Biatorbágy Város Képviselő- testülete 7/2009. (10.30.) Ör. számú rendelete

az egyes pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

Hatályos: 2009. 10. 30- 2010. 12. 10

Biatorbágy Város Képviselő- testülete 7/2009. (10.30.) Ör. számú rendelete

az egyes pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról

Hatályos: 2009. 10. 30- 2010. 12. 10

Biatorbágy Város Képviselő- testülete (a továbbiakban: Képviselő- testület) - a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva - a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdésében, 26. §-ában, 32. § (3) bekezdésében, 37/D. § (3) bekezdésének, 38. § (1) bekezdés c) pontjában, és (9) bekezdésében, 43/B. § (1) bekezdésében, 45. §-ában, 46. §-ában 47. § (5) bekezdésében és 50. § (3) bekezdésében, 55. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 55/C. § (1) bekezdés a) pontjában és (3) bekezdésében kapott felhatalmazással élve az alábbi rendeletet alkotja:

A rendeleti szabályozás célja

1. § (1) E rendelet célja, hogy meghatározza a Biatorbágyon lakók szociális biztonságának megteremtése és megőrzése érdekében a helyi önkormányzat által biztosított egyes szociális ellátások formáit, szervezetét, a szociális ellátásokra való jogosultság feltételeit, annak megállapítását, valamint érvényesítésének garanciáit.

(2) A Képviselő- testület a szabályozás során abból a követelményből indult ki, hogy a szociális ellátás feltételeinek biztosítása - a településen élőkért és családjukért, valamint a helyi közösségeknek a tagjaiért viselt felelősségen túl – az állam központi szervei mellett, a helyi önkormányzat feladata is.

A rendelet hatálya

2. § (1) E rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel – kiterjed a Biatorbágy közigazgatási területén lakcímmel rendelkező:

a) magyar állampolgárokra,

b) bevándoroltakra és letelepedettekre,

c) hontalanokra,

d) a magyar hatóság által menekültként elismert személyekre,

e) az Szt. 3. §. (3) bekezdésében meghatározottakra.

(2) A rendelet hatálya az Szt. 7. §. (1) bekezdésében meghatározott ellátások tekintetében az előző (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országoknak a Magyar Köztársaság területén jogszerűen tartózkodó állampolgáraira is.

(3) E rendelet tekintettel az Szt. 1. §. (2) bekezdésében kapott felhatalmazásra az alábbi pénzbeli, valamint természetben nyújtott szociális ellátási formákról rendelkezik:

a) Pénzbeli ellátások:

- időskorúak járadéka,
- aktív korúak ellátása
- rendelkezésre állási támogatás
- rendszeres szociális segély,
- lakásfenntartási támogatás
- ápolási díj,
- átmeneti segély,
- kamatmentes szociális kölcsön,
- temetési segély.
b) Természetben nyújtott ellátások:
- köztemetés,
- közgyógyellátás,
- egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság,
- adósságkezelési szolgáltatás.

A szociális igazgatás helyi szervei

3. § (1) Az e rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatásköröket

- a helyi önkormányzat képviselő-testülete, valamint
- a települési önkormányzat jegyzője
gyakorolja.
(2) A Képviselő-testület az Ötv. 9. §. (3) bekezdésében biztosított jogkörével élve az Szt. 38. § (1) bekezdésében foglalt lakásfenntartási támogatással, az Szt. 43/B. § (1) bekezdésben foglalt ápolási díjjal, átmeneti segéllyel, valamint temetési segéllyel kapcsolatos hatásköreinek gyakorlását a polgármesterre ruházza át.
(3) Az átruházott hatáskör gyakorlásáról a polgármester negyedévenként köteles beszámolni. A beszámolót a szociális ügyekért felelős Bizottság (továbbiakban: Bizottság) véleményével együtt kell a Képviselő-testület elé terjeszteni.
(4) A polgármester átruházott hatáskörben hozott döntése ellen benyújtott fellebbezést a Bizottság véleményével, javaslatával kell a Képviselő-testület elé terjeszteni.

Általános eljárási szabályok

4. § (1) A szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások iránti kérelmeket Biatorbágy Város Polgármesteri Hivatalában (továbbiakban: Hivatal) formanyomtatványon kell előterjeszteni. A személyesen előterjesztett kérelmek átvételét a Hivatal ügyfélfogadási időn kívül is, teljes munkaidőben köteles biztosítani.

(2) Az önkormányzat, tekintet nélkül hatáskörére és illetékességére, köteles az arra rászorulónak átmeneti segélyt, étkezést, illetve szállást biztosítani, ha ennek hiánya a rászorulónak az életét, testi épségét veszélyezteti. A szociális igazgatási eljárás költség- és illetékmentes.

