Tát Város Önkormányzat Képviselő-testületének 13/2017.(XII.20.) önkormányzati rendelete

a közterületek használatáról, igénybevételéről

Hatályos: 2018. 01. 01- 2018. 03. 01

Tát Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések


1.§ A közterületeket, azok építményeit, berendezéseit és felszereléseit rendeltetésüknek megfelelően, állaguk sérelme nélkül mindenki ingyenesen használhatja.

2.§  A közterületek rendeltetéstől eltérő vagy kizárólagos használatához közterület használati engedély (a továbbiakban: közterület használati engedély) szükséges.


2. Közterület használati engedély, a közterület igénybevétele


3.§  Közterület használati engedélyt kell beszerezni:


       a) a közterületre 10 cm-en túl benyúló üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, hirdető  berendezés,  cég- és címtábla, figyelmeztető tábla (nem közlekedési), tájékoztató tábla elhelyezésére,

       b) vendéglátó üzlet előkertje, kereskedelmi kitelepülés céljára, üzletek utcai árusítása céljára, önkormányzati területen üzemeltetett vendéglátó-, vagy kereskedelmi helyiség, zöldséggyümölcs kiskereskedelmi tevékenység céljára ,

       c) szobor, emlékmű, díszkút, vízmedence, szökőkút, alapzatos zászlórúd, pad, köztárgyak elhelyezésére,

                   d) önálló hirdető berendezések, figyelmeztető- és tájékoztató táblák elhelyezésére,

       e) építési munkával kapcsolatos állvány, építőanyag, törmelék, munkagép elhelyezésére, építési munkával kapcsolatos, valamint a nem építési engedélyköteles létesítmények, (állványzat, helyiségkonténer, sátor, konténer) építőanyag és törmelék két napon túli közterületen történő elhelyezésére, tüzelőanyagok tárolására,

       f) kiállítás, alkalmi vásár céljára, kulturális tevékenységhez, tömegsport rendezvényekhez, mutatványos tevékenységhez,

                   g) üzemképtelen jármű ideiglenes tárolására,

       h) teher, illetve áruszállító gépjármű, valamint személyszállítási szolgáltatásra szolgáló gépjármű, mezőgazdasági vontató, munkagép, pótkocsi, busz tárolására.

4.§ Nem kell közterület használati engedély:


      a) a közút (járda) építésével, javításával, fenntartásával kapcsolatban, a közút (járda) területének elfoglalásához,

      b) az úttartozékok és a közúti közlekedés irányítását szolgáló berendezések, tájékoztató táblák elhelyezéséhez,

      c) a közterületen, illetve az alatt vagy felett elhelyezett postai távközlési kábelek, további   közművek hibaelhárítása érdekében végzett munkához, illetve lerakásához, feltéve, hogy az a közlekedést nem hiúsítja meg,

      d) önkormányzati, állami szervezésű kulturális-, szórakoztató-, sportrendezvények tartásához,

                e) őstermelői jellegű értékesítéshez, 2 m2-nél nem nagyobb területen.

3. A közterület használati engedéllyel kapcsolatos előírások


5.§  (1) A közterület használati engedély


            a) a meghatározott feltétel bekövetkeztéig,

            b) határozott időre,

            c) visszavonásig adható.


        (2)  A határozott időre történő közterület használati engedélyezés kérelemre korlátlanul ismételhető, ha annak feltételei továbbra is fennállnak.


        (3) Élelmiszer utcai árusítására közterület használati engedélyt csak idényjelleggel, meghatározott időre lehet kiadni.


        (4) A határozott időre szóló közterület használat legrövidebb időtartama 1 nap, leghosszabb időtartama 3 év lehet.


        (5) A közterület használat befejezésével a közterület használója köteles saját költségén az eredeti állapotot – minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.


6.§ A közterület használati engedélyt vissza kell vonni, ha


      a) a közterületet a közterület használati engedélyben meghatározottaktól eltérően, más célra vagy más módon használják,

    b) a közterület rendeltetésszerű állapotban tartására, tisztán tartására vonatkozó kötelezettséget nem tartják be,

                c) a díjfizetési kötelezettségnek írásbeli felszólítás ellenére sem tesznek eleget.


 Erről a közterület használóját írásban a közterület használati engedély visszavonása előtt minimum 8 nappal értesíteni kell.

7.§(1) Tát Város Önkormányzatának Képviselő-testülete Tát Város Önkormányzata közterületeinek használatával kapcsolatos hatáskörét Tát Város Polgármesterére (továbbiakban: polgármester) ruházza át.


      (2) Amennyiben a közterület használat egyéb hatósági engedélyekhez kötött, ezek megszerzése alól a közterület használati engedély nem mentesíti a közterület használóját.


