Kocs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2022. (XI. 28.) önkormányzati rendelete

A közterület-használatról

Hatályos: 2023. 01. 01

Kocs Község Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2022. (XI. 28.) önkormányzati rendelete

A közterület-használatról

2023.01.01.

Kocs Község Önkormányzat Képviselő-testülete, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott jogalkotói hatáskörében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 54. § (5) bekezdésében és a mozgóképről szóló 2004. évi II. törvény 37. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazása alapján, továbbá Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet területi hatálya kiterjed az Önkormányzat közigazgatási területén lévő közterületekre, azaz

a) olyan közterületekre, melyek az ingatlan-nyilvántartásban közterületként vannak feltüntetve, s tulajdonosa, vagy kezelője az önkormányzat, továbbá

b) azokra az önkormányzat tulajdonában, illetve kezelésében lévő belterületi földrészletekre, melyek nem közterületként szerepelnek a nyilvántartásban, de közterület-használatra átadásra kerültek.

2. § A rendelet személyi hatálya kiterjed a közterületen tartózkodó, tevékenykedő / a továbbiakban: használó/ természetes személyekre, jogi személyekre, jogi személyiség nélküli szervezetekre függetlenül attól, hogy a közterület-használatuk ideiglenes jellegű, vagy határozatlan időre szóló.

3. § A rendelet hatálya nem terjed ki a közutak igazgatásáról szóló 19/1994. (V. 31.) KHVM rendeletben meghatározott országos közút nem közlekedési célú közút használatára.

A rendelet célja

4. § (1) A rendelet célja, hogy

a) a helyi sajátosságokat figyelembe véve szabályozza a közterület-használat rendjét,

b) megállapítsa a közterület-használati díjjal kapcsolatos szabályokat,

c) szabályozza a közterület engedély nélküli használatával kapcsolatos eljárást.

(2) A közterület helyi szabályainak megalkotásakor a következő szempontok kerültek figyelembevételre:

a) - közlekedésbiztonsági szempontok,

b) - településképi szempontok,

c) - köztisztasági szempontok,

d) - környezetvédelmi szempontok,

Értelmező rendelkezések

5. § E rendelet alkalmazásában:

1. bódé: fából vagy fémből készített ideiglenes építmény,

2. pavilon: szilárd térelemekkel körülhatárolt, talajhoz tartósan nem rögzített, szerelt szerkezetű, huzamos ideig használható, illetve üzemeltethető, különösen vendéglátó vagy kereskedelmi célra létesített építmény,

3. üzemképtelen jármű: minden olyan jármű vagy gépjármű, amely közlekedési balesetből, vagy egyéb okból bekövetkezett sérülései, valamint meghibásodásai, műszaki állapota miatt időszakosan vált alkalmatlanná a közúti közlekedésre vagy nem rendelkezik a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (továbbiakban: KRESZ) 5. § (1) bekezdés a), b), és d) pontjában a meghatározott, a járművek közlekedésben való részvételének előírt feltételeivel,

4. vendéglátó üzleti terasz: közterületen kialakított vagy a vendéglátás céljára a közterületen elhatárolt, kereskedelmi egységhez kapcsolódó szabadtéri vendég

A közterület rendeltetésszerű használata

6. § (1) A közterület, valamint annak építményei, berendezései, felszerelései, tartozékai/továbbiakban: közterülethez tartozó eszközök/ rendeltetésszerű használata mindenki számára ingyenes.

(2) A közterület rendeltetésszerű használata mások hasonló célú jogait nem korlátozhatja.

(3) A közterület használója köteles a közterületet az általános magatartási szabályok betartásával használni, valamint ügyelni arra, hogy a közterület és az ahhoz tartozó eszközök állaga ne sérüljön.

(4) Rendeltetésétől eltérő célú a közterület használata, ha a használat a közterület vagy annak meghatározott része mások általi rendeltetésszerű igénybevételét az e rendeletben megfogalmazott módon akadályozza.

7. § A közterület rendeltetésétől eltérő használatához (a továbbiakban: közterület-használat) a használó és az Önkormányzat közötti megállapodása (a továbbiakban: közterület-használati megállapodás) szükséges.

