Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2016. (VII.11.) önkormányzati rendelete

A zöldterületek megóvásáról, fenntartásáról és a fák védelméről

Hatályos: 2016. 08. 10

Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 14/2016. (VII.11.) önkormányzati rendelete

A zöldterületek megóvásáról, fenntartásáról és a fák védelméről

Hatályos: 2016. 08. 10

Biatorbágy Város Képviselő testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c/ pontjában kapott felhatalmazás alapján és a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008 (XII.30.) Korm. rendeletben foglaltakkal összhangban a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya az önkormányzat közigazgatási területén – a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - kiterjed:

a) az önkormányzat tulajdonában, fenntartásában, használatában álló zöldterületekre, sétányokra, fasorokra, az azokat kísérő zöldsávokra, az úttest és a járda, annak hiányában az úttest és az ingatlan közötti, illetve az úttesttől szintkülönbséggel vagy más módon elhatárolt, szilárd burkolattal el nem látott felületekre.

b) a helyi jelentőségű védett természeti értékekre, ha a védett természeti értékekre vonatkozó jogszabályok szigorúbb rendelkezést nem tartalmaznak,

(2) Közterületen gyümölcsfa telepítése nem javasolt. Aki közterületen gyümölcsfát telepít, köteles a gyümölcsfa gondozására (pl. gallyazására, lehullott gyümölcs felszedésére stb.) és felel a gyümölcsfa telepítéséből eredő minden kárért.

A rendelet célja

2. § A rendelet célja az, hogy az önkormányzat közigazgatási területén a zöldterületek, fák – úgy is, mint az épített környezet szabályozott funkcionális részei, valamint a lakosság egészsége és jó közérzete megóvásának természeti környezete – érdekében:

a) óvja, védje fennmaradásukat,

b) biztosítsa rendeltetésszerű használatukat,

c) szankcionálja az azokkal kapcsolatos rendeltetés-ellenes, károkozó magatartásokat és

d) a mindenkori éves költségvetésében meghatározott mértékig gondoskodjék fenntartásukról és fejlesztésükről.

Értelmező rendelkezések

3. § (1) E rendelet alkalmazása szempontjából:

a) Zöldterület: Biatorbágy Város belterületén található állandóan növényzettel fedett közterület.

c) Fa telepítése: nagy lombkoronát növelő, környezettűrő, előnevelt díszfa ültetése.

d) Fapótlás: kivágásra kerülő fa pótlására, törzsátmérőjének arányában megállapított számú és törzsátmérőjű fa telepítése.

e) Kertészeti szakvélemény: jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező szakértő vagy szervezet általi vizsgálat meglévő fák korára,egészségi állapotára, térbeli elhelyezkedésére stb. és a vizsgálat eredményén alapuló szakértői javaslat a fa fenntartásával, megóvásával vagy kivágásával kapcsolatban.

f) Törzsátmérő: a fatörzs 1 m magasságban mért átmérője centiméterben számolva.

g) Vegetációs időszak: a rügyfakadás és lombhullás közötti időszak.

h) Gyümölcsfa: emberi fogyasztásra vagy egyéb hasznosításra kerülő, gyümölcséért termesztett és gondozott fa.

A megóvás

4. § A tulajdonos, kezelő és fenntartó köteles a zöldterületet - a hozzá tartozó

berendezési tárgyakkal, épületekkel és építményekkel együtt:
a) a rendeltetésszerű (engedélyezett vagy kötelezettségként előirt) funkciójában fenntartani,
b) a mindenkori szakmai szempontoknak megfelelően jó karban tartani,
c) a szakmai szempontoknak megfelelően felújítani és fejleszteni.

5. § (1) A helyi közlekedéssel összefüggő feladatok megvalósítása során úgy kell eljárni, hogy a közutat, járdát szegélyező, illetőleg a közúti forgalmat irányító vagy elválasztó, részben vagy egészben növényzettel borított közterületen – a közlekedés és parkolás feltételeinek rendezett biztosítása mellett – a zöldterület kellő védelmet kapjon, annak érdekében, hogy funkcióját folyamatosan betöltse és épségben fennmaradjon.

(2) A közútkezelői feladatok elvégzése során úgy kell eljárni, hogy a parkosított, a gyephézagos burkolattal ellátott, kaviccsal felszórt vagy bármely más módon burkolt zöldterületen a gépjárművel való közlekedésre és parkolásra szolgáló utakat és területeket egyértelműen kell jelölni.

6. § (1) A zöldterületek megóvása érdekében tilos az azokon élő növényzet, egyéb tartozékok, felszerelési tárgyak rongálása, károsítása

(2) Tilos a zöldterületeken - a gyomnövények kivételével – a növények, növényi részek szedése, a fák, bokrok megcsonkítása.

A fák védelme

A fapótlás mértéke és módja

7. § (1) Közterületen fapótlási kötelezettség teljesítésére faiskolából származó előnevelt fa szakszerű elültetését kell előírni úgy, hogy a törzsátmérő egyenként legalább 6 cm legyen.

(2) Engedély nélküli fakivágás esetén a fapótlás mértéke a kivágott fák össztörzsátmérőjének 2-szerese. Ha az engedély nélkül kivágott fák darabszáma vagy törzsátmérője utólag nem állapítható meg, akkor a vélelmezhető illetve kikövetkeztethető számú fákat egyenként 30 cm törzsátmérővel kell figyelembe venni a fapótlás előírásánál.

(3) Fák szükséges mértéket meghaladó csonkolása esetén az indokolatlan lombtömegvesztés miatt a fapótlási kötelezettség mértéke csonkolt fánként:

a) 50 %-ot meghaladó lombtömegvesztés esetén 1 db fa

b) átmeneti teljes lombtömegvesztés esetén 2 db fa

c) csonkolás miatt kipusztult fa esetén a törzsátmérő 100 %.-ának megfelelő

mennyiségű fa.

A használat

8. § (1) Az 1. § (1) bekezdésében meghatározott területeket rendeltetésüknek megfelelő célra és módon, állaguk sérelme nélkül mindenki ingyenesen használhatja.

(2) E rendelet hatálya alá tartozó zöldterületek rendeltetésüktől eltérő használatához szükséges tulajdonosi hozzájárulással kapcsolatos szabályokra a közterületek használatáról és a reklámhordozók elhelyezéséről szóló önkormányzati rendeletben.

(3) A halasztást nem tűrő igénybevételek esetén (pl. üzemzavar, csőtörés) az igénybe vevő köteles a fenntartót értesíteni, és gondoskodni az eredeti állapot 30 napon belül történő helyreállításáról. Amennyiben a helyreállítás növényültetéssel is jár, azt a következő ültetési időszakban kell elvégezni. A helyreállítást követően a területet a fenntartónak át kell adni.

9. § (1) Tilos a zöldterületen szemetelni, azt bármilyen módon beszennyezni, azokon törmeléket, tárgyakat engedély nélkül elhelyezni (elhagyni, tartani, tárolni)

(2) A járda vagy ennek hiányában az úttest és az ingatlan közötti szilárd burkolattal el nem látott, illetve az úttesttől szintkülönbséggel vagy más módon elhatárolt, szilárd burkolattal el nem látott felületeket – azt kifejezetten megengedő közúti jelzés hiányában –gépjárművel megállás céljából igénybe venni tilos.

(3) Tilos a zöldterületeken lévő fákra reklámhordozót elhelyezni.

Záró rendelkezések

10. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.