Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 7/2015(II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás megállapításáról, kifizetésének, folyósításának rendjéről, valamint felhasználásának ellenőrzéséről

Hatályos: 2023. 12. 01

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 7/2015(II.27.) önkormányzati rendelete

a települési támogatás megállapításáról, kifizetésének, folyósításának rendjéről, valamint felhasználásának ellenőrzéséről

Hatályos: 2023. 12. 01

Eger Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Magyarország Alaptörvénye 32. cikkének (1) a) és (2) pontjaiban, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés a) pontjában, valamint a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvényben (továbbiakban: Szt.) kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § A rendeletben meghatározott támogatásokra, az Szt. 6-7. §-aiban szabályozott kivételekkel az Eger városban lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő személyek és a velük közös háztartásban élő hozzátartozóik (továbbiakban: család) jogosultak.

2. § A rendeletben meghatározott feltételek alapján havi rendszeres, vagy egyszeri juttatásként települési támogatás (továbbiakban: támogatás) állapítható meg:

a) a lakhatáshoz kapcsolódó kiadásokhoz,

b) a gyógyszerkiadásokhoz, vagy a betegségekkel, az egészségi állapottal összefüggő egyéb kiadásokhoz,

c) a 18. életévét betöltött tartósan beteg hozzátartozójának az ápolását, gondozását végző személy részére.

3. § (1) Rendkívüli támogatást kell megállapítani, ha a kérelmező és családja megélhetése, létfenntartása közvetlen veszélybe kerül.

(2) Rendkívüli támogatás adható az alkalmanként jelentkező, a megélhetést veszélyeztető többletkiadások viseléséhez.

(3) Különösen indokolt a támogatás megállapítása

a) a gyermekkel való kapcsolattartás, az eltartott gyermek hátrányos helyzetével, iskoláztatásával, más támogatásra érdemes tevékenységeivel, sportolásával összefüggő kiadásokhoz,

b) a temetési költségek viseléséhez,

c) a létfenntartást veszélyeztető egyéb krízis helyzet, szükséges jelentős kiadás, elemi kár, esetén.

4. § (1) A támogatás – ha jelen rendelet másként nem szabályozza - annak a személynek állapítható meg

a) akinek a családjában a kérelem benyújtását megelőző hónapban az egy főre jutó havi nettó jövedelem

aa) 4–főt meghaladó család esetén a 2023. január 1-jén érvényes minimálbér összegének, azaz 232.000 Ft-nak (a továbbiakban: minimálbér) a 45%-át

ab) 3-4 fős család esetén a minimálbér összegének 50%-át

ac) 2–fős család esetén a minimálbér összegének 60%-át

b) aki egyedül élő és jövedelme a minimálbér 65%-át

nem haladja meg, és - a rendszeres települési támogatások esetében - hasznosítható vagyona nincs.

(2) Kizárólag öregségi nyugellátásban részesülő egyedül élő kérelmező részére a minimálbér 75%-át meg nem haladó nyugellátás esetén is megállapítható a rendszeres támogatás.

5. § (1) Nem állapítható meg önkormányzati támogatás abban az esetben, ha a kérelmező, és családja, vagy 32. § szerinti szülők hasznosítható vagyonának értéke meghaladja az Szt.-ben meghatározott érték másfélszeresét, és a vagyon hasznosítása nem jár aránytalan érdeksérelemmel.

(2) Aránytalan érdeksérelemnek tekinthető, ha a gépjárművet, ahhoz tartozó garázst a kérelmező vagy a családtagok életkora, betegsége, iskoláztatása érdekében használják.

II. Fejezet

Települési támogatások

1. Lakhatási támogatás

6. § (1) Lakhatási támogatásra jogosult a lakásfenntartási kiadások fizetésére kötelezett kérelmező, ha

a) a jövedelme megfelel a rendelet 4. §-ában meghatározott feltételeknek,

b) Hatályon kívül helyezve.

c) az elismerhető lakásfenntartási kiadások elérik a család összes jövedelmének 15%-át, és

d) sem a kérelmezőnek, sem családtagjainak nincs Eger városban más, lakható lakása.

(2) A kérelmező vagy családtagjai tulajdonában, vagy használatában lévő, az (1) bekezdés d) pontja szerinti lakás akkor lakható, ha azon más személy részére a lakhatást korlátozó jogosultság (haszonélvezeti jog, használati jog, stb.) nem áll fenn.

