Szerep Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete

a tanyagondnoki szolgálatról

Hatályos: 2023. 05. 01

Szerep Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (IV. 27.) önkormányzati rendelete

a tanyagondnoki szolgálatról

2023.05.01.

Szerep Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 60. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § (1) A rendelet célja, hogy a tanyagondnoki szolgálat szabályozott keretek között Szerep-Hosszúhát külterület és Szerep szegregációs terület lakói számára

a) a településrészen hiányzó, az alapvető szükségletek kielégítését segítő szolgáltatásokhoz, közszolgáltatásokhoz, valamint egyes alapszolgáltatásokhoz való hozzájutást elősegítse;

b) a rászorult személyek szállítási problémáját megoldja,

c) a lakosságot érintő információk gyűjtését és továbbítását biztosítsa,

d) az egyéni, közösségi szintű szükségletek teljesítését segítse.

(2) A rendelet hatálya a Szerep-Hosszúhát külterület közigazgatási területén és Szerep szegregációs területén életvitelszerűen tartózkodó személyekre terjed ki.

2. § (1) Szerep község közigazgatási területén a helyi sajátosságok figyelembevételével a tanyagondnoki szolgáltatás egy fő tanyagondnok közreműködésével valósul meg.

(2) Az ellátási körzet Szerep közigazgatási területéhez tartozó Hosszúhát településrész, valamint Szerep szegregációs településrész, mint lakott külterületre és egyéb belterületi lakott területre terjed ki.

(3) A szegregációs településrészhez tartózó utcákat az 1. melléklet tartalmazza.

3. § A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó alapellátási feladatok:

a) közreműködés

aa) az étkeztetésben,

ab) házi segítségnyújtásban,

ac) a közösségi és szociális információk szolgáltatásában,

b) az egészségügyi ellátáshoz való hozzájutás biztosítása, így

ba) a háziorvosi rendelésre szállítás,

bb) az egyéb egészségügyi intézménybe szállítás,

bc) a gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutás biztosítása,

c) az óvodáskorú, iskoláskorú gyermekek szállítása így

ca) az óvodába, iskolába szállítás,

cb) az egyéb gyermekszállítás.

4. § (1) Az étkeztetésben való közreműködés során a tanyagondnoki szolgálat biztosítja a települési támogatások rendszeréről, valamint a személyes gondoskodást nyújtó alapszolgáltatásokról szóló önkormányzati rendeletében szabályozott szociális étkezést:

a) az étel házhoz szállításával, vagy

b) az ellátott étkezési helyre, illetve onnan otthonába szállításával.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladat a tanyagondnoki szolgálat számára kötelezően ellátandó feladat. A tanyagondnoki szolgáltatásért külön térítési díjat nem kell fizetni.

5. § (1) A házi segítségnyújtásban való közreműködés során a tanyagondnoki szolgálat az alábbiakat biztosítja:

a) gyógyszerkiváltás és a gyógyászati segédeszközökhöz való hozzájutást,

b) alapvető élelmiszerek, háztartási cikkek bevásárlása.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feladat a tanyagondnoki szolgálat számára kötelezően ellátandó feladat. A tanyagondnoki szolgáltatásért külön térítési díjat nem kell fizetni.

6. § (1) A szociális biztonság megteremtéséhez és a helyi közösségi életbe való bekapcsolódáshoz szükséges információk eljuttatása a településrész lakói számára.

(2) A tanyagondnok feladata: a helyben vagy a legközelebbi településeken elérhető szolgáltatások igénybevételének lehetőségeire vonatkozó információforrások és információk felkutatása, és a lakosság ezek alapján történő tájékoztatása.

(3) Az (1)–(2) bekezdésben meghatározott feladat a tanyagondnoki szolgálat számára kötelezően ellátandó feladat. A tanyagondnoki szolgáltatásért külön térítési díjat nem kell fizetni.

7. § (1) A betegek háziorvosi rendelőbe, egyéb egészségügyi intézményekbe szállítása az érintett személy településről intézményig szállítását és hazaszállítását jelenti.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt szállítási feladatot a tanyagondnok a polgármester engedélye alapján látja el.

(3) A szállítás engedélyezésekor figyelembe kell venni:

a) az igénylő egészségügyi állapotát,

b) a kezelés jellegét (szükséges, ajánlott, rehabilitációs jellegű stb.)

c) az igénylő és családja szociális helyzetét.

(4) Az egészségügyi állapot, a kezelés jellege, valamint a szociális helyzet megítélése során szükség szerint ki kell kérni a háziorvos, a házi gondozó véleményét, szükség esetén környezettanulmányt kell végezni.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott feladat a tanyagondnoki szolgálat számára kötelezően ellátandó feladat. A tanyagondnoki szolgáltatásért külön térítési díjat nem kell fizetni.

8. § (1) Az óvodások és általános iskolások szállítási feladata azt jelenti, hogy meg kell oldani az önkormányzat külterületi lakott helyén élő gyermekek (2) bekezdésben meghatározott intézményekbe történő alkalmankénti szállítását és hazaszállítását, amennyiben igény van rá.

(2) Az óvodai nevelést, valamint az általános iskolai oktatást és nevelést ellátó intézmények neve és székhelye:

a) Szerepi Kelemen Hétpettyes Óvoda és Mini Bölcsőde 4163 Szerep, Kossuth u. 10.

b) Szerepi Kelemen János Általános Iskola 4163 Szerep, Kossuth u. 5-7.

(3) A szállítás kiterjed a (2) bekezdésben foglalt köznevelési intézmények által szervezett rendezvényekre, táborokra, eseményekre, ünnepségre történő szállításra is.

