Nagysáp Község Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2016. (X. 20.) önkormányzati rendelete

Nagysáp Községi Önkormányzat Képviselő-testületének 16/2016 (X.20.) önkormányzati rendelete a szociális ellátások helyi szabályairól

Hatályos: 2016. 10. 20- 2020. 03. 31

Nagysáp Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1.§ (2) bekezdésében, 10.§ (1) bekezdésében, 132.§ (4) bekezdés g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011.évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdésének 8. és 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Eljárási rendelkezések


1.§ (1) A szociális támogatás megállapítása iránti kérelmet az illetékességgel rendelkező Bajóti Közös Önkormányzati Hivatalhoz (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani. A támogatás igényelhető formanyomtatványon vagy a Hivatalban jegyzőkönyvbe foglalt nyilatkozat formájában.


(2)       A támogatás elbírálása előtt - a kérelemnek a döntésre jogosító      hatáskörrel rendelkező szervhez történő továbbítása előtt - a Hivatal környezettanulmányt készíthet.


(3)       A szociális rászorultságon alapuló pénzbeli támogatás kifizetéséről és      a megállapított természetbeni támogatás folyósításáról a polgármester gondoskodik.


(4)       A rendszeres pénzbeli támogatás kifizetése a házipénztárban – kivéve a 8. §-ban meghatározott települési támogatást - havonta 5-ig az első csütörtökén történik. A nem rendszeres pénzbeli és természetbeni támogatások kifizetésének időpontjáról a támogatást megállapító határozatban kell rendelkezni.


(5) A 8. §-ban meghatározott iskolába járási települési támogatás 3 havonta a hónap 5-ik napjáig a házipénztárban kerül kifizetésre.



2. Települési támogatás


2.§  (1) Települési támogatás nyújtható:


  1. sürgős szükség, rendkívüli élethelyzetre,
  2. elemi csapásra, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állományra, betegségre, balesetre
  3. temetési támogatásra
  4. lakhatás költségeinek támogatására
  5. kórházi ápolásra
  6. gyógyszertámogatásra
  7.  létfenntartást veszélyeztető élethelyzetre
  8. 0-14 éves gyermekek élelmiszer csomagjára
  9. gyermekvédelmi- és foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülők karácsonyi csomagjára
  10. hulladékszállítás szolgáltatási költségének támogatására
  11. beiskolázási támogatásra
  12. iskolába járási támogatásra


(2) A települési támogatás természetbeni szociális ellátásként is nyújtható, elsősorban élelmiszersegély, tüzelősegély, ruhavásárlás, közüzemi szolgáltatási díj hátralék kiegyenlítésére, valamint gyógyszertámogatás céljából.


(3) A települési támogatás egy összegben vagy havi rendszerességgel is megállapítható.


(4) Települési támogatásban a családonként egyszerre csak egy személy részesülhet.


(5) Egy összegben megállapított település támogatás esetén - a (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével –negyedévente (a kérelem benyújtásának dátuma alapján) egy alkalommal nyújtható be újabb települési támogatás iránti kérelem.


(6) Havi rendszerességgel megállapított települési támogatás esetén – a (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével – a havi rendszerességgel megállapított települési támogatás lejártáig (a kérelem benyújtásának dátumától számítva) újabb települési támogatás iránti kérelem nem nyújtható be.


(7) A települési támogatás megállapítására – kivéve a (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli település támogatást –, akkor kerülhet sor:

a) ha a rászoruló egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át, egyedülálló esetén annak 190 %-át, nem haladja meg, valamint

b) amennyiben a kérelmező vagy közeli hozzátartozója

ba) munkaviszonnyal nem rendelkezik és

bb) nincs rendszeres pénzellátása, valamint

bc) együttműködik az állami foglalkoztatási szervvel (munkaügyi központtal), álláskeresőként regisztráltatja magát.


(8) A (7) bekezdésben megállapított települési támogatás mértéke, rászorultsághoz igazodva – egy összegben megállapított támogatás esetén – maximum 30.000 Ft, havi rendszerességű támogatás esetén pedig maximum 20.000 Ft/hó lehet.


(9) Sürgős szükség esetén, ha az igénylő rendkívüli életkörülményei az azonnali segítséget indokolja, hivatalból jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege maximum 50.000 Ft-ig terjedhet. Ebben az esetben a megállapításhoz csak írásos kérelem és az igénylés okának megjelölése szükséges.


(10) Elemi csapás, hosszabb kórházi ápolással járó, tartós táppénzes állomány, betegség, baleset esetében hivatalból vagy kérelemre évente legfeljebb egy alkalommal jövedelemre való tekintet nélkül is megállapítható a rendkívüli települési támogatás. Ebben az esetben az települési támogatás összege maximum 50.000 Ft-ig terjedhet.

