Biatorbágy Város Képviselő- testülete 8/2009. (10.30.) Ör. számú rendelete
az egyes gyermekjóléti ellátásokról
Hatályos: 2009. 10. 30Biatorbágy Város Képviselő- testülete 8/2009. (10.30.) Ör. számú rendelete
az egyes gyermekjóléti ellátásokról
Biatorbágy Város Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő- testület) a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (továbbiakban: Ötv.) 16. §. (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény (továbbiakban: Gyvt.) 18. § (2) bekezdésében és 21. § (1) bekezdésében foglaltakra az alábbi rendeletet alkotja:
A rendeleti szabályozás célja
1. § (1) E rendeletalkotás célja, hogy a képviselő-testület segítséget nyújtson a gyermekek törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, illetve gondoskodjon a gyermekek veszélyeztetettségének Gyvt.-ben meghatározott alapvető szabályaira figyelemmel.
(2) Az önkormányzat pénzbeli és természetbeni ellátásban részesíti az e rendelet hatálya alá tartozó személyeket és biztosítja a gyermekek napközbeni ellátását.
A rendelet hatálya
2. § (1) E rendelet hatálya – a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel – kiterjed a Biatorbágy Közigazgatási területén lakcímmel rendelkező:
a) magyar állampolgár,
b) letelepedett,
c) bevándorolt, illetve befogadott jogállású,
d) a magyar hatóság által menekültként, illetve hontalanként elismert,
e) Gyvt. 4. § (1) bekezdés b.) pontjában meghatározott
gyermekre, fiatal felnőttre és szüleire.
(2) A rendelet hatálya a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás tekintetében az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően kiterjed az Európai Szociális Kartát megerősítő országok állampolgárainak a Magyar Köztársaság területén jogszerűen tartózkodó gyermekeire is.
(3) E rendelet az Gyvt. 18. §. (1) bekezdés b.) pontjában kapott felhatalmazás alapján az alábbi gyermekjóléti és gyermekvédelmi szociális ellátási formákról rendelkezik:
a) Pénzbeli és természetbeni ellátások:
Általános eljárási szabályok
3. § (1) A gyermekjóléti ellátások iránti kérelmeket Biatorbágy Város Polgármesteri Hivatalában (továbbiakban: Hivatal) formanyomtatványon kell előterjeszteni. A személyesen előterjesztett kérelmek átvételét a Hivatal ügyfélfogadási időn kívül is, teljes munkaidőben köteles biztosítani. Az eljárás költség- és illetékmentes.
(2) E rendelet által szabályozott gyermekjóléti ellátásokra való jogosultság elbírálásához a kérelmező köteles nyilatkozni saját és családja vagyoni és, jövedelmi viszonyairól, valamint a jövedelmét köteles igazolni. A kérelmező vagyoni helyzetet a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében foglaltak alapján köteles igazolni. A jövedelemmel nem rendelkező személy anyagi ellátatlanságának okát tisztázni kell.
(3) Az ellátások megállapítására irányuló eljárás során, ha a jogosultságot alátámasztó tényállás nem tisztázható a kérelmező szociális helyzetéről környezettanulmányt kell készíteni. Amennyiben a kérelmező életkörülményei a Hivatal előtt ismertek, úgy a környezettanulmány lefolytatásától el lehet tekinteni.
(4) Ha a Hivatal a köztudomású tények vagy az általa vezetett nyilvántartásban szereplő illetve a környezettanulmányban megállapított adatok alapján a kérelmező jövedelemnyilatkozatában foglaltak vitathatók, úgy a kérelmező felhívható az általa lakott lakás, illetve saját és a családja tulajdonában álló vagyon fenntartási költségeit igazoló dokumentumok benyújtására. Abban az esetben, ha a fenntartási költségek meghaladják a jövedelemnyilatkozatban szereplő jövedelem 50 %-át, a jövedelem a fenntartási költségek figyelembevételével vélelmezhető.
(5) Az egyes ellátási formáknál használatos fogalmak meghatározását a Gyvt. 5. §-ban rögzített értelmező rendelkezés képezi.
(6) E rendelet alkalmazásában rendkívül indokolt eset különösen: elemi kár; tűzeset; haláleset; bűncselekmény bekövetkeztekor elszenvedett kár; súlyos baleset; hosszantartó, ismétlődő kórházi kezelés; egyedül élő idős, önellátásra képtelen személy alapvető szükségleteinek, megélhetésének biztosítása; a család lakhatását biztosító ingatlan jelentős mértékű megrongálódása, vagy életveszélyessé válása.
