Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 2/2020(I.31.) önkormányzati rendelete
helyi közművelődési feladatok ellátásáról
Hatályos: 2020. 02. 01Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 2/2020(I.31.) önkormányzati rendelete
helyi közművelődési feladatok ellátásáról
Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban Kultv.) 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya kiterjed Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata (továbbiakban Önkormányzat) által fenntartott közművelődési intézmény(ek)re, gazdasági társaságokra, közművelődési feladatot is ellátó szervezetekre, az Önkormányzattal közművelődési megállapodást kötő szervezetekre, magánszemélyekre, közvetett támogatások esetén Eger Megyei Jogú Város területén közművelődési tevékenységet végző természetes személyekre, szervezetekre, azok fenntartóira, valamint a közművelődési szolgáltatást igénybe vevőkre.
Kiemelt célok, feladatok
2. § A közművelődési feladatellátás kiemelt céljai:
a) a közművelődési tevékenységek feltételeinek, infrastruktúrájának biztosítása,
b) a helyi kulturális és közösségi értékek megismertetése és átörökítése,
c) az egyetemes, nemzeti és nemzetiségi kultúra értékeinek közvetítése, gazdagítása,
d) a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése,
e) a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez szükséges (különösen a hétvégi szabadnapokhoz, a jeles napokhoz és az iskolai szünidőhöz illeszkedő) garantált kulturális programkínálat biztosítása a különböző korcsoportok számára,
d) a helyi gazdaság fejlesztése a kulturális turizmus támogatásával, a város kulturális értékeinek népszerűsítésével.
3. § Az önkormányzat kötelező feladata a Kultv. 76. § (7) pontja szerinti helyi közművelődési alapszolgáltatások teljes körének megszervezése.
A közművelődési feladatellátás formái
4. § (1) Az Önkormányzat a rendelet 2-3. §-ban foglalt feladatai ellátása és a közművelődési alapszolgáltatások folyamatos hozzáférhetősége érdekében közművelődési feladatot ellátó költségvetési intézményt, illetve közösségi színtereket biztosít.
(2) Az Önkormányzat a közművelődési alapszolgáltatásokat az 1. sz. mellékletben felsorolt, az általa fenntartott költségvetési szerv(ek)en, valamint az általa alapított, kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságain keresztül, továbbá egyéb szervezetekkel kötött közművelődési megállapodás útján biztosítja.
(3) Közművelődési megállapodás a Kultv.79. §-a szerint szabályozott módon köthető, továbbá olyan közművelődési vagy nevelési-oktatási célú szervezettel, gazdasági társasággal, valamint egyéni vállalkozóval, amely
a) egri székhelyű,
b) legalább három éves folyamatos közművelődési tevékenységet tud igazolni,
c) nem áll fenn köztartozása és
d) az Önkormányzatnak betekintési lehetőséget biztosít az üzleti titkot nem képező gazdálkodási, ügyviteli és működési dokumentumaiba.
(4) Gazdasági társaság csak akkor bízható meg a feladatellátással, ha annak vezető tisztségviselője rendelkezik felsőfokú közművelődési szakirányú végzettséggel.
(5) Megállapodás akkor köthető egyéni vállalkozóval, ha rendelkezik 3 hónapnál nem régebbi erkölcsi bizonyítvánnyal, érvényes vállalkozói igazolvánnyal és felsőfokú közművelődési szakirányú végzettséggel.
A közművelődési tevékenység irányítása, ellenőrzése
5. § (1) A Kultv. és a rendelet által meghatározott közművelődési feladatok ellátásával kapcsolatos egyes fenntartói, felügyeleti és más jogköröket Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése (a továbbiakban: Közgyűlés), illetve az Alapokmány 2. melléklete szerint átruházott hatáskörben a közgyűlés Városimázs Bizottsága gyakorolja.
(2) A közvetlen feladatellátásban részt vevő, önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény az önkormányzat által jóváhagyott tárgyévi költségvetésben meghatározott pénzügyi keretek, valamint a 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet 3. §-a figyelembevételével elkészíti és tárgyév március 1-ig jóváhagyásra beterjeszti a fenntartóhoz a szolgáltatási tervvel rendelkező munkatervet, illetve ugyanezen időpontra elkészíti és beterjeszti az előző évi munkaterv végrehajtásáról szóló beszámolót.