(3) A Képviselő- testület a jövedelemszámítással kapcsolatos szabályok, valamint a vélelmezett jövedelem megállapításánál az Szt. és a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendeletben foglalt követelményekből indul ki. A képviselő- testület egyúttal felhatalmazza a polgármestert, hogy a méltányossági alapon történő elbírálás során e rendeletben meghatározott jövedelemhatártól rendkívül indokolt esetben eltérjen.

(4) E rendelet alkalmazásában rendkívül indokolt eset különösen: elemi kár, tűzeset, haláleset, bűncselekmény bekövetkeztekor elszenvedett kár, súlyos baleset, hosszantartó, ismétlődő kórházi kezelés, egyedül élő, idős, önellátásra képtelen személy alapvető szükségleteinek, megélhetésének biztosítása, a család lakhatását biztosító ingatlan jelentős mértékű megrongálódása, vagy életveszélyessé válása. Ezen felül az egyes ellátási formáknál használatos fogalmak meghatározását az Szt. 4. §-ban rögzített értelmező rendelkezés képezi.

(5) E rendelet által szabályozott pénzbeli és természetbeni szociális ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles nyilatkozni saját és családja vagyoni és, jövedelmi viszonyairól, valamint a jövedelmét köteles igazolni. A vagyoni helyzetet a rendszeres pénzbeli és természetbeni ellátásoknál a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló a 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében foglaltak alapján köteles igazolni. A jövedelemmel nem rendelkező személy anyagi ellátatlanságának okát tisztázni kell.

(6) Az ellátások megállapítására irányuló eljárás során, ha a jogosultságot alátámasztó tényállás nem tisztázható a kérelmező szociális helyzetéről környezettanulmányt kell készíteni. Amennyiben a kérelmező életkörülményei a Hivatal előtt ismertek, úgy a környezettanulmány lefolytatásától el lehet tekinteni.

(7) Ha a köztudomású tények vagy a Hivatal általa vezetett nyilvántartásban szereplő illetve a környezettanulmány adatai alapján a kérelmező jövedelemnyilatkozatában foglaltak vitathatók, úgy a kérelmezőt fel kell hívni az általa lakott lakás, illetve saját és a családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására. Abban az esetben, ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelem a fenntartási költségek figyelembevételével vélelmezhető.

(8) Az önkormányzat jegyzőjének kötelessége biztosítani, hogy - a nem hatáskörébe tartozó szociális igazgatási eljárás során - a hatáskörrel rendelkező eljáró szervek a szociális ellátásra jogosultság, a jogosultat érintő jog és kötelezettség megállapítása, a hatósági ellenőrzés során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. CXL. törvény (továbbiakban: Ket.) rendelkezéseit a Szt.-ben és a rendeletben megállapított külön eljárási szabályokkal együtt megfelelően alkalmazhassák.

(10) A kérelmek elbírálásakor a szociális ellátásban részesülő figyelmét fel kell hívni arra, hogy a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.

(11) A pénzbeli ellátások folyósítása postai úton vagy pénzintézeti átutalással történik. Amennyiben az ügyfél a kifizetés sürgősségének indokoltságát igazolja, a támogatás 5 munkanapon belül pénztári kifizetéssel is (határozatban) engedélyezhető. A pénztári úton történő kifizetés a segélyre jogosult részére, illetve írásbeli meghatalmazás alapján a jogosult meghatalmazottjának is teljesíthető. Ahol a pénzbeli támogatás célszerű és hasznos felhasználása nem látszik biztosítottnak, ott a támogatást a Hivatal pénztárában a Biatorbágyi Családsegítő Központ és Gyermekjóléti Szolgálat (továbbiakban: Családsegítő Szolgálat) megbízottja veszi fel és gondoskodik a támogatás megfelelő felhasználásáról.

(12) A jogszabályokban meghatározott feltételek hiányában vagy annak megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni. Az ellátást jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybevevővel szemben pedig a Szt. 17. § - ában foglaltak alapján kell eljárni.

(13) A pénzbeli, és természetben nyújtott szociális ellátásra való jogosultság megállapításáról, az ellátás biztosításáról, fenntartásáról és megszüntetéséről a jegyző nyilvántartást vezet. A nyilvántartás tartalmára az Szt. 18. §-ában foglaltak az irányadóak.

Az egyes szociális ellátási formák speciális szabályai

Pénzbeli ellátás formái

Időskorúak járadéka

5. § Az időskorúak járadékát az Szt. 32/B-E. §-aiban foglaltak alapján kell megállapítani és folyósítani.

