Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 12/2019(IV.26.) önkormányzati rendelete
a különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatásról
Hatályos: 2019. 04. 27Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 12/2019(IV.26.) önkormányzati rendelete
a különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatásról
Hatályos: 2019. 04. 27
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése a személyszállítási szolgáltatásokról szóló 2012. évi XLI törvény 12/A. § (2)-(5) és 49. § (3) bekezdéseiben kapott felhatalmazás alapján, és az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. §
E Rendelet alkalmazásában:
a) különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű: a személyszállítási szolgáltatásról szóló 2012. évi XLI. törvény (a továbbiakban: Sztv.) szerinti jármű;
b) várakozóhely: a közterületnek olyan kijelölt része, amely a különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó járművek utas felvételi céllal történő tartózkodására szolgál.
2. §
Eger Megyei Jogú Város közigazgatási területén különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel (a továbbiakban: személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű) végzett személyszállítási szolgáltatást a vonatkozó egyéb jogszabályokban előírt feltételeken túl e Rendeletben foglaltak szerint lehet folytatni.
2. A személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási
szolgáltatás feltételei
3. §
Személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatást kizárólag határozott időre megkötött közterület-használati szerződés (a továbbiakban: szerződés) birtokában lehet folytatni.
4. §
(1) Eger Megyei Jogú Város közigazgatási területén a közterületi ingatlanokon kialakított személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű várakozóhelyek (a továbbiakban: várakozóhely) használatára a szerződést megkötő különleges személyszállítási szolgáltatást végző vállalkozó vagy vállalkozás (a továbbiakban: vállalkozó) jogosult.
(2) A szerződés megkötésére jogosult vállalkozó kizárólag e Rendelet szerinti pályázat útján választható ki.
(3) A pályázat benyújtására vonatkozó pályázati felhívás tartalmáról és a közzétételéről Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése által átruházott hatáskörben a Városképi és Környezetvédelmi Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) dönt.
(4) A pályázatot a Bizottság bírálja el.
5. §
(1) Közterület használatot is megvalósító vállalkozó a közterület tulajdonosának évenként közterülethasználati díjat köteles fizetni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti közterület-használati díjat első alkalommal a szerződés megkötését követő 5 napon belül kell megfizetni.
3. Pályázati eljárás szabályai
6. §
(1) A pályázati felhívást a helyben szokásos módon, hirdetményben és Eger Megyei Jogú Város honlapján (www.eger.hu) kell közzétenni.
(2) A pályázati felhívásnak tartalmaznia kell:
a) a használatba vehető közterületen folytatható tevékenységre vonatkozó legfontosabb adatokat és előírásokat, az igénybe veendő közterület legfontosabb adatait, a személyszállítási szolgáltatással ellátandó tervezett útvonal pontos leírását illetve az egyéb követelményeket és előírásokat;
b) a közterület használatáért fizetendő minimális díj összegét, és a fizetési feltételeket;
c) a közterület használat időtartamát;
d) a pályázóval szemben támasztott pénzügyi, gazdasági és műszaki követelményeket, az alkalmasság igazolásának módját;
e) a pályázat benyújtására nyitva álló időt;
f) a pályázat felbontásának időpontját;
g) a pályázat elbírálásának határidejét, módját és szempontjait;
h) az elbírálásnál értékelendő szempontok fontossági sorrendjét vagy súlypontokat.
7. §
(1) A pályázónak a pályázati felhívásban meghatározott követelményeknek és előírásoknak megfelelően kell pályázatát elkészítenie.
(2) A pályázatnak tartalmaznia kell a pályázó kifejezett nyilatkozatát arról, hogy a közterületet használatba kívánja venni, ezért milyen összegű díjat kíván fizetni, s nyilatkoznia kell a felhívásban foglalt követelmények és előírások teljesítésének módjáról.
(3) A pályázatnak tartalmaznia kell:
a) a vállalkozó nevét,
b) egyéni vállalkozó esetén a születési helyét, idejét, anyja nevét, lakcímét, levelezési címét, vállalkozói igazolványának számát,
c) gazdasági társaságok esetén a vállalkozás székhelyét, levelezési címét, cégjegyzékszámát, adószámát,
d) a személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű forgalmi rendszámát, rendszámait,
e) a személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű gyártmányát, típusát, színét, műszaki adatait;
f) az államháztartásról és a nemzeti vagyonról szóló törvény szerinti átláthatósági
nyilatkozatot.
