Dorog Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (VII. 24.) önkormányzati rendelete

a képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2024. 10. 02

Dorog Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2024. (VII. 24.) önkormányzati rendelete

a képviselő-testület és szervei Szervezeti és Működési Szabályzatáról

Hatályos: 2024. 10. 02

Dorog Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 53. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) Az önkormányzat hivatalos megnevezése: Dorog Város Önkormányzata

(2) Az önkormányzat székhelye és címe: Dorog, Bécsi út 79-81.

(3) Az önkormányzat hivatalának megnevezése: Dorogi Polgármesteri Hivatal

(4) Az önkormányzat hivatalának címe: 2510 Dorog, Bécsi út 79-81.

(5) Az önkormányzat alaptevékenységének kormányzati funkció szerinti megjelölését a 1. melléklet tartalmazza.

2. § Az önkormányzat képviselő-testületének szervei:

a) a polgármester,

b) a Pénzügyi, Városfejlesztési Bizottság,

c) az Emberi erőforrás Bizottság,

d) a jegyző,

e) a Dorogi Polgármesteri Hivatal,

f) a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás.

2. Az önkormányzat bizottságai

3. § (1) A képviselő-testület 6 tagú Pénzügyi, Városfejlesztési Bizottságot hoz létre. A Pénzügyi, Városfejlesztési Bizottság összetételét tekintve 4 fő önkormányzati képviselő és 2 fő nem képviselő tagja (a továbbiakban: külsős tag) áll.

(2) A Pénzügyi, Városfejlesztési Bizottság feladata a képviselő-testület jogszabályban meghatározott feladat és hatáskörei közül a pénzügy, gazdaság, környezetvédelem, városfejlesztés szakterületén képviselő-testületi döntést igénylő előterjesztések bizottsági határozatba foglalt véleményezése, döntések végrehajtásának ellenőrzése. Ellátja a vagyonnyilatkozatok ellenőrzésével, vizsgálatával, kezelésével, őrzésével és nyilvántartásával kapcsolatos feladatokat.

(3) A képviselő-testület 7 tagú Emberi erőforrás Bizottságot hoz létre. Az Emberi erőforrási Bizottság összetételét tekintve 5 fő önkormányzati képviselő és 2 fő külsős tagból áll.

(4) Az Emberi erőforrás Bizottság feladata a képviselő-testület jogszabályban meghatározott feladat és hatáskörei közül a köznevelés, nemzetiségi, kulturális, sport, külkapcsolatok, egészségügy, szociális és gyermekvédelem, közrend, közbiztonság szakterületén képviselő-testületi döntést igénylő előterjesztések bizottsági határozatba foglalt véleményezése döntések végrehajtásának ellenőrzése.

(5) Az Emberi erőforrás Bizottság kivizsgálja összeférhetetlenség, méltatlanság ügyében benyújtott kezdeményezést, illetve 30 napon belül meg nem szüntethető összeférhetetlenség esetén átveszi a lemondó nyilatkozatot.

(6) A Képviselő-testület által a polgármesterre átruházott feladat- és hatáskörök felsorolását az 2. melléklet tartalmazza.

(7) A képviselő-testület bizottságának külsős tagja is köteles vagyonnyilatkozatot tenni, az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló 2007. évi CLII. törvény melléklete szerinti tartalommal.

3. A bizottsági működés szabályai

4. § (1) A bizottság munkáját az elnök irányítja. Az elnök akadályoztatása esetén a bizottságot a polgármester által megbízott személy vezeti.

(2) A bizottság a rendes képviselő-testületi üléshez kapcsolódóan rendes, a rendkívüli üléshez kapcsolódóan rendkívüli bizottsági ülést tart. A bizottság ülését az elnök hívja össze és vezeti.

(3) Rendes bizottsági ülés esetén a bizottsági tagok a napirendekhez kapcsolódó előterjesztéseket legalább 2 nappal a bizottsági ülés előtt kapják meg. Rendes bizottsági ülésen tárgyalható helyben kiosztott előterjesztés, amennyiben bizottság a napirendre felveszi. Rendkívüli bizottsági ülés 24 órán belül is összehívható és helyben kiosztott előterjesztés is tárgyalható.

(4) A bizottság döntéseit nyílt szavazással, kézfeltartással, egyszerű többséggel hozza. Jogszabályban előírt esetben a bizottság döntéseit nyílt szavazással, kézfeltartással, minősített többséggel hozza.

