Téglás Város Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2015.(I.28.) önkormányzati rendelete

az államháztartáson kívüli forrás átadásáról és átvételéről

Hatályos: 2015. 01. 29- 2016. 01. 31

Téglás Városi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed mindazon természetes személyekre, az államháztartás körébe nem tartozó jogi személyekre,  jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik részére Téglás Város Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) pénzeszközt ad át, vagy akitől pénzeszközt vesz át.

(2) A rendelet tárgyi hatálya – a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel – kiterjed minden ingó, ingatlan és pénzeszköz átadásra és átvételre.

(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a külön önkormányzati rendeletekben meghatározott támogatásokra, így különösen a szociális ellátásokra, a szociálisan rászorultak részére megállapított pénzbeli támogatásokra, segélyekre, ösztöndíjakra, lakáscélú támogatásokra, valamint a közfeladat ellátására kötött megállapodás keretében átadott pénzeszközökre.

2. Államháztartáson kívüli forrás átadása

2. §

(1) Az Önkormányzat tárgyévi költségvetési rendeletében határozza meg a Képviselő-testület hatáskörébe tartozó-, valamint a polgármester hatáskörébe tartozó költségvetési előirányzatait, melyek terhére céljelleggel visszatérítendő vagy vissza nem térítendő támogatást nyújthat.

(2) Támogatásban részesülhet:

a) aki az Önkormányzathoz támogatás iránti egyedi kérelmet nyújt be,

b) az a civil szervezet, mely a Képviselő-testület által kiírt pályázati felhívásra a pályázati kiírásnak megfelelő pályázatot nyújtott be.

3. §

(1) A 2. § (2) bekezdés a) pontja szerinti támogatás iránti kérelmet az igény felmerülését követően a polgármesterhez kell benyújtani.

(2) A polgármester a részére biztosított előirányzat keretén belül dönthet a támogatásról, vagy a támogatás iránti kérelmet döntéshozatalra a Képviselő-testület elé terjeszti.

4. §

(1) A 2. § (2) bekezdés b) pontja szerinti pályázati eljárás során a pályázatot a Képviselő-testület minden évben az éves költségvetéséről szóló rendelet elfogadását követően legkésőbb március 15-ig írja ki, a költségvetésben elkülönített keretösszeg erejéig.

(2) A pályázati kiírás nyilvános, melyet az önkormányzat honlapján, hirdetőtábláján közzé kell tenni.

(3) Pályázni az 1. melléklet szerinti adatlapon lehet.

(4) A pályázatot zárt borítékban, egy példányban, a Képviselő-testülethez címezve kell benyújtani a kiírást követő 10. napig személyesen, vagy postai úton. Benyújtási határidőn a postára adás idejét kell érteni. Hiánypótlásra nincs lehetőség.

(5) A beérkezett pályázatokról a Képviselő-testület dönt, a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság javaslatának figyelembe vételével, a benyújtási határidő lejártát követő Képviselő-testületi ülésen.

5. §

(1) A kérelem, illetve pályázat benyújtásának közös feltételei: 

a) A civil szervezet kérelmezőt, illetve pályázót a bíróság a tárgyévet megelőzően legalább egy évvel nyilvántartásba vette és a létesítő okiratának megfelelő tevékenységet ténylegesen végzi.

b) A kérelmező, illetve pályázó közvetlen politikai tevékenységet nem folytathat, szervezete és működése pártoktól független.

c) A kérelmező, illetve pályázó a korábban kapott támogatással határidőre, hitelesített bizonylatokkal elszámolt.

d) A kérelmezőnek, illetve pályázónak a helyi és állami adóhatósággal szemben fennálló lejárt határidejű tartozása nem lehet.

(2) A kérelemhez, illetve pályázathoz csatolandó mellékletek:

a) a szervezet létesítő okiratának másolata,

b) a szervezet bírósági bejegyzésének másolata

c) jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén a képviselő nyilatkozata felelősségvállalásáról,

d) a szervezet előző évi számviteli beszámolójának másolata,

e) köztartozás-mentességről szóló állami és önkormányzati adóhatósági igazolás,

f) szakmai program és pénzügyi terv a megvalósítandó programra vonatkozósan,

g) szervezet működésének, rendezvényeinek, taglétszámának bemutatása.

(3) Az elbírálás során figyelembe kell venni:

a) a szervezet a város rendezvényein, illetve a város képviseletében milyen formában vesz részt,

b) a civil szervezet taglétszámát,

c) a rendezvények számát, programját,

d) a résztvevők-, érintettek számát,

e) a megvalósításba bevont önerőt.

6. §

(1) A támogatásra vonatkozó döntésnek tartalmaznia kell a támogatott nevét, a támogatás összegét, a támogatás célját.

(2) A támogatás kifizetése történhet utólagos elszámolás mellett előfinanszírozással, vagy beszámolást követő utófinanszírozás formájában. A támogatás folyósítása egy összegben vagy részletekben, időarányosan vagy teljesítésarányosan történhet.

