Nagysáp Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2015. (II. 13.) önkormányzati rendelete

Nagysáp Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 2/2015.(II.13.) számú rendelete A szociális ellátások helyi szabályairól.

Hatályos: 2015. 02. 13- 2015. 12. 17

Nagysáp Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 10.§ (1) bekezdésében, 132.§ (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdésének 8. és 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. Eljárási rendelkezések


1.§ (1) A szociális támogatás megállapítása iránti kérelmet  az illetékességgel rendelkező Bajóti Közös Önkormányzati Hivatalhoz (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani. A támogatás igényelhető formanyomtatványon vagy a Hivatalban jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozat formájában.


(2)       A támogatás elbírálása előtt - a kérelemnek a döntésre jogosító      hatáskörrel rendelkező szervhez történő továbbítása előtt -  a Hivatal környezettanulmányt készíthet.


(3)       A szociális rászorultságon alapuló pénzbeli támogatás kifizetéséről és        a megállapított természetbeni támogatás folyósításáról a polgármester gondoskodik.


(4)       A rendszeres pénzbeli támogatás kifizetése a Hivatal házipénztárában havonta 5-ig az első csütörtökén történik. A nem rendszeres pénzbeli és természetbeni támogatások kifizetésének időpontjáról a támogatást megállapító határozatban kell rendelkezni.


2. Települési támogatás


2.§  (1) Települési támogatás nyújtható:


  1. Sűrgős szükség, rendkívüli élethelyzet miatt,
  2. Elemi csapás, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állomány, betegség, baleset
  3. temetési támogatás
  4. lakhatás költségeinek támogatása
  5. kórházi ápolás
  6. gyógyszertámogatás
  7.  létfenntartást veszélyeztető élethelyzet miatt


 (2) A települési támogatás egy összegben vagy havi rendszerességgel is megállapítható.

(3) Temetési költségekhez való hozzájárulásaként települési támogatás nyújtható azon személy részére állapítható meg, aki az elhunyt személy temetéséről gondoskodott, de arra a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. Törvény 20. § (1) bekezdése alapján nem lett volna köteles, illetve tartásra köteles hozzátartozó esetén akkor, ha a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyezteti.


(4) A (3) bekezdés szerinti települési támogatás kérelmet, legfeljebb a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani.


(5) Települési támogatásban családonként egyszerre csak egy személy részesülhet.


(6) Egy összegben megállapított település támogatás esetén - az (3), (11) és (12) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével –negyedévente (a kérelem benyújtásának dátuma alapján) egy alkalommal nyújtható be újabb települési támogatás.


(7) Havi rendszerességgel megállapított települési támogatás esetén - az (11) és (12) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével – a havi rendszerességgel megállapított települési támogatás lejártáig (a kérelem benyújtásának dátumától számítva)  újabb települési támogatás nem nyújtható be.


(8) A települési támogatás megállapítására akkor kerülhet sor, ha a rászoruló egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át nem haladja meg.


(9) A települési támogatás mértéke - rászorultsághoz igazodva – egy összegben megállapított támogatás esetén –kivéve a (3) bekezdésben meghatározott támogatást - maximum 30.000 Ft, havi rendszerességű támogatás esetén pedig 20.000 Ft/hó lehet.


(10) A (3) bekezdésben meghatározott temetési költséghez való hozzájárulásként nyújtott települési támogatás mértéke - rászorultsághoz igazodva – a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének maximum 20 %-a.


(11) Sürgős szükség esetén, ha az igénylő életkörülményei az azonnali segítséget indokolja, hivatalból jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege maximum 50.000 Ft-ig terjedhet. Ebben az esetben a megállapításhoz csak írásos kérelem és a igénylés okának megjelölése szükséges.


(12) Elemi csapás, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állomány, betegség, baleset esetében hivatalból vagy kérelemre évente legfeljebb egy alkalommal jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható az rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege maximum 50.000 Ft-ig terjedhet.


(13) Az települési támogatás természetbeni szociális ellátásként is nyújtható, elsősorban élelmiszersegély, tüzelősegély, ruhavásárlás, közüzemi szolgáltatási díj hátralék kiegyenlítésére, valamint gyógyszertámogatás céljából.


 (14) Az települési támogatás iránti kérelmeket e rendelet 1. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani, az abban szereplő mellékletek csatolásával. A (11) és (12) bekezdésben foglalt kérelem esetében nem kell e rendelet 1. sz. melléklete szerinti kérelemben szereplő mellékletek becsatolása.


(15) A települési támogatás keretében szabályozott ellátásokkal kapcsolatos hatáskört a polgármester gyakorolja.


3.Köztemetés


3. § A köztemetés elrendelésével kapcsolatos hatáskört Nagysáp Község Önkormányzat Polgármestere gyakorolja.

4. Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások


4.§ (1) A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgálatások körében az önkormányzat


a)  étkeztetést

b)  családsegítő szolgáltatást

c) házi segítségnyújtás

 biztosít.