(5) Képviselő-testületi döntést igénylő előterjesztést minden megválasztott képviselő benyújthat írásban a polgármesternek.

(6) A bizottság évente legalább 8 rendes ülést tart, melynek időpontja megelőzi a rendes testületi ülés előtti 7. napot.

(7) A bizottsági ülésen hangfelvétel készül, melynek 1 éves archiválásáról a jegyző gondoskodik.

(8) A bizottság üléséről kivonatos jegyzőkönyv készül, melyet aláírásával a bizottság elnöke és egy tagja hitelesít. A hitelesítők a bizottsági ülést követő 5 munkanapon belül hitelesítik a jegyzőkönyvet.

(9) A polgármester és az alpolgármesterek a bizottsági ülésen tanácskozási joggal vehetnek részt.

4. Bizottságok együttes ülése

5. § (1) A polgármester kezdeményezésére az Emberi erőforrás Bizottság és a Pénzügyi, Városfejlesztési Bizottság együttes ülést tart, azonos helyen és időpontban.

(2) A két bizottság együttes ülésének megtartásakor a bizottsági ülésekre vonatkozó szabályok az irányadóak.

(3) A polgármester és az alpolgármesterek az összevont bizottsági ülésen tanácskozási joggal vesznek részt.

5. Önként vállalt önkormányzati feladat

6. § (1) Dorog város önkormányzatának képviselő-testülete a város lakosságának életminősége javítása érdekében támogatja a művelődés, kultúra, egyházak, egészségfejlesztés, sport, helytörténet, hagyományőrzés szakterületein tevékenykedő, szervezeteket, közösségeket, szakembereket.

(2) Dorog Város Önkormányzata az időskorúak szociális biztonságának javítása érdekében fenntartja a Dorogi Szociális Szolgáltató Központ Dr. Mosonyi Albert Gondozási Központ bentlakásos intézményét.

6. A képviselő-testülettel együttműködő polgári önszerveződések

7. § Dorog város önkormányzatának képviselő-testülete a demokrácia társadalmi szervezeti feltételeinek javítása érdekében támogatja a város polgárainak önszerveződéseit. A Képviselő-testület és bizottságai ülésein tevékenységi körükben tanácskozási jog illeti meg az alábbi önszerveződő közösségek képviselőit:

a) Dorogi Atlétikai Club,

b) Dorogi Nyugdíjas Egyesület,

c) Dorog Város Barátainak Egyesülete,

d) Városi Nyugdíjas Egyesület.

7. A KÉPVISELŐ-TESTÜLET MŰKÖDÉSE

8. § A képviselő-testület ülését a polgármester, tartós akadályoztatása esetén az emberi erőforrás szakterületen tevékenykedő, általános helyetteseként megjelölt társadalmi megbízatású alpolgármester, mindkét személy akadályoztatása esetén a pénzügyi, városfejlesztés szakterületén tevékenykedő alpolgármester hívja össze és vezeti.

8. Polgármester, alpolgármester

9. § (1) A polgármester tisztségét főállásban látja el.

(2) A képviselő-testület a polgármester javaslatára két alpolgármestert választ a képviselő-testület tagjai közül:

a) általános helyettesítési jogkörrel is rendelkező emberi erőforrás szakterületén tevékenykedő alpolgármestert,

b) pénzügyi, városfejlesztési szakterületen tevékenykedő alpolgármestert.

(3) Az alpolgármesterek feladataikat társadalmi megbízatásban látják el a polgármester irányításával.

9. Jegyző, aljegyző

10. § (1) A polgármester - a jegyző javaslatára - aljegyzőt nevez ki a jegyző helyettesítésére.

(2) A jegyzői, aljegyzői tisztség egyidejű betöltetlensége, illetve tartós akadályoztatásuk esetére - legfeljebb hat hónap időtartamra - a jegyzői feladatokat a Pénzügyi, Városfejlesztési Osztályvezető látja el. A jegyző a testületi ülésen jogszabálysértő döntésre vonatkozó jelzési kötelezettségének minden napirendi pont után tesz eleget.

10. Nem képviselő-testületi napirendhez kapcsolódó képviselői kérdés

11. § (1) A képviselő-testület tagja az önkormányzat feladat és hatáskörét érintően a polgármesternek, jegyzőnek, képviselőtársának a képviselő-testületi ülésen kívül írásban kérdést tehet fel.