A közterület rendeltetéstől eltérő használata

8. § (1) Közterület-használati engedély szükséges az üzleti és reklám célú, alábbi közterület – használatokhoz:

a) üzlethomlokzat, kirakatszekrény, üzleti védőtető, hirdetési célt szolgáló berendezés és tárgy, cégtábla, címtábla elhelyezéséhez akkor, ha azok 10 cm-en túl a közterületbe nyúlnak,

b) mobil elárusító pavilon, fülke, asztal, sátor elhelyezéséhez,

c) közterületen felállított hirdető berendezéshez,

d) közterületen felállított, elhelyezett üzleti célú táblákhoz /a tájékoztató táblák/,

e) alkalmi árusításhoz,

f) mozgóárusításhoz,

g) alkalmi vásár tartásához kapcsolódó közterület-használathoz,

h) kiállítás, sport, kulturális rendezvény, mutatványos rendezvény miatti közterület használathoz.

i) vendéglátó helyiségek előkertjeként igénybe vett közterület-használathoz

j) üzleti szállítás, illetve rakodás alkalmával göngyölegek elhelyezéséhez, áru kirakodásra igénybe vett közterület-használathoz,

k) egyéb az a-j./ pontokhoz nem sorolható azon közterület-használathoz, mely üzleti és/vagy reklámcélból történik.

(2) Közterület-használati engedély szükséges az építési célú, alábbi közterület használatokhoz:

a) építési, felújítási munkával kapcsolatos állvány közterületre helyezéséhez,

b) építési törmelék 15 napi elhelyezéséhez,

c) építési anyag 30 napi elhelyezéséhez,

(3) Közterület-használati engedély szükséges a járművek, egyéb gépek, berendezések tárolási célú, alábbi közterület-használatához:

a) üzemképtelen jármű tárolásához, /tehergépjármű, személygépjármű, utánfutó/

b) teher-és áruszállító jármű tárolásához, /beleértve a pótkocsit is/

c) mezőgazdasági járművek, /kapcsolt vontatmányok, mezőgazdasági munkához használt eszközök és gépek/ mezőgazdasági eszközök tárolásához.beleértve a pótkocsit is/

d) építőipari és más járművek, gépek, eszközök tárolásához, betonkeverő, daru, állványok.

(4) Közterület-használati engedély szükséges a közterület egyéb, az (1)–(3) bekezdésében nem meghatározott, közterület rendeltetéstől eltérő használatához, így pl:

a) fa tárolásához /független attól, hogy tüzelő, vagy egyéb fa/,

b) szén tárolásához,

c) mezőgazdasági járművek alkatrészei, hulladék anyagok

d) élő állat legeltetéséhez,

e) közterületen elhelyezett hulladéktároló konténer.

9. § Nem kell közterület-használati engedély a rendeltetéstől eltérő közterület-használatáért a következő esetekben:

a) a közút és tartozékainak a közútkezelési szabályok érvényesítése érdekében történő használatához,

b) a közművek /ivóvíz, csatorna, telefon, villany, gázvezetékek/ kiépítési, fenntartási és karbantartási feladatai ellátásához szükséges közterület-használathoz.

Nem köthető közterület-használati megállapodás

10. § (1) Nem köthető közterület-használati megállapodás:

1. zöldfelületre, ha a tervezett használat az ott lévő növényállományt maradandóan károsítja, kivéve a területükön húzódó közművek javításához, létesítéséhez, fenntartásához nélkülözhetetlen munkálatokhoz,

2. a közlekedés biztonságát veszélyeztető berendezések, anyagok, tárgyak elhelyezésére,

3. sátorgarázs létesítésére, illetve takaró ponyvával azonosításra alkalmatlan módon lefedett jármű tárolására

4. környezetbe nem illő kialakítású pavilonokra, árusítófülkékre,

5. a lakosság nyugalmát vagy közerkölcsöt sértő tevékenység végzésére.

(2) Nem köthető közterület-használati megállapodás azzal, akinek Ács Város Önkormányzatával szemben lejárt határidejű különösen közterület-használati díj, helyi adó, gépjármű adó, bérleti díj, bírság tartozása van

Közterület-használati engedély

11. § (1) A közterület-használati engedély kiadásához a közterület használónak közterület-használati engedély iránti kérelmet kell benyújtania.

(2) A közterület-használati engedély iránti kérelmet az arra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani.

(3) A kérelem a polgármesteri hivatalnál ügyfélfogadási időben beszerezhető.

12. § (1) A közterület-használati engedély megadására a polgármester jogosult.

