Kömlőd Község Önkormányzata 8/2017 (IV.27..)

Kömlőd Községi Önkormányzat Képviselő-testületének

Hatályos: 2017. 05. 01- 2021. 04. 16



Kömlőd Községi Önkormányzat Képviselő-testületének

8/2017. (IV.27.) rendelete

a települési támogatásokról és a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról




Kömlőd Községi Önkormányzat Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 132.§ (4) bekezdés g) pontjában, 62.§. (2) bekezdésében és a 92.§ (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13.§ (1) bekezdés 8. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. § A Képviselő-testület e rendeletben szabályozza a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 45.§-ában foglalt települési támogatás, rendkívüli települési támogatás a szociális célú tűzifavásárláshoz kapcsolódó kiegészítő támogatások és Szt. 62. §-ában foglalt étkeztetés, Szt. 63. §-ában foglalt házi segítségnyújtás jogszabályi felhatalmazáson alapuló további részletszabályait.


2. § (1)  Települési támogatásban részesíthető a  történő hozzájárulással az a személy, akinek állandó lakása Kömlődön van és lakcím kártyával igazolja.

            a) a megélhetését veszélyezteti az általa lakott lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló                       helyiség fenntartása, és

            b) a családjában az egy főre számított havi jövedelme nem haladja meg a mindenkori                     öregségi nyugdíj legkisebb összegének 200 %-át.


(2) A települési támogatás a villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás,  a csatornahasználat és a szemétszállítás díjához, a lakbérhez vagy az albérleti díjhoz, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztőrészletéhez,  illetve a tüzelőanyag költségeihez nyújt támogatást.


(3) A  lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadásokhoz nyújtott települési támogatás egy hónapra jutó összege a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének

   a) 25 %-a a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 50 %-át el nem érő egy főre   

       jutó jövedelem esetén


   b) 20 %-a a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 100 %-át el nem érő egy főre   

       jutó jövedelem esetén


   c) 15 %-a a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %-át el nem érő egy főre   

       jutó jövedelem esetén


  d)10 %-a a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 250%-át el nem érő egy főre

      jutó jövedelem esetén

      azzal, hogy a támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.


(4),  A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadásokhoz nyújtott települési támogatást egész évre,   12 hónapra kell megállapítani.     









  1. A  lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadásokhoz települési támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.




3. § (1) Települési támogatásban részesíthető a magas gyógyszerköltség miatt az a személy,  

       akinek a havi rendszeres gyógyszer költségének mértéke rendszeresen eléri az öregségi   

       nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 25 %-át, feltéve, hogy  közgyógyellátásra

       nem jogosult és


       a) családjában  az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj   

            mindenkori legkisebb  összegének 200 %-át vagy  

       b) egyedülálló esetében jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb  összegének

             200 %-át.


(2) A kérelemhez csatolni kell a  rendszeres gyógyszerekről és azok egy havi költségéről a                           háziorvos és a gyógyszertár igazolását.




4. §  (1) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a személy, aki önmaga, vagy családja létfenntartásáról más módon nem tud gondoskodni vagy alkalmanként jelentkező többletkiadások, vagy a gyermek hátrányos helyzete miatt anyagi segítségre szorul, így különösen:

            a) a kérelmezővel együtt élő közeli hozzátartozó 12 hónapon belül bekövetkezett halála,            vagy 6 hónap belül történt házasság felbontása miatt a kérelmező családjában az egy főre          jutó jövedelem legalább 50%-kal csökkent,


            b) a kérelmező tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevel, gondoz,


c) 12 hónapon belül a kérelmező vagy házastársa, élettársa, bejegyzett élettársa álláskeresővé vált és nem részesül aktív korúak ellátására,


d) a kérelmező, vagy vele együtt élő házastársának, gyermekének betegsége, balesete miatt végzett ápolás, gondozás okán kérelmező 60 egymást követő napot meghaladóan táppénzt vesz igénybe,


            e) és családját elemi kár, katasztrófa, vis maior helyzet sújtotta és az eset összes körülményét             mérlegelve az ellátás hiánya a kérelmező vagy családja létfenntartását veszélyeztetné vagy

           

            f) kérelmező családjában haláleset történik, feltéve, hogy családjában  az egy főre jutó    jövedelem nem haladja meg


            g)  az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének  200 %-át, kivéve a halálesethez             kapcsolódó települési támogatást, ami jövedelem vizsgálat nélkül adható.