5. Étkeztetés


5.§ Az önkormányzat a étkeztetési szolgáltatást társulás formájában a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás keretei között működő Dorog és térsége Szociális Alapellátó Szolgálat által biztosítja.


6. Családsegítés


6. § Az önkormányzat a családsegítő szolgáltatást társulás formájában a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás keretei között működő Dorog és térsége Családsegítő- és Gyermekjóléti Szolgálat által biztosítja.

7. házi segítségnyújtás


7. § Az önkormányzat a házi segítségnyújtás szolgáltatást ellátási szerződés formájában a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás keretei között működő Baptista Szeretetszolgálat Figyelj Rám Szociális szolgáltató által biztosítja.

8. Egyéb rendelkezések


8.§       Az e rendelet 2.§-ában foglalt szociális támogatások megállapítása iránti eljárás a családsegítő szolgálat, általános iskola, óvoda írásos jelzése alapján hivatalból is megindítható.



9. Záró rendelkezések


9. § (1)            E rendelet 2015. március 1-én lép hatályba.


(2) Hatályát veszti a szociális ellátások helyi szabályairól szóló 24/2013.(XII.12.) számú önkormányzati rendelet



 Balogh Miklós                                                                      Tarnóczy Tünde

 polgármester                                                                               körjegyző



Kihirdetve: 2015. február 13-án


Tarnóczy Tünde

Jegyző

KÉRELEM

Települési támogatás megállapításhoz



Kérelmező neve:………………………………………………………………….……………..

Kérelmező születési neve:…………………………………………………………………….....

Anyja neve:………………………………………………………………………………...…....

Születési helye, ideje (év, hó, nap):……………………………………………………………..

Lakóhely:………………………………………………………………………………………..

Tartózkodási hely:…………………………………………………………………………….....

Társadalom biztosítási Azonosító Jele: __ __ __-__ __ __-__ __ __





Kérelmezett támogatás fajta (aláhúzandó) :

  1. Elemi csapás, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állomány, betegség, baleset miatti rendkívüli települési támogatás
  2. temetési támogatás
  3. lakhatás költségeinek támogatása
  4. kórházi ápolás
  5. gyógyszertámogatás (havi gyógyszerköltség: …………………………. Ft)
  6. létfenntartást veszélyeztető élethelyzet miatt




Kérelem indoka: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………





Amennyiben temetés miatt igényli a támogatást,

                        Az eltemetett hozzátartozó neve:……………………………………

                        Rokoni kapcsolat:……………………………………………………

                        A haláleset ideje:…………………………………………………….

                        A temetés költségei:…………………………………………………



A kérelmező havi jövedelme:……………………………. Ft/hó


A kérelmezővel egy családban élő közeli hozzátartozók[1] adatai:

Név:

Szül. idő:

Rokoni kapcsolat:

Foglalkozás:

Havi jövedelem:





















Egyéb jövedelmek:    

Gyermektartásdíj:………………………………………………….…..Ft

Családi pótlék:…………………………………………………………Ft

Önkormányzati egyéb rendszeres támogatás:…………………………Ft


             Együtt élők összes jövedelme:…………………………Ft (ügyintéző tölti ki)

             Egy főre jutó jövedelem:……………………………….Ft(ügyintéző tölti ki)


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek és tudomásul veszem, hogy azok valódisága a szociális igazgatóságról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. tv alapján a NAV-nál ellenőrizhető.


Alulírott hozzájárulok, hogy személyi adataimat, illetve a háztartásomban élők adatait a jogosultság megállapítása és teljesítése céljából felhasználják.


Dátum: Nagysáp, 2015……………hó……nap.


…………………………………..

                                      Kérelmező




A kérelemhez mellékelni kell a család jövedelmeiről szóló összes igazolást, az eredeti temetési számlát, kórházi kezelésről szóló igazolást, tartós táppénz esetén orvosi igazolást, háziorvos által kimutatott, patika által beárazott gyógyszerköltséget.


[1][2][3][4][5]

1993. évi III. tv. 4. § d) pontja alapján: d)23 közeli hozzátartozó:

da) a házastárs, az élettárs,

db)24 a húszévesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező; a huszonhárom évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytató; a huszonöt évesnél fiatalabb, önálló keresettel nem rendelkező, felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanulmányokat folytató vér szerinti gyermek, örökbe fogadott gyermek, mostohagyermek és a Ptk. szerinti gyermekvédelmi nevelőszülő által e jogviszonya keretében nevelt gyermek kivételével a nevelt gyermek (a továbbiakban: nevelt gyermek),

dc)25 korhatárra való tekintet nélkül a tartósan beteg, az autista, illetve a testi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos vér szerinti, örökbe fogadott, mostoha-, illetve nevelt gyermek, amennyiben ez az állapot a gyermek 25. életévének betöltését megelőzően is fennállt (a továbbiakban: fogyatékos gyermek),

dd)26 a 18. életévét be nem töltött gyermek vonatkozásában a vér szerinti és az örökbe fogadó szülő, a szülő házastársa vagy élettársa, valamint a db)vagy dc) alpontban meghatározott feltételeknek megfelelő testvér;