Gyöngyös Város Önkormányzata Képviselő-testületének 12/2007. (III.26.) önkormányzati rendelete

Az Önkormányzati Tervtanács (ÖTT) létrehozásáról és működtetéséről

Hatályos: 2018. 04. 01


Gyöngyös Város Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16.§. (1) bekezdésében, valamint az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 6.§. (7) bekezdésében biztosított felhatalmazás alapján, a településrendezési és műszaki tervtanácsokról szóló 252/2006.(XII.7.)Korm. rendelet előírásainak megfelelően az alábbi rendeletet alkotja:


I. fejezet

Általános rendelkezések


A rendelet célja

1.§


A rendelet célja Gyöngyös város környezete, illetve épített környezetének védelme, alakítása szempontjából jelentős, valamint az önkormányzat ingatlanvagyon-gazdálkodási tevékenységét érintő településrendezési, továbbá építészeti-műszaki tervek szakszerűségének és magas színvonalának elősegítése, valamint a vonatkozó jogszabályok és a városépítészeti érdekek összehangolt érvényre juttatása.


A rendelet hatálya

2. §


A rendelet hatálya kiterjed Gyöngyös Város közigazgatási területén a rendelet 4. § (1) bekezdésében meghatározott tervekre, illetve a tervek készítőire (továbbiakban: tervező).


II. fejezet

A tervtanács, a tervtanács működési rendje


A Tervtanács

3. §


(1) A rendelet 1. §-ában meghatározott célok megvalósítása érdekében az Önkormányzat Építészeti – Műszaki Tervtanácsot (a továbbiakban: Tervtanács) működtet.

(2) A Tervtanács szakmai véleményező, illetve szakértő testület, amelynek írásban rögzített állásfoglalásai, szakvéleményei és ajánlásai az építészeti-műszaki tervek hatósági engedélyezési eljárása során felhasználható dokumentumok.


A Tervtanács feladata, a véleményezésre kerülő tervek köre

4. §[1]

(1)[2]

a)  …

b) …

c) …

d) …

e) …

f) …

g) …

h) … [3]

(2)[4]


A Tervtanács összetétele

5. §


(1) A Tervtanács elnökből és tervtanácsi tagokból, valamint szükség szerint felkért szakbírálókból (opponens) áll. A tervtanács tagjainak névsorát ezen rendelet melléklete tartalmazza.

         (2) A Tervtanács tanácskozási joggal rendelkező állandó meghívottai:

a)[5] a működési területén illetékes, állami főépítészi hatáskörében eljáró megyei kormányhivatalt vezető kormánymegbízott által kijelölt személy,

             b) a polgármester,

             c)[6] a Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Bizottság elnöke

             d) az I. fokú építésügyi hatóság vezetője,

e)[7] a Városfejlesztési és Városüzemeltetési Igazgató vagy az általa kijelölt munkatársa,

f)[8] önkormányzati ingatlant érintően a Jegyzői Iroda Vagyonkezelő Csoportjának vezetője

             g) vagy a fent felsoroltak meghatalmazottjai.


        (3) A Tervtanács tanácskozási joggal rendelkező eseti meghívottai:

 a) a terv(ek) felkért szakbírálója, opponense,

 b) a tervező(k),

 c) a beruházó, építtető, vagy képviselői,

 d) a védett terület, vagy táj-, illetve egyedi objektum és környezete esetében a területileg illetékes szakhatóság képviselője,

 e) az érintett államigazgatási szervek képviselői,

  f) a tervezési terület szerint illetékes önkormányzati, településrészi önkormányzati képviselő.


(4) A tagok tagsága megszűnik a tag visszahívásával, lemondásával, megbízásának lejártával.


Összeférhetetlenségi szabályok

6.§


(1)[9] A 252/2006.(XII.7.) Korm. rendelet 7.§-ban szabályozott összeférhetetlenség esetén az összeférhetetlenségi okot haladéktalanul, de legkésőbb az ok felmerülésétől számított 3 napon belül a tervtanács elnökéhez kell bejelenteni.


(2) Az összeférhetetlenség megállapítására irányuló kezdeményezést a tervtanács működtetője 3 napon belül köteles elbírálni a tervtanács elnökének bevonásával.