Aktív korúak ellátása

6. § (1) Az aktív korúak ellátása a hátrányos munkaerő-piaci helyzetű aktív korú személyek és családjuk részére nyújtott ellátás. Az aktív korúak ellátására jogosultak körét, a jogosultság megállapításának feltételeit, összegét, folyósítását és megszüntetését az Szt. 37/B-G. §-ai és e rendelet határozzák meg.

(2) Az a személy, akinek az aktív korúak ellátására való jogosultságát megállapították, az állami foglalkoztatási szervnél kéri az álláskeresőként történő nyilvántartásba vételét, és teljesíti az elhelyezkedése érdekében megkötött álláskeresési megállapodásban foglaltakat, illetőleg közfoglalkoztatásban vesz részt.

(3) Az önkormányzat közcélú munkavégzésre – legalább hatórás napi munkaidővel, valamint legalább évi kilencven munkanap munkavégzési időtartammal – határozott idejű munkalehetőséget is felajánlhat.

(4) Az önkormányzat által szervezett munka lehet:

- közhasznú munka,
- közmunka, vagy
- a települést érintő közcélú feladat ellátása céljából szervezett egyéb munka.
(5) Az aktív korú nem foglalkoztatott személy a rendszeres szociális segély, illetve a rendelkezésre állási támogatás folyósításának időtartama alatt köteles beilleszkedést segítő programban, képzésben részt venni, illetve együttműködni az önkormányzattal, a területileg illetékes munkaügyi központ kirendeltségével, a Családsegítő Szolgálattal.
(6) Az önkormányzattal előírt együttműködés keretében az aktív korú nem foglalkoztatott személy, a jogosultsága megállapítása, fenntartása és megszüntetése céljából nyilatkozik az iskolai végzettségére és szakképzettségére vonatkozóan, valamint együttműködik a segélyre, illetve támogatásra való jogosultság kétévenkénti felülvizsgálatában.
(7) A támogatott a területileg illetékes munkaügyi központ kirendeltségével rendszeresen tartja a kapcsolatot, a kirendeltség és az önkormányzat által a közfoglalkoztatási terv alapján felajánlott és számára megfelelő munkalehetőséget elfogadja, valamint részt vesz a foglalkoztatására irányuló programokban, a felajánlott és az iskolai végzettségének megfelelő oktatásban, képzésben, különösen az általános iskolai végzettség és az első szakképesítés megszerzésében.
(8) A Családsegítő Szolgálattal való együttműködés keretében az aktív korú nem foglalkoztatott személy megállapodást köt egyéni képességeket fejlesztő vagy életmódot formáló foglalkozásokon, tanácsadásokon, illetőleg a munkavégzésre történő felkészülést segítő, együttműködési programban való részvételre, melynek célja a munkavégzést akadályozó tényezők elhárítása, a munkavégzésre irányuló motiváció kialakítása, erősítése, fenntartása.
(9) A beilleszkedési programok típusai:
a) az ügyfél saját erőforrásainak feltárására irányuló egyéni programok kialakítása (egyéni esetkezelés, folyamatos gondozásba vétel, munkaerő-piaci tanácsadás, személyiségfejlesztő tréning, önismereti tréning, kommunikációs készségfejlesztő tréning stb.)
b) csoportos önsegítő és képességfejlesztő programok (csoportos foglalkozás, terápiás jellegű tréning, problémamegbeszélő csoport, alapismeretek megszerzését elősegítő csoport stb.).
(10) Az együttműködés eljárási szabályai:
a) a rendszeres szociális segély, illetve a rendelkezésre állási támogatás megállapításáról és az együttműködési kötelezettségről a határozat egy példányával értesül a területileg illetékes munkaügyi központ, illetve rendszeres szociális segély esetén a Családsegítő Szolgálat is. A határozat alapján az együttműködésre kijelölt szerv, nyilvántartásba veszi az ellátásban részesülőt.
b) a munkaügyi központ és a Családsegítő Szolgálat az ellátásban részesülőnek – a korának, szociális helyzetének, mentális és egészségi állapotának megfelelően – egyénre szabott együttműködési programot határoz meg, erről írásos megállapodást köt, s ezt megküldi a Hivatal részére.
c) a munkaügyi központ és a Családsegítő Szolgálat az együttműködési megállapodás végrehajtásáról, eredményességéről és szükség szerinti módosításáról tájékoztatja a Hivatalt, valamint megküldi az éves értékelését.
(11) Az együttműködési kötelezettség megszegésének minősül, ha az ellátásban részesülő az önkormányzattal, a területileg illetékes munkaügyi központtal illetve a Családsegítő Szolgálattal kötött együttműködési megállapodásban foglaltak szerint nem működik együtt. Az együttműködési kötelezettség súlyos megszegése esetén a rendszeres szociális segély, illetve a rendelkezésre állási támogatás folyósítását meg kell szüntetni.