(7) A pénzbeli és természetbeni ellátásban részesülő az ellátásra jogosultság feltételeit érintő lényeges tények és körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles a Polgármesteri Hivatalt értesíteni, mely a szükséges intézkedést a hatáskör gyakorlójánál kezdeményezi.
Az önkormányzat által biztosított pénzbeli és természetbeni ellátások
Gyermekszületési támogatás
4. § (1) A gyermekszületési támogatás megítélésének feltétele, hogy legalább az egyik szülő a szülést, illetve az örökbefogadást megelőzően hat hónappal Biatorbágyon állandó lakóhellyel rendelkezzen, továbbá a gyermek első lakóhelye - kivéve az örökbefogadás esetét Biatorbágy közigazgatási területén legyen.
(2) A gyermekszületési támogatás annak a családnak állapítható meg, akinek a családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 400%-át, egyedül nevelő szülő esetén a mindenkori öregségi nyugdíj 600 %-át
(3) A gyermekszületési támogatásra irányuló kérelmet mindazon személyek jogosultak előterjeszteni, akik a szülés/örökbefogadás tényéről értesültek.
(4) A támogatásra irányuló kérelmet a gyermek születését, örökbefogadását követő 6 hónapon belül lehet benyújtani, melyhez mellékelni kell a gyermek születési anyakönyvi kivonatát (vagy annak hiteles másolatát), a család havi jövedelmét igazoló (3 hónapnál nem régebbi) okmányokat, továbbá örökbefogadás esetén az illetékes gyámhivatal jogerős határozatát.
(5) A gyermekszületési támogatás összege – gyermekenként – az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 230%-a.
Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény
5. § (1) A jegyző rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításának célja annak igazolása, hogy a gyermek szociális helyzete alapján jogosult:
a) a Gyvt. 148. §. (5) bekezdésének a.) és b.) pontjában meghatározott gyermekétkeztetés normatív kedvezményének,
b) a Gyvt. 20/A. §-ban meghatározott egyszeri támogatásnak,
c) a külön jogszabályban meghatározott egyéb kedvezményeknek az igénybevételére.
(2) Az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén nagykorúvá válása után is jogosult a gyermek a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre, ha
a) nappali oktatás munkarendje szerint tanulmányokat folytat és 23. életévét még nem töltötte be, vagy
b) felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanul és a 25. életévét még nem töltötte be.
(3) Házasságkötés esetén a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságot meg kell szünteti, ha a jogosult házasságkötése szerint új családban az egy főre jutó havi jövedelem összege, illetve vagyon értéke meghaladja a Gyvt. 19. § -ban meghatározott jövedelemhatárt, illetve vagyon értékét.
(4) A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapítására irányuló kérelmet az a szülő vagy más törvényes képviselő, illetve az a nagykorú jogosult előterjeszteni, akinek lakcíme Biatorbágy közigazgatási területén van.
(5) A jegyző megállapítja a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát, amennyiben a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg:
a) az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 135 %-át,
b) az öregségi nyugdíj legkisebb összegének 125 %-át az a.) pont alá nem tartozó esetben, feltéve, hogy a vagyoni helyzet vizsgálata során az egy főre jutó vagyon értéke nem haladja meg külön-külön vagy együttesen a Gyvt. 19. §. (7) bekezdésében meghatározott értéket.
(6) A jegyző a jogosultsági feltételek fennállása esetén 1 év időtartamra állapítja meg a gyermek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultságát.
(7) Amennyiben a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításánál felhasznált okmányok adataiban változás következik be, (különösen a vagyoni helyzet-, jövedelmi viszonyok-, lakóhely változás esetében) úgy azt a változást követő 15 napon belül a kérelmet előterjesztő fél köteles a jegyzőnek írásban bejelenteni.
Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás
6. § (1) Rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíthető a gyermek, ha a gyermeket gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy létfenntartását veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került.
(2) Elsősorban azokat a gyermekeket, illetve családokat kell alkalmanként rendkívüli támogatásban részesíteni, akiknek az ellátásáról más módon nem lehet gondoskodni, illetve alkalmanként jelentkező többletkiadások – különösen a szociális válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása, a gyermek fogadásának előkészítéséhez kapcsolódó kiadások, a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának, illetve a gyermek családba való visszakerülésének elősegítése, hosszantartó betegség vagy iskoláztatás - miatt anyagi segítségre szorulnak. A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás alkalmanként, vagy - rendkívül indokolt esetben – havi rendszerességgel a különös méltánylást érdemlő eset következtében kialakult átmeneti időszakra rendszeres nevelési támogatásként is nyújtható.