(2)

(2) Méltányosságból a Oktatási, Egészségügyi és Szociális Bizottsága bizottság az (1) bekezdésben meghatározott jövedelemhatárt 10%-al meghaladó jövedelem esetén is megállapíthat rendkívüli települési támogatást különös méltánylást érdemlő helyzetben. Méltányosság kérelmező és családja esetében az adott naptári évben egy alkalommal gyakorolható.


  1. Rendkívüli települési támogatás kérelemre vagy hivatalból – különösen nevelési-oktatási intézmény, gyámhatóság, továbbá más családvédelemmel foglalkozó intézmény, illetve természetes személy vagy a gyermekek érdekeinek védelmét ellátó társadalmi szervezet kezdeményezésére – is megállapítható.



(4)   A rendkívüli települési támogatás évente adható legnagyobb összege 20.000 Ft,    

     alkalmanként adható legkisebb összege 5.000 Ft,  kivéve a halálesethez kapcsolódó települési   

     támogatást, melynek összege  maximum 30 000.- Ft

     A 20.000.Ft települési támogatásba nem számít bele:

     a) az ingyenes étkezés,

     b)iskoláztatási támogatás,

     c) babakelengye támogatás,

     d)csatornahálózatra való rákötéshez adott támogatás,

     e)ház karbantartásához, felújításához adott  támogatás,

     f)úszás oktatáshoz adott  támogatás,

     g)tűzifa pályázaton nyert tűzifa juttatás.



(5) A kérelmező és a vele közös háztartásban élő családtagjai számára az ugyanazon létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetre, és az időszakosan vagy tartósan fennálló ugyanazon létfenntartási gondra való hivatkozással 15 napon belül ismételten benyújtott kérelemre vagy hivatalból indult eljárásra rendkívüli települési támogatás - kivéve az elhunyt személy eltemettetésének költségeihez való hozzájárulás igénylése esetén - nem állapítható meg.


(6) A rendkívüli települési támogatás természetbeni és pénzbeli szociális ellátás formájában nyújtható.


(7)  Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a szociális védettséget élvező személy,    aki        nem képes önerőből a csatornahálózatra rákötni.


(8)  A csatornahálózat rákötésére legfeljebb 50.000,- forint támogatás adható, amiről számlával el   kell számolni. A folyósítás feltétele, hogy 10 % önerő befizetése az önkormányzat számlájára.


(9) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a szociális védettséget élvező személy,    akinek az ingyenes kártyás órához az érintésvédelmet a házhoz  el kell készíttetni.


(10) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető  a szociálisan rászorult  személy tulajdonában  a ház karbantartásához, felújításához.


(11) Az érintett a ház  érintésvédelem elkészíttetéséhez, karbantartásához, felújításához legfeljebb  100.000,- Ft   támogatás adható, amiről számla benyújtásával  el kell számolni. A folyósítás        feltétele, hogy 10 % önerő befizetése az önkormányzat számlájára.


(12) Méltányosságból Kömlőd Község Képviselő-testülete az (1) bekezdésben meghatározott jövedelemhatárt meghaladó jövedelem esetén is megállapíthat rendkívüli települési támogatást különös méltánylást érdemlő helyzetben. Méltányosság a kérelmező és családja esetében az adott  naptári évben egy alkalommal gyakorolható.


(13) Ingyenes étkezésben részesítheti  Kömlőd községben  azt az Óvodás és Általános Iskolás     gyermeket, akinek   a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg a       mindenkori  öregségi nyugdíj legkisebb összegének ötszörösét ne haladja meg, azaz 142.500,- forintot.


(14) Rendkívüli települési támogatásban részesíthető az a család, ahol a gyermek 2016.      január 1.  után született, jövedelemre való tekintet nélkül   babakelengye támogatásban részesíti.  A támogatás összege: 30.000,- Ft.

(15)Természetbeni, települési támogatásban (2000,- forint értékű palánta utalványban) részesíthető jövedelemre való tekintet nélkül minden állandó lakóhellyel rendelkező kömlődi család.


(16) A kérelmező a Munkaügyi Központtól igazolja, hogy regisztrált munkanélküli, ellenkező    esetben támogatásban nem részesíthető.


5. § A települési támogatás és a rendkívüli települési támogatás (a továbbiakban együtt: települési támogatás) iránti kérelmet a Szákszendi Közös  Önkormányzati Hivatal Kömlődi Kirendeltségéhez (2853. Kömlőd, Szabadság u. 9.) kell benyújtani.