(4) A (3) bekezdésben foglalt szállítási feladatokat a tanyagondnok a polgármester engedélye által látja el.

(5) Az (1) bekezdésben meghatározott feladat a tanyagondnoki szolgálat számára kötelezően ellátandó feladat. A tanyagondnoki szolgáltatásért külön térítési díjat nem kell fizetni.

9. § (1) A tanyagondnok által ellátandó egyéb szolgáltatási feladatok közé az alábbiak tartoznak:

a) közösségi, művelődési, sport és szabadidős tevékenységek szervezése, segítése, azok lebonyolításában való közreműködés,

b) az önkormányzati rendezvények szervezésével, lebonyolításával kapcsolatos feladatok,

c) egyéni hivatalos ügyek intézésének segítése, lakossági igények továbbítása,

d) személyszállítási feladatok, önkormányzati feladathoz tartozó egyéb szállítási feladatok,

e) kapcsolattartási feladat az önkormányzat, intézménye és a lakosság között.

(2) A tanyagondnoki szolgálat által biztosított szolgáltatások térítésmentesen vehetők igénybe.

10. § (1) A tanyagondnoki szolgáltatás igénybevételére jogosult a Szerep-Hosszúhát településrészen és a Szerep szegregációs településrészen életvitelszerűen tartózkodó személy, aki szociális körülményei, ezen belül kora, egészségi állapota és egyéb aktuális élethelyzete alapján alkalmilag vagy tartósan jogosulttá válik a tanyagondnoki szolgáltatás igénybevételére.

(2) A szolgáltatás iránti igényeket a tanyagondnoknál személyesen vagy telefonon, vagy a polgármesternél személyesen, vagy írásban lehet kérelmezni.

(3) A szolgáltatásra igényt tartó személy a településen belüli szolgáltatási igényét minimum 3 munkanappal előbb bejelentheti és egyeztetheti a tanyagondnokkal, a településen kívüli szolgáltatási igényét pedig 5 munkanappal előbb kell bejelentenie és leegyeztetnie. A feladatellátás egyrészt a bejelentés sorrendjétől, másrészt a bejelentett probléma fontosságától függ, mely esetek többségében a tanyagondnok mérlegelve dönt. Vitatott kérdésben, vagy különlegesnek számító esetben az engedélyt a polgármester adja meg.

(4) Azon szolgáltatási, szállítási igényeket, amelyek eltérnek a rendszeres tevékenységektől, a polgármesterrel kell egyeztetni.

(5) A tanyagondnoki szolgáltatás során az igények teljesítésének mérlegelésekor figyelemmel kell lenni arra, hogy az időben is rendszeres, közvetlen, személyes szolgáltatások körébe tartozó alapellátási feladatok nem sérülhetnek, valamint a gazdaságosság szempontjának figyelembevételével kell dönteni.

11. § (1) Az önkormányzat a működési engedély alapján működtetett tanyagondnoki szolgálati feladatok ellátására egy főállású tanyagondnokot foglalkoztat, közalkalmazotti jogviszony keretében.

(2) A tanyagondnok felett a munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.

(3) A tanyagondnoki szolgálat keretében ellátandó feladatokat a tanyagondnok a rendelkezésére álló gépjármű segítségével, a munkaköri leírásában foglaltaknak, valamint a polgármester utasításainak megfelelően látja el.

(4) A tanyagondnok a feladatait a személyzeti irataiban meghatározott munkarend szerinti időben köteles ellátni. Munkarendjét a feladatellátáshoz legjobban igazodó rend szerint kell megállapítani.

(5) A tanyagondnoki szolgáltatás folyamatos biztosítása nem szüneteltethető, a tanyagondnok szabadsága, betegsége, egyéb törvényes távolmaradása esetén helyettesítéséről – más településsel kötött külön megállapodás alapján, az ott foglalkoztatott, megfelelő képesítéssel rendelkező személy útján – gondoskodni kell.

(6) A tanyagondnok feladatai ellátásához szükséges személyszállításra alkalmas, érvényes műszaki vizsgával, kötelező gépjármű-felelősség biztosítással és CASCO biztosítással rendelkező üzemképes gépjárművet az Önkormányzat biztosítja. A gépjármű üzemképes állapotáért a tanyagondnok a felelős, aki a gépjármű rendellenes használatából, valamint a tanyagondok hibájából a gépjárműben vagy idegen dologban keletkezett károkért anyagi felelősséggel tartozik.

(7) A tanyagondnoki szolgáltatás körébe tartozó feladatok napi, heti, havi megszervezése – az előre bejelentett és idő közben felmerült igények ismeretében – a tanyagondok feladata és felelőssége.

(8) A tanyagondnok tevékenységét köteles a külön jogszabályban meghatározott tevékenységnaplóban dokumentálni.

(9) A tanyagondnoki szolgálat tevékenységéről a tanyagondnok évente beszámol a képviselő-testületnek.

12. § (1) A tanyagondnoknak elsősorban az alapellátás körébe tartozó feladatait kell ellátnia, az egyéb szolgáltatás jellegű feladatait csak akkor láthatja el, ha az a kötelező feladatainak ellátását nem veszélyezteti.

(2) A kötelezően ellátandó feladatok rangsorolását a tanyagondnok végzi a polgármester iránymutatása mellett.

13. § Hatályát veszti a tanyagondnoki szolgálatról szóló 5/2019 (V. 01.) önkormányzati rendelet.

14. § Ez a rendelet 2023. május 1-jén lép hatályba.