(3) A feladatellátásban részt vevő, az Önkormányzat kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságok, valamint közművelődési megállapodással rendelkező egyéb szervezetek az önkormányzat által jóváhagyott tárgyévi költségvetésben meghatározott pénzügyi keretek, valamint a 20/2018. (VII. 9.) EMMI rendelet 3. §-a figyelembevételével elkészítik és tárgyév március 1-ig jóváhagyásra beterjesztik a fenntartóhoz a szolgáltatási tervet, illetve ugyanezen időpontra elkészítik és beterjesztik az előző évi szolgáltatási terv teljesüléséről szóló beszámolót.
(4) Az Önkormányzat és a közművelődési feladatokat ellátó szervezetek hatékony feladatellátásuk érdekében kapcsolatot tartanak fenn és együttműködnek:
a) az ágazati ügyekért felelős minisztériummal,
b) az ágazati ügyekért felelős minisztérium háttérintézményeivel,
c) az országos és területi szakmai szolgáltató szervezetekkel.
A közművelődési tevékenység finanszírozása
6. § (1) Az Önkormányzat a rendelet 2-3. §-ában meghatározott kiemelt célok, feladatok megvalósítása érdekében előzetesen jóváhagyott szempontrendszer szerint és a mindenkori éves költségvetési rendeletében meghatározott mértékig támogatási kereteket biztosít a város kiemelkedő művészeti együttesei és alkotócsoportjai számára, valamint támogatja a kulturális alapú gazdaságfejlesztést városi nagyrendezvények megvalósításával.
(2) Az Önkormányzat közvetlen feladatfinanszírozással támogathatja a helyi közművelődési tevékenységeket:
a) támogatási kérelmek útján elnyerhető pénzügyi támogatással a kulturális pályázati támogatási rendszeren keresztül,
b) kulturális civil szervezetek és művelődő közösségek közvetlen pénzügyi támogatásával, kulturális együttműködési és támogatási megállapodások megkötésével.
(3) Az Önkormányzat a közművelődési tevékenységet támogató Kulturális Pályázati Alapot működtet, melynek a tárgyévi költségvetésben jóváhagyott pénzügyi kerete terhére évente egy alkalommal, március 31-ig pályázatot ír ki.
(4) Az Önkormányzat a közművelődési feladatok hatékony ellátását a hazai pályázati rendszerben hozzáférhető pályázati lehetőségek kihasználásával és a feladatellátásban résztvevők pályázati tevékenységének támogatásával, a pályázati önerő átvállalása útján is segítheti.
A közművelődés helyi lakossági képviselete
6. § (1) Az Önkormányzat szorgalmazza a városi Közművelődési Kerekasztal felállását, mely által támogatni kívánja a helyi lakosság kulturális érdekeinek képviseletét.
(2) A Közművelődési Kerekasztal működési feltételeit tagjai biztosítják, hatáskörének gyakorlását a Kultv.83. §-a által szabályozott módon az Önkormányzat elősegíti.
(3) A Közművelődési Kerekasztal véleményt nyilváníthat, javaslatot tehet a település közművelődési tevékenységével kapcsolatos valamennyi kérdésben, figyelemmel kísérheti, véleményezheti az önkormányzat által közművelődési célra biztosított pénzügyi támogatás felhasználását, az éves költségvetési és zárszámadási rendelettervezet alapján.
(4) Az önkormányzat közművelődési feladatellátását jelentős mértékben érintő kérdésekben kikéri a Civil Kerekasztal Kulturális Szekciója véleményét is.
Záró rendelkezések
7. § Az egyes szervezetek közművelődési funkcióiról és feladatairól a rendelet 1 sz. melléklete rendelkezik.
8. § Ez a rendelet 2020. február 1-jén lép hatályba.
9. § A rendelet hatályba lépését követően hatályát veszti a helyi közművelődési feladatok ellátásáról szóló 34/2013 (XI.15.) önkormányzati rendelet.