(2) Közterület-használati engedély fajtái:

a) 30 napra szóló közterület-használati engedély,

b) határozatlan időre szóló – évente felülvizsgálva -közterület-használati engedély,

13. § (1) Ideiglenes közterület-használati engedélyt kell adni a 9. §. (1) bekezdés b./ e./ f./ g./ h./ pontban, valamint a (2) és (4) bekezdésben meghatározott esetekben.

(2) Az ideiglenes közterület-használati engedélyt legalább 1 napra meg kell adni.

(3) Az ideiglenes közterület-használati engedélyt, ha lejárt, újabb kérelemre több alkalommal is meg lehet hosszabbítani.

(4) Az ideiglenes közterület-használati engedélyben meg kell jelölni pontosan azt a határnapot, illetve azt az időszakot, melyre a közterület-használat engedélyezésre kerül.

14. § (1) A határozatlan időre szóló közterület-használati engedély az engedély visszavonásáig ad lehetőséget a közterület-használatra.

(2) A közterület-használati kérelem visszavonása iránti igényt az érintett írásban köteles bejelenteni a polgármesteri hivatalhoz.

15. § Nem lehet közterület-használati engedélyt adni az alább felsorolt tevékenységekre, célokra:

a) szeszes ital árusítására – kivétel az eseti rendezvényekhez kapcsolódó árusítást,

b) annak, aki a korábbi közterület-használatával kapcsolatos közterület-használati díjat határidőre nem fizette meg.

16. § A közterület-használati engedély kiadása előtt ellenőrizni kell, hogy az adott közterület-használat igényel-e

a) szakhatósági előzetes hozzájárulást,

b) hatóság vagy más szerv engedélyét.

Ha igen, a közterület-használati engedély csak az előzőek rendelkezésre állása esetén adható meg.

17. § . A közterület-használati engedéllyel rendelkezők kötelesek:

a) az igénybe vett területet és közvetlen környezetét köteles tisztán tartani, gondozni,

b) a közterületet csak az engedélyben megadott célra vagy módon használni,

c) a közterület-használat befejezését követően a közterületet eredeti állapotának helyreállítani,

d) a közterület-használati díj megfizetésére.

18. § A közterület-használat engedélyezéséről a polgármester határozatban dönt.

19. § (1) A polgármester köteles a közterület-használati engedély visszavonásáról intézkedni akkor, ha a közterületet használó személy nem tartja be a 18. §-ban meghatározottakat.

(2) A polgármester a közterület-használati engedély visszavonásáról határozatban rendelkezik.

A közterület-használati díj

20. § A közterület-használati engedéllyel rendelkező közterület-használati díjat köteles fizetni.

21. § A közterület-használati díj mértékét az 1. melléklet tartalmazza.

22. § (1) A közterület-használati díjat a közterület-használati engedéllyel rendelkező attól függetlenül köteles megfizetni, hogy a közterületet ténylegesen használja-e vagy sem.

(2) Ha az engedéllyel rendelkező nem a saját hibájából nem tudja a közterületet használni, lehetősége van arra, hogy e tényt írásban bejelentve az érintett időszakra mentesüljön a közterület-használati díj fizetési kötelezettség alól.

23. § A fizetendő közterület-használati díjat az igénybe vett közterület nagysága szerint meghatározottak figyelembevételével kell kiszámítani. A számítás során minden megkezdett m2 egész m2-nek számít.

24. § A fizetendő közterület-használati díj megállapításakor a közterület-használati díj megállapításakor a közterület-használat időtartamát úgy kell megállapítani, hogy minden megkezdett időszak /hónap, nap/ egész időszaknak /hónapnak, napnak/ számít.

25. § (1) A közterület-használati díjat a vonatkozó határozatban megjelölt módon, a polgármesteri hivatal házipénztárába, vagy az önkormányzat megadott bankszámlájára lehet megfizetni.

(2) A közterület-használatot a közterület-használati megállapodás birtokában csak akkor lehet megkezdeni, ha a kérelmező a közterületi-használati díjat előre megfizette és az erről szóló igazolást a Hivatalban bemutatta.

26. § (1) A polgármester a közterület-használati díj fizetési kötelezettség megállapításakor:

a) - kedvezményt adhat, illetve

b) - mentességet állapíthat meg.

