Földes Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2018.(VI.29.) Önkormányzati Rendelete

a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról

Hatályos: 2018. 06. 30- 2019. 04. 30

Földes Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 25.§ (3) bekezdés b) pontjában, 32.§ (3) bekezdésében 45.§ (1) bekezdésében, 58/B. § (2) bekezdésében, 62.§ (2) bekezdésében, 92.§ (1) bekezdés b) pontjába, 92.§ (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény13.§ (1) bekezdés 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

  1. fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

  1. A rendelet célja, hatálya


1.§ (1) A rendelet célja, hogy meghatározza a helyi önkormányzat által biztosított egyes szociális ellátások formáit, szervezetét, a szociális ellátás iránti kérelem benyújtásának módját, egyéb eljárási szabályokat, továbbá a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit.


2.§ (1) A rendelet személyi hatálya tekintetében a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 3.§ (1)-(3) bekezdésében és a 7.§ (1) bekezdésében foglaltak az irányadóak.

(2) Az e rendeletben szabályozott valamennyi szociális ellátásra érvényes értelmező rendelkezéseket és az általános eljárási szabályokat az Szt. 4–16. §-a határozza meg.

(3) Az adott ellátásnál alkalmazandó sajátos eljárási szabályok az adott ellátáshoz kapcsolódva kerülnek meghatározásra.


2. Eljárási rendelkezések


3.§ (1) A rendeletben szabályozott szociális ellátásokat az arra rendszeresített formanyomtatványon a Polgármesteri Hivatalnál lehet előterjeszteni. A formanyomtatványok beszerezhetők a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálati pultjánál, vagy letölthetők az önkormányzat hivatalos portáljáról, a www.foldes.eu/Önkormányzat/LETÖLTHETŐ NYOMTATVÁNYOK menüpontban.

(2) Amennyiben a települési támogatás iránti kérelemben előadott életkörülmények vizsgálata  a kérelem megalapozott elbírálásához szükséges, az igénylőnél környezettanulmányt kell készíteni.

(3) Az Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság és a polgármester a települési  támogatási ügyekben átruházott hatáskörben hozott döntéséről a képviselő-testületet a soron következő ülésén köteles tájékoztatni.


II. fejezet

PÉNZBELI ELLÁTÁSOK

3. Települési támogatás


4.§ (1) Az önkormányzat képviselő-testülete e rendelet alapján a jogosult részére települési támogatást nyújt. A települési támogatás formái:

  1. eseti települési támogatás

aa)települési létfenntartási támogatás

ab)települési temetési támogatás

ac)települési gyógyszertámogatás

ad)települési gyermeknevelési támogatás

  1. rendszeres települési támogatás: települési lakásfenntartási támogatás

(2) A települési támogatások kifizetése történhet:

  1. készpénzben a Polgármesteri Hivatal házipénztárából,
  2. szociális célú vásárlási utalvány formájában,
  3. közüzemi szolgáltató részére történő átutalással.

(3) A vásárlási utalvány élelmiszerre, tüzelőre, gyógyszerre használható fel.

4. Települési létfenntartási támogatás


5.§ (1) Az önkormányzat a létfenntartást veszélyeztető, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint az időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő családok és személyek részére rendkívüli települési támogatást nyújt.

(2) Települési létfenntartási támogatásra jogosult az a személy, aki önmaga illetve családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni és akinek családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg, egyedülálló esetében a 180 %-át és a család tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) Az egy alkalommal megállapított eseti települési létfenntartási támogatás összege alkalmanként minimum 5.000,-Ft, legfeljebb 20.000,-Ft.

(4) Az eseti települési létfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján átruházott hatáskörben az Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság dönt.

(5) Amennyiben a települési létfenntartási támogatás iránti kérelem halaszthatatlan, létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzet elhárítására irányul, megállapítására a képviselő-testület felhatalmazása alapján átruházott hatáskörben a polgármester jogosult. A polgármester rendelkezésére álló keret havonta legfeljebb 100.000,- Ft.

(6) A rendkívüli élethelyzet tényét minden esetben a kérelmező köteles hitelt érdemlően igazolni.

5. Települési temetési támogatás


6.§ (1) A települési temetési támogatásra jogosult az a személy, aki jövedelmi helyzetre tekintet nélkül az elhunyt személy eltemettetéséről gondoskodik.

(2) A települési temetési támogatást a temetési költségek utólagos megtérítésére lehet kérelmezni, az elhalálozás napjától számított 30 napon belül.

(3) A települési temetési támogatás összege kérelmenként 30.000,-Ft.

(4) A kérelmezőnek a kérelméhez csatolnia kell a kérelmező nevére kiállított számla eredeti példányát, valamint a halotti anyakönyvi kivonat fénymásolatát.