      (3) A közterület használati engedély iránti illetékköteles kérelmet a Táti Közös Önkormányzati Hivatalban (a továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani, az 1. melléklet szerinti formanyomtatványon.

8.§(1) A közterület használója köteles az igénybe vett közterületet és környezetét tisztán és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban tartani.


    (2) A közterületen található felépítmény tulajdonjogának megváltozása esetén az új tulajdonos köteles új közterület használati engedélyt beszerezni.


                (3) A közterület használati engedély másra át nem ruházható.


    (4) A közterület használó köteles a közterület használat során keletkezett hulladék tárolásáról, elhelyezéséről gondoskodni, a közterületet csak a közterület használati engedélyben megjelölt nagyságban és célra használhatja.

4. Az üzemképtelen járművek közterületen történő tárolása


9.§   (1) A rendelet alkalmazása szempontjából üzemképtelen jármű:


            a) a hatósági engedéllyel vagy jelzéssel nem rendelkező az a jármű, amely egyébként közúti  forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt,

                             b) baleset folytán megsérült és elhagyott jármű,

            c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, mert hiányos vagy roncs, vagy sérült.


(2) Az üzemképtelen jármű közterület-használati engedélyét a tulajdonosnak vagy az üzemben tartónak kell megkérni.


(3)  Az üzemképtelen jármű közterületen történő tárolására közterület-használati engedély a KRESZ-ben meghatározottakon túl legfeljebb 30 napra adható.

5. Közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt járművek

parkolása, tárolása


10.§(1) Közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt gépjármű - a (2) bekezdésben foglalt esetet kivéve - közúton, parkolóhelyen vagy más közterületen 22.00-06.00 óra közötti időszakban nem parkolhat, nem tárolható.


        (2) Közúti közlekedési szolgáltatást - díj ellenében végzett személyszállítás - egy       személygépkocsival végző üzembentartó a személygépkocsiját a közúton kívül kialakított parkolóban, a közlekedési szabályok és rendeletek betartásával tárolhatja.


        (3) A közúti közlekedési szolgáltatáshoz használt gépjárművek csak betárolásra       kialakított telephelyen tárolhatók.


       (4) Tilos a közterületen bármely gépkocsi szerelése, javítása, karbantartása, mosása, eladásra kínálása. Ezen rendelkezés nem vonatkozik a menetközben keletkezett műszaki hiba elhárítására.


6. Közterület használati engedély megadása építési munkával,

közterület felbontásával járó közterület használat esetén


11.§(1) A közterület tényleges helyfoglalását, munkakezdést, közterület felbontását   (továbbiakban: területhasználatot)  a Hivatalban be kell jelenteni.


      (2) A területhasználat ideje alatt a szükséges forgalom elterelésről, balesetvédelmi  intézkedésről (korlát, szalag, tábla, világítás, stb.) a használó köteles gondoskodni.


      (3) A területhasználat ideje alatt esetlegesen bekövetkező káreseményekért a használó felel.


                    (4) Az ingatlanok biztonságos megközelítését a használó köteles biztosítani.


                    (5) Közterületen végzett építési munka, közterület felbontás esetén:


                         a) közművekkel érintett területen csak kézi földkitermelést lehet alkalmazni,

      b) földkitermelés esetén a munka befejeztével a visszatemetésről a felbontást végzőnek haladéktalanul  gondoskodni kell, visszatöltéskor max. 30 cm-es         rétegenkénti tömörítéssel.

        c) esetleges úthelyreállítást az üzembe helyezéstől számított 15 napon belül el kell  végezni, minimum 18 hónapos garanciával.


     (6) Építési munka során engedélyezett anyag- és törmelék depónia elhelyezése esetén az üzembe helyezéstől számított két héten belül azokat fel kell számolni, a területet eredeti állapotára vissza kell állítani. Ennek elmaradása esetén az ott maradó anyagokra az érvényes közterület használati díjat kell fizetni. A munka elvégzésére történő felszólítást követően, annak eredménytelensége esetén a Hivatal jogosult a használó költségére elvégeztetni.


     (7) A közterületen elhelyezett anyagokért, építményekért, szerkezetekért az önkormányzat anyagi felelősséget nem vállal, azok őrzéséről nem  gondoskodik.


     (8) Közműépítési munkálatok befejeztével a Hivatal a kivitelezőt megvalósulási tervek benyújtására kötelezheti.


     (9) Közterület felbontásával járó munkálat esetén a munkák befejeztével a területet helyreállítva a Hivatalnak át kell adni.


    (10) Az engedélyes nevét, címét és az engedély számát minden elfoglalt területen (árusítóhely, építési terület, létesítmény, rendezvény) köteles jól láthatóan feltüntetni.


      (11) Az engedélyes köteles a közterület használati engedélyt és a közterület-használati díj befizetését igazoló csekket a helyszínen tartani.