3. § (1) Temetési költségekhez való hozzájárulásként, települési támogatás nyújtható azon személy részére, aki az elhunyt személy temetéséről gondoskodott, de arra a temetőkről és a temetkezésről szóló 1999. évi XLIII. Törvény 20. § (1) bekezdése alapján nem lett volna köteles, illetve tartásra köteles hozzátartozó részére, ha a temetési költségek viselése a saját, illetve a családja létfenntartását veszélyezteti.


(2) A temetés költségeinek viselése akkor veszélyezteti a temetésről gondoskodó kérelmező saját, illetve a családja létfenntartását, ha egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át, egyedülálló esetén annak 190 %-át, nem haladja meg.


(3) A (1) bekezdés szerinti települési támogatás kérelmet, legfeljebb a haláleset bekövetkezésétől számított 60 napon belül lehet benyújtani.


(4) A (1) bekezdésben meghatározott temetési költséghez való hozzájárulásként nyújtott települési támogatás mértéke - rászorultsághoz igazodva – a helyben szokásos legolcsóbb temetés költségének maximum 20 %-a.

4. § Az önkormányzat települési támogatás keretében minden 0-15 év közötti nagysápi állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, életvitelszerűen Nagysápon élő gyermek részére, december hónapban természetbeni támogatásként, Mikulás élelmiszer csomagot ad, 1000-1500 Ft értékben.


5. § Az önkormányzat települési támogatás keretében minden gyermekvédelmi támogatásban részesülő, nagysápi állandó lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkező személy részére, december hónapban, gyermekenként 2500-3000 Ft értékben, természetbeni támogatásként, karácsonyi élelmiszer csomagot ad.


6. § (1) Az Önkormányzat jövedelemhatártól függetlenül, a hulladékszállítási díj egészére települési támogatást nyújt azoknak az állandó lakóhellyel rendelkező nagysápi lakosoknak akik:

  1. 70. életévüket betöltötték és egy fős háztartásban élnek vagy
  2. két fős háztartásban élnek és mindketten betöltötték a 70. életévüket vagy
  3. egy fős háztartásban él és fogyatékossági vagy rokkantsági ellátásban részesül vagy
  4. két fős háztartásban él és mindkettőjük fogyatékossági vagy rokkantsági ellátásban részesül vagy
  5. két fős háztartásban él és egyikőjük fogyatékossági vagy rokkantsági ellátásban részesül, a másik fél pedig 70. életévét betöltötte.


(2)A települési támogatás a 60 literes edényzetre kötött szerződésre jár. A támogatás megállapításának feltétele a hulladékszállításra kötött szerződés másolatának benyújtása.


(3)A támogatás mértéke megegyezik a fizetendő hulladékszállítási díj mértékével. A támogatás mindaddig jár míg az (1)-(2) bekezdésben meghatározott feltételek fennállnak.




(4)A támogatás kifizetése közvetlenül a hulladékszállítási díjat beszedő felé történik.


7. § A helyi önkormányzat a Nagysápon állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülők – elvált szülők esetén azon szülő, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve - részére, gyermeke(ik) általános iskolai, valamint gimnáziumi, középiskolai tanulmányainak megkezdéséhez, gyermekenként egyszeri 30 000 Ft beiskolázási támogatást nyújt, jövedelmi viszonyuktól függetlenül. A támogatás megállapításának feltétele iskolalátogatási igazolás Hivatalhoz történő benyújtása. Az iskolalátogatási igazolásokat legkésőbb minden év november 30-áig kell a Hivatalhoz benyújtani. A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.

8. § (1) A helyi önkormányzat a Nagysápon állandó lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen itt élő szülők – elvált szülők esetén azon szülő, aki a gyermeket neveli és akinél a gyermek állandó lakcíme be van jelentve - részére, jövedelmi viszonyuktól függetlenül, iskolába járási támogatást nyújt azon gyermek(ei) után, akik más településen folytatják nappali rendszerű gimnáziumi, középiskolai tanulmányaikat. A támogatás megállapításának feltétele iskolalátogatási igazolás Hivatalhoz történő benyújtása. Az iskolalátogatási igazolásokat legkésőbb minden év november 30-áig kell a Hivatalhoz benyújtani.

(2) Az iskolába járási támogatás havi összege gyermekenként 2500 Ft, mindaddig, amíg a gyermek tanulói jogviszonyban áll. A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.