(3) A Képviselő-testület a visszatérítendő támogatás kifizetését meghatározott saját forrás vagy egyéb forrásból juttatott támogatás elnyeréséhez kötheti. Ez esetben a Támogatottnak a saját forrás vagy egyéb forrásból juttatott támogatás meglétét hitelt érdemlően igazolnia kell.

3. A támogatási megállapodás

7. §

(1) Az önkormányzat által nyújtott céljellegű, fejlesztési vagy működési célú támogatások esetén – értékhatárra vonatkozó korlátozás nélkül – a támogatás folyósítására megállapodást kell kötni a támogatottal.  A megállapodásnak tartalmaznia kell:

a) a  megállapodó felek megnevezését, címét, képviseletében eljáró személyeket,

b) a támogatás nyújtásáról szóló döntés számát,

c) a támogatás célját,

d) a támogatás összegét, a kifizetés módját,

e) a támogatás felhasználásának időpontját, teljesítését,

f) a pénzügyi elszámolás módját, határidejét,

g) a megállapodásban vállalt kötelezettségek nem teljesítésének következményeit,

h) a nem cél szerint felhasználás esetén a visszatérítési kötelezettséget, a visszatérítés időpontját, időtartamát és feltételeit.

i) A támogatás célnak megfelelő felhasználását az önkormányzat jogosult a helyszínen ellenőrizni.

(2) A támogatási megállapodást a Képviselő-testület döntése alapján a polgármester írja alá.

(3) A támogatási megállapodás módosításáról a Támogatott írásbeli kérelmére a Képviselő-testület dönt.

4. A támogatás felhasználása, elszámolás, ellenőrzés


8. §

A támogatott a kapott támogatási összeget kizárólag a támogatási megállapodásban megjelölt célokra fordíthatja, és más szervezet részére támogatásként tovább nem adhatja. Ez alól kivételt képez, amennyiben a támogatási megállapodás a Képviselő-testület döntése alapján erről kifejezetten rendelkezik.

9. §

(1) A támogatás összegének felhasználásáról a Támogatottnak a támogatás kifizetését, vagy a támogatási cél megvalósulását követő 60 napon belül vagy a támogatási megállapodásban meghatározott elszámolási határidőre elszámolást kell benyújtani az Önkormányzat felé.

(2) A civil szervezetek működésére adott támogatásról a tárgyévet követő év január 31-éig kell elszámolást benyújtani az Önkormányzat felé.

(3) A benyújtott számlákról bizonylatösszesítőt kell készíteni a 2. melléklet szerinti adattartalommal. A támogatás felhasználásához kapcsolódó számla eredeti példányára rá kell vezetni, hogy „……..,-Ft Téglás Város Önkormányzatával kötött …………. számú szerződés terhére elszámolva”. A számlákat ezt követően le kell másolni és a másolatokra rá kell írni, hogy „A másolat az eredetivel mindenben megegyezik.”, valamint el kell látni a képviselő aláírásával és dátummal.

(4) A Támogatott különösen indokolt esetben kérheti ez elszámolási határidő meghosszabbítását.

(5) A kérelmet írásban kell benyújtani, legkésőbb az eredeti elszámolási határidő lejártáig. A határidő meghosszabbításról a polgármester dönt.

10. §

A támogatás célnak megfelelő felhasználását az önkormányzat jogosult a helyszínen ellenőrizni.

5. A nyilvánosság biztosítása


11. §

(1) A polgármester a költségvetés végrehajtásáról szóló beszámolóban tájékoztatja a Képviselő-testületet a beszámolás tárgyát képező évben államháztartáson kívülre átadott pénzeszközök teljesüléséről.

(2) A támogatással kapcsolatos adatok közérdekű adatnak minősülnek, melyre vonatkozóan az Önkormányzatot az irányadó jogszabályokban előírt nyilvántartási és közzétételi kötelezettség terheli.

6. Az államháztartáson kívüli forrás átvételének szabályai


12. §

(1) Az államháztartáson kívüli forrás átvételéről – az alapítványi forrás kivételével – a Képviselő-testület dönt.

(2) A döntéshez szükséges polgármesteri előterjesztésnek tartalmaznia kell az átvételre felajánlott ingó vagy ingatlan vagyon esetében annak forgalmi értékét, a vagyon működtetésével, fenntartásával kapcsolatos költségeket és egyéb kötelezettségeket, a hasznosítás módját, valamint a vagyontárgy besorolását.

(3) A forgalmi érték meghatározásához ingatlan esetében ingatlanforgalmi szakértői véleményt kell beszerezni.

(4) Az államháztartáson kívüli forrás étvételéről megállapodást kell kötni, melyet a polgármester köt meg.

7. Záró rendelkezés

13. §

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

14. §

Hatályát veszti Téglás Város Önkormányzatának a civil szervezetek támogatási rendjéről szóló 6/2013. (II.15.) Önkormányzati rendelete.





                  Czibere Béla                                                                              dr. Gál György

                  polgármester                                                                                      jegyző


Mellékletek