Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 6/2025. (III. 24.) önkormányzati rendelete

a 2025. évi átmeneti gazdálkodásról

Hatályos: 2025. 03. 25- 2025. 04. 17 12:00

Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének 6/2025. (III. 24.) önkormányzati rendelete

a 2025. évi átmeneti gazdálkodásról

2025.03.25.

[1] A rendelet célja Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata és költségvetési szervei bevételeinek folytatólagos beszedése és kiadásainak teljesítése.

[2] Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 25. § (1) bekezdésében és a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 138. § (1) bekezdés l) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Költségvetési szervek és a Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás finanszírozása, kiadásai

1. § (1) Az Önkormányzati finanszírozású költségvetési szervek önkormányzati finanszírozásának havi támogatása januártól a 2024. évi költségvetés eredeti előirányzatának (továbbiakban: eredeti előirányzat) 1/12-ed része. Amennyiben a fenti összeg a jogszabály által előírt kötelező feladatok/többletfeladatok ellátását nem biztosítja, úgy a támogatást meghaladó mértékben az intézmények jogosultak kiegészítő támogatásra, amelyről külön kérelem és a Pénzügyi és Ellenőrzési Bizottság javaslata alapján a polgármester dönt.

(2) Az Önkormányzat a támogatást a költségvetési szerv által kért ütemezésben, az (1) bekezdésben foglalt korlát figyelembe vételével folyósítja.

(3) A költségvetési szervek évente ismétlődő rendszeres támogatásainak, pénzeszköz átadásainak finanszírozása az előző évi eredeti előirányzatok figyelembevételével, időarányosan történhet.

(4) A költségvetési szervek az elszámolási kötelezettséggel bíró, 2024. december 31-éig vállalt kötelezettséggel terhelt összegekre – így különösen a központosított előirányzatok, kötött felhasználású előirányzatok, érdekeltség növelő előirányzat– az (1) és (3) bekezdésben meghatározott támogatáson felüli igényüket a polgármesternek kötelesek bejelenteni. A többlettámogatás folyósításáról a Pénzügyi és Ellenőrzési Bizottság javaslata alapján a polgármester dönt.

(5) A költségvetési szerv felhalmozási (beruházási) és felújítási munkákra, - az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető helyzetek megelőzését szolgáló feladatok kivételével - kötelezettséget nem vállalhat – kivéve (6) bekezdésben foglaltakat.

(6) A Tatabányai Gazdasági és Műszaki Ellátó és Szolgáltató Szervezet (GAMESZ) felhalmozási (beruházási) és felújítási munkákra vonatkozóan kötelezettséget vállalhat 2024. évi költségvetés eredeti előirányzatának 1/12-ed részének erejéig.

(7) A GAMESZ 2024. évi kötelezettséggel terhelt maradványát érintő kifizetések teljesíthetőek.

(8) A költségvetési szerveknél foglalkoztatottak számára az őket megillető, korábban megállapított személyi jellegű ráfordítások a 2024. évi módosított előirányzatok időarányos részéig teljesíthetőek. A 2025. január 1-től esedékes, jogszabályban és önkormányzati rendeletben elrendelt bérintézkedések és személyi illetmény változások a költségvetési szerveket érintően az átmeneti gazdálkodás időszakában végrehajthatóak és kifizethetőek, jutalom – a jogszabály alapján kötelezően előírtakon felül – nem fizethető.

(9) A 40/2021 (XII.21.) önkormányzati rendelet és a Közgyűlés Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 13/2024. (X.14.) Ör. (SZMSZ) 1. melléklet 4.3 pontja alapján a meghatározott adó érdekeltségi jutalék a Polgármester jóváhagyása alapján kifizethető az arra jogosultaknak .

(10) A költségvetési szervek közüzemi díjai, étkezési kiadásai, és kötött felhasználású dologi kiadásai a ténylegesen felmerülő költségek alapján teljesíthetőek.

(11) A költségvetési szerv egyéb jogszabályban előírt fizetési kötelezettségeit - különösen ÁFA fizetés, járulék fizetés - köteles határidőre teljesíteni.

(12) A Tatabányai Gazdasági és Műszaki Ellátó és Szolgáltató Szervezet (GAMESZ) megszűnésével kapcsolatban a szabadságmegváltások és a végkielégítések kifizethetőek.

(13) A Közgyűlés az önkormányzat költségvetési szerveinek létszámkeretét a 1. mellékletben foglaltak alapján határozza meg.

(14) A költségvetési szervek a GAMESZ megszűnésével kapcsolatos létszámváltozásból adódó személyi jellegű kifizetéseket teljesíthetik.