9. § (1) Eseti települési gyógyszertámogatás adható azon nagysápi állandó lakóhelyű személyek gyógyszerkiadásainak csökkentésére, akik magas gyógyszerkiadásuk és jövedelmi helyzetük miatt nem képesek azt megfizetni, valamint közgyógyellátásra nem jogosultak.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott támogatásban azok részesülnek, akiknek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíjminimum 180 %-át, egyedülélőnél a 200 %-át, egyedülállónál pedig 250% nem haladja meg és a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége meghaladja az öregségi nyugdíjminimum 25 %-át.

(3) A települési gyógyszertámogatás mértéke – rászorultsághoz igazodva – alkalmanként minimum 3.000 Ft, maximum 20.000 Ft lehet. A támogatás megállapítása a polgármester hatásköre.


10. § (1) Lakhatási költségekhez, települési támogatás nyújtható annak:

a) akinek az egy főre számított családi jövedelemhatára az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegnek 150%-át, egyedül élő esetén annak 180%-át nem haladja meg, egyedülálló esetén annak 190 %-át valamint

b) amennyiben a kérelmező vagy közeli hozzátartozója

ba) munkaviszonnyal nem rendelkezik és

bb) nincs rendszeres pénzellátása, valamint

bc) együttműködik az állami foglalkoztatási szervvel (munkaügyi központtal), álláskeresőként regisztráltatja magát.


(2) Lakhatási költségekhez nyújtott települési támogatást 6 havi rendszerességgel kell megállapítani, havi összege rászorultságtól függően maximum 10 000 Ft.



11.§ (1) A települési támogatás keretében szabályozott ellátásokkal kapcsolatos hatáskört a polgármester gyakorolja.


(2)A rendelet 2. § (3)-(10) bekezdésben foglalt rendelkezéseit a 3.§ - 9.§-ban foglalt támogatásokra nem lehet alkalmazni,


(3) A 2.§ (9) és (10) bekezdésben foglalt rendkívüli települési támogatás kivételével a kérelmet a rendelet 1. mellékletében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani. A 2. § (9) és (10) bekezdésében foglalt rendkívüli települési támogatást a rendelet 2. mellékeltében meghatározott formanyomtatványon kell benyújtani az abban szereplő mellékletek csatolásával.

(4) A 4.§, 5.§, 6.§, 7. §, 8. § szerinti települési támogatás iránt kérelmet nem kell benyújtani, az alanyi jogon, hivatalból kerül megállapításra.

3.Köztemetés

12. § A köztemetés elrendelésével kapcsolatos hatáskört Nagysáp Község Önkormányzat Polgármestere gyakorolja.

4. Bursa Hungarica

13. § A Bursa Hungarica ösztöndíj pályázatok elbírálása a polgármester hatásköre.

5. Személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatások


14.§ A személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgálatások körében az önkormányzat


a)  étkeztetést

b)  családsegítő szolgáltatást

c) házi segítségnyújtás

 biztosít.

6. Étkeztetés


15.§ Az önkormányzat az étkeztetési szolgáltatást társulás formájában a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás keretei között működő Dorog és térsége Szociális Alapellátó Szolgálat által biztosítja.


7. Családsegítés


16. § (1) Az önkormányzat a családsegítő szolgáltatást társulás formájában a Lábatlan Intézményfenntartó Társulás által fenntartott Kuckó Gyermekjóléti és családsegítő Szolgálat intézmény által biztosítja.


8. Házi segítségnyújtás


17. § Az Önkormányzat a házi segítségnyújtás szolgáltatást ellátási szerződés formájában a Dorogi Többcélú Kistérségi Társulás keretei között működő Dorog és térsége Szociális Alapellátó Szolgálat által biztosítja.



10. Záró rendelkezések


19. § (1) E rendelet - a 6. § (1)-(3) bekezdéseinek kivételével - 2016. október 20-án lép hatályba.


(2)E rendelet 6. § (1)-(3) bekezdései 2017. január 1-én lépnek hatályba.


(3) E rendelet 8. §-ában foglaltakat 2016. január 1-étől visszamenőleg kell alkalmazni.


 (4) Hatályát veszti a - 6. §-a kivételével - szociális ellátások helyi szabályairól szóló 18/2015.(XI.26.) számú önkormányzati rendelet.


(5) A szociális ellátások helyi szabályairól szóló 18/2015.(XI.26.) számú önkormányzati rendelet a 6. §-a 2016. december 31-ével veszti hatályát.



 Balogh Miklós                                                                      Dr. Tarnóczy Tünde

 polgármester                                                                                      jegyző


Kihirdetve: 2016. október 20-án



Dr. Tarnóczy Tünde

Jegyző