7. Felszíni és csapadékvizek közterületen történő kezelése


12. §         (1) A község területén a felszíni, csapadékvizek kezelésére:


                     a) záporcsatorna-rendszer (fedett, ill. nyíltárkos kialakítással)

                     b) szikkasztóárok-rendszer szolgál.


(2) Ahol a záporcsatorna az ingatlan előtti közterületen rendelkezésre áll, ott a közterület-felszíni vizeit a rendszerbe lehet vezetni:


       a) Ezeken a területeken az ingatlanok tulajdonosai a főépület tetejéről      ereszcsatornával összegyűjtött és elvezetett csapadékvizet a záporcsatornába vezethetik, úgy, hogy a csatlakozás műszaki megoldása a közterület biztonságos használatát, a   szomszédos   ingatlanok  állagát,   a   záporcsatorna       állagát és  működését károsan ne befolyásolja (járda alatti átvezetés, csatlakozás kialakítása, keresztmetszet,  visszafolyás   szempontjából).


         b) A záporcsatorna vonalvezetését, tartozékait, gyűjtőterületet érintő bármilyen jellegű beavatkozást csak a fenntartó engedélyével lehet végezni (zöldterület alakítása, kapubehajtók, rácsatlakozások, tisztítóaknák kialakítása)


   (3) Ahol záporcsatorna nem áll rendelkezésre, ott a felszíni vizek kezelésére szikkasztóárkokat kell kialakítani. 


   (4)  Minden záporcsatorna elérhetőséggel nem rendelkező ingatlan előtt kell lehetőleg szikkasztófelületet kiképezni


        a) ahol a magánterületről is közterületre vezetik a felszíni vizet, ott min 5 m hosszú, 1 m széles, az ingatlan megközelíthetőségét lehetővé tévő,

                      b) egyébként min 3 m hosszú, 1 m széles szikkasztóárok alakítandó ki.

     Keresztmetszetét, vonalvezetését tekintve lehetőleg füvesíthető, annak gondozását lehetővé tévő rézsűszöggel, mélységgel alakítandók ki.

 

             (5) A szikkasztóárkok, záporcsatornák  kialakítása az önkormányzat  feladata.


    (6) A fedett és burkolt medrű záporcsatornák és tartozékaik karbantartása az önkormányzat feladata. A nyíltárkos burkolatlan medrű záporcsatornák, ill. szikkasztó nyíltárkok karbantartása az érintett ingatlantulajdonos feladata.


  (7) Tilos a felszíni és csapadékvíz kezelésére szolgáló bármely létesítmény engedély nélküli átalakítása, eltakarása, eltömedékelése, betemetése, keresztmetszetének szűkítése, vonalvezetésének megváltoztatása.


    (8) A (6) bekezdésben foglaltakból eredő mindennemű kár esetén felmerülő kártérítést a beavatkozást végző köteles megfizetni, illetve az eredeti, működőképes állapot helyreállítását saját költségén kártérítési igény nélkül végrehajtani.

      8. A közterület használati díj mértéke, fizetésének módja


13. §   (1) A közterület használója a közterület használatáért díjat köteles fizetni. A közterület használati díj mértékét a rendelet 2. melléklete tartalmazza. A fizetendő díjat és megfizetésének határidejét, módját határozatban kell meghatározni.


          (2) A közterület használója a használati díjat a közterület tényleges használatára, illetve a közterületen lévő létesítmény tényleges üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni.


       (3) A létesítményekkel elfoglalt közterületek nagyságának meghatározásánál a       létesítmény alapterületét és a használatához szükséges csatlakozó terület  mértékét  az országos településrendezési és építési követelményekről szóló      253/1977.(XII.20.) Kormányrendelet előírásai szerint kell figyelembe venni. Cég-, cím- és hirdető berendezés, transzparens elhelyezése esetén, annak felületét kell alapul venni. A díj szempontjából minden megkezdett hónap, nap, m2 egésznek számít.

9. Mentesség a közterület használati díj megfizetése alól


14.§ A polgármester a következő esetekben a közterület-használati díj fizetésének  kötelezettsége alól - kérelemre - részben vagy egészben felmentést adhat:


a.) jótékony és közcélú rendezvényhez,

b.) a választásokkal kapcsolatos hirdetések elhelyezésére történő igénybevétel esetén,

c.) közcélú beruházás, köztárgyak elhelyezése esetén,

d.) fegyveres erők, rendészeti szervek, mentők, közművek, (elektromos, gáz, víz, csatornázási, távközlési művek) köztisztasági, valamint ár- és belvízvédelmi szolgálati feladatok ellátását szolgáló közérdekű létesítmények (vezetékek, támszerkezetek, közterület alatti és feletti kábelek, ideiglenes építési anyag- és törmelék depóniák) elhelyezésére,

e.) közvetlen életveszély elhárításához  közterület igénybevételére,

f.)közforgalmú közlekedési vállalatoknak feladatuk ellátására szolgáló       létesítményekre (kivéve állomáshely, fedett várakozó helyén létesített árusító     és vendég-látóipari helyiség).