(2) A kérdésre a megkérdezettnek írásban kell válaszolnia, a kérdés átvételét követő 15 munkanapon belül.

11. Interpelláció

12. § (1) A képviselő-testület tagja a polgármesterhez, alpolgármesterekhez, a bizottságok elnökeihez, a jegyzőhöz az önkormányzat feladat és hatáskörét érintően írásban interpellációt terjeszthet elő.

(2) Az interpellációnak tartalmaznia kell:

a) címet vagy tárgyat,

b) előzmények ismertetését,

c) mindazokat a tényeket, adatokat, körülményeket, melyek lehetővé teszik a feltárást és értékelést.

(3) Az interpelláció ismertetésére a testületi ülés utolsó napirendjeként kerül sor. Az interpelláció szóban kiegészíthető maximum 2 perces időtartamban. Az interpellált személy azonnali szóban adott válaszára 2 perces időtartamban kerülhet sor.

(4) Az interpellációra írásban is lehet válaszolni, 15 munkanapon belül.

(5) A képviselő-testület ülésén az interpellációra adott válasz elfogadásáról először az interpelláló nyilatkozik. Ha az interpellációra adott választ az interpelláló nem fogadja el, a képviselő-testület vita nélkül egyszerű szótöbbséggel dönt az elfogadásról. Amennyiben a képviselő-testület az interpellációra adott választ nem fogadja el, elrendeli az interpelláció tárgyának részletes kivizsgálását, melybe az interpelláló képviselőt is be kell vonni.

12. A képviselő-testület ülései

13. § (1) A képviselő-testület évente legalább 8 rendes ülést, szükség szerint rendkívüli ülést tart.

(2) Rendkívüli képviselő-testületi ülésen csak a meghívóban szereplő napirendek tárgyalhatóak.

(3) Határozatképtelenség miatt meghiúsult ülést 24 órán túl és 48 órán belül, az eredeti napirenddel meg kell ismételni.

(4) A választópolgárok a képviselő-testületi, a bizottsági ülés idejéről, helyéről, napirendjéről Dorog Város honlapján, valamint Facebook oldalán értesülnek.

(5) A képviselő-testület ülésein hangfelvétel alapján kivonatos jegyzőkönyv készül egy eredeti példányban. Az eredeti példány és a hangfelvétel őrzése a Polgármesteri Hivatalban történik. A jegyzőkönyvek hozzáférése Dorog Város honlapján biztosított.

13. Közmeghallgatás

14. § (1) Képviselő-testület évente egy alkalommal közmeghallgatást tart. A választópolgárok a közmeghallgatás idejéről, helyéről, napirendjéről Dorog Város honlapján, valamint Facebook oldalán közzétett hirdetményből értesülnek.

(2) Közmeghallgatás fóruma elé elsősorban a lakosság széles körét érintő kérdéseket kell terjeszteni.

(3) A közmeghallgatáson a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket és javaslatot tehetnek, a felszólalás időtartama személyenként legfeljebb 3 perc, ismételt felszólalás esetén 1 perc. A közmeghallgatásra a kitűzött időpontot megelőző tizenötödik napig kérdések előzetesen beküldhetőek a hirdetményben meghatározott e-mail címre.

(4) Amennyiben az elhangzott javaslat, kérdés megválaszolására a közmeghallgatáson nem került sort, az azt követő tizenöt napon belül írásban kell választ adni.

(5) A közmeghallgatásra egyebekben a képviselő-testületi ülésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.

14. A napirend

15. § A képviselő-testület rendes ülésének végső napirendjéről vita nélkül, egyszerű szótöbbséggel határoz.

15. Az előterjesztés

16. § (1) Az előterjesztés a képviselő-testület feladat és hatáskörének megfelelő döntését igénylő iromány.

(2) Előterjesztést tehet a polgármester, alpolgármester, képviselő, a képviselő-testület bizottsága és a jegyző. A képviselő által alkotott előterjesztést a polgármesterhez nyújtja be, aki gondoskodik a szakbizottsághoz való eljuttatásáról.

(3) Előterjesztés csak a szakterület szerint illetékes bizottság szakmai és a jegyző törvényességi egyetértésével nyújtható be a képviselő-testület elé. Az előterjesztés tartalmazza:

a) a címet vagy tárgyat,

b) az előzmények ismertetését, különös tekintettel a tárgykört érintő korábbi képviselő-testületi döntéseket,

c) a tárgykört érintő jogszabályokat,

d) mindazokat a tényeket, adatokat, körülményeket, összefüggéseket, amelyek lehetővé teszik a minősítést és a döntést indokolják,

e) az egyértelműen megfogalmazott határozati vagy rendeletalkotási javaslatot,

f) a végrehajtásért felelősök megnevezését és a végrehajtás határidejét.