Lakásfenntartási támogatás

7. § (1) A Képviselő- testület lakásfenntartási támogatást nyújt azoknak a biatorbágyi lakcímmel rendelkező személyeknek, családoknak, akik az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaikat nem képesek felvállalni.

(2) A lakásfenntartási támogatás nyújtható

a) normatív lakásfenntartási támogatásként az Szt. 38. §. (2-4)-(6-8) bekezdésében foglalt feltételek fennállása esetén, továbbá

b) helyi lakásfenntartási támogatás formájában.

(3) Ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(4) A (3) bekezdés alkalmazásában külön lakásnak kell tekinteni a társbérletet, az albérletet és a jogerős bírói határozattal megosztott lakás lakrészeit.

(5) Helyi lakásfenntartási támogatás annak a személynek, családnak nyújtható:

a) akinek a lakás nagysága 3 személyig 2 lakószobás, illetve 1+2 félszobás lakás, amelynek alapterülete nem nagyobb 65 m²-nél (3 személy felett személyenként további 20 m² vehető figyelembe, azonban 70 év feletti egyedül élő személy esetében a lakás nagyságát figyelembe venni nem lehet),

b) akinek a lakás minősége: összkomfortos vagy annál alacsonyabb komfortfokozatú.

c) aki lakás hasznosításból származó jövedelemmel nem rendelkezik,

d) akinek a háztartásában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 220 %-át, egyedül élő esetén annak 275 %-át,

e) a lakásfenntartás elismert havi költsége eléri a háztartás havi összjövedelmének 30 %-át.

(6) Azon személy esetében, akinél előrefizetős gáz- vagy áramfogyasztást mérő készülék működik, a lakásfenntartási támogatást vagy annak egy meghatározott részét természetben, a készülék működtetését lehetővé tevő formában kell nyújtani.

(7) A támogatást az igénylés benyújtása hónapjának első napjától kell megállapítani, melynek folyósítási időtartama egy év (amennyiben a jogosultság feltételei változatlanok).

(8) A helyi lakásfenntartási támogatás körében figyelembe kell venni a lakbért vagy albérleti díjat, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztő részletét, a távhő-szolgáltatási díjat, a közös költséget, a csatornahasználati díjat, a szennyvízszippantás, a szemétszállítás költségeit, valamint a villanyáram, a víz- és gázfogyasztás, valamint a tüzelőanyag teljes költségeit.

(9) A lakásfenntartási kiadásokat a kérelem benyújtását megelőző egy év, a lakásban egy éve nem lakó kérelmező esetén minimum hat hónap teljes közüzemi számláival kell igazolni. A támogatás megállapításánál csak az így igazolt és a kérelmező vagy kérelmezővel azonos lakcímen lakó családtagja, illetve albérlet esetén a bérbeadó nevére megállapított költségek vehetők figyelembe.

(10) Meg kell szüntetni a támogatást, ha a kedvezményezett:

a) a támogatást nem a célnak megfelelően használja fel,

b) ha két havi fizetési kötelezettségének nem tesz eleget.

(11) A helyi lakásfenntartási támogatás mértéke:

a) egyszemélyes háztartás esetén a támogatás alapjának 30 %-a,

b) kétszemélyes háztartás esetén a támogatás alapjának 20 %-a,

c) három, vagy több személyes háztartás esetén a támogatás alapjának 20 %-a,

de legalább havonta 2500 Ft . A helyi lakásfenntartási támogatás alapja a kérelem benyújtásának időpontjában érvényes mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összege. A támogatás összegét 100 forintra kerekítve kell meghatározni.

Ápolási díj

8. § (1) Az ápolási díj a tartósan gondozásra szoruló személy otthoni ápolását ellátó nagykorú hozzátartozó részére biztosított anyagi hozzájárulás.

(2) Ápolási díjra jogosult – a jegyes kivételével – a hozzátartozó [Ptk. 685. § b) pontja] ha állandó és tartós gondozásra szoruló:

a) súlyosan fogyatékos, vagy

b) tartósan beteg 18 év alatti személy gondozását, ápolását végzi.

c) aki fokozott ápolást igénylő súlyosan fogyatékos személy gondozását, ápolását végzi. Fokozott ápolást igénylő személynek minősül az, aki mások személyes segítsége nélkül önállóan nem képes étkezni-, tisztálkodni-, öltözködni-, illemhelyet használni, vagy lakáson belül – segédeszköz igénybevételével sem – közlekedni, feltéve, hogy a felsoroltak közül legalább három egyidejűleg fennáll.

d) Az ápolási díj állapítható meg továbbá annak a hozzátartozónak, aki 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi.