(3) A támogatás esetében a figyelembe vehető lakásnagyság

a) egy személy esetén 50 m2,

b) két személy esetén 55 m2,

c) három személy esetén 60 m2,

d) négy személy esetén 70 m2,

e) négynél többen személy esetén 70 m2, és minden további személy után 5-5 m2,

f) öregségi nyugellátásban részesülő egy vagy két személy esetén 85 m2,

de legfeljebb a jogosult által lakott lakás nagysága.

7. § (1) Az egy négyzetméterre jutó elismert lakhatási költség a minimálbér összegének 5‰-e.

(2) A lakhatás elismert havi költsége (továbbiakban: lakhatási költség) a 6. § (3) bekezdés szerinti lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert lakhatási költség szorzata.

8. § (1) A lakhatási támogatás havi összege - száz forintra kerekítve, - a lakhatási költség

a) 10%-a, legalább 3500 Ft, ha a lakhatási költség eléri az összes jövedelem 15%-át,

b) 14%-a, legalább 4000 Ft, ha a lakhatási költség eléri az összes jövedelem 20%-át,

c) 20%-a, legalább 4500 Ft, ha a lakhatási költség eléri az összes jövedelem 30%-át,

de nem haladhatja meg a minimálbér 6%-át.

(2) Ha a támogatási kérelmet olyan lakásra nyújtják be, amelyben több háztartás él, a támogatást abban az esetben lehet megállapítani, ha a lakásban lakók hitelt érdemlően (pl. albérleti szerződéssel, közüzemi számla befizetésének igazolásával, megállapodással) bizonyítják az általuk lakott lakás méretét, és a lakásfenntartási kiadások viselését. Ebben az esetben a támogatást a költségek viselése és lakott lakásrész arányában több háztartás számára is meg lehet állapítani.

(3) Amennyiben a lakás gazdasági társaság székhelye, telephelye, a 6. § (3) bekezdése szerinti lakásnagyságból le kell vonni a társaság által használt területet, de legalább 12 m2-t.

9. § (1) A lakhatási támogatást legfeljebb egy évre lehet megállapítani.

(2) A fűtési szezonra megállapított támogatást egy összegben, legfeljebb 6 hónapra előre is ki lehet fizetni.

(3) Rendkívül indokolt esetben, különösen a hagyományos fűtési módokkal (szénnel, fával) fűtött lakásokra, a legfeljebb 6 hónapos hátralék rendezéséhez, vagy a havi díjat jelentősen meghaladó, elszámoláskor esedékes díjak esetében egyszeri lakhatási támogatásként egy összegben is kifizethető a lakhatási támogatás, meghatározott időre, legfeljebb 6 hónapra.

2. Gyógyszertámogatás

10. § (1) Rendszeres gyógyszertámogatásra az a kérelmező jogosult, akinek

a) a jövedelme megfelel e rendelet 4. §-ában meghatározott feltételeknek, és

b) nem jogosult közgyógyellátásra valamint a havi vényköteles gyógyszereinek térítési díja eléri a minimálbér 10%-át, vagy

c) glutén érzékenysége (coeliakia) miatt diétás étkezésre szorul.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott feltételek megléte esetén egy családban több személy számára is megállapítható gyógyszertámogatás.

11. § (1) A gyógyszertámogatás havi összege - száz forintra kerekítve, - a vényköteles gyógyszerek igazolt térítési díjának 30%-a, de nem haladhatja meg a minimálbér 6%-át.

(2) A 10. § (1) bekezdés c) pontja alapján jogosultak részére a minimálbér 3%-ának megfelelő összegű havi támogatás jár.

12. § A gyógyszertámogatást a figyelembe vett gyógyszerek fogyasztásának időtartamára, de legfeljebb egy évre lehet megállapítani.

13. § (1) Egyszeri gyógyszertámogatásra jogosult a kérelmező, ha támogatás hiányában saját vagy családtagjai számára szükséges gyógyszert, gyógyászati segédeszközt nem, vagy csak létfenntartásának veszélyeztetésével képes megvásárolni.

(2) Az egyszeri gyógyszertámogatás összege nem haladhatja meg a minimálbér 30%-át.