2. § A Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás (továbbiakban: Társulás) által ellátott szociális feladatok (TJ ESZI) zavartalan működésének biztosítása érdekében a Társulással egyeztetett időpontban a 2024. évi eredeti előirányzat időarányos része teljesíthető.

2. Önkormányzat gazdálkodási körébe tartozó működési kiadások

3. § (1) A korábbi években vállalt kötelezettségek teljesítése a kötelezettségvállalás dokumentumaiban – megrendelőben, szerződésben, megállapodásban, (köz)beszerzési eljárást megindító dokumentumban, közgyűlési, bizottsági határozatban – foglaltak szerint történik.

(2) Az Önkormányzat gazdálkodás körébe tartozó működési feladatok 2025. évi kiadási előirányzata terhére a 2024. évi költségvetésben meghatározott témaszámokhoz tartozó eredeti előirányzat időarányos összegére vállalható új kötelezettség – a 4. § kivételével –, abban az esetben, ha az önkormányzati kötelezettségvállalás tervezett kifizetési időpontjában az Önkormányzat likviditási tervei szerinti bevételek fedezetet nyújtanak a kiadások teljesítésére.

4. § (1) Az önkormányzatnál foglalkoztatottak számára az őket megillető, korábban megállapított személyi jellegű ráfordítások a 2024. évi módosított előirányzatok időarányos részéig teljesíthetőek. A 2025. január 1-től esedékes, jogszabályban és önkormányzati rendeletben elrendelt bérintézkedések az önkormányzatot érintően az átmeneti gazdálkodás időszakában végrehajthatóaik és kifizethetőek, jutalom – a jogszabály alapján kötelezően előírtakon felül – nem fizethető.

(2) A Közgyűlés létrehozza a „113 014 Iskola védőnői ellátás” bevételi és a „205 01 06 Iskola védőnői ellátás” kiadási költségvetési sort, hogy a védőnőkkel kapcsolatos bevételeket az önkormányzat beszedhesse és a személyi jellegű, járulék és egyéb kiadásokat a ténylegesen felmerülő költségek alapján teljesíthesse.

(3) A Közgyűlés létrehozza a „211 010 06 Ingatlanok üzemeltetésével kapcsolatos kiadások” költségvetési sort, hogy a GAMESZ megszűnésével átkerülő feladatok kiadásait az önkormányzat a ténylegesen felmerülő költségek alapján teljesíthesse.

(4) Az eseti önkormányzati támogatás csak akkor folyósítható, ha a támogatásban részesülő a vele kötött megállapodásban rögzített – törvény által előírt – beszámolási kötelezettségének eleget tett és nyilatkozik arról, hogy esedékessé vált és még meg nem fizetett köztartozása nincs.

(5) A Stúdium Közalapítvány részére a 2024. évben megállapított támogatás 50%-a fizethető ki.

(6) Az Önkormányzat közvetett tulajdonú gazdasági társaságainál a zavartalan működés biztosítása érdekében a 2025. évi költségvetés elfogadásáig működési támogatási előleg folyósítható, legfeljebb az 2. melléklet szerint, azzal a feltétellel, hogy nyilatkozik arról, hogy esedékessé vált és még meg nem fizetett köztartozása nincs

(7) A szociális ellátási juttatások határozatok alapján kifizethetők, új jogosultság a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások helyi szabályozásáról szóló rendelet alapján megállapítható.

(8) A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj a 180/2024 (V.23.) Kgy. határozat alapján a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázat 2024. évi fordulójának általános szerződési feltételeiről szóló dokumentumban meghatározott határidőig folyósítható.

(9) Magyar Államkincstár, NAV és a központi költségvetés felé esedékes pénzügyi kötelezettségeket teljesíteni kell.

(10) Az Önkormányzat átmenetileg szabad pénzeszközei a számlavezető banknál történő betétlekötésre, magyar állampapírok vásárlására felhasználhatóak.

(11) A polgármester jogosult a támogatási szerződésekben foglaltak alapján a 2024. évben megítélt támogatások kifizetésének engedélyezésére az áthúzódó támogatások esetében.

(12) Vagyon- és felelősségbiztosításra vonatkozó szerződésben vállalt fizetési kötelezettséget szerződésben foglaltak szerint kell teljesíteni.

(13) A városrendezési tervek, tanulmánytervek készítésére, pályázatok és a beruházások előkészítésére, közbeszerzési szakértők díjaira a 2024. évi eredeti előirányzat időarányos mértékéig vállalható új kötelezettség.

(14) A városüzemeltetési feladatokhoz kapcsolódó kiadások tekintetében a felmerülő költségekre vállalható új kötelezettségvállalás, amennyiben a likviditási helyzet ezt megengedi.