(3) Az ápolási díj havi összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének

a) a (2) bekezdés a-b) pontjában foglalt esetben 140 %-a,

b) a (2) bekezdés c) pontjában foglalt esetben 150 %-a,

c) a (2) bekezdés d) pontjában foglalt esetben 140 %-a.

(4) A (2) bekezdés d) pontjában meghatározott esetben az ápolási díjra való jogosultság akkor állapítható meg, ha az egy főre számított havi családi jövedelemhatár az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 150 %-át, egyedülálló esetén annak 180 %-át nem haladja meg.

(5) Nem jogosult az ápolási díjra a hozzátartozó az Szt. 42. § (1) bekezdésében foglaltak alapján.

(6) Az ápolási díjra való jogosultságot meg kell szüntetni, ha az ápolt személy állapota az állandó ápolást már nem teszi szükségessé, az ápolást végző személy a kötelezettségét nem teljesíti, az ápolt személy meghal, valamint az ápolást végző vagy az ápolt személy tartózkodási joga megszűnt vagy tartózkodási jogának gyakorlásával felhagyott.

(7) Az ápolási kötelezettség nem teljesítésének minősül, ha az ápolást végző személy legalább három egymást követő napon nem gondoskodik az ápolt személy alapvető gondozási, ápolási igényének kielégítéséről, az ellátott és lakókörnyezete megfelelő higiénés körülményének biztosításáról, az esetleges vészhelyzetek kialakulásának megelőzéséről.

(8) Az ápolást végző személynek ápolási tevékenysége során elsősorban a következő szolgáltatások ellátásáról kell gondoskodnia:

a) alapvető higiénés körülmények megteremtéséről, fenntartásáról, mely kiterjed az ápolt személy ruházatára, lakókörnyezetére,

b) a kezelőorvos által előírt gyógyszerek időben és meghatározott mennyiségben történő bevételéről, azok kellő időben történő pótlásáról,

c) az ápolt személy étkeztetéséről, a napi egyszeri melegétellel történő ellátásáról,

d) az ápolásra szoruló személy a szükség szerinti orvosi vizsgálatokon részt vehessen,

e) az ápoló személyére vonatkozó hivatalos ügyek intézése.

(9) Amennyiben az ápolást végző személy ápolói tevékenységének ellátásában akadályoztatva van, vagy az ápolt személy egészségi állapota ezt indokolja átmenetileg, de egybefüggően legfeljebb egy hónapos időtartamban az ápolási tevékenység a házi segítségnyújtás keretében is ellátható.

(10) Az ápolói tevékenység ellátását a Családsegítő Központ családgondozója is jogosult segíteni. Amennyiben az ápolást végző személy a családgondozó felhívására nem tesz eleget ápolói feladatának, úgy a házi segítségnyújtó haladéktalanul tájékoztatással él a jogosultságot megállapító szerv felé.

Átmeneti segély

9. § (1) Átmeneti segély, illetve szemétszállítási díjtámogatás adható hivatalból és kérelemre az előre nem látható okból jelentős jövedelem-kiesés, alkalmanként jelentkező indokolt többletkiadás miatt létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő személyeknek ha:

a) a családban az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj 190 %-át,

b) gyermekét, gyermekeit egyedül nevelő szülő esetén, illetve ha a családban valamely családtag tartós betegsége áll fenn, az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 220%-át,

c) egyedül élő esetén havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a 220 %-át.

(2) Az átmeneti segély alkalmanként és havi rendszerességgel nyújtható gyógyszertámogatásként, hosszantartó betegségből eredő jövedelem-kieséshez, nagyobb összegű váratlan, vagy önhibán kívüli rendkívüli kiadások esetén, elemi károsultság jogcímén.

(3) Az átmeneti segély összege a havi rendszeres segély esetén az 50 %-át, míg az egy alkalommal nyújtott segély esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100 %-át nem haladhatja meg.

(4) Nem állapítható meg a havi rendszerességgel adható átmeneti segély annak a személynek, akinek háztartásában egyéb rendszeres támogatás került megállapításra, valamint akinek ellátására erre irányuló eltartási vagy öröklési szerződés van érvényben.

(5) Az átmeneti segély kifizetése banki átutalással vagy postai utalással történik, azonban rendkívül indokolt esetben a segély kifizetése a Hivatal pénztárából - a pénztári nyitvatartási rend figyelembevételével - is teljesíthető.