(3) Az egyszeri gyógyszertámogatás egy naptári hónapban egy alkalommal, és naptári évenként legfeljebb 4 alkalommal adható.

3. Betegápolási támogatás

14. § (1) A kérelmező abban az esetben jogosult betegápolási támogatásra, ha

a) 18 évesnél idősebb, tartós betegsége miatt legalább napi 4 órás ápolást-gondozást igénylő hozzátartozójáról gondoskodik,

b) nem folytat keresőtevékenységet,

c) nem részesül az Szt. szerinti rendszeres pénzellátásban,

d) az ápolás előtt jövedelemszerző tevékenységet végzett,

e) az ápoló és családja jövedelme megfelel e rendelet 4. §-ában meghatározottaknak és

f) az ápolt személy és családja egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a minimálbért.

(2) Az (1) bekezdés d) pontja alapján keresőtevékenységnek számít az álláskeresési támogatás és a gyermekek gondozása címén folyósított ellátások időtartama is, ha az ápolási díjat ezek megszűnésétől számított 3 hónapon belül igényli a kérelmező.

15. § (1) A betegápolási támogatásra való jogosultság megállapítása előtt meg kell vizsgálni az ápolás szükségességét és körülményeit. A támogatás folyósítása alatt pedig vizsgálni lehet az ápolási kötelezettség teljesítését.

(2) A gondozási szükségletet helyszíni szemle során a rendelet 1. számú mellékletét képező értékelő lap alkalmazásával kell megállapítani.

(3) A jogosultsághoz vizsgálni kell, hogy van-e az ápolt személynek más olyan hozzátartozója, aki az ápolást el tudja látni, és hogy az ápolási szükséglet más módon, szociális vagy egészségügyi szolgáltatás keretében megoldható-e.

(4) Az ápolási kötelezettségét az ápoló abban az esetben teljesíti, ha

a) az ápolt személyt a tartózkodási helyén naponta gondozza,

b) gondoskodik az egészségügyi ellátások igénybevételéről (a beteget egészségügyi intézménybe kíséri, szállítja, az orvost kihívja, a gyógyszereit kiváltja, az alapvető ápolási feladatokat elvégzi, stb)

c) gondoskodik az ápolt élelmezéséről, tisztálkodásáról,

d) a lakást és az ápolt ruházatát rendben tartja,

e) gondoskodik az ápolt személy köznevelési, szociális intézménybe, rehabilitációs foglalkoztatásra történő eljutásáról,

f) lehetővé teszi az ápolás körülményeinek ellenőrzését a hivatal, illetve megbízása alapján az önkormányzat szociális gondozói, a háziorvosi szolgálat ápolói részére.

16. § A betegápolási támogatás havi összege a minimálbér 20%-a.

17. § (1) A betegápolási támogatást az ápolás orvosi igazolás szerint szükséges időtartamára, de legfeljebb egy évre lehet megállapítani.

(2) Amennyiben az ápoló a támogatásra már nem jogosult,

a) a támogatást kizáró rendszeres pénzellátásra való jogosultság vagy keresőtevékenység létesítése napjától,

b) az ápolás nem megfelelő teljesítése miatt, az ennek tényét megállapító jegyzőkönyvben rögzített időponttól

kell az ápolási támogatás folyósítását megszüntetni.

(3) A támogatást a kérelem benyújtásának napjától kell megállapítani. Amennyiben a támogatás nem egész hónapra jár, a részösszegű támogatást a havi támogatás harmincad része és a jogosult naptári napok szorzata alapján kell kiszámítani.

4. Gyermekek nevelésével összefüggő támogatások

18. § (1) Rendkívüli gyermeknevelési támogatás állapítható meg a gyermeket nevelő családnak a gyermek fogadásának előkészítéséhez, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásához, a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez, a válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához, és a gyermek iskoláztatásához kapcsolódó kiadások viseléséhez.

(2) Rendkívüli gyermeknevelési támogatásként legfeljebb a minimálbér 10%-ának megfelelő összeg állapítható meg.

(3) A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 19. §-a alapján rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülő, alsó-, vagy középfokú iskolai oktatásban részt vevő tanuló vagy felsőoktatási intézményi hallgató szülője, egyszeri, gyermekenkénti 4.000 Ft-os iskolakezdési támogatásra jogosult.

(4) Hatályon kívül helyezve.