A Tervtanács működése

7. §


(1) A Tervtanács üléseit meghatározott időpontban, havonta egy alkalommal, illetőleg szükség szerint tartja.


(2) A Tervtanács munkáját az elnök irányítja. Az elnököt akadályoztatása esetén a működtető által egyedileg meghatározott tag helyettesíti.


(3) Az elnök alábbi, jogkörébe tartozó feladatait tervenként illetve napirendenként a tervtanácsi ülésen résztvevő tagok bármelyikére átruházhatja

     a) a tervtanácsi munka irányítása, a tárgyalás vezetése;

b) a tárgyaláson elhangzott vélemények szóbeli összefoglalása a jegyzőkönyv számára;

 

(4) Az elnök a tervtanácsi állásfoglalás kiadmányozásának jogát a titkárra átruházhatja.


(5) A Tervtanács munkájának előkészítése és szervezése, a Tervtanács szakmai véleményének, állásfoglalásának rögzítése a szakmai titkár feladata.


 (6) A tagokat, valamint a tanácskozási joggal esetileg rendelkezőket az elnök hívja meg, az ezzel kapcsolatos ügyviteli teendőket a szakmai titkár látja el. A tanácskozási joggal meghívottak távolmaradása a Tervtanács üléséről a Tervtanács működését nem érinti.


(7) A Tervtanács a tárgyalandó tervezési munkától függően változó összetételben ülésezik. A szavazati joggal rendelkező meghívottak száma ülésenként – az elnökkel és a szakmai titkárral együttesen – minimum 7 fő.


(8) Szavazati joga az elnöknek, és a tagoknak van, a szakbírálók szavazati joggal nem rendelkeznek. A Tervtanács akkor határozatképes, ha az ülésen a meghívottak közül legalább 5 fő jelen van.


(9) A Tervtanács egyes ülésein részt vevő tagokat a szakmai titkár javaslata alapján, a napirend jellege és az esetleges érintettség figyelembe vételével az elnök jelöli ki.


(10) A Tervtanács állásfoglalását (szakmai véleményét, javaslatait) egyszerű többséggel hozza. Szavazat-egyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.


(11)A Tervtanács üléseiről 8 napon belül jegyzőkönyv készül, amelyben rögzítésre kerül az egyes tervekről a Tervtanács állásfoglalása. A Tervtanács elnöke hitelesíti az állásfoglalást, melyet az ülést követő 10 napon belül a tervező(k)nek és az ülésen jelenlévő meghívottak részére meg kell küldeni.


(12)[10] A Tervtanács állásfoglalása nem érinti a terv elfogadására, illetve jóváhagyására jogosult szerv hatáskörét, illetve döntési jogkörét, és nem helyettesíti a miniszter és a területi főépítész jogkörét.


(13)[11] A Tervtanács elnöke a Tervtanács éves munkájáról minden év december 31-ig köteles a Településfejlesztési, Mezőgazdasági és Környezetvédelmi  Bizottságnak beszámolni.


(14) A Tervtanács működéséhez szükséges forrásokat az Önkormányzat mindenkori éves költségvetési rendeletében állapítja meg.


8.§


(1) A tervtanács tagjai a tervtanács megalakulását követően 15.000.- Ft/ülés tiszteletdíjban részesülnek.


(2) A tervtanács azon tagját illeti meg tiszteletdíj, aki a tervtanács ülésén részt vett, és minden ülésen szereplő tervvel kapcsolatban véleményét (javasol, átdolgozás után javasol, nem javasol) megadta.


III. fejezet


Záró rendelkezések

9. §


Jelen rendelet 2007. április 15. napján lép hatályba. Kihirdetéséről Gyöngyös Város Jegyzője gondoskodik.



[1]

Törölte a 16/2018.(III.29.) önkormányzati rendelet

[2]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[3]

Beiktatta a 16/2011.(IV.26.) önkormányzati rendelet.

[4]

Beiktatta a 21/2015.(V.04.) önkormányzati rendelet

[5]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[6]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[7]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[8]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[9]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet


[10]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet

[11]

Módosította a 26/2016. (VI.30.) önkormányzati rendelet


Mellékletek