A díjat az igénybe vett terület nagysága alapján, négyzetméterenként, illetve az 1. sz. melléklet h) és i) pontjai alapján gépkocsinként kell megállapítani. A megkezdett négyzetméter egésznek számít.
(3) A közterület használati díjat a használó a megállapodás megkötésekor egy összegben, előre köteles befizetni az önkormányzat költségvetési számlájára. Határozatlan időre kötött közterület használati megállapodás alapján a fizetendő díjat havonta előre, minden tárgyhó 5-ig kell megfizetni az önkormányzat költségvetési számlájára.
(4) Amennyiben a megállapodás alapján közterületet használó késedelmesen fizeti meg a díjat, úgy a törvényes késedelmi kamattal növelten köteles azt megfizetni.
7. § (1) A közterületet árusítás céljára használó a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX. 29.) Korm. rendeletben rögzített termékeket árusíthatja. A közterület használója köteles az árusító hely környékét az árusítás ideje alatt tisztán tartani.
(2) A közterület használója a használatot követően haladéktalanul köteles a közterületet eredeti állapotába helyre állítani, illetőleg amennyiben ez nem lehetséges úgy az okozott kárt köteles megtéríteni.
8. § A közterület használati megállapodásban foglaltaktól eltérő használat, valamint a rendelet 7. §-ában foglalt kötelezettség elmulasztása esetén a megállapodás felbontható.
9. § (1) A mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény (a továbbiakban: Mgtv.) szerinti filmalkotás forgatása céljából történő közterület-használat (a továbbiakban: filmforgatás célú közterület-használat) vonatkozásában a rendelet szabályait az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.
(2) A filmforgatás célú közterület-használattal összefüggő, Mgtv-ben meghatározott képviselő-testületi hatásköröket a polgármester gyakorolja.
(3) Mentesség kizárólag közérdekű célokat szolgáló filmalkotások forgatása esetén adható. Közérdekű célokat szolgálnak különösen az oktatási, a tudományos és az ismeretterjesztő témájú filmalkotások.
(4) A közterület használati díjkedvezmény mértéke maximum 50% lehet.
(5) A filmforgatás célú közterület-használat nem haladhatja meg a 10 nap időtartamot, mely indokolt esetben legfeljebb két alkalommal 5 nappal meghosszabbítható.
(6) A közterület-használat naponta 7.00-21.00 óra közötti időtartamra vonatkozhat, különösen indokolt esetben ettől eltérő időtartam is engedélyezhető.
(7) A forgatást akadályozó, de a kérelmezőnek nem felróható, valamint a rendkívüli természeti események esetén a közterület-használati engedélyt olyan időtartamban kell meghosszabbítani és a közterület-használatot engedélyezni, ameddig a filmforgatás akadályozott volt. A közterület-használatot ilyen esemény esetén az akadály elhárulása után azonnal, természeti esemény esetén az esetleges kárelhárítást és helyreállítást követően legfeljebb 3 napon belül újra biztosítani kell.
(8) Turisztikailag kiemelt, központi terület:
- a) Folyóparti terület, Vásártér (101. hrsz, 108/7. hrsz)
- b) Csárda előtti terület (4. hrsz) és a
- c) Kossuth utca (5/1. hrsz)
(9) A turisztikailag kiemelt, központi területeken, a közterület-használat együttesen (forgatási helyszín, technikai kiszolgálás, stáb parkolás) nem haladhatja meg a 500 m2 területet.
10. § E rendelet 2018. október 1-jén lép hatályba, ezzel egyidejűleg a község közterületeinek használatáról szóló 22/2005. (IX. 20.) önkormányzati rendelet hatályát veszti.