19. § Hatályon kívül helyezve.

20. § Hatályon kívül helyezve.

5. Temetési támogatás

21. § (1) Temetési támogatásra jogosult, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott, és

a) a jövedelme legfeljebb 50 %-kal haladja meg e rendelet 4. §-ában meghatározott értékeket, valamint

b) a temetési kiadások nem haladják meg minimálbér két és félszeresét.

(2) A jövedelem számítása során az elhalt személy jövedelemét abban az esetben kell figyelembe venni, ha az eltemettetővel a haláláig közös háztartásban élt, és ez a jogosultság megállapítása szempontjából a kérelmezőre nézve kedvezőbb.

(3) A temetési költségek számítása során nem kell figyelembe venni a számlában szereplő, nem a temetkezéssel szoros összefüggésben keletkező egyéb (távolsági szállítás, hűtés, koszorú, hirdetés) költségeket.

22. §

(1) A temetési segély összege azonos a minimálbér 20%-ával.
(2) Rendkívül indokolt esetben, az eltemettető szociális helyzete alapján- különösen, ha ezzel elkerülhető a közköltségen történő temetés – ennél magasabb összegű, de a minimálbér 40%-át meg nem haladó temetési segély is adható.

23. § A temetési támogatást a temetési számla keltét követő 4 hónapon belül lehet igényelni.

6. Egyéb rendkívüli támogatások

24. § (1) Rendkívüli támogatás a rendszeres jövedelemmel nem rendelkező kérelmezőnek adható, vagy annak a jövedelemmel rendelkező személynek, akinek az igazolt, rendkívüli, halaszthatatlan kiadása a megélhetését veszélyezteti.

(2) A jogosultság szempontjából azt a kérelmezőt is rászorulónak lehet tekinteni, akinek a jövedelme meghaladja e rendelet 4. §-ában meghatározott értéket.

(3) Rendkívüli támogatásként legfeljebb a minimálbér 20%-ának megfelelő összeg állapítható meg.

25. § (1) A rendkívüli támogatás egy naptári hónapban egyszer, és naptári évenként legfeljebb 6 alkalommal adható.

(2) A rendkívüli támogatás és az egyszeri gyógyszertámogatás együttesen legfeljebb évi 8 alkalommal adható.

26. § (1) Az egri lakó- vagy tartózkodási hellyel nem rendelkező személy részére a hazautazását biztosító közlekedési költséghez rendkívüli támogatás adható.

(2) Különösen indokolt a rendkívüli támogatás az áldozatsegítő szervek javaslata, vagy egyéb krízishelyzetet igazoló rendőrségi feljelentés alapján.

27. § Hatályon kívül helyezve.

27./A §
(1) Hatályon kívül helyezve.
(2) Hatályon kívül helyezve.
(3) Hatályon kívül helyezve.

28. § Külön önkormányzati rendeletben szabályozott feltételek szerint önkormányzati támogatásként

a) tanulmányi ösztöndíj, a köznevelési intézményekben a hátrányos helyzetű tanulók Arany János Tehetséggondozó Programjában részt vevő, a köznevelési feladatokért felelős bizottság által meghatározott feltételeket teljesítő tanulók az intézményvezetők javaslatának figyelembe vételével, tanévenként egyszeri, 50.000 Ft-os önkormányzati támogatásra jogosultak,

b) a Gárdonyi Géza díjjal járó életjáradék állapítható meg.

c) Hatályon kívül helyezve.

III. Fejezet

A települési támogatás megállapítása, kifizetése, folyósítása és felhasználásának ellenőrzése

7. A megállapítás szabályai

29. § (1) A támogatások iránti kérelmeket az erre a célra rendszeresített nyomtatványokon jelen rendeletben meghatározott mellékletek csatolásával Eger Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalában (továbbiakban: hivatal) lehet benyújtani.

(2) A kérelmeket folyamatosan, a már megállapított támogatás esetén az újabb kérelmet a jogosultság lejárta előtt 30 nappal is be lehet nyújtani.

(3) Az iskolakezdési támogatás iránti igényt augusztus 1-e és szeptember 30-a között lehet benyújtani.

30. § (1) Az igazolásokat eredetben kell a kérelemhez mellékelni. A másolatban becsatolt igazolások hitelesítve fogadhatók el, vagy az igazolás eredetijét a kérelem benyújtásakor be kell mutatni.