(5) Földes Község Díszpolgára cím birtokosának elhalálozása esetén az eltemettető hozzátartozót jövedelemtől függetlenül települési temetési támogatás illeti meg. A temetési támogatás összege 100.000,-Ft.

(7) Az eljárás hivatalból indul. Az irathoz mellékelni kell a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(8) A települési temetési támogatás megítéléséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben polgármester dönt.

6. Települési gyógyszertámogatás


7.§ (1) Gyógyszerkiadásokra tekintettel települési gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, aki a gyógyszerkiadások, illetve betegséghez kapcsolódó kiadások miatt időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd.

(2) A települési gyógyszertámogatás iránti kérelmet haladéktalanul, a kérelem beérkezését követő 8 napon belül el kell bírálni.

(3) A települési gyógyszertámogatás eseti támogatás, melyet egy naptári évben maximum két alkalommal lehet megállapítani.

(4) A települési gyógyszertámogatásra a kérelmező akkor jogosult, ha családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át, egyedülálló esetében a 180 %-át és a család tagjai egyikének sincs vagyona és a kérelmező a kérelem benyújtása időpontjában nem részesül közgyógyellátásban.

(5) A kérelemhez mellékelni kell a gyógyszert tartalmazó orvosi vényt, mely 5 munkanapnál nem lehet régebbi, a gyógyszerek eseti vagy havi költségéről szóló igazolást, melyet a gyógyszertár állít ki.

(6) Az egy alkalommal megállapított eseti települési gyógyszertámogatás maximális összege 15.000.-Ft. A települési gyógyszertámogatás szociális célú vásárlási utalvány formájában kerül kifizetésre közvetlenül a gyógyszertár részére.

(7) Rendkívüli méltánylást érdemlő esetben hivatalból vagy kérelemre, évente legfeljebb egy alkalommal rendkívüli települési gyógyszertámogatás jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható. A gyógyszertámogatás maximális összege 10.000,-Ft.

(8) Az eseti települési gyógyszertámogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

7. Települési gyermeknevelési támogatás


8.§ (1) Települési gyermeknevelési támogatásra jogosult az a személy, akik létfenntartását veszélyeztető élethelyzetbe került a gyermekneveléshez kapcsolódó, alkalmanként jelentkező többlet kiadások miatt, és ezért anyagi segítségre szorul.

(2) Az (1) bekezdés szerint támogatást kérelmezni lehet

  1. a gyermek iskoláztatásához, óvodáztatásához vagy
  2. gyermek születéséhez, vagy
  3. a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez szükséges anyagi támogatásra.

(3) Az (1) bekezdés szerinti támogatást kérelmező akkor van létfenntartást veszélyeztető élethelyzetben, ha a családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.

9.§ (1)  Amennyiben a gyermek nem a helyi óvoda vagy a helyi általános iskola tanulója gyermek iskoláztatásához, óvodáztatásához benyújtott kérelemhez be kell csatolni a gyermek óvoda/iskolalátogatási igazolását, vagy az óvodai/iskolai felvételről szóló igazolását.

(2) Az (1) bekezdés szerinti települési gyermeknevelési támogatás maximális összege alkalmanként 10.000,-Ft/gyermek.

10. § (1) A Képviselő-testületi egyszeri, vissza nem térítendő, gyermekenként 20.000,-Ft összegű települési gyermeknevelési támogatást nyújt a szülő, örökbefogadó szülő, gyám (továbbiakban: törvényes képviselő) részére gyermekszületés támogatására.

(2) A támogatás iránti kérelmet a törvényes képviselő a gyermek születését követő két hónapon belül nyújthatja be. A kérelemhez mellékelni kell a gyermek/gyermekek születési anyakönyvi kivonatának fénymásolatát.

(3) A támogatás nyújtásának további feltétele, hogy a gyermek földesi állandó lakóhellyel rendelkezzen, valamint a kérelmet benyújtó a gyermekkel közös háztartásban élő törvényes képviselő legalább egy éve földesi állandó lakóhellyel rendelkezzen, és életvitelszerűen Földesen tartózkodjon.

11.§ (1)A nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez szükséges anyagi támogatásra irányuló kérelemhez csatolni kell a nevelésbe vétellel kapcsolatos határozatokat vagy határozatok hiteles másolatát.

(2) Az (1) bekezdés szerinti települési gyermeknevelési támogatás maximális összege alkalmanként 8.000,-Ft.

12.§ (1) A kérelmekről a kérelem beérkezését követő 15 napon belül kell dönteni.

(2) A települési gyermeknevelési támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben az Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság dönt.

8. Települési lakásfenntartási támogatás


13.§ (1) Települési lakásfenntartási támogatásra jogosult az a szociálisan rászoruló háztartás, melynek jelentős havi lakásfenntartási kiadásai vannak és teljesülnek az e rendeletben meghatározott egyéb feltételek.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásában szociálisan rászorult az a háztartás, ahol a háztartásban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120 %-át, egyedülálló esetén a 170 %-át és a háztartás tagjai egyikének sincs vagyona.