(15) A KPVDSZ Művelődési Ház részére zavartalan működése érdekében havi támogatási előlegként a 2024. évi költségvetésben megállapított előirányzatának 1/12-ed része fizethető ki.

(16) Tatabányai Sport Club támogatása létesítményüzemeltetésre kötött közfeladat ellátási szerződés alapján 2025. évi költségvetés elfogadásáig előleg folyósítható, legfeljebb a 2024. évben megállapított előirányzatának 1/4-ed részéig, feltéve, hogy nyilatkozik arról, hogy esedékessé vált és még meg nem fizetett köztartozása nincs.

(17) A 216 010 02 „Egyéb körzeti városi feladatok” tekintetében 2024. évi módosított költségvetésben szereplő előirányzat fel nem használt részére vállalható új kötelezettségvállalás.

(18) A 208 020 02 „Tatabánya 70 program közlekedési támogatás” költségvetési sor esetében a felmerülő költségek erejéig teljesíthető kifizetés.

(19) A Közgyűlés létrehozza a „206 020 58 Tatabányai Német Nemzetiségi Önkormányzat – József Attila Művelődési Ház, Közösségi Tér üzemeltetése” költségvetési sort és támogatást biztosít a 2025. évi költségeire az átmeneti gazdálkodás alatt az éves szintű 25.000.000.-forintos kiadásainak időarányos összegéig.

(20) A Közgyűlés az önkormányzat létszámkeretét a 1. mellékletben foglaltak alapján határozza meg.

3. Önkormányzat gazdálkodási körébe tartozó felhalmozási (beruházási) és felújítási kiadások

5. § (1) A kötelezettségvállalással rendelkező felhalmozási (beruházási) és felújítási munkák költségei a kötelezettségvállalás dokumentumaiban – megrendelőben, szerződésben, megállapodásban, határozatban, végzésben, (köz)beszerzési eljárást megindító dokumentumban, közgyűlési, bizottsági határozatban, beruházási engedélyokiratban, beszerzési összesítőben – foglaltak szerint fizethetők ki.

(2) Az Önkormányzat 2024. évi módosított költségvetésében szereplő felhalmozási (beruházási) és felújítási feladatok fel nem használt előirányzataira – a 6. § (1)–(2) bekezdés kivételével – új szerződés, megállapodás nem köthető, kivéve a (3)–(6) bekezdésben foglaltakat.

(3) A 243 070 Tatabánya Fenntartható Városfejlesztési Stratégia és kapcsolódó dokumentumok elkészítése (TOP-PLUSZ-1.3.1-21-KO1-2022-00001) költségvetési sor esetében a felmerülő költségek erejéig vállalható új kötelezettség és teljesíthető kifizetés.

(4) A 243 080 Tatabánya Dózsakerti Bölcsőde épületének létszámbővítéshez szükséges átalakítása, felújítása (RRF-1.1.2-21-2022-0006l) költségvetési sor tekintetében a felmerülő költségek erejéig vállalható új kötelezettség és teljesíthető kifizetés.

(5) A 243 260 Bánhida és Sárberek városrészek összekötését biztosító útfejlesztés költségvetési sor tekintetében a felmerülő költségek erejéig vállalható új kötelezettség és teljesíthető kifizetés.

(6) A TOP Plusz Projektek tekintetében az előkészítéssel kapcsolatos felmerülő költségek erejéig vállalható új kötelezettség és teljesíthető kifizetés.

6. § (1) A közgyűlési, bizottsági határozatban, beruházási engedélyokiratban vagy összesítőben foglalt szabad beruházási előirányzatból a támogatással megvalósuló programok költségeire vállalható új kötelezettség.

(2) A 2024. évi módosított költségvetés fel nem használt előirányzatainak erejéig vállalható új kötelezettség és ez alapján teljesíthető kifizetés a Beruházási és Felújítási feladatok cím alatti valamennyi előirányzat terhére.

4. Egyéb rendelkezések

7. § Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 25. §. (1) bekezdése alapján felhatalmazást kap a polgármester, hogy 2025. január 1-től az önkormányzatot megillető bevételeket szedje be, és az esedékes kiadásokat a jelen rendeletben foglaltak szerint teljesítse.

8. § A 2025. évi költségvetési rendeletbe az átmeneti gazdálkodás időszakban teljesített kiadásokat és beszedett bevételeket be kell illeszteni.

5. Záró rendelkezések

9. § Hatályát veszti a 2025. évi átmeneti gazdálkodásról szóló 18/2024. (XII. 20.) önkormányzati rendelet.

10. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

11. § A rendelet rendelkezéseit 2025. március 16. napjától kell alkalmazni.

Szücsné Posztovics Ilona
polgármester

Dr. Szeidl Bernadett
jegyző