(2) A hivatal a kérelemben és mellékleteiben foglaltak valódiságát helyszíni szemle, saját nyilvántartásai és más hatóságok útján ellenőrizheti.

31. § (1) A jogosultság megállapítása során valamennyi közös háztartásban élő, egri lakó-, vagy tartózkodási hellyel rendelkező hozzátartozót figyelembe kell venni.

(2) Amennyiben a megállapítható, hogy a kérelmező lakcímén a kérelemben feltüntetetteken kívül más személy, vagy a családban egri lakó- vagy tartózkodási hellyel nem rendelkező személy is él, a jogosultság csak a körülmények tisztázása, a ténylegesen közös háztartásban élők körének megállapítása, és a lakcím bejelentési kötelezettség teljesítésének vizsgálata után bírálható el.

32. § (1) A kiskorú jogosult helyett a kérelmet a szülő vagy törvényes képviselő nyújthatja be.

(2) Amennyiben a kiskorú, vagy eltartott nagykorú gyermeket nem a szülő neveli, a gyermek figyelembevételével megállapított támogatásoknál vizsgálni kell a szülők jövedelmi, vagyoni helyzetét, tartási képességét.

(3) A szülők tartásra kötelesek és képesek, ha az egy főre jutó jövedelmük meghaladja a minimálbér 70%-át.

33. § (1) A támogatásokra jogosító jövedelmet – ha jogszabály másként nem rendelkezik - az Szt. 4. és 10. §-aiban foglaltak alapján kell megállapítani.

(2) A Szt. 10. § (6) bekezdése szabályai szerinti vélelmezett jövedelem az igazolt kiadások és családtagonként a minimálbér 25%-ának az összege.

(3) A lakhatási támogatás iránti kérelem esetében az egy főre jutó jövedelem megállapítása előtt az összes jövedelemből levonható a lakás megvásárlásához felvett hitel törlesztő részlete, vagy az ilyen címen foganatosított letiltás.

34. § (1) Az önkormányzati támogatás iránti kérelemhez mellékelni kell a jövedelem típusának megfelelő iratot vagy igazolást.

(2) A napi 8 órás jogviszonyban foglalkoztatottak esetében jövedelemként legalább a minimálbér alapján számított nettó jövedelmet kell figyelembe venni.

(3) Amennyiben a kérelem benyújtását megelőző hónapban a jövedelemigazolás rövid tartamú, átmeneti jövedelemcsökkenést tartalmaz, a rendszeres önkormányzati támogatást a havi rendszeres jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani.

(4) Külön élő szülők esetében vizsgálni kell a tartásdíj megállapítása, nem fizetés esetén a behajtása érdekében tett intézkedéseket.

35. § A lakhatási támogatás igényléséhez mellékelni kell a lakás méretét igazoló iratot, és legalább egy, a kérelmező vagy a vele közös háztartásban élő családtag nevére szóló közüzemi számlát.

36. § (1) A rendszeres gyógyszertámogatás igényléséhez mellékelni kell a háziorvos által kitöltött, és gyógyszertár által beárazott, vényköteles gyógyszerek térítési díjának igazolását.

(2) Az egyszeri gyógyszer támogatási kérelemhez a gyógyszervényt vagy a gyógyászati segédeszköz térítési díjának igazolását kell mellékelni.

37. § (1) A betegápolási támogatás igényléséhez mellékelni kell a hozzátartozó tartós betegségét, önellátásra képtelenségét és az ápolás szükségességét megállapító háziorvosi igazolást.

(2) Az ápolás előtti jövedelemszerző tevékenységet a tevékenység típusa szerinti irattal vagy igazolással kell bizonyítani.

(3) Az ápolt személy és családja jövedelmét e rendelet 33-34. §-ainak alkalmazásával kell megállapítani.

38. § A temetési támogatáshoz a kérelmező vagy a vele közös háztartásban élő nevére szóló, az elhalt személy adatait is tartalmazó számlát kell csatolni.

39. § (1) Az önkormányzati támogatások megállapítása, a jogosulatlanul igénybevett ellátások visszakövetelése– amennyiben jogszabály másként nem rendelkezik - a polgármester hatáskörébe tartozik.

