Gyöngyössolymos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete

Gyöngyössolymos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete

Hatályos: 2018. 05. 16- 2021. 10. 27

Gyöngyössolymos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete

Gyöngyössolymos Község Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete

2018.05.16.

a települési támogatások helyi szabályairól

2018-05-16-tól

Gyöngyössolymos Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132. § (4) bekezdés a) és g) pontjaiban kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában , a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi XLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 8a. pontjában, valamint a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 33. §(7) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § Az e rendeletben meghatározott települési támogatásokra való jogosultságot a Szociális, valamint Kulturális-, Oktatási- és Sportbizottság átruházott hatáskörében állapítja meg.

2. § A jogosult részére – az e rendeletben meghatározott feltételek szerint – települési támogatás állapítható meg

a) eseti települési támogatás

b) rendkívüli települési támogatás

[1]
formájában.

3. § (1) Az e rendeletben szabályozott települési támogatás kérelemre és hivatalból is megállapíthatóak.

(2) A települési támogatás igénylése iránti kérelmeket, - ideértve az a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény ( a továbbiakban: Szt.) 45. § (5) bekezdésében meghatározott intézmények által a szociális ellátás hivatalból történő megállapítása érdekében kezdeményezett eljárást is - a Gyöngyössolymosi Közös Önkormányzati Hivatalban (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani, az erre rendszeresített formanyomtatványon.

(3) A a települési támogatásra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles - az igényelt támogatástól függően - a családjában, vagy háztartásában élő személyek adataira, vagyoni és jövedelmi viszonyaira vonatkozó nyilatkozatokat, igazolásokat becsatolni. Köteles továbbá a kérelem nyomtatványon felsorolt igazolásokat - illetve ezek hivatalból történő beszerzéseihez szükséges hozzájárulásokat – mellékelni.

(4) Az igénylők szociális, vagyoni körülményeinek feltárása érdekében a települési támogatásra való jogosultság elbírálása során, szükség esetén környezettanulmányt kell készíteni. A környezettanulmány készítésének szükségességéről a jegyző dönt.

(5) A környezettanulmány az elkészítésétől számított három hónapig érvényes.

(6) A tényállás tisztázása érdekében háziorvosi, szakorvosi, védőnői, pedagógiai vélemény, javaslat kérhető. A vagyoni körülmények további tisztázása érdekében a kérelmezőre és vele azonos lakcímen együtt lakó közeli hozzátartozókra vonatkozóan – hozzájáruló nyilatkozatuk alapján – további információk beszerezhetőek. Az adatok beszerzéséhez szükséges hozzájáruló nyilatkozatokat – a rendelkezésre bocsátott formanyomtatványon – a kérelmező köteles beszerezni és Hivatalnak átadni.

(7) A települési támogatás megállapításakor – ha az Szt. vagy e rendelet másként nem rendelkezik – az egy háztartásban élő személyek szociális helyzetét egységben kell vizsgálni. A támogatásokat úgy kell megállapítani, hogy elősegítsék a kérelmező létfenntartási és lakhatási lehetőségeit.

(8) Nem állapítható meg támogatás, ha a kérelmező, vagy a jogosultság szempontjából beszámítandó bármely családtagja az igénylés benyújtásának időpontjáig nem vette igénybe, vagy az igénybevételi eljárást nem indította el azokra a társadalombiztosítási, vagy rendszeres pénzellátásokra, melyekre szerzett, vagy származtatott joga fennáll.

(9) A támogatás megállapítása szempontjából a személyiadat- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadók.

(10) A házastársak akkor tekinthetők külön élőknek, ha lakcímük különböző.

(11) Jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megtérítésére az Szt. 17. §-ának rendelkezései az irányadók, de a visszafizetés nem mentesít az egyéb, így különösen a büntető, vagy szabálysértési felelősség alól.

(12) Jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás megállapítása esetén a kérelmező egy évig nem részesíthető települési támogatásban.

II. Fejezet

Egyes ellátásokra vonatkozó különös szabályok

Eseti települési támogatás

4. § (1) [2]A (2) bekezdés szerint esetekben eseti települési támogatás állapítható meg annak a személynek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a nyugdíjminimum [3]350%-át.