(4) A pályázathoz mellékelni kell
a) egyéni vállalkozó esetén a vállalkozói igazolványának, vagy az erről szóló igazolásnak, gazdasági társaság esetén a társaság 30 napnál nem régebbi cégkivonatának és a vezető tisztségviselő aláírási címpéldányának vagy aláírás-mintájának eredeti példányát vagy másolatát,
b) az illetékes közlekedési hatóság által kiállított okiratot.
(5) A pályázó a felhívásban szereplő módon köteles igazolni a követelmények és előírások teljesítésére való pénzügyi, gazdasági és műszaki alkalmasságát. Az erre vonatkozó igazolásokat a pályázathoz csatolni kell.
(6) A pályázaton való részvétel biztosíték adásához köthető, amit a pályázónak a pályázat benyújtásával egyidejűleg a pályázati felhívásban szereplő módon és mértékben kell az Önkormányzat rendelkezésére bocsátania.
8. §
(1) A pályázó a pályázatban szereplő nyilatkozataihoz (ajánlatához) a pályázat benyújtására nyitva álló idő lejártától a közterület használatára vonatkozó döntés meghozataláig, de legalább 60 napig kötve van.
(2) Ha a pályázó az ajánlati kötöttség ideje alatt ajánlatát visszavonja, a biztosítékot elveszti, így az az Önkormányzatot illeti meg.
(3) A pályázatot a pályázati felhívásban meghatározott idő lejártáig lehet érvényesen benyújtani.
(4) A pályázat benyújtására nyitva álló idő nem lehet rövidebb 30 napnál. E határidő -indokolt esetben - egy alkalommal, az eredeti határidő lejárta előtt meghosszabbítható. A meghosszabbítást az indokok megjelölésével közzé kell tenni.
9. §
(1) A pályázatok felbontásánál a Bizottság tagjai, a Jegyző és az általa megbízott személyek, továbbá a pályázók lehetnek jelen.
(2) A pályázatok felbontásakor ismertetni kell a pályázók nevét, székhelyét (lakóhelyét), és az általuk fizetendő közterület-használati díjat.
(3) A pályázatok felbontásáról és ismertetéséről jegyzőkönyvet kell felvenni.
(4) A (3) bekezdés szerinti jegyzőkönyvet a felvételtől számított 5 napon belül kell megküldeni a pályázók részére.
10. §
(1) Érvénytelen a pályázat, ha:
a) a pályázati felhívásban meghatározott idő lejártát követően nyújtották be;
b) nem felel meg a pályázati felhívásban meghatározott követelményeknek és előírásoknak;
c) a közterület használatáért ajánlott díj összege nem éri el a pályázati felhívásban
meghatározott, a közterület használatáért fizetendő minimális díj összegét;
d) a pályázó a biztosítékot nem, vagy nem az előírtaknak megfelelően bocsátotta
rendelkezésre.
(2) A pályázati eljárásból ki kell zárni azt a pályázót, aki a pályázatában hamis adatokat
szolgáltatott vagy egyébként rosszhiszeműen járt el.
11. §
(1) A pályázatokról a Bizottság előterjesztés alapján dönt. Az előterjesztés tartalmazza a döntéshez szükséges legfontosabb információkat, különösen az alábbiakat:
a) a pályázat megfelel-e a pályázati felhívásban meghatározott követelményeknek és előírásoknak;
b) a pályázó rendelkezik-e a felhívásban szereplő követelmények és előírások teljesítéséhez szükséges pénzügyi, gazdasági és műszaki feltételekkel;
c) a pályázó milyen összegű díjat kíván fizetni a közterület használatáért;
d) javaslatot arról, hogy a - pályázati felhívásban meghatározott elbírálási szempontoknak megfelelően - benyújtott pályázatok közül szakmai szempontból (különösen városképi, közlekedési, környezetvédelmi, városrendezési, kereskedelmi, vállalkozási) összességében melyik a legelőnyösebb pályázat, illetve melyik pályázatban szerepel a legmagasabb megajánlott közterület-használati díj.
(2) A Bizottság a pályázatokat soron következő ülésén, de legkésőbb a felbontástól számított 30 napon belül bírálja el.
12. §
(1) A Bizottság a pályázatokat a pályázati felhívásban meghatározott követelmények és előírások szerint, az abban szereplő módon bírálja el és állapítja meg a pályázati eljárás nyertesét.
(2) A pályázati eljárás eredményét az Önkormányzat hirdetőtáblájára ki kell függeszteni és a honlapon közzé kell tenni.
(3) A pályázati eljárás eredményének kihirdetéséről jegyzőkönyvet kell felvenni, amely tartalmazza a pályázat győztesének és a második legkedvezőbb ajánlatot tevő pályázónak az adatait, az esetleges eredménytelenség tényét és okait, továbbá az eljárás során felmerült valamennyi lényeges körülményt.