(2) Amennyiben a polgármester az egyszeri támogatások megállapítása iránti kérelemnek helyt ad, egyszerűsített, indokolás nélküli határozatot hoz.

40. § (1) A rendszeres támogatásokat a kérelem benyújtását követő hónaptól kell megállapítani.

(2) Amennyiben a támogatásra jogosultság valamelyik feltétele a határozatban megjelölt idő előtt megszűnik, a támogatás utoljára a megszűnés hónapjára jár.

41. § (1) A polgármester döntése ellen benyújtott fellebbezést – a szociális ügyekért felelős bizottság véleményezése után – a Közgyűlés bírálja el.

(2) A Közgyűlés a fellebbezési eljárásban, az eset összes körülményének mérlegelése alapján e rendelet szabályaitól a kérelmező javára eltérhet.

8. A kifizetés, folyósítás rendje és a felhasználás ellenőrzése

42. § (1) Az ellátások a kérelmező részére bankszámlára utalással, a közüzemi szolgáltató számára történő átutalással, a hivatal pénztárában történő felvétellel, vásárlási utalvánnyal, kivételesen postai kiutalással teljesíthetők.

(2) A lakhatási támogatást elsősorban a szolgáltatóhoz történő utalással kell teljesíteni.

43. § (1) A havi rendszeres támogatásokat a tárgyhónapot követő hónap 7. napig kell folyósítani.

(2) A házipénztárban a havi rendszeres támogatások a tárgyhónapot követő hónap 5. napjától vehetők fel.

44. § (1) A rendszeres támogatások folyósításának ideje alatt a támogatás fennállásának jogszerűsége, célszerű felhasználása igazolások bekérésével, vagy helyszíni szemlével ellenőrizhető.

(2) Amennyiben megállapítható, hogy a támogatást az önkormányzat valótlan igazolás, vagy nyilatkozat alapján állapította meg, vagy azt a kérelmező nem a megfelelő célra használta fel, a támogatást meg kell szüntetni, továbbá a támogatást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevőt kötelezni kell a pénzbeli szociális támogatás visszafizetésére, a természetben nyújtott szociális támogatás esetén a dolog visszaszolgáltatására vagy a szolgáltatásnak megfelelő pénzegyenérték megfizetésére.

(3) A jogosulatlanul igénybevett támogatás megtérítése az igénybevételről való tudomásszerzésétől számított három hónapon belül rendelhető el. Nem lehet a megtérítést elrendelni, ha az igénybevételtől, illetőleg folyamatos ellátás esetén az ellátás megszűnésétől egy év már eltelt.

(4) Ha a polgármester a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevett szociális támogatás megtérítését rendeli el, a megtérítés összegét, illetve pénzegyenértékét - amennyiben annak megfizetése a kötelezett megélhetését súlyosan veszélyeztetné - méltányosságból elengedheti, csökkentheti vagy részletekben fizettetheti meg.

45. § Hatályon kívül helyezve.

IV. Fejezet

Egyéb rendelkezések

9. Köztemetés

46. § (1) A köztemetés költségeinek megtérítési kötelezettsége alól, különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén részben vagy egészben mentesíthető az eltemettetésre köteles személy.

(2) Különös méltánylást érdemlő körülmény, ha az eltemettető jövedelme nem haladja meg e rendelet 4. §-ában meghatározott értéket, vagy az elhunyt személy tartósan, legalább 5 éven át a kötelezettel szembeni tartási kötelezettségét nem teljesítette, vagy a kötelezettel a családi kapcsolatot megszakította.

10. Átmeneti rendelkezések

47. § (1) Annak a kérelmezőnek, aki 2015. évre a glutén érzékenységre tekintettel járó önkormányzati segélyt már igénybe vette, az e rendelet 11. § (2) bekezdése szerint járó támogatást legkorábban 2016. január 1-től lehet megállapítani.

(2) Annak, a kérelmezőnek, aki e rendelet hatályba lépésekor az Szt. szabályai szerinti

a) lakásfenntartási támogatásra jogosult, az e rendelet szerinti lakhatási támogatást,

b) méltányossági közgyógyellátásra jogosult, az e rendelet szerinti rendszeres gyógyszertámogatást,

c) ápolási díjban részesül, az e rendelet szerint betegápolási támogatást

legkorábban a jogosultság megszűnését követő hónaptól lehet megállapítani.