Báránd Községi Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2012. (II. 28.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól

Hatályos: 2013. 09. 01- 2014. 02. 02

Báránd Községi Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2012. (II. 28.) önkormányzati rendelete

az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól

2013.09.01.

Báránd Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján, Magyarország Alaptörvényének 38. cikkelyét, valamint a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény (későbbiekben: Nv. tv) rendelkezéseit figyelembe véve az önkormányzat tulajdonjogáról és a nemzeti vagyonnal való gazdálkodás szabályairól a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya az önkormányzatra, az önkormányzat intézményeire terjed ki.

(2) A rendelet tárgyi hatálya az önkormányzat tulajdonában lévő nemzeti vagyonra terjed ki.

Az önkormányzat vagyona

2. § (1) Az önkormányzat vagyona a tulajdonában lévő ingatlanokból, közművekből, ingóságokból, valamint pénzvagyonból, értékpapírokból, üzletrészekből és az önkormányzatot megillető vagyoni értékű jogokból áll.

(2) Az önkormányzat vagyona törzsvagyonból és üzleti vagyonból áll.

3. § (1) Az önkormányzat törzsvagyonának a nemzeti vagyon azon része tekinthető, amely közvetlenül a kötelező önkormányzati feladatkör ellátását vagy hatáskör gyakorlását szolgálja, s amely

a) a nemzeti vagyonról szóló NV. tv. 5. § (3) bekezdése értelmében kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyonba tartozik (1. számú melléklet)

b) nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon (forgalomképtelen törzsvagyon, 2. számú melléklet)

c) korlátozottan forgalomképes vagyonelemek. (3. számú melléklet).

(2) A nemzeti vagyont, annak értékét és változásait az Önkormányzat nyilvántartja. A nyilvántartás tartalmazza a vagyon elsődleges rendeltetése szerinti közfeladat megjelölését. A nyilvántartás adatai- a minősített adat védelméről szóló törvény szerinti minősített adat kivételével – nyilvánosak. (Nv. tv. 10. §)

4. § (1) Az önkormányzat vagyona felett a tulajdonost megillető jogok gyakorlása során a rendelet rendelkezései szerint kell eljárni.

(2) Az önkormányzat, az önkormányzat intézményei a rájuk bízott vagyont kötelesek megőrizni, a rendes gazdálkodás szabályai szerint kezelni és gyarapítani, azzal rendeltetésszerűen gazdálkodni a Nv. tv 7. § (2) bekezdésében foglalt alapelveket szem előtt tartva.

(3) Az önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló nemzeti vagyon nem idegeníthető el, vagyonkezelői jog, jogszabályon alapuló használati jog vagy szolgalom kivételével nem terhelhető meg, azon osztott tulajdon nem létesíthető.(Nv.tv 6. §)

(4) A nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségű vagyon vonatkozásában elidegenítési és terhelési tilalom, valamint osztott tulajdon létesítésének tilalma áll fenn.

Az önkormányzat vagyonának használata és hasznosítása

5. § (1) Az önkormányzat vagyona feletti használati jogot azok az intézmények gyakorolják, amelyek a rendelet hatályba lépésekor a vagyon felett a használati joggal rendelkeztek, illetőleg ezt követően a rendelet szerint a használati jogot megszerezték.

(2) A nemzeti vagyon ingyenesen kizárólag közfeladat ellátása céljából adható használatba, a közfeladat ellátásához szükséges mértékben. Közfeladatnak minősül az Nv. tv. 3. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladat.

(3) Az intézmények által szerzett vagyon az önkormányzat tulajdonába és a szerző intézmény használatába kerül.

(4) Az önkormányzat által szerzett vagyonnak az önkormányzat intézményei használatába adásáról a vagyon szerzője dönt.

(5) Az önkormányzat intézményei a használat jogánál fogva jogosultak és kötelesek a vagyoni eszközök rendeltetésszerű használatára, működtetésére, fenntartására, a vagyonhoz fűződő közterhek viselésére, tevékenységi körükben a hasznok szedésére.

(6) A használók kötelesek a rájuk bízott vagyont a számviteli előírások szerint nyilvántartani.

6. § (1) Az önkormányzati vagyon hasznosításának célja az önkormányzat kötelező és önként vállalt feladatainak hatékony és eredményes ellátása.

(2) A rendelet alkalmazásában a hasznosítás különösen az egyes vagyontárgyak használata, bérbe-, használatba-, vagy haszonbérbeadása, illetve a feladatok ellátásához nem szükséges vagyon elidegenítése.

(3) A hasznosítás az önkormányzat kötelező feladatainak ellátását nem veszélyeztetheti.