(3) A települési lakásfenntartási támogatást rendszeres települési támogatás formájában lehet nyújtani. A támogatást havi rendszerességgel, legfeljebb 6 hónapra lehet megállapítani. A megállapított támogatást a kérelem benyújtását követő hónap első napjától kell megállapítani és folyósítani.

(4) A rendszeres kedvezményre való jogosultság ismételt megállapítása iránti kérelmet a korábbi jogosultság időtartama alatt, annak megszűnését megelőző hónapban lehet benyújtani. Ebben az esetben az új jogosultságot a korábbi jogosultság megszűnését követő hónap első napjától kell megállapítani és folyósítani.

(5) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési lakásfenntartási támogatás összege egységesen 2.000,-Ft, mely szolgáltató részére (Hajdúkerületi és Bihari Víziközmű Szolgáltató Zrt. 4220 Hajdúböszörmény Radnóti M. u. 1.) a 11738060-29905241 számú számlájára kerül átutalás formájában.

(6) Ugyanazon lakásra vonatkozóan települési lakásfenntartási támogatás csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

 (7) A települési lakásfenntartási támogatásra való jogosultságról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

  1. fejezet

TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK


14.§ (1) A természetben nyújtott szociális ellátások körében az önkormányzat a következő ellátásokat nyújtja:

  1. köztemetés,
  2. karácsonyi ajándékcsomag.

(2) A (1) bekezdés a)- b) pontjai szerinti természetbeni ellátást közvetlenül a szolgáltatást nyújtónak kell folyósítani.

9. Köztemetés


15.§ (1) A köztemetés költségét nem lehet a helyben szokásos legolcsóbb temetési költségnél magasabb összegben megállapítani.

(2) A települési önkormányzat különös méltányosságból az Szt. 48. § (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól nem mentesíti az eltemettetésre köteles személyt.

(3) Az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján, átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

10. Karácsony ajándékcsomag


16.§ (1) Amennyiben az önkormányzat költségvetése az adott költségvetési évben fedezetet biztosít, az önkormányzat karácsonyi ajándékcsomag juttatásban részesítheti a Földesen élő, 60 év feletti személyeket.

(2) A tárgyévre vonatkozó juttatás mértékének és jogosultsági körének megállapításáról az önkormányzat képviselő-testületének felhatalmazása alapján átruházott hatáskörben az Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság dönt.

IV. fejezet

 SZOCIÁLIS  ALAPSZOLGÁLTATÁSOK  KÖZÖS RENDELKEZÉSEI


17.§ (1) Az önkormányzat a szociálisan rászoruló személyek részére a következő szociális alapszolgáltatásokat biztosítja:

  1. étkeztetés,
  2. házi segítségnyújtás,
  3. családsegítés,
  4. nappali ellátás (idősek klubja, demens ellátás),
  5. támogató szolgálat,
  6. közösségi ellátások.

(2) Az (1) bekezdés a) - d) pontjában foglalt szolgáltatást társulás keretében a püspökladányi székhelyű Segítő Kezek Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat intézmény útján biztosítja a Földes, Rákóczi u. 5. szám alatti telephelyén.

(3) Az (1) bekezdés e.) pontjában foglalt támogató szolgáltatást feladat-ellátási megállapodás keretében a Földesi Szociális Szolgáltató Központ Földes, Deák Ferenc u. 13. szám alatti székhellyel látja el Földes és Bihartorda településekre kiterjedően. A szolgáltatások díjtételeit az 1-es számú melléklet tartalmazza.

(4) Az (1) bekezdés f) pontjában foglalt szolgáltatást társulás keretében a kabai székhelyű Támasz Szociális Alapszolgáltatási Központ útján biztosítja.

(5) A kérelem benyújtásának módja:

  1. az (1) bekezdés a) – d) pontjaiban felsorolt ellátások iránti kérelmet a Földes, Rákóczi u. 5 sz. alatt lehet benyújtani az ellátásra való jogosultság elbírálásához szükséges mellékletekkel együtt.
  2. az (1) bekezdés e) pontjában meghatározott ellátás iránti kérelmet Földes, Deák F. u. 13. szám alatti székhelyen lehet benyújtani,
  3. az (1) bekezdés f) pontjában szereplő közösségi ellátás iránti kérelem benyújtásának helye Kaba, Szabadság tér 1.sz.

