Ostoros Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete

Az építményadóról

Hatályos: 2025. 01. 01

Ostoros Község Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete

Az építményadóról

2025.01.01.

Ostoros Községi Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) és h) pontjaiban meghatározott feladatkörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 13. pontjában és a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 1. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a gazdasági kamarákról szóló 1999. évi CXXI. törvény 37. § (4) bekezdésében biztosított véleményezési jogkörében eljáró Heves Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara előzetes véleményének kikérését követően a helyi közszolgáltatások biztosítása érdekében, az illetékességi területén található ingatlantulajdonra, ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogra vagyoni típusú adókötelezettséget állapít meg, egyben a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Építményadóban adóköteles az önkormányzat illetékességi területén lévő építmények közül a lakás és nem lakás céljára szolgáló épület, épületrész (továbbiakban együtt: építmény).

(2) Az építményadó, mint helyi adó, határozatlan idővel kerül bevezetésre.

(3) Az adókötelezettség az önkormányzat illetékességi területén kiterjed az ingatlantulajdonra és az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogra.

2. § Az adó alapja az építmény m²-ben számított hasznos alapterülete. Az egy helyrajzi számon lévő, több azonos hasznosítású építmény esetén ezek összesített hasznos alapterületét kell az adó megállapításánál figyelembe venni.

3. § Az adó mértékét az 1. melléklet és a 2. melléklet tartalmazza.

4. § Az adókötelezettséget nem érinti, hogy az ingatlan-nyilvántartásban az építmény tényleges használatnak megfelelő rendeltetése feltüntetésre került-e, és az sem, hogy a rendeltetésszerű használó a tulajdonos vagy más személy.

5. § Az adóalany bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségeinek az önkormányzati adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon köteles eleget tenni.

2. Adókedvezmények és adómentesség

6. § (1) A lakás hasznos alapterületétől függetlenül a számított építményadóból 50 % adókedvezmény illeti meg a magánszemélyt a lakcímnyilvántartás szerinti és ténylegesen (életvitelszerűen) is lakóhelyéül szolgáló lakása után.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott adókedvezményre jogosult adóalany a kedvezményre vonatkozó igényét vagy az arra jogosító feltételek megszűnését az adókötelezettség keletkezését, változását követő 15 napon belül köteles bejelenteni az önkormányzati adóhatóságnak.

(3) Amennyiben a tulajdonostársak a Htv. 12. § (2) bekezdés szerint megállapodást kötnek, úgy az adókedvezmény számítása az egész ingatlan (1/1 tulajdoni hányad) hasznos adóköteles alapterülete után történik.

7. § (1) Mentesek az adófizetési kötelezettség alól a Htv. 13. §-ában foglaltak szerinti adótárgyak.

(2) Ostoros Községi Önkormányzat további mentességet nem állapít meg.

3. Záró rendelkezések

8. § Hatályát veszti a helyi adókról szóló 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelet

c) 3. és 4. §-a.

9. § Ez a rendelet 2025. január 1-jén lép hatályba.