7. § (1) A kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló vagyont, valamint a forgalomképtelen vagyontárgyakat nem lehet elidegeníteni, megterhelni, apportálni, biztosítékul adni.

(2) Az (1) bekezdés hatálya alá nem tartozó ingatlan vagyon elidegenítésének, apportálásának, biztosítékául adásának engedélyezése és egyéb módon való megterhelése a Pénzügyi Bizottság javaslata alapján a Képviselő-testület kizárólagos hatáskörébe tartozik.

(3) Az önkormányzat ingó vagyontárgyainak a rendeltetésszerű használatot meghaladó indokolt hasznosítása, elidegenítése, selejtezése az alapfeladat sérelme nélkül a használó hatáskörébe tartozik 100.000 Ft egyedi könyv szerinti értékhatárig. E fölötti érték esetén a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik.

(4) Selejtezésre kerül a feleslegessé vált vagyontárgy, ha

a) a költségvetési szerv zavartalan működéséhez szükséges mennyiséget meghaladja,

a) korszerű eszközökkel való ellátás folytán nélkülözhetővé vált,

a) rongálás, természetes elhasználódás miatt használhatatlanná vált,

a) feladat megszűnése miatt további használata szükségtelen.

(5) Feleslegessé vált vagyontárgyakat a polgármesteri hivatalnak be kell jelenteni.

(6) Ezzel egyidejűleg a feleslegessé vált vagyontárgyakat el kell különíteni.

(7) A feleslegessé vált vagyontárgyak hasznosítására az (4) bekezdés a., b., d. pontjaiban és a magasabb szintű jogszabályokban foglalt esetekben bérbeadás, vagy értékesítés a (4) bekezdés c. pontjában foglalt esetekben a megsemmisítés.

(8) A feleslegessé vált vagyontárgyak hasznosítását a (4) bekezdés a – c pontjaiban foglalt esetekben a polgármesteri hivatal, a (4) d. pontjában foglalt esetekben a költségvetési intézmény végzi.

(9) A hasznosításból származó bevétel az önkormányzat költségvetését illeti meg.

(10) A korlátozottan forgalomképes vagyonelemek hasznosítása rendeltetésük sérelmét nem eredményezheti, elidegenítésükre e rendelet keretei között akkor van lehetőség, ha a vagyonelem a közfeladat ellátásához feleslegessé válik vagy megszűnik a közfeladat ellátásának kötelezettsége, amelyre tekintettel jogszabály vagy képviselő-testület a vagyonelem korlátozott forgalomképességét előírta.

8. § (1) Az önkormányzat nem alapíthat és nem vehet részt olyan gazdasági táraságban, amely vagy amelynek a tagja nem átlátható, továbbá amelyben az önkormányzat felelőssége meghaladja a vagyoni hozzájárulás mértékét.

(2) Átlátható az Nv. tv 3. § (1) bekezdés 1. pontjában meghatározott szervezet.

9. § (1) Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások, szolgálati lakások, nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérlőit a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 3. §-a alapján a polgármester jelöli ki, kikérve a képviselő testület véleményét.

(2) Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és egyéb bérlemények (nem lakás céljára szolgáló helyiségek) bérleti díját a képviselő-testület állapítja meg.

Az önkormányzati vagyon tulajdonjogának átruházása

10. § (1) Az önkormányzat tulajdonában álló nemzeti vagyon tekintetében a 100.000 forintot, azaz százezer forintot meghaladó ingó vagyont, valamint minden ingatlan vagyon tulajdonjogát átruházni csak versenyeztetés útján, az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevő részére, a (4) bekezdésben meghatározott értékbecslést, valamint az értékarányosságot is figyelembe véve lehet.

(2) Önkormányzati tulajdonban álló nemzeti vagyon tulajdonjogát átruházni természetes személy vagy átlátható szervezet részére lehet.

(3) Ingyenes tulajdonszerzésre az Nv. tv. 13. § (3)-(7) bekezdéseiben foglaltakat figyelembe véve van lehetőség.

(4) Az elidegenítés előkészítése során

a) az ingatlan vagyont – kivéve a zártkertet- minden esetben

a) az ingó vagyont 100 ezer Ft könyv szerinti értéket meghaladó esetben fel kell értékelni.

(5) Az elidegenítésre kijelölt vagyont a helyben szokásos módon – hirdetőtábla, weboldal – meg kell hirdetni.

(6) Ingatlan értékesítése esetén az államot minden más jogosultat megelőző elővásárlási jog illeti meg, az Nv. tv 14. § (3) bekezdésében foglalt kivétellel.