18.§ (1) A személyes gondoskodást nyújtó ellátást meg kell szüntetni a Szt-ben meghatározottakon túl:

  1. ha a megállapítás feltételei már nem állnak fenn,
  2. a határozott idejű ellátás megjelölt időtartamának lejártával, kivéve, ha az ellátás időtartama meghosszabbítható,
  3. az ellátást igénybevevő vagy törvényes képviselője azt írásban vagy szóban kéri;
  4. nappali ellátás esetén az ellátott olyan magatartást tanúsít, amellyel a közösséget zavarja, a házi rendet súlyosan megsérti, vagy olyan betegségben szenved, amely a közösség látogatására alkalmatlanná teszi, illetőleg a közösséget veszélyezteti;
  5. az ellátott a településről elköltözik.

(2) Az ellátás megszüntetésének időpontjául az utolsó ellátásban töltött napot kell meghatározni.

19.§ (1) A 17.§ (1) bekezdés a) pontjában foglalt ellátásért legfeljebb a rendelet 2-es számú mellékletének 1. táblázat 1.1. és 1.2. pontjában meghatározott térítési díjat kell fizetni.

(2) Az intézményi térítési díj jövedelemtől függő kedvezményeit a rendelet 2-es számú mellékletének 5. táblázata tartalmazza.

(3) A térítési díjat az Szt. 114.§ (2) bekezdésében meghatározott személyek kötelesek megfizetni.

(4) A kötelezett által fizetendő térítési díj összegét az intézményvezető konkrét összegben állapítja meg és arról az ellátást igénylőt az ellátás igénybevételét megelőzően írásban tájékoztatja. Amennyiben az ellátott, a törvényes képviselője vagy a térítési díjat megfizető személy a személyi térítési díj összegét vitatja, illetve annak csökkentését vagy elengedését kéri, a személyi térítési díj összegéről való értesítés kézhezvételétől számított nyolc napon belül fenntartóhoz fordulhat jogorvoslattal.

 (5) A személyi térítési díj megállapítására jogosult

  1. a térítési díj összegét legfeljebb 50%-kal csökkentheti, ha az ellátást igénylő rendkívüli élethelyzetbe került és jövedelme nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 70%-át.
  2. a térítési díjat elengedheti, ha az ellátást igénylő jövedelemmel nem rendelkezik.

11. Étkeztetés


20.§ (1) Étkeztetés szempontjából szociálisan rászorultnak kell tekinteni:

  1. azt a személyt, aki a 65. életévét betöltötte, 
  2. aki mozgásában korlátozott, krónikus vagy akut megbetegedése miatt önmaga ellátásáról részben vagy teljesen nem tud gondoskodni, vagy családtagja sem tud gondoskodni,
  3. azt a személyt, aki a fogyatékossági támogatásban részesül,
  4. azt a személyt, aki pszichiátriai beteg, de fekvőbeteg gyógyintézeti kezelés alatt nem áll, illetve önmaga ellátására csak részben képes,
  5. azt a személyt, aki szenvedélybeteg, de fekvőbeteg gyógyintézeti kezelés alatt nem áll, illetve önmaga ellátására csak részben képes.
  6. a hajléktalan személyt.

(2) A (1) bekezdés c) pontjában meghatározott rászorultságot a fogyatékossági támogatást megállapító határozattal kell igazolni.

(3) A (1) bekezdés b) pontjában meghatározott rászorultságot házi orvosi igazolással, a d) és e) pontban meghatározott rászorultságot szakorvosi igazolással kell alátámasztani.

12. Szociálpolitikai kerekasztal


21.§ (1) Földes Nagyközség Önkormányzata szociálpolitikai kerekasztalt működtet. A szociálpolitikai kerekasztal feladata különösen a szolgáltatástervezési koncepcióban meghatározott feladatok, megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérése, valamint a közfoglalkoztatási terv véleményezése.

(2) A szociálpolitikai kerekasztal szükség szerint, de legalább évente egy alkalommal ülésezik.

(3) A szociálpolitikai kerekasztal üléseit a polgármester hívja össze, az ülések nyilvánosak.

(4) A szociálpolitikai kerekasztal munkájában részt vesznek:

  1. Polgármester,
  2. Egészségügyi-, Ifjúsági-, Kulturális- és Szociális Bizottság elnöke,
  3. Pénzügyi-, Településfejlesztési és Ügyrendi Bizottság elnöke,
  4. Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézői,,
  5. Földesi Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke,
  6. Segítő Kezek Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Intézményfenntartó Társulás vezetője vagy az általa megbízott személy” és a Földesi Szociális Szolgáltató Központ vezetője,
  7. Nagyközségi Népfőiskola Egyesület képviselője,
  8. Óvodavezető
  9. Püspökladányi Rendőrkapitányság képviselője
  10. Földesi Gyermekvédelmi és Ifjúsági Diákönkormányzat képviselője

13. Záró rendelkezések


22.§ (1) A rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a települési támogatásról és az egyéb szociális ellátásokról szóló 5/2015. (II.27.) önkormányzati rendelet.