10. Ellenőrzés, közterület-használati engedély nélküli használat következményei


15. § A közterület engedélyhez kötött, de engedély nélküli vagy engedélytől eltérő használata esetén a használót a  polgármester határidő kitűzésével felszólítja a használat megszüntetésére vagy a közterület használati engedély beszerzésére és a közterület saját költségén  kártalanítási igény nélkül történő eredeti állapotának helyreállítására.

16.§ A Hivatal intézkedik a közterület használati engedély nélkül vagy szabálytalanul tárolt gépjármű közterületről történő eltávolításáról. Az ezzel kapcsolatos költségek a tulajdonost vagy az üzemben tartót terhelik.


11. Záró rendelkezések


17. §      (1) Ez a rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba.


(2) Hatályát veszti Tát Nagyközség Képviselőtestületének a közterületek használatáról és igénybevételéről szóló 13/2008.(X.6.) Kt. sz. rendelete.




 

            Turi Lajos                                                                   Dérné dr. Varga Katalin                               

          polgármester                                                                         jegyző


1.  melléklet 13/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelethez


                                

KÉRELEM KÖZTERÜLET FOGLALÁSI ENGEDÉLY IRÁNT


                                                                            Illeték (általános tételű) helye !



1.A kérelmező neve: ……………………………………………………………


2. Állandó lakhely: ……………………………………………………………


3. Székhely címe: ………………………………………………………………


4. Kérelmező, képviselő elérhetősége (telefon, e-mail):


……………………………………………………………………………………


5. Közterület-használat célja:


….………………………………………….……………………………………


….………………………………………….……………………………………


….………………………………………….……………………………………


….………………………………………….……………………………………


6. Időtartam: …………….év…………………hó……………..napjától,


                       …………….év…………………hó……………..napjáig.


7. Igénybe venni kívánt közterület helye (utca, hrsz, egyéb hely):


….………………………………………….……………………………………


8. Az igénybe venni kívánt közterület nagysága (m2-ben):


….………………………………………….……………………………………



9. A közterület használat jellemzőinek leírása (anyaga, rögzítés módja, elhelyezni kívánt tárgyak jellemzőinek leírása, gépjárművek esetében forgalmi rendszám, típusa, megengedett legnagyobb összsúly, stb.):


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


10. A közterületen folytatni kívánt tevékenység rövid leírása (engedélyhez kötött tevékenységek esetében a gyakorlásra jogosító okirat másolata, építmények esetében az építmény legfontosabb jellemzőinak meghatározása, leírása):


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………


……………………………………………………………………………………




Tát, …… év ……hó …….nap

                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                  

                                                                                                ………………………………

                                                       kérelmező aláírása


2.  melléklet 13/2017. (XII.20.) önkormányzati rendelethez



Közterület használati díjának mértéke:


1.      Közterületbe benyúló üzlethomlokzat,

         kirakat szekrény, üzleti védőtető, hir-

         dető berendezés, cégtábla                                                      200 Ft/m2/hó


2.      Árusítópavilon és egyéb fülke területe                                       500 Ft/m2/hó


3.      Üzemképtelen jármű közterületen történő tárolása        3000 Ft/nap/jármű     (max: 30 nap)



4.      Önálló hirdető 1/2 m2-ig                                                        10.000 Ft/év

                             1/2 m2-től 1 m2-ig                                            20.000 Ft/év        

5.      Építési munkával kapcsolatos építőanyag, állvány,

         törmelék tárolása

                 - engedélyben rögzített időtartamig,

                   mentesség esetén a munkák befejeztet követő

                   2 héttől 1 hónapig                                                        30 Ft/m2/nap

                 - ezen időtartam után elszállításig                                   50 Ft/m2/nap


6.      Községi hirdetőtáblán egy hirdetés egyszeri      

         alkalommal                                                                         500 Ft/hirdetés


7.      Idényjellegű, alkalmi árusítás:

         - helyhez kötött                                                                  100 Ft/m2/nap

           mozgóárusítás                                                                  300 Ft/m2/nap

         - kiállítás, vásár                                                                  150 Ft/m2/nap

         - mutatványos tevékenység                                                 100 Ft/m2/nap



8. Alkalmi speciális (pld. búcsú) rendezvények esetén a közterület használati díjat, beleértve a búcsút megelőző napokban a szükséges eszközök tárolási díját (pl. lakókocsik, hinták stb.)  a polgármester határozza meg.