(7)

(8) A vevő végleges kijelöléséről a pályáztatást követően a Képviselő- testület dönt, amely a pályázati felhívást eredménytelennek nyilváníthatja.

(9) Eredménytelenség esetei:

a) határidőn túl került benyújtásra a pályázati anyag,

a) az értékbecslésben foglaltakhoz képest értékaránytalan pályázatok érkeztek,

a) a pályázati kiírásban foglaltaknak formai vagy tartalmi szempontból nem felel meg a pályázat,

a) egyéb okból érvénytelen a pályázat.

11. § (1) Ez a rendelet a 2012. február 28. napján 16:00 lép hatályba.

(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a BÁRÁND KÖZSÉG ÖNKORMÁNYZATI képviselő-testülete 2/1994. (II. 17.) számú rendelete az önkormányzat vagyonáról és a vagyongazdálkodás szabályairól.

1. számú melléklet a 4/2012.(II.28.) önkormányzati rendelethez

Törzsvagyon részét képező önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező nemzeti vagyon
1.) Közutak, terek, parkok és műtárgyaik: hrsz:
- Úttörő utca (1265)
- Hunyadi út (1225; 1227/1; 1227/2; 1249; 1258; 1274)
- Szabadság út (714/1; 1223; 1228; 1229; 1235; 1251; 1279)
- Rákóczi út (1224; 1236/2)
- Raffay út (1226)
- Kinizsi út (1230/1; 1230/2)
- Sziget utca (1231)
- Pacsirta utca (1232)
- Szélmalom utca (1233)
- Vörösmarty M. út (1234/2; 1238/2; 1267/2; 1248/2; 1248/3)
- Kölcsey Ferenc út (1236/1; 1247/1; 1255; 1262)
- Árpád utca (1236/3; 1238/1)
- Honvéd utca (1236/4)
- Táncsics Mihály út (1237)
- Mátyás utca (1239; 1245)
- Dózsa György út (1240)
- Bocskai utca (1241)
- Bethlen utca (1242)
- Akácfa utca (1243)
- Báthori utca (1244)
- Arany János út (1246; 1252; 1253/1; 1253/2)
- Béke utca (1247/2)
- Bajcsy-Zsilinszky út (1250; 1259; 1276)
- Nagy Lajos út (1254; 1260/1; 1260/2; 1280)
- Petőfi Sándor út (1256/1; 1256/2)
- Széchenyi út (1261/1; 1261/2; 1272)
- Ady Endre utca (1263)
- Vasút utca (1248/4; 1268; 1273; 1277; 1284)
- József Attila utca (1269; 1270)
- Nagy Sándor utca (1271; 1275; 1278; 1283)
- Sport utca (1282)
- Róna utca (1285)
- Utca (1287/8)
- Út (05/1)
- Kossuth tér (1222/4; 1222/10)
- Kossuth úti járda (1222/5)
- Vásártér (1087)
- Vásártér (1089)
2) Vízelvezető árkok és csatornák:
- árkok (1287/2; 1823; 1827; 1828; 1982; 1983; 2234; 2390)
- csatornák (022; 0133; 0143; 0148)
3.) Külterületi utak (földutak, zártkerti utak)
4.) Külterületi árok, csatorna, töltés.

2. számú melléklet a 4/2012.(II.28.) önkormányzati rendelethez

Nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyon

1. Községháza Báránd, Kossuth tér 1.
Helyrajzi száma (későbbiekben: hrsz.1.).

2. Köztemető (hrsz: 07.)

3. Szeméttelep (hrsz: 021/3; 021/4; 021/5; 021/6 )

4. Köztéri műalkotások (szobrok, emlékművek)

5. - Általános Iskola (hrsz: 3/2)

6. - Óvoda (hrsz: 644)

3. számú melléklet a 4/2012.(II.28.) önkormányzati rendelethez

Korlátozottan forgalomképes ingatlanok:
1.) Középületek:
- Művelődési Ház (hrsz: 646)
- MOZI (hrsz: 1090)
- Könyvtár épület
2.) Intézmények:
- Óvoda (hrsz: 1092)
- Orvosi rendelők (hrsz: 29)
- Egészségház (hrsz: 1208)
- TÁMASZ (hrsz. 635)
3) Egyéb ingatlan
- Pedagógusföld (hrsz:0201/6-12)
- Piaccsarnok (hrsz: 1222/2/A/2)
- Tűzoltóság (hrsz: 1)
- Rekortánpálya (hrsz: 2/2)
- Tésztaüzem (hrsz:183/7)
- Szolgálati lakások (hrsz:1199, 1113,635)
- zárt kertek