6. § (1) Amennyiben adategyeztetés szükséges a települési támogatás kérelmezésekor, a személyazonosság igazolása érvényes személyazonosító igazolvány vagy a személyazonosságot igazoló más érvényes okmány bemutatásával lehetséges.


(2) Amennyiben a kérelem nyomtatványon a Társadalombiztosítási Azonosító Jel nem kerül feltüntetésre Társadalombiztosítási Azonosító Jelet igazoló kártya bemutatása szükséges.


(3) A települési támogatás iránti kérelem benyújtásához szükséges a család tagjainak jövedelem igazolása.


(4) Amennyiben a halálesethez kapcsolódó települési támogatást nem az elhalálozás helye szerinti önkormányzatnál igénylik, úgy az elhunyt halotti anyakönyvi kivonatát is mellékelni kell, továbbá szükséges a temetési számla másolata is.


(5) A települési támogatás iránti kérelem benyújtásakor keresőképtelenség esetén szükséges a keresőképtelenséget alátámasztó orvosi vagy kórházi igazolás, elemi kár esetén a helyreállítás költségeiről készített kimutatás benyújtása.


  1. Az  Oktatási, Egészségügyi és Szociális Bizottság szükség esetén a kérelmező vagyoni helyzetét vizsgálhatja.


7. § (1) A települési támogatás kifizetéséről, természetbeni szociális ellátás formájában történő nyújtásáról az ellátás megállapítást követő 15 napon belül a Szákszendi Közös Önkormányzati Hivatal Kömlődi Kirendeltsége gondoskodik.


( 2) A települési támogatás folyósítása postai úton, átutalással és készpénzben teljesíthető a jogosult kérelmének megfelelően.


8. § (1) A települési támogatás felhasználásának ellenőrzésére a kérelem elbírálására hatáskörrel rendelkező jogosult.


  1. A települési támogatás felhasználásának ellenőrzése keretében a felhasználást alátámasztó dokumentumok (különösen számla, nyugta ) becsatolására hívható fel a jogosult.


  1. § (1) Kömlőd község Önkormányzata személyes gondoskodást nyújtó szociális alapszolgáltatásként biztosítja a szociális étkezést. A kérelem a hivatalba  adható be.





(2) A szociális étkeztetés keretében az önkormányzat napi egyszeri meleg étkeztetést (ebéd) biztosít az arra rászorultnak, ha:

             a) 70. életévét betöltötte vagy

                      b) a háziorvos vagy szakorvos igazolása alapján

                                  ba) önmaga ellátására részben képes

                                  bb)  fogyatékos

                                  bc)  pszichiátriai beteg

                                  bd)  szenvedélybeteg

                                  c) hatósági nyilvántartásban szereplő adatok alapján igazolható, hogy                                              hajléktalan vagy

          d) egyedülálló


(4) Az étkezés történhet, házhoz szállítással, vagy a jogosult általi elvitellel.


(5) Ingyenes étkeztetésben részesíthető az az egyedülálló személy, akinek a rendszeres havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 100 %-át.


Amennyiben a szolgáltatást igénybe vevő személy a  rendszeres havi jövedelme nem haladja meg a  mindenkori öregségi nyugdíj összegének 150 %-át

méltányosság  mértéke a megállapított személyi térítési díj 50%-a


(6)Méltányosságból a képviselő-testület az (4) bekezdésben meghatározott jövedelemhatárt meghaladó jövedelem esetén is megállapíthat ingyenes étkezést  különös méltánylást érdemlő helyzetben, ha a kérelmező egyedülálló, beteg.


(7)       A szociális étkezés megszűnik:

            a.) haláleset következtében,

            b.) körülményeiben lényeges változás történik,

            c.)lemondással


(8)Az   Oktatási, Egészségügyi és Szociális Bizottság szükség esetén a kérelmező vagyoni helyzetét vizsgálhatja.


  1. § (1) Ez a rendelet 2017.  május 1. napján lép hatályba.


         (2) Hatályát veszti Kömlőd Községi Önkormányzat Képviselő-testületének a szociális                    rászorultságtól függő pénzbeli és természetben nyújtott ellátásokról szóló 4/2015.(II.26.)             önkormányzati rendelete.




     Bogáth István                                                   Schvarczné Stieber Rita

                    

      polgármester                                                                  aljegyző


Kihírdetés napja:


2017. április 27.


Schvarczné Stieber Rita  

          aljegyző