(6) Amennyiben a kérelemből, vagy az eljárás során kiderül, hogy az átmeneti segélyre közüzemi díjak (pl.: szemétszállítási díj) fizetése miatt van szükség, a megállapított segélyt közvetlenül e célra kell átutalni.

(7) Különös méltánylást érdemlő esetben a kérelmező évente legfeljebb egy alkalommal jövedelmére tekintet nélkül átmeneti segélyben részesíthető. A méltányosság gyakorlásának indokait a határozatban részletesen indokolni kell.

Kamatmentes szociális kölcsön

10. § (1) Kamatmentes szociális kölcsön állapítható meg:

a) a lakhatási költségek körébe tartozó közüzemi díjtartozás megfizetésére, amennyiben a tartozás meghaladja az ötvenezer forintot, illetve a tartozás legalább hat havi időszakra áll fenn,

b) a hitelintézettel kötött lakáscélú kölcsönszerződésből fennálló (legalább hat havi) hátralék megfizetésére,

c) temetési költségek megelőlegezésére,

d) az első nyugdíjösszeg, árvaellátás kézhezvételéig, ha annak megállapítása vagy kifizetése nem az ellátott hibájából késik,

e) rendkívül indokolt esetben.

(2) A kamatmentes szociális kölcsön akkor állapítható meg, ha:

a) a kérelmező rendelkezik az Szt. 4. §-ában meghatározott jövedelemmel, vagy rendszeres pénzellátásban részesül,

b) a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%- át, egyedül élő esetén az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át,

c) a kérelmező nyilatkozatban vállalja a megállapításra kerülő támogatás törlesztő részletének határidőre történő megfizetését.

(3) A kamatmentes szociális kölcsön összege nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének nyolcszorosát.

(4) A kamatmentes szociális kölcsön visszafizetésének futamideje maximum 2 év rendkívül indokolt esetben 3 év. Újabb kamatmentes szociális kölcsön akkor állapítható meg, ha a kérelmezőnek nincs szociális kölcsönből eredő törlesztő-részlet elmaradása.

(5) Nem részesülhet kamatmentes szociális kölcsönben az, akinek tartására erre irányuló tartási, öröklési szerződés van érvényben.

(6) A kölcsön összegét és a visszafizetés feltételeit megállapodásban kell rögzíteni.

Temetési segély

11. § (1) Temetési segély nyújtható annak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartására köteles hozzátartozó ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti és az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a háromszorosát.

(2) A támogatás feltétele, hogy az eltemettetőnek a haláleset időpontjában biatorbágyi lakcíme legyen.

(3) A temetési segély iránti kérelmet a haláleset bekövetkezésétől számított 45 napon belül lehet előterjeszteni. A kérelemhez csatolni kell: az eltemettető nevére szóló temetési számlák eredeti példányát, az eltemettető családjának jövedelemigazolásait, valamint a halotti anyakönyvi kivonatot.

(4) Temetési segély a temetés költségeit igazoló számla hiányában is nyújtható, – utólagos elszámolási kötelezettség mellett – közvetlenül a temetkezést végző gazdálkodó szervezet részére történő utalással.

(5) A temetési segély minimális összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 220 %-a, azonban nem lehet kevesebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének 10 %-ánál. A temetési segély elérheti a temetés költségeinek teljes összegét, ha a temetési költségek viselése kérelmezőnek vagy családjának a létfenntartását veszélyezteti.

IV. Fejezet

Természetben nyújtott ellátások

Köztemetés

12. § A közköltségen történő eltemettetésről, illetve a temetési költség megtérítésére vonatkozó kötelezés kiadásáról az Szt. 48. §-ában foglaltak alapján a polgármester gondoskodik.

Közgyógyellátás

13. § (1) Az Szt. 50. §. (1) és (2) bekezdésében foglaltakon kívül közgyógyellátásra való jogosultság állapítható meg annak a személynek is, akinek a havi rendszeres gyógyító ellátásának költsége olyan magas, hogy a havi rendszeres gyógyító ellátás költsége az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 20%-át meghaladja és

a) egyedül élő kérelmező esetén a havi jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 280%-át.

b) családos kérelmező esetén az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 230 %-át.

Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság

14. § Az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságot az Szt. 54. §-aiban foglaltak alapján a kell megállapítani.