(3) Rendkívüli gyermekvédelmi támogatásban részesíthető a gyermek, ha a gyermeket gondozó családban az egy főre jutó jövedelem összege nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, gyermekét egyedül nevelő szülő esetében a jövedelem nem haladhatja meg az öregségi nyugdíj 180%-át.
(4) Amennyiben a gyermek érdekei úgy kívánják, a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás élelmiszerutalvány formájában is adható.
(5) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatásra irányuló kérelmet írásban kell előterjeszteni az e célra rendszeresített nyomtatványon.
(6) A pénzben megállapított támogatás kifizetése rendkívül indokolt esetben, a készpénzfizetés szabályai szerint teljesíthető.
(7) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatást megállapító határozatban előírható az utólagos elszámolási kötelezettség.
Intézményi étkezési térítési díjkedvezmény
7. § (1) Intézményi étkezési térítési díjkedvezmény (továbbiakban: térítési díjkedvezmény) nyújtható - a normatív kedvezményen túl - annak a szülőnek, aki létfenntartásában veszélyeztetett, rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gondokkal küzd, s ezáltal az intézményi étkezési térítési díj megfizetésére képtelen.
(2) 50 %-os mértékű térítés díjkedvezményre jogosult az a gyermek,akinek a
a) Családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 170 %-át,
b) Egyedülálló kérelmező esetében a jövedelem nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 180 %
(3) 100 %-os mértékű térítés díjkedvezményre jogosult az a gyermek,akinek a
a) Családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át,
b) Egyedülálló kérelmező esetében a jövedelem nem haladhatja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 150 %
(4) A megállapított térítési díjkedvezmény összegét a Hivatal közvetlenül utalja át az élelmezési szolgáltatást nyújtó intézménynek.
(5) A térítési díjkedvezményre irányuló kérelmet minden év augusztus 15-ig lehet benyújtani a Hivatal Ügyfélszolgálatán, az e célra rendszeresített kérelem nyomtatványon. Rendkívül indokolt esetben a később benyújtott kérelem is elfogadható.
Személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti, gyermekvédelmi alapellátások
Gyermekjóléti szolgálat
8. § A képviselő-testület a Gyvt 39-40. §-ban foglalt feladatok végrehajtására gyermekjóléti szolgálatot működtet.
Gyermekek napközbeni ellátása
9. § (1) A képviselő-testület a gyermekek napközbeni ellátását:
a) óvodai nevelés
b) iskolai napközis foglalkozás
c) menzai ellátás
d) családi napközi
keretében biztosítja.
(2) Az (1) bekezdésben foglalt ellátásokat elsősorban azon gyermekek számára biztosítja az önkormányzat, akiknek szülei nevelői, gondozói munkavégzésük, betegségük vagy egyéb ok miatt napközbeni ellátásukról nem tudnak gondoskodni, továbbá:
a) akinek testi, illetve szellemi fejlődése érdekében állandó napközbeni ellátásra van szüksége,
b) akit egyedülálló vagy időskorú személy nevel, vagy akivel együtt a családban három, vagy több gyermeket nevelnek, kivéve azt, akire nézve eltartója gyermekgondozási segélyben, gyermekgondozási díjban vagy ápolási díjban részesül,
c) akinek szülője, gondozója szociális helyzete miatt az ellátásról nem tud gondoskodni.
(3) A személyes gondoskodást nyújtó ellátás igénybevételére irányuló kérelmet az óvoda vezetőjénél, általános iskola igazgatójánál, családsegítő szolgálat vezetőjénél kell benyújtani.
(4) A személyes gondoskodást nyújtó ellátások intézményi (étkezési) térítési díját, csökkentésének, elengedésének eseteit és módját a 8. §-ban foglaltak szerint kell meghatározni.
Gyermekek átmeneti gondozása
10. § A gyermekek átmeneti gondozását, mint alapellátási feladatát az önkormányzat más szervvel kötendő ellátási szerződés útján biztosítja.
Záró rendelkezések
11. § (1) Jelen rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Palovics Lajos polgármester |
Makranczi László jegyző |