(4) A képviselő-testület rendes ülésének meghívóját, illetve az egyes napirendi pontokhoz kapcsolódó előterjesztéseket a képviselőknek, a tanácskozási joggal meghívottaknak és a részvételi joggal jelenlévőknek az ülést megelőzően 5 munkanappal meg kell küldeni.

(5) Rendkívüli testületi ülés összehívásakor a meghívót és az egyes napirendi pontokhoz kapcsolódó előterjesztéseket 48 órával az ülést megelőzően kell megküldeni az érintetteknek.

(6) A meghívókat és a napirendekhez tartozó előterjesztéseket az érintettek, a technikai feltételek rendelkezésre állása esetén, e-mail címükre kapják meg. Technikai akadályok esetén a meghívót és a napirendekhez tartozó előterjesztések írásos anyagát hivatali kézbesítéssel kell a meghívottakhoz eljuttatni.

(7) A képviselő-testület ülésének zavartalan működése érdekében a képviselő és bizottsági tagok kötelesek e-mailjeiket naponta ellenőrizni, valamint szükség esetén a részükre megküldött anyagok titkosságáról gondoskodni.

(8) Polgármester engedélyével, hozzájárulásával a rendes képviselő-testületi ülésre szóló előterjesztést az ülést megelőző 5 munkanapnál rövidebb időben is ki lehet küldeni. Ezen előterjesztésnek is rendelkeznie kell az illetékes bizottság szakmai és a jegyző törvényességi egyetértésével.

16. Módosító indítvány

17. § (1) Az előterjesztéshez módosító indítvány kizárólag a szakbizottság ülésén terjeszthető elő.

(2) A képviselő-testület tagjai a bizottsági ülésen bármely előterjesztéshez legfeljebb egy módosító indítványt nyújthatnak be.

(3) A képviselő-testület bizottsága ülésén a megfogalmazott módosító indítványokat egyenként kell szavazásra bocsátani. Először a módosító indítványokról dönt a bizottság, majd az általa elfogadásra javasolt előterjesztésről hoz végleges határozatot.

17. A napirendek vitája, döntéshozatal

18. § (1) A polgármester a napirendek sorrendjében minden előterjesztés felett külön-külön nyit vitát, amelynek során az előterjesztő a napirendhez a vita előtt szóbeli kiegészítést tehet, 2 perc időtartamban.

(2) A napirendekhez kapcsolódó felszólalásokra a jelentkezés sorrendjében kerül sor. Ugyanaz a személy, ugyanazon napirenddel kapcsolatban legfeljebb 2 alkalommal szólhat hozzá. A hozzászólás időtartama maximum 2 perc. Az idő túllépése miatt az ülés vezetője megvonja a szót a felszólalótól.

(3) Az előterjesztő a felszólalásokra nem köteles válaszolni. Amennyiben válaszol, akkor válaszát 2 perces időkeretben kell megfogalmaznia.

(4) A képviselő személyes érintettségére vonatkozó bejelentési kötelezettség elmulasztásának jog- következménye a képviselői tiszteletdíj következő hónapban 50%-kal való csökkentése.

(5) El nem fogadott előterjesztést követően az előterjesztő egy alkalommal ismételten kezdeményezheti javaslata napirendre vételét.

18. A képviselő-testületi ülés rendje

19. § (1) Az ülés rendjének fenntartásáról a levezető elnök gondoskodik.

(2) A képviselő-testületi ülés rendjének és méltóságának fenntartása érdekében a következő intézkedéseket kell megtenni:

a) figyelmeztetni kell azt a hozzászólót, aki eltért a tárgytól, vagy a tanácskozáshoz nem illő, sértő kifejezéseket használ, illetve a képviselő-testület tagjához méltatlan magatartást tanúsít;

b) rendre kell utasítani azt a személyt, aki a tanácskozás rendjét megzavarja;

c) ismétlődő rendzavarás esetén javaslatot tehet a képviselő-testületi ülés felfüggesztésére;

(3) A nyilvános képviselő-testületi ülésen megjelent állampolgárok a számukra kijelölt helyen tartózkodhatnak. A levezető elnök ismétlődő rendzavarás esetén az érintett állampolgárt a terem elhagyására kötelezheti.