Adósságkezelési szolgáltatás

15. § (1) Lakhatást segítő adósságkezelési szolgáltatásban részesíthető az a család vagy személy (a továbbiakban: adós), aki az adóssággal terhelt ingatlanban életvitelszerűen lakik, és

a) akinek

- az adóssága meghaladja az ötvenezer forintot, valamint a (2) bekezdésben meghatározott adóságok valamelyikénél fennálló tartozása legalább hat havi, vagy
- a közüzemi díjtartozása miatt a szolgáltatást kikapcsolták, továbbá
b) akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj 180 %-át, egyedül élő esetén annak 220 %-át,
c) vállalja az adósság és az önkormányzat által megállapított adósságcsökkentési támogatás különbözetének megfizetését, továbbá az adósságkezelési tanácsadáson való részvételt.
d) lakása az e rendelet 7. § (4) bekezdésében szabályozott helyben elismerhető lakásnagyságot nem haladja meg.
Az (1) bekezdés alkalmazása során adósságnak minősül a lakhatási költségek körébe tartozó:
a) közüzemi díjtartozás (vezetékes gáz-, áram-, táv-hőszolgáltatás, víz- és csatornahasználati, szemétszállítási, több lakást tartalmazó lakóépületeknél, háztömböknél központi fűtési díjtartozás),
b) közösköltség-hátralék,
c) lakbérhátralék,
d) a hitelintézettel kötött lakáscélú kölcsönszerződésből fennálló hátralék.
(2) A kezelhető adósság együttes összege, maximum 266.000.- Ft., a Szt. 55. § (6) bekezdése szerinti esetben 400.000.- Ft. lehet.
(3) Az adósságkezelési szolgáltatás időtartamára és az adósságcsökkentési támogatás mértékére vonatkozóan a Szt. 55. § (5)-(6) bekezdéseiben és az 55/A § (2) bekezdésében foglaltak az irányadóak.
(4) Az adósságcsökkentés címén nyújtott támogatás vissza nem térítendő szociális támogatásnak minősül.
(5) Az adós által fizetendő önrész, a kezelhető adósság maximum összegének a legalább 25 %-a, amely – az adós vállalásától függően – teljesíthető egy összegben, vagy havi részletekben az adósságkezelési szolgáltatás időtartama alatt.
(6) Önrészként, méltányosságból, a kezelhető adósság maximum összegének 10 %-át, havi részletekben teljesítheti az az adós - az adósságkezelési szolgáltatás időtartama alatt -, akinél az alábbi feltételek közül legalább kettő együttesen áll fenn:
a) az a család, ahol három vagy több gyermek neveléséről gondoskodnak,
b) gyermekét/gyermekeit egyedül nevelő szülő,
c) munkanélküli személy,
d) a rokkant vagy súlyosan fogyatékos személy,
e) 70 éven felüli egyedül élő személy.
(7) Az (5) bekezdésben megjelölt adósok esetében a fennmaradó önrész 15 %-át az önkormányzat fizeti meg - olyan részletekben mint az adós - a szolgáltató(k)nak.

Adósságkezelési tanácsadás

16. § (1) Az adósságkezelési tanácsadást az önkormányzat a Családsegítő Szolgálat útján biztosítja.

(2) Az adósságkezelési szolgáltatásra irányuló kérelmet év közben folyamatosan, az (1) bekezdésben megjelölt intézményben működő adósságkezelési tanácsadónál kell benyújtani. A kérelem tartalmára vonatkozó követelményeket a 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 2-3. §-a tartalmazza. A kérelem benyújtását követően az adós együttműködik az adósságkezelési tanácsadóval annak érdekében, hogy a tanácsadó megalapozott javaslatot tehessen az adósság kezelésére.

(3) Az adósságkezelési tanácsadó a döntést előkészítő munkát követően javaslatot tesz az adós adósságkezelési szolgáltatásba történő bevonására és a kérelmet – annak benyújtásától számított maximum 90 napon belül - a szükséges mellékletekkel együtt továbbítja a Hivatalnak.

(4) Az adósságkezelési szolgáltatásba történő részvételről határozattal kell dönteni és erről értesíteni kell az adóst, az adósságkezelési tanácsadót és az érintett szolgáltatót vagy hitelezőt is.