13. §
(1) A nyilvános pályázaton nyertes vállalkozással Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata határozott idejű szerződést köt.
(2) A szerződés csak akkor köthető meg, ha a vonatkozó jogszabályok, szakhatósági előírások és az e Rendeletben foglalt feltételek azt lehetővé teszik.
(3) Az (1) bekezdés szerinti szerződés a pályázati felhívásban meghatározott időtartamra, de legfeljebb 10 évre köthető.
(4) A szerződésnek tartalmaznia kell:
a) a szerződő felek nevét, az állandó lakó- székhely vagy telephelyének címét,
b) a közterület-használat célját és időtartamát,
c) a várakozóhelyek helyét,
d) a szerződés megszűnését követően az eredeti állapot visszaállítására vonatkozó
kötelezettség rögzítését és annak határidejét,
e) közterület-használati díj mértékét, a befizetés módját, és határidejét,
f) a szerződés megszüntetésének eseteit,
g) a különleges személyszállító szolgáltatási tevékenység végzésének követelményeit és
feltételeit.
14. §
A nyertes visszalépése esetén, továbbá a 19.§ (1) és (2) bekezdése miatti szerződés felbontását követően, a következő legkedvezőbb ajánlatot tevő pályázóval akkor köthető szerződés, ha ő is maradéktalanul megfelel jogszabályokban és a pályázati felhívásban meghatározott előírásoknak és követelményeknek.
4. A várakozóhelyek létesítésére és igénybevételére vonatkozó szabályok
15. §
(1) Várakozóhelyet – az ideiglenes várakozóhelyet kivéve - kizárólag Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés) létesíthet.
(2) A várakozóhelyek számának és helyének megállapításáról a Közgyűlés dönt.
(3) Vásárok, kiállítások, sportesemények, rendezvények alkalmával a Jegyző előzetes engedélye alapján ideiglenes várakozóhely is létesíthető.
16. §
(1) A várakozóhelyeken az Önkormányzat feltünteti azt az időtartamot, melyet a személyszállító szolgáltatást nyújtó jármű jogszerűen tölthet a várakozóhelyen.
(2) A kijelölt várakozóhelyeket kizárólag a szerződéssel rendelkező vállalkozók vehetik igénybe.
(3) A kijelölt várakozóhelyeket csak utasfelvétel céljából történő várakozásra lehet használni.
(4) A várakozóhelyeket – jogszabályban foglalt kivételekkel - a Rendelet hatálya alá nem tartozó járművek sem megállás, sem várakozás céljára nem használhatják.
5. A személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett jogellenes személyszállítási szolgáltatás jogkövetkezménye
17. §
A Rendeletben foglalt előírások megtartását a közterületfelügyelők, az Önkormányzat munkatársai, a jogszabályok szerint ellenőrzésre jogosult más szervek, illetve az Önkormányzat által megbízott személyek a helyszínen vagy más alkalmas módon ellenőrizhetik.
18. §
(1) Aki a személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatásra vonatkozó jogszabályi előírásokat, az útvonalat megsérti, vagy a várakozóhelyet nem rendeltetésszerűen használja – ideértve különösen a szándékos vagy súlyosan gondatlan szennyezést, rongálást –, abban az esetben az Önkormányzat jogosult a szerződés azonnali hatályú felmondására.
(2) Aki a személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatási tevékenysége során nem az Önkormányzat által kijelölt várakozóhelyet veszi igénybe utasfelvétel céljából, abban az esetben az Önkormányzat jogosult a szerződés azonnali hatályú felmondására.
(3) A szerződés azonnali hatályú felmondása kézhezvételét követő napon az érintett vállalkozó köteles Eger Megyei Jogú Város közterületén a személyszállító szolgáltatást befejezni.
(4) A szerződés felmondása időpontjában befizetett közterület-használati díj az Önkormányzatot illeti meg.
(5) A fentiek nem mentesítik a közterület jogcím nélküli használóját a szabálysértési vagy más - jogszabályban előírt – szankciók viselése alól.
6. Módosuló rendelkezések
19. §
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a közterületek rendeltetéstől eltérő használatáról szóló 22/2014. (V.23.) önkormányzati rendelete 28. § (1) bekezdése az alábbi e) ponttal egészül ki:
e) Eger Város közigazgatási területén különleges személyszállító szolgáltatást nyújtó járművel végzett személyszállítási szolgáltatás céljából legfeljebb 10 éves időtartamra köthető közterület-használati megállapodás.