(2) Eseti települési támogatás állapítható meg az alábbi esetekben:

a) a kérelem benyújtását megelőző hat hónapon belül diagnosztizált súlyos betegség esetében a gyógyítással, kórházi tartózkodással járó többletköltségekhez,

b) [4]regisztrált munkanélküliek esetében a jövedelem kiegészítésére,

c) temetési költségek viseléséhez, amennyiben a kérelmező a becsatolt számlák alapján igazolja, hogy meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott,

d) előrefizetős áramfogyasztást, gázfogyasztást mérő készülék felszereléséhez,

e) a Gyámhivatal által nevelésben vett gyermek családjával való kapcsolattartásához a kapcsolattartásra jogosult szülő részére,

f) egy év alatti gyermekek egészséges fejlődésének biztosításához – vitaminok, tápszer pótlásához – a családgondozó ajánlása alapján,

g) téli tüzelő beszerzéséhez,

h) [5]létfenntartást veszélyeztető élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan megélhetése nem biztosított személy részére.

(3) [6]Az eseti települési támogatás összege:

a) a (2) bekezdés c) pontjában szabályozott esetben 25.000,-Ft

b) a (2) bekezdés g) pontjában szabályozott esetben évente maximum 30.000 Ft.

(4) [7]Az eseti települési támogatás összege családonként nem haladhatja meg évene a 60.000.-Ft-ot.

(5) [8]Rendkívüli méltánylást érdemlő esetben a (4) bekezdésben meghatározott összeg 25 %-kal növelhető. Rendkívüli méltánylást érdemlő helyzet, a természeti katasztrófa által a lakó ingatlanban bekövetkezett kár, tartós 3 hónapot meghaladó betegség, jelentős jövedelem-csökkenés.

Rendkívüli települési támogatás

5. § (1) [9]Jövedelmi helyzetre tekintet nélkül állapítható meg a szociális ellátás amennyiben a kérelmező lakásában elemi kár következtében súlyos, a lakhatás elemi feltételeit veszélyeztető kár keletkezett, és átmenetileg vagy tartósan a kérelmező családja létfenntartása veszélybe kerül, gyermekjóléti szolgálat vagy jegyzői gyámhatóság, szociális, oktatási intézmény vezetője, polgármester, önkormányzati bizottság elnöke egyéb rendkívüli élethelyzet miatt a segélyezést hivatalból indítványozza.

(2) A rendkívüli települési támogatás összege keletkezett kár nagyságától függően - legfeljebb 100.000,-Ft.

III. Fejezet

Aktív korúak ellátására való jogosultság egyéb feltételei

7. § (1) Az aktív korúak ellátása keretében az Szt. 33. § (1)-(6) bekezdéseiben foglaltakon túl, a támogatásra való jogosultság egyéb feltétele a rendezett lakókörnyezet folyamatos biztosítása.

(2) Rendezett a lakókörnyezet akkor, ha

a) a kérelmező vagy jogosult által életvitelszerűen lakott lakás vagy ház és az ahhoz tartozó udvar, kert, előkert

aa) tiszta, rendezett

ab) rendeltetésszerű használhatósága biztosított,

ac) folyamatos tisztítása, hó- és síkosság-mentesítése, pormentesítése, valamint szükség szerinti gyakoriságú fűnyírással, kaszálással történő gyommentesítése biztosított,

ad) higiénés állapota alapján fertőzésveszély nem áll fenn, és

ae) területén a kérelmező vagy jogosult biztosítja a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló 18/1998. (VI.3.) NM rendelet 35. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakat,

b) a kérelmező vagy jogosult által életvitelszerűen lakott lakásban vagy házban és az ahhoz tartozó udvaron a szemét gyűjtésére és tárolására rendelkezésre áll rendeltetésszerűen használt, a hulladékszállítást végző szolgáltató által elfogadott hulladéktároló edény, vagy zsák,

c) a kérelmező vagy jogosult az általa életvitelszerűen lakott lakás vagy ház vizes-helyiségének, illemhelyének rendeltetésszerű használatát, tisztán tartását biztosítja,

d) a kérelmező vagy jogosult által életvitelszerűen lakott ingatlan előtti járda – járda hiányában egy méter széles területsáv -, a járda melletti zöldsáv úttestig terjedő teljes területe, legfeljebb az épület 10 méteres körzetén belüli területe tiszta, rendezett, és

e) a kérelmező vagy jogosult által életvitelszerűen lakott lakás vagy ház és az ahhoz tartozó udvar, kert, előkert vonatkozásában az a)-d) pontban nem szabályozott eseteken túl a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységről szóló önkormányzati rendeletben foglaltak betartásra kerülnek.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

8. § (1) Ez a rendelet 2015. március 01. napján lép hatályba.

(2) Hatályát veszti Gyöngyössolymos Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális ellátásokról szóló 2/2012. (II. 24.) önkormányzati rendeletének

a) 2. § (3)bekezdésének a)-f)pontjai,

b) 2. § (6)-(7) bekezdései,

c) 3. §-13. §-ai.