(5) Az adós köteles

a) aktívan részt venni és együttműködni a döntés előkészítésben, hozzájárulni az adósságára, családja bevételeire és kiadásaira vonatkozó közvetlen és közvetett adatok és információk tanácsadó általi megismeréséhez és nyilvántartásához, valamint

b) az adósságkezelési szolgáltatásban történő részvételről szóló határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül megállapodást kötni az adósságkezelési tanácsadóval, illetve a fizetési kötelezettség teljesítésére vonatkozó szerződést az adott szolgáltatóval, szolgáltatókkal, és

c) havonta legalább egy alkalommal a tanácsadóval személyesen találkozni és őt tájékoztatni az adósságkezelési megállapodásban foglaltak végrehajtásáról, a lakás fenntartásának körébe eső számlák kifizetéséről, valamint

d) az adósságtörlesztés fizetését a megadott határidőre teljesíteni és az adósságkezelési szolgáltatás igénybevételét követően havonta rendszeresen eleget tenni a lakásfenntartással kapcsolatos fizetési kötelezettségeinek is,

(6) Az adósságkezelési tanácsadó köteles

a) tájékoztatni az adóst az adósságkezelési szolgáltatás formáiról, feltételeiről, s átvenni az adós erre irányuló kérelmét,

b) az adós hozzájárulásával a döntés előkészítése során megvizsgálni az adós háztartásának gazdálkodását, fizetési kapacitását és kézségét, s ennek alapján javaslatot tenni az adósságkezelési szolgáltatásba történő bevonására,

c) az adósság rendezésének feltételeiről az adóssal írásos megállapodást kötni és azt három munkanapon belül továbbítani a Hivatal Igazgatási Osztályának,

d) az adósságkezelési szolgáltatás időtartama alatt az adóssal kapcsolatot tartani és legalább havonta egy személyes találkozás útján figyelemmel kísérni az adósságkezelési megállapodásban foglaltak betartását,

e) szükség esetén kezdeményezni az adósságcsökkentési támogatásra vonatkozó döntés módosítását.

f) nyolc munkanapon belül értesíteni a Hivatal Igazgatási Osztályát – az ok megjelölésével -, ha az adós részére az adósságcsökkentési támogatás tovább nem folyósítható.

17. § (1) Az adósságcsökkentési támogatás tovább nem folyósítható, és a kifizetett összeget vissza kell téríteni, ha a jogosult:

a) az adósságkezelési tanácsadást nem veszi igénybe, vagy

b) az általa vállalt adósságtörlesztés három havi részletét nem teljesíti, illetőleg

c) az adósságkezelési szolgáltatás igénybevételének időtartama alatt a lakásfenntartási kiadásokkal kapcsolatos fizetési kötelezettségének három hónapig nem tesz eleget.

(2) Az adósságcsökkentési támogatás visszafizetését legfeljebb olyan összegű részletekben lehet elrendelni, mint amilyen összegben a támogatást nyújtotta az önkormányzat.

(3) Az adósságcsökkentési támogatás (1) bekezdésben foglaltak szerinti megszüntetésétől számított 24 hónapon belül ismételten nem állapítható meg.

(4) Azon adós, aki adósságkezelési szolgáltatásban részesült és az adott adósságtípus teljes összege kiegyenlítésre került a szolgáltató felé, ugyanazon adósságtípusra vonatkozóan adósságkezelési szolgáltatásban a kiegyenlítést követő 12 hónapon belül ismételten nem részesülhet.

Szociálpolitikai Kerekasztal

18. § (1) A Szociálpolitikai Kerekasztal kiemelt feladata az önkormányzat szolgáltatástervezési koncepciójában meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kisérése.

(2) A Szociálpolitikai Kerekasztal évente legalább egy alkalommal tart ülést, melynek tagjai: a helyi önkormányzat és Bizottságainak tagjai, illetve a Biatorbágyi Általános Iskola Igazgatója, gyermekvédelmi felelőse, Benedek Elek Óvodavezetője, gyermekvédelmi felelőse, Biatorbágyi Családsegítő Központ és Gyermekjóléti Szolgálat Vezetője, Védőnők, Pászti Miklós Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Igazgatója, gyermekvédelmi felelőse, a biai és torbágyi római katolikus, a biai és torbágyi református egyházközségek, illetve a Keresztyén Testvérgyülekezet szociális munkát ellátó képviselői, Biatorbágy és Környéke Mozgáskorlátozottak Egyesületének képviselője, Magyar Vöröskereszt biatorbágyi képviselője, Magyar Máltai Szeretetszolgálat biatorbágyi képviselője, a Biatorbágyi Nagycsaládosok Egyesületének képviselője, a Boldog Gizella Alapítvány képviselője, a Dr. Vass Miklós Alapítvány képviselője.

(3) A Szociálpolitikai Kerekasztalt a polgármester hívja össze és vezeti, az éves rendes ülés kivételével az összehívását a polgármesternél bármely tag önállóan is kezdeményezheti.

Záró rendelkezések

19. § (1) Jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) Jelen rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a Biatorbágy Nagyközség Képviselő-testülete 9/2006.(06.29.) Ör. sz. rendelete az egyes szociális-, és személyes gondoskodást nyújtó ellátások, valamint a gyermekjóléti ellátások szabályozásáról,