(4) A levezető elnök a rendfenntartás érdekében tett intézkedései ellen felszólalni, azokat visszautasítani, velük vitába szállni nem lehet.

19. Képviselő-testületi ülés szavazásának rendje

20. § (1) A képviselő-testület a döntéseit – nyílt szavazással hozza, kivéve a törvény által szabályozott egyéb esetekben.

(2) A nyílt szavazás kézfeltartással történik. A szavazatokat az ülést vezető elnök számolja és a jegyzőkönyv számára ismerteti.

(3) Titkos szavazásra törvény által kijelölt esetekben kerül sor. A képviselő-testület polgármester javaslatára esetenként 3 tagú szavazat számláló bizottságot hoz létre. A titkos szavazás tárgyi technikai feltételi a Polgármesteri Hivatal készíti elő. A szavazás a szavazat számláló bizottság tagjai által ellenőrzött módon történik.

(4) Név szerinti szavazásra törvény által meghatározott esetekben kerülhet sor. A név szerinti szavazás elrendeléséről a képviselő-testület egyszerű többséggel dönt. A név szerinti szavazás során a polgármester által ABC sorrendben szólított képviselők szóban szavaznak. A szavazás eredményét az ülést vezető elnök számolja és ismerteti.

20. Rendeletalkotás

21. § (1) Rendeletalkotás kezdeményezésére jogosult a polgármester, a képviselő-testület tagjai, a jegyző. Az önkormányzati képviselők a polgármesternél írásban indoklással ellátott javaslatot tehetnek önkormányzati rendelet megalkotására.

(2) A rendelet-tervezet illetékes bizottsághoz történő eljuttatásáról a polgármester gondoskodik.

(3) A polgármester a rendelet-tervezet elkészítésével megbízza a jegyzőt, aki erről a hivatal útján gondoskodik.

(4) A jegyző a megalkotott és kihirdetett önkormányzati rendeletet a Polgármesteri Hivatal honlapján és a Dorog Város Művelődési Ház és Könyvtárában közzéteszi.

21. Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás

22. § (1) Dorog a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás székhely önkormányzata.

(2) A Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás szociális étkeztetés, házi segítségnyújtás, idősek nappali gondozási feladatait látja el.

22. Önkormányzati szervezetekkel való együttműködés

23. § Dorog Város Önkormányzat képviselő-testülete az alábbi szervezetek tagja:

a) Gerecse-Pilis Vízi Társulat,

b) Magyarországi Bányásztelepülések Országos Szövetsége.

23. Partner települések

24. § Dorog Város Önkormányzat képviselő-testülete az alábbi településekkel alakított ki partnertelepülési együttműködést:

a) Wendlingen am Neckar (1997),

b) Zsére (1998),

c) Marienberg (2009),

d) Felsőboldogfalva (2013).

24. Nemzetiségi Önkormányzatok

25. § (1) Dorog Város Önkormányzat képviselő-testülete a nemzetiségek jogairól szóló a 2011. évi CLXXIX. törvényben meghatározottakon kívül a nemzetiségi önkormányzatokat az alábbiakkal támogatja:

a) A Dorogi Német Nemzetiségi Önkormányzat részére biztosítja a nemzetiségi tájház fenntartás, karbantartás költségeit, valamint a nemzetiségi programok indokolt alkalmankénti támogatását.

b) A Dorogi Roma Nemzetiségi Önkormányzat részére biztosítja a nemzetiségi programok indokolt alkalmankénti támogatását.

c) A Dorogi Szlovák Önkormányzat részére biztosítja a nemzetiségi programok indokolt alkalmankénti támogatását.

(2) A nemzetiségi önkormányzat működéshez igazodó helyiséghasználatot az önkormányzat a következők szerint biztosítja:

a) A Dorogi Német Nemzetiségi Önkormányzat részére a Dorog, Bécsi út 8. szám alatti tájházban.

b) A Dorogi Roma Nemzetiségi Önkormányzat részére a Dorogi Polgármesteri Hivatalban, Dorog, Bécsi út 79-81.

c) A Dorogi Szlovák Önkormányzat részére a Dorogi Polgármesteri Hivatalban, Dorog, Bécsi út 79-81.

25. Záró rendelkezések

26. § Ez a rendelet 2024. október 1-jén lép hatályba.

27. §1

1

A 27. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.