(2) A polgármester a közterület-használati díjfizetési mentességet ad:

a) - annak a magánszemélynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegét nem éri el,

b) - annak a kérelmezőnek, mely a közterület-használatot közcélú rendezvény megtartása érdekében kérte, a rendezvényből bevétele nem származik, illetve a bevételét a kérelmező alapító okirat, Szervezeti és Működési Szabályzata alapján igazoltan csak közcélra fordíthatja,

c) - azoknak, akik választásokkal kapcsolatos hirdetések céljából kérték a közterület-használatot.

d) Díjfizetési kedvezményt ad:

e) - 50 %-os közterület-használati díjfizetési kedvezményt ad annak a magánszemélynek, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem a mindenkori nyugdíj legkisebb összegének 150%-át nem éri el, s a közterület-használatot a 9. §. (4) bek.a./ pontjában meghatározott célból kérte.

A közterület engedély nélküli használata

27. § A közterület- használatra vonatkozó rendelkezések betartása ellenőrzéséről a polgármester személyesen, illetve a polgármesteri hivatal bevonásával gondoskodik.

28. § (1) A polgármester felszólítja a közterület-használat megszüntetésére azokat a személyeket, akik közterületet engedély nélkül használnak.

(2) A felszólítás során a polgármesternek meg kell határoznia azt a határidőt, melyre meg kell szüntetni az engedély nélküli közterület-használatot, és helyre kell állítani az eredeti állapotot.

(3) Amennyiben a helyreállításra vonatkozó felhívásnak az érintett a megszabott határidőig belül nem tesz eleget, az Önkormányzat az eredeti állapot helyreállítását a kötelezettséget elmulasztó költségére elvégeztetheti.

29. § A közterületet nem az engedély szerint használók esetében a polgármester szintén felszólítja az érintetteket a közterület-használat felhagyására, s ha szükséges, az eredeti állapot – 29. §. (2) bekezdés szerinti időn belül – helyreállítására. A polgármester e felhívásában tájékoztatja az érintettet, hogy jogában áll a közterület- használati engedélyt a 20. §. (1) bek. szerint visszavonni.

30. § (1) Ötszörös használati díjat kell fizetni arra az időtartamra, amely a közterület-használati megállapodás megszüntetésétől az eredeti állapot helyreállításáig tart.

(2) Ötszörös használati díjat kell fizetni a - ténylegesen használt időtartamra - annak, aki a közterületet megállapodás nélkül, vagy a megállapodástól eltérően, vagy annak megszűnése után használja.

(3) Ha a közterületet megállapodás nélkül vagy a megállapodástól eltérő módon használó a megállapodás feltételeinek megfelel – kérelmére – az önkormányzat közterület-használati megállapodást köthet. Ezzel azonban a közterület-használó nem mentesül az (1)–(2) bekezdésben említett következmények alól.

(4) Közterületen engedély nélkül kint lévő anyagok, hirdetőtáblák beszállításáról a tulajdonos költségére az engedélyező hatóság gondoskodhat, amennyiben a tulajdonos személye ismeretlen, vagy azt a tulajdonos írásbeli felszólítást követő 15 napon belül nem szállítja el. Ha a tulajdonos 30 napon belül nem jelentkezik a beszállított anyagokért, hirdetőtáblákért, akkor az engedélyező hatóság azokkal szabadon rendelkezik.

Üzemképtelen járművekre vonatkozó rendelkezések

31. § (1) Az üzemképtelen járműveket azok tulajdonosa, üzembentartója elsősorban saját ingatlanán, vagy bérleményén köteles tárolni.

(2) Üzemképtelen gépjárműnek minősül:

a) az érvényes hatósági engedéllyel, vagy jelzéssel nem rendelkező olyan gépjármű, amely a közúti forgalomban egyébként csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehetne részt,

b) baleset következtében megsérült és elhagyott gépjármű, és

c) műszaki állapotánál fogva közúti közlekedésre alkalmatlan, hiányos, sérült vagy roncs gépjármű.

(3) Az üzembentartó üzemképtelen járművét saját költségén köteles a közterületről eltávolítani.

(4) Az üzemképtelen járműveknek közterületen történő, a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendelet (továbbiakban: KRESZ) 59. § (3) bekezdésében meghatározott időtartamot meghaladó időtartamú tárolására a közterület-használati megállapodást az üzembentartó a közterület-használati megállapodás nélküli tárolás 10 napja alatt írásban kérheti.

(5) A jármű üzembentartója köteles nevét, címét, a közterület-használati megállapodás másolatát a járművön jól látható helyen a szélvédőüveg mögött elhelyez

Záró és értelmező rendelkezések

32. § (1) Ez a rendelet 2023. január 01.napján lép hatályba.

(2) Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a közterületek használatáról szóló 